Doğru kaliteli battaniyeyi bulmak kolay değil. Sadece üretim malzemesine değil, aynı zamanda ürünün boyutuna da dikkat etmeniz gerekir. En iyi seçenek Euro boyutunda bir battaniyedir. Geniş boyutlu bir ızgaraya ve eşleşen geniş bir nevresim takımı yelpazesine sahiptir..

Avrupa standardı

Avrupa standartlarındaki battaniyeler, normal Rus boyutlarının ötesine geçiyor. Uzunlukları ve genişlikleri yatağın boyutlarına göre belirlenmelidir. Battaniye sırt sırta oturmuyor. Parametreleri her zaman gereğinden biraz daha fazladır – stok yanlısı. Eurosize tablosu çeşitli seçenekler sunar: standart boyutlardan mümkün olan en büyük boyutlara.

Avrupa formatının en popüler boyutları 200 x 220 ve 200 x 210 cm’dir.Onlar için nevresim seçmek daha kolaydır ve ayrıca çift kişilik yatağın alanına uyumlu bir şekilde entegre olurlar..

Çok çeşitli Avrupa battaniyelerinde, standart dışı biraz standart olmayan bir boyut bulabilirsiniz – 195 x 215. Bunun yerine, bir buçuk veya tek kişilik yataklar için tasarlanmıştır. Bu battaniyeler yatakların yan duvarlarını tamamen gizler..

Kare şeklinde bir çift kişilik yatak için güzel bir elbise de bulabilirsiniz. Görüntüleri 200 x 200’dür. Maksi battaniyeler, iki kişilik bir yatağın standart boyutlarının biraz ötesine geçen devasa büyük yatakların üzerine serilir. Burada en uygun ve yaygın boyut 220 x 240’dır. Bunun için bir dizi iç çamaşırı bulmak, 240 x 260 parametrelerinden daha kolaydır. Genellikle, bu tür yatak örtüleri bireysel siparişlere göre dikilir..

Satın almadan önce ipuçları

Avrupa standartlarında bir battaniye satın almadan önce şunlara dikkat etmelisiniz: bazı özellikler:

  • Durum. Battaniyeler, doğal lifler içermesi gereken bir örtü ile birlikte satın alınmalıdır. Aksi takdirde, sürekli elektriklenir ve küçük çöplere “yapışır”..
  • kıvırma. Euro yorganın iki tür kıvırması vardır: kaset ve kapitone. İkincisi, paralel çizgiler yerine eşkenar dörtgenlerle dikilirse daha güvenilir bir seçenek haline gelecektir. Ancak kaset görünümü hala en rahat ve dayanıklı.

  • Bir bütçe seçeneği. Avrupa battaniyesi en ucuz satın alma değildir. Herkes tarafından erişilebilir kılmak için yerli üreticiler holofiber ürünleri satıyor. Bu tür battaniyeler, doğal liflerden yapılmış pahalı Avusturya veya İsviçre modellerinden daha düşük kalitededir, ancak yine de ısıyı iyi tutar. Ortalama fiyat – 2000 ruble.
  • Alerjisi olanlar için. Yün ve kuş tüyü ürünler çok sıcaktır, ancak genellikle alerjiye neden olurlar. Sentetik battaniye dolgusu hipoalerjenik, ucuz ve çok hafiftir. Doğal doğal malzemeden yapılmış iyi bir bütçe seçeneği pamuklu bir battaniyedir. Ancak önemli bir dezavantajı var – dayanılmaz bir ağırlık. Lüks kategorisinde ayrıca alerjisi olanların sağlığı için tamamen güvenli olan mükemmel bambu ve ipek yatak örtülerini de bulabilirsiniz..

  • Fiyat. Yüksek kaliteli bir Avrupa battaniyesi ucuz olamaz. Maliyeti döşemelik ve dolgu için kullanılan malzemelerin yanı sıra profesyonel dikiş ustalarının emeğinden oluşmaktadır. Büyük indirimli ürünler, kural olarak, yeni modellerin piyasaya sürülmesinden önce veya bir tür kusur varsa satılır. Yerli firmalar, ortalama bir alıcı için, onlarca yıldır güvenilir battaniyeler üreten popüler Avusturya ve İsviçre markalarından çok daha uygun fiyatlıdır..
  • Test yapmak. Satın alma çevrimiçi pazarda yapılmadıysa, ürünün kalitesini yerinde kontrol etmek ve en iyi seçeneği seçmek için iyi bir fırsat vardır. Ürünün boyutu paketin ön tarafında belirtilmiştir..

Boyutlarla karıştırılmaması için, satın almadan önce rıhtım parametrelerini küçük bir marjla önceden belirlemek gerekir..

Evde battaniyenin uymadığı ortaya çıkarsa, iki hafta içinde mağazaya iade edilebilir. Battaniye üzerindeki dikişler her zaman düzdür ve iplikler farklı yönlere yapışmaz. Döşemenin kumaşı, tondan tona ani geçişler olmaksızın eşit renktedir. Battaniyede küçük bir leke bulunursa, satıcıdan ürün için ek indirim isteyebilirsiniz..

Kompozisyon etikette belirtilmelidir. Pahalı ürünlerde doğal lif miktarı %50 sınırını aşmaktadır. Bir deneme için kompozisyonu en bütçeli modellerle karşılaştırabilirsiniz..

Eşleşen nevresim

Euro nevresim, büyük çift kişilik yatakları örten yorganlar için tasarlanmıştır. Battaniyenin kendisinden biraz daha büyük olmalıdır. Ürünlerin ebat farkı 5 ile 15 cm arasında değişmektedir.Doğal liflerden yapılan ürünün malzemesi yıkama esnasında büzüşebildiğinden burada çok daha büyük stok gerekmektedir..

Nevresimlerin Avrupa parametreleri 175 cm uzunluğunda ve 215 cm genişliğinden başlamaktadır. Temel olarak, bunlar standart dikdörtgen modellerdir. Bu ürün şekli sadece nevresim takımları için değil, yastık kılıfları için de geçerlidir. Aile takımının aksine euro yatak takımlarında her zaman sadece bir adet nevresim bulunur..

Avrupa nevresimlerinde battaniyeler yandan sıkıştırılmıştır. Bu seçenek, merkezi oyuktan yerleştirildikleri tuvallerden çok daha uygundur..

Çeşitler

Mağaza raflarında çeşitli battaniye modelleri görebilirsiniz: evrensel, kış, yaz. Bu bölüm, üretimin kalınlığına ve malzemesine bağlıdır. İyi bir yatak örtüsü ile yılın herhangi bir zamanında rahat olacaktır. Battaniye seçmenin ana parametresi termal iletkenliğidir..

En yaygın modeller kuştüyü, yün veya sentetiklerden yapılmıştır..

tüylü

Bu yorganlar çok yumuşak ve dokunuşa hoş. Uzun süre bozulmazlar ve ısıyı mükemmel şekilde korurlar. Kışın tüylü bir battaniye donmanıza izin vermez ve yazın sıcaktan yorulmanıza izin vermez, onu hafif serin bir kefenle sarar..

Bu battaniyeler kaz, ördek veya loon tüyünden yapılır. İkincisi en pahalı ve nadir seçenektir. Kare dikiş, rahat bir dinlenme için tüyleri dışarıda tutar.

Ancak pratik açıdan, yorganlar çok tuhaf. Su ile nemlendirilemezler, çünkü tüyler uzun süre kurur. Toz akarları genellikle burada ortaya çıkar ve bu da kolayca alerjiye neden olabilir..

İpek

İpek dolgu harika bir yazlık ince yorgan oluşturur. Bu sadece alerjisi olanlar için değil, aynı zamanda romatizma, artrit ve dermatitten muzdarip olanlar için de harika bir seçenektir. Doğal lifler nem ve sıcaklık dengesini korur.

Ayrıca, keneler burada başlamaz.. İpek battaniyeler solmaz veya solmaz, yeterince dayanıklıdır, ancak özel bakım gerektirir. Dikkatli kullanımla, böyle bir ürün onlarca yıl sürecek..

Yün

Bunlar en sıcak battaniyeler. Koyun, keçi veya deve yününden yapılırlar. Battaniyeler eskiden çok ağır ve dikenliydi. Ancak modern teknoloji, onları vücut için hafif ve hoş hale getirdi. Yün yatak örtüleri nemi mükemmel bir şekilde emer ve ondan kolayca kurtulur, sadece bir gün boyunca açık havada bir battaniye asın.

Kış için üreticiler kapitone modeller sunuyor. Ancak yaz için, bir battaniyeye benzeyen daha hafif, ince bir battaniye en uygun olacaktır..

Ürünü güve istilasından korumak için böcekleri iten özel maddelerle birlikte saklanmalıdır..

vatkalı

Pamuklu battaniyeler çevre dostudur, çok sıcak tutar ve hipoalerjeniktir. Yaz aylarında, böyle bir battaniyenin altında çok sıcak ve rahatsız edicidir. Ayrıca, bu malzeme her türlü kokuyu emer ve zayıf bir şekilde aşınır..

Yorganlar hacimli ve ağırdır. Kendi başınıza yıkanmamalıdırlar. Pamuk ıslandığında güçlü bir şekilde şişer ve düzensiz topaklar halinde yuvarlanır. Battaniyenin çabuk kırılmaması ve rahatsızlık vermemesi için altı ayda bir kuru temizlemeye götürülmelidir..

Sentetik

Sentetik dolgu battaniyeleri en ucuz seçenektir. Ancak sentetik kışlayıcı soğuk mevsimde iyi ısınmaz ve yalnızca yaz için uygundur. Bu battaniyeler çok havadar, hafif ve dayanıklıdır. Alerjisi olanlar için tamamen güvenlidirler..

Sentetik yatak örtülerinin arkasında bakımı kolay. Islak işlemden sonra, sentetik kışlayıcı topaklar halinde yuvarlanmaz ve çok çabuk kurur. Diğer bir artı, bu tür modellerin çeşitli renk paletlerinde sunulması ve hemen hemen her tekstil mağazasında bulunabilmesidir..

Bambu

Bambu battaniyenin birçok benzersiz özelliği vardır. Kalite olarak ipek ve kaşmire çok benzese de bu malzemelerden çok daha ucuzdur. Bambu dolgu ağırlıksız hissediyor. Bu tür battaniyelerde zararlı böcekler asla başlamaz ve toz birikmez..

Bambu yatak örtüsünün antibakteriyel özellikleri alerjik değildir..

Üreticilere genel bakış

Avrupa boyutlarında battaniyeler hem yerli hem de yabancı markalarda bulunabilir. Ancak, birkaç on yıl önce dünya pazarında ünlenen popüler modeller, tam olarak Avrupa’dan üreticiler tarafından temsil edilmektedir: Almanya, Avusturya ve İsviçre..

Kauffmann

Alman şirketi Kauffmann, birden fazla nesil Avrupalı ​​tarafından biliniyor. İki yüzyıl önce kuruldu. Üretici, teknolojilerini her yıl geliştirerek müşterilerine sürekli olarak yeni sıra dışı battaniye modelleri sunmaktadır. Burada her zaman en kaliteli dolgu maddeleri kullanılır..

Kauffmann battaniyeleri lüks mallar olarak kabul edilebilir. Fiyatları 50.000 ila 100.000.000 ruble arasında değişiyor. Maliyet, ürünlerin kalınlığına, boyutuna ve dolgu maddesine bağlıdır. 59.000 ruble için çok hafif, küçük boyutlu bir kaz tüyü battaniye (135X200) satın alınabilir. İpek kaplı İzlanda kuş tüyü battaniyenin fiyatı 10 katı.

Vejetatif-vasküler distoniden muzdarip olanlar için gümüş ile iyonize edilmiş kambrikten yapılmış ürünler vardır. Bu kaplama, uyku alanında tam iklim kontrolü sağlar..

Hefel

Zengin bir asırlık üretim geçmişine sahip başka bir fabrika. Avusturyalı Hefel şirketi, hem nadir liflerden (tencel, deve tüyü) hem de daha uygun fiyatlı malzemelerden (keten, kaz tüyü, bambu, ipek, mısır) nefis battaniyeler üretiyor..

Yatak örtülerinin kılıfları gümüş ve aloe vera iyonları ile işlenmiştir. Bu tür işlemler, ürünlerin uzun bir hizmet ömrü ve şekillerinin stabilitesini sağlar. Mısır, keten, ipek ve bambu gibi doğal maddeler alerjisi olanlar için harikadır..

Çift kişilik yataklar için pamuklu döşemeli yaz modelleri ortalama 20.000 ruble karşılığında satın alınabilir. Dört mevsim battaniyeler 5.000 ruble daha pahalıdır. Koyun yününden yapılan kış battaniyeleri 30.000 rubleye satılıyor.

Hefel ürünlerinin otantik kalitesi için içiniz rahat olsun. Sipariş edilen mallarla birlikte, Avusturya fabrikasının mührü ile posta yoluyla bir kalite sertifikası gönderilecektir..

Christian Fischbacher

Aslen İsviçre’den gelen marka, benzersiz malzeme kalitesi ve eşsiz tasarımı ile dünyaca tanınmaktadır. Bu şirketin battaniyeleri beyaz yulaf kaz tüyünden yapılmıştır. Kılıf doğal ipekten yapılmıştır. Ürünlerin üretim teknolojisi tüm Avrupa standartlarını karşılamaktadır..

Christian Fishbacher yatak örtülerinin bir parçası olarak sentetik elyaf yok. Bunlar sıcak ama aynı zamanda istenilen sıcaklığa ayarlanabilen hafif ürünlerdir..

Seçilen aşağı, maliyeti bazıları için ulaşılamaz hale gelen mükemmel mal kalitesini garanti eder. Dikdörtgen dikişli bir battaniyenin ortalama maliyeti 150.000 ruble. Kaset dikişi biraz daha pahalıdır. Kış sezonu için bir eider battaniyesi yaklaşık yarım milyon rubleye mal oluyor.

Dorbena

Yüksek kaliteli Avrupa kaz tüyü modelleri sunan bir başka İsviçreli şirket. Ancak buradaki fiyat, önceki üreticiden önemli ölçüde daha düşük. çok çeşit ürün var.

Koleksiyondan dört mevsim evrensel modeller var iklim değişikliği. Soğuk akşamlarda, bu tür battaniyeler mükemmel bir şekilde ısınır ve sıcak yaz gecelerinde hafif bir serinlik katarlar. “2’si 1 arada” modelinin maliyeti yaklaşık 70.000 ruble.

Kuş tüyü dolguya rağmen, battaniyeler alerjisi olanlar için tamamen güvenlidir. Toplamak “Dezenfekte edilmiş” pözel antimikrobiyal emprenye ile hipoalerjenik ürünler sunar. Akarlara, bakterilere, küf ve kokulara karşı korur. Bir modelin ortalama fiyatı 50.000 ruble.

Koleksiyondan yorganlar “Kolay Yıkama” çok pratik. İki parça, açıldığında küçük bir battaniyeyi büyük bir battaniyeye dönüştüren bir fermuarla ayrılır. Ayrıca 50.000 ruble için satın alabilirsiniz..

Aşağıdaki videoda battaniye seçmeyi öğreneceksiniz..