Modanın geri gelme eğilimi vardır ve goblen minderler de bir istisna değildir. Goblen dikişleri, yıllar önce olduğu gibi iç detaylarda yeniden ortaya çıkmaya başladı. Aynı zamanda, goblen örtüler sadece özel konutları süslemez. Küçük şirin kafe ve restoranlarda da görülebilirler. Bugün tüketiciler goblen yastıkları oldukça sık seçiyor..

biraz tarih

Goblen çok değerlidir. İlk olarak 17. yüzyılda ortaya çıktı. Fransa anavatanı olarak kabul edilir ve Gobelins kardeşler onun yaratıcılarıdır. Tarihteki ilk gobleni yapan onlardı. Teknik olarak, bu kumaş basit bir iplik örgüsüdür. Ancak, yaratılmasının tüm zorluğu, kumaş üzerindeki görüntünün bitmiş tuvale uygulanmasıyla ortaya çıkmamasıdır. Karmaşık iplik örgüleri kullanılarak oluşturulur.

Daha önce, bu tür şeyler lüks bir eşya olarak kabul edildi ve yalnızca çok zengin ve etkili insanlar bunları karşılayabilirdi. Bu, işlemin zahmetinden dolayı sofistike bir zevkin işareti olarak kabul edildi. Kumaşın yaratılması yıllar aldı ve genellikle küçük bir kumaş parçası oluşturmak için bir zanaatkar ordusu gerekiyordu. Bugün goblen üretimi devam ediyor – modern makineler mümkün olan en kısa sürede kilometrelerce kumaş üretebiliyor.

Nakış

El sanatlarının değeri bugün hala yüksek ve goblen dikişi iyi para kazandıran bir iştir. Bu teknikte sadece küçük yastık kılıflarını değil, aynı zamanda bütün tuvalleri de işleyen iğne kadınları var. Herhangi bir deneyimli zanaatkarın portföyünde, onun tarafından gerçekleştirilen çok sayıda çalışma örneği vardır. Örneğin, duvar kağıdındaki çizimi tekrarlayacak (veya sadece iç mekanın genel temasıyla örtüşecek) kendi tasarımınızı bulabilir ve sipariş edebilirsiniz..

Bir zanaatkardan böyle bir ürün sipariş ederek, benzeri olmayan özel bir ürünün sahibi olacaksınız..

Goblen tarzı nakış ile kesinlikle herhangi bir görüntü oluşturabilirsiniz.. Yaban hayatı sevenler kesinlikle çiçek süslerini ve hayvanlarla resimleri seveceklerdir – örneğin, sevimli bir dachshund, sevimli bir kedi veya hatta zarif bir at ile. Çoğu zaman, bu yastıklar çocuk odalarında bulunabilir..

Goblen simgeleri özel bir sanat olarak kabul edilir. Sadece sahiplerinde harika bir lezzetin varlığına değil, aynı zamanda dindarlıklarına da tanıklık ediyorlar. Odada özel bir aura yarattığına, eve esenlik ve huzur getirdiğine inanılıyor..

İç mekandaki goblen

Goblen dikiş tekniğini bilmiyorsanız veya özel ustaların hizmetlerini karşılayamıyorsanız – hazır fabrika ürünlerini her zaman satışta bulabilirsiniz. Modern tekstil endüstrisi, her zevke uygun çok çeşitli renk ve tasarımlar sunar. Goblen sadece yastık kılıfları oluşturmak için kullanılamaz – onlar için bir kanepe kılıfı veya yatak örtüsü de seçebilirsiniz..

Modern teknoloji mucizeler yaratabilir ve bugün goblen ürünleri sanat eseri gibi görünüyor. Sadece özel evlerde değil, çeşitli resmi kurumlarda da görülebilirler..

İç mekan, ünlü tabloların ve mimari anıtların reprodüksiyonları ile çok dekore edilmiştir.. Goblenden birkaç detayın bulunduğu odanın tasarımına bakmak ilginç olacak. Ayrıca, sadece renk olarak değil, konu olarak da birbirleriyle örtüşmelidirler. Örneğin, duvar Kolezyum’un bir görüntüsü ile dekore edilmişse, kapaklar için resim olarak atlı arabaları veya Roma tanrılarının heykellerini seçebilirsiniz..

Kumaşın mukavemeti arttığından, ondan yapılan ürünler çok dayanıklıdır..

Hemen hemen her şey goblen kumaştan dikilir – peçeteli masa örtüleri, perdeler, mutfak havluları vb. Bununla birlikte, en popüler ürünler yastık kılıfları (veya yastık kılıfları) idi ve öyledir. Onlara bakmak uygundur – eğer çıkarılabilirlerse, onları yıkamak yeterlidir. Bir yastık ise, vakumlanabilir. Aynı zamanda yüksek kaliteli kumaş solmaz, uzun süre güneşte solmaz ve üzerinde az toz bulunur. Bu nedenle, bu tür yastıklar bahçeye veya sundurmaya güvenle alınabilir..

İyi seçilmiş duvar halıları sıkıcı bir iç mekanı dönüştürebilir. Kanepenin üzerine rastgele dağılmış parlak yastıklar sadece göze hoş görünmekle kalmayacak, aynı zamanda odayı daha konforlu hale getirecektir..

Nasıl seçilir?

Dekore edilecek evi gerçekten rahat kılmak için doğru aksesuarları seçmek önemlidir. En basit ve en güvenli seçenek, duvarların veya mobilyaların ana rengine uygun yastıklar seçmek olacaktır. Böylece tüm oda tek bir renk şemasında dekore edilecektir..

Sanatsal zevkinize güveniyorsanız, zıt renklerde kapaklar deneyebilir ve bulabilirsiniz. Bu nedenle, örneğin, yatak odanız sakin pastel renklerde yapılmışsa, örtü kumaşı koyu seçilebilir. Çizgi film karakterlerinin resimlerine sahip parlak ve güzel yastık kılıfları, çocuk odasında harika görünecek.

Kural olarak, goblenin temeli keten ipliklerden yapılır. Diğer malzemeler bunlarla karıştırılabilir. İpek, yün veya sentetik olabilir. Genellikle, açıklanan malzemenin bileşiminde çeşitli bileşikler bulunur..

Goblen kumaşı oldukça yoğundur, bu nedenle diğer malzemelerle karıştırılması çok zordur. Ancak uzman olmayan bir kişinin fabrika ürünü ile el yapımını (kaliteliyse) ayırt etmesi oldukça zordur. Bu nedenle goblen ürünlerini kanıtlanmış yerlerden satın almalısınız..

Bir sonraki videoda yastıklar için daha da fazla goblen yastık kılıfı çeşidi görebilirsiniz..

Adblock
detector