Yatak örtüsü Euro boyutu

Modern bir insanın evinin atmosferi çok önemlidir. Odaya rahatlık verebilecek ve uyku yerini asilleştirebilecek yumuşak, güzel ve vücuda hoş gelen bir yatak örtüsü olmayan bir ev hayal etmek imkansızdır. Bu tür aksesuarların modellerinin çeşitliliği, seçim sorununu beraberinde getirir ve “euro” boyutunda bir yatak örtüsünün ne olduğu her zaman açık değildir, çünkü çok az kişi bunun belirli bir boyut olmadığını bilir.

Ne olduğunu?

Yatak örtüsü, yatak odası, oturma odası, çocuk odası veya mutfakta dekorun işlevsel bir unsurudur. Bu ürün, temizlenmesi zor mobilya döşemelerini korur, aşınmaya, kire karşı korur, çekici bir görünüm sağlar ve ev konforunda bir atmosfer yaratır..

Eurostandard – modern markalar tarafından üretilen benzer boyutlara sahip mobilyalar için özel olarak tasarlanmış özel bir boyut.

Yatak örtüsü “euro” – her üretici için dünya standartları olarak belirlenmiş belirli parametrelere sahip modern mobilyalar için bir pelerin. Bu, yatağın veya kanepenin düzgün görünmesi nedeniyle belirli boyutlara tabi olan bir üründür. Çoğu zaman, pelerin boyutları, pastel keten için Avrupa standardı tablosunda listelenen battaniyelerin parametrelerini tekrarlar..

nelerdir?

Euro boyutu yatak örtüsü çeşitleri çeşitlidir. Modeller farklı malzemelerden yapılabilir, stil, kalınlık ve doku bakımından farklılık gösterir. Seçilen hammaddeye bağlı olarak, günümüzde her evde arzu edilen, çeşitli yüzeylere sahip tekstil kapitone modeller veya dekorsuz yumuşak peluş battaniyeler olabilir..

Yatak örtüleri-euro, sessiz tonların asil bir renk paletinde yapılmