Ekose her geçen gün daha yoğun bir şekilde hayatımıza giriyor. Dinlenme sırasında onlara sığınır, yatak ve kanepelerde yatak örtüsü şeklinde kullanır, doğaya götürürüz. Bu tekstillerin çeşitlerinden biri de mikrofiber battaniyedir..

Malzeme özellikleri

Mikrofiber, polyester filamentlerden oluşan modern bir malzemedir. Kalınlıkları insan saçından birkaç kat daha azdır..

Mikrofiber üretimi birkaç aşamada gerçekleşir. İlk olarak, bir kumaş tabanı üretilir. Daha sonra üzerine ilmeklerle polyester iplikler dikilir. Daha sonra ilmekler kesilir ve metal bir kafes ile itilir. Sonuç olarak, iplikler ayrılır ve birbirleriyle şekli üçgenlere benzeyen gözenekler oluşturur. Maddenin dokusu oldukça yoğun olduğu için tüyler dökülmezken, çok yumuşak bir malzeme ortaya çıkıyor. Mikrofiber yığın, kısa veya çimen benzeri olabilir..

özellikler

Mikrofiber battaniyelerin bir takım avantajları vardır:

 • İyi sıcak tutuyorlar. Böyle bir battaniyenin altında ısınmak kolaydır. Aynı zamanda, madde tamamen hava geçirgen olduğundan, altında sıcak olmayacaktır. Battaniye çok yumuşaktır, hoş dokunsal hislere neden olur, sentetik içermesine rağmen gıcırdamaz. Böyle bir ürünün bakımı zor değildir. Pratik olarak kırışmaz.
 • Islandıktan sonra böyle bir battaniye çabuk kurur, bu nedenle bu ürünlerden birkaçına sahip olmanıza gerek yoktur. Yıpranmaz veya solmaz. Hizmet ömrü oldukça uzundur. Mikrofiber battaniye, patojenik bakteri ve toz akarları için rahat bir ortam değildir..
 • Düşük fiyat nedeniyle müşterilerini çabucak buldular..

Ancak mikrofiber battaniyelerin dezavantajları vardır..

 • Çoğu durumda, bu tamamen sentetik bir malzemedir, bu nedenle doğal kumaş sevenler için uygun olmayacaktır..
 • Bu tür battaniyeler, statik voltaj biriktirme ve elektriklenme eğilimindedir, bu da tamamen hoş değildir. Hipoalerjenik olmaktan uzaktırlar ve sağlık sorunlarına neden olabilirler, bu nedenle herkes için uygun değildirler. Filamentler yağ liflerini biriktirdikten sonra nemi emmeyi bırakırlar..

Kompozisyon

Battaniyelerin bileşiminde üç tip mikrofiber bulabilirsiniz:

 • Mikrofiber Modal Bambu selülozdan yapılmış bir malzeme türüdür. İpek gibi görünen dayanıklı ve yumuşak bir malzemedir. Tüm kullanım ömrü boyunca özelliğini kaybetmeyen dayanıklı kumaş.
 • dokunma – Bu Amerikan üretimi mikrofiberdir. Bu çok hassas ve hoş bir malzemedir..
 • Meryl. Bu malzeme önceki ikisinden daha pahalıdır. Gümüş iyonları ile işlendiği için iltihap önleyici ve dezenfekte edici özelliklere sahiptir. Bu malzemeden yapılmış battaniyeler en yüksek kalitededir..

Görüntüleme

Mikrofiber battaniyeler birkaç çeşittir.

 • Tek katman. Sadece bir mikrofiber katmana sahiptirler. Çoğunlukla gündüz dinlenme sırasında battaniye olarak kullanılır.
 • çok katmanlı. Bu tür battaniyeler, bir mikrofiber tabakaya ek olarak, genellikle bir yalıtım ve bir tabana sahiptir. Daha yoğundurlar, yatak örtüsü olarak kullanılırlar..

Ayrıca, battaniyeler yığının uzunluğuna göre farklılık gösterir – düz saçlı (saçları küçüktür) ve uzun saçlı, yığınları oldukça uzun ve çimlere benziyor.

Boyut

Mikrofiber battaniyelerin boyutları farklıdır ve menşe ülkeye ve markaya bağlıdır:

 • İçin böylece bebek karyolası ya da bebek arabasında 110*140 cm ölçülerinde battaniye kullanılmaktadır.Dilerseniz nevresim içerisine bile sıkıştırılabilir..
 • İçin tek kişilik yatak 150×200 cm ebadında battaniyeler kullanılmaktadır.Bu battaniye yetişkin çocuklar için çok uygundur..
 • İçin bir buçuk yatak 160×220 cm ölçülerinde bir yatak örtüsü almaya değer.
 • İçin çift ​​kişilik yatak minimum boyut 200×220 cm olmalıdır.
 • İçin büyük boy yataklar 220×240 cm ebadında battaniyeler üretilmektedir..

Yatak örtüsü seçimi, yatağınızın nereye yerleştirildiğine de bağlıdır – duvara veya odanın ortasına ve ayrıca mobilyaların bir ayaklık olup olmadığına. Yatağın üzerine çok büyük gelen bir battaniyenin iç mekanın tüm görünümünü bozabileceğini, ayrıca zeminlerinin sürüklenip toz toplayacağını ve köşelerdeki kıvrımların olması gerektiği gibi düşmeyeceğini unutmayın. Kısa bir yatak örtüsü de estetik görünmüyor. Şiltenin altından dışarı çıkması iyi değil..

Renk ve doku

Üreticilerin mikrofiber battaniyelerini boyadıkları renk paleti çok büyük. Burada hem pastel renklerde yatak örtülerini hem de derin doygun renklerde ürünleri bulabilirsiniz. Ayrıca, farklı desenlere sahip olabilirler. Çiçek veya geometrik baskılı battaniyeler çok etkileyici görünüyor. Kaplan, leopar veya kurt gibi çeşitli hayvanların derilerini taklit eden yatak örtüleri de yoğun talep görüyor..

Bu tür battaniyelerin dokusu da farklı olabilir. Burada hav belirli bir şekilde kesilebilir, hayvan kuyruklarının, monogramların ve çiçeklerin taklidi oluşturulabilir, tamamen pürüzsüz olabilirler veya orijinal dikişlere sahip olabilirler..

Üreticiler

Birçok ülke mikrofiber battaniyeler üretiyor. Bu segmentteki liderler, Türkiye, Çin ve tabi ki, Rusya.

Çoğu üreticinin ürünlerinin bileşimi %100 polyesterdir. Ancak pamuk ipliklerin de bulunduğu modeller var. Temel olarak, mikrofiber için bir baz yapmak için kullanılırlar..

Battaniyelerin kalitesi de farklıdır. Bu nedenle, Çin battaniyeleri genellikle kalitesiz olabilir. Üretimlerinde genellikle yüksek derecede toksik boyalar kullanılır, bu nedenle böyle bir battaniye seçerken, Rusya Federasyonu’nda kabul edilen standartlara uygun bir kalite sertifikası talep ettiğinizden emin olun..

Fiyat

Mikrofiber battaniyelerin maliyeti oldukça düşüktür ve 350 ruble ile 3500 ruble arasında değişmektedir. Bu nedenle, bir Rus üreticiden sıradan bir tek katmanlı battaniye en düşük maliyete sahip olacak ve Türkiye’de üretilen termal dikişli yalıtımlı ve tabanlı bir battaniye maksimum tutara mal olacak – 10.000 rubleye kadar.

Nasıl seçilir?

Bir mikrofiber battaniyenin seçimi, elbette, bu ürüne ne için ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Soğuk akşamlarda sadece TV karşısında battaniye olarak kullanmayı planlıyorsanız, sade tek katlı modelleri tercih etmelisiniz. Buradaki boyut 160×220 cm’den fazla olmayacaktır.Aynı battaniye piknik için satın alınmalıdır..

Yatak örtüsü olarak kullanmayı planlıyorsanız, burada çok katmanlı modellere dikkat etmelisiniz. Yatak örtüsüne daha iyi uyacaklar, böyle bir yatak örtüsünün üstüne yattığınızda kaymayacak ve toplanmayacaklar..

Ayrıca odanın iç kısmına uygun bir renk seçmeye değer. Yastıklar veya perdeler gibi odanın diğer tekstil unsurlarıyla desteklenmesinin mümkün olması iyidir. Ayrıca yatak örtüsünün rengi, odadaki pencerelerin hangi tarafa baktığına bağlı olmalıdır. Bu güney tarafı ise, soğuk tonları tercih etmek daha iyidir. Kuzey ise, sıcak tonlar yatak odasına rahatlık katabilir..

nasıl bakım yapılır?

Bir mikrofiber battaniyenin bakımı oldukça basittir:

 • Hatta makinede yıkanabilir. Bu durumda, hassas bir yıkama modu seçmeniz ve su sıcaklığını yaklaşık 30 dereceye ayarlamanız gerekir. Malzemenin temizlenmesi kolaydır, bu nedenle suyu daha sıcak hale getirmenize gerek yoktur..
 • Renkli ürünler için tasarlanmış herhangi bir toz deterjan olarak kullanılabilir. Mikrofiber battaniyeleri temizlemek için klor bazlı ürünler kullanmayın. Bu tür ağartıcılar ürünün liflerini tahrip edebilir ve battaniyenin atılması gerekecektir..
 • Bu ürün son durulandığında yumuşatıcı eklenmesi tavsiye edilir. Mikrofiber yumuşatmaya gerek yoktur, ancak battaniyede depolanan statik enerji miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır..
 • Battaniyeyi orta hızda sıkabilirsiniz. Polyester filamentlere zarar vermez.
 • İyi havalandırılmış bir alanda kurutun. Kapak asılabilir. Bu ürünün pillerinin kurutulması yasaktır, bu nedenle battaniyenin ipliklerinin yapısı zarar görebilir..
 • Mikrofiber yatak örtülerinin ütülenmesi önerilmez. Doğru, yığını düzeltmek için bir buhar jeneratörü kullanabilirsiniz. Bu battaniye her gün kullanmak şartıyla ayda bir yıkanmalıdır..
 • Battaniyeyi sararak saklayabilirsiniz, vakumlu poşet kullanımına izin verilir..

İncelemeler

Alıcılar uzun zamandır mikrofiberden yapılmış battaniyelere düşkündür. Yumuşaklıklarını kutluyorlar. Gün içinde dinlenirken altlarında uyumak ya da sadece TV karşısında yatarken kendinizi örtmek rahattır. Onları pikniğe götürmek de uygundur, çünkü ondan sonra kiri veya çimenleri çıkarmak kolaydır. Ayrıca bu battaniye sevdikleriniz için harika bir hediyedir..

Bu tür ürünlerin tek dezavantajı, elektrikli olmalarıdır..

Mikrofiber battaniyeye genel bakış için aşağıdaki videoya bakın.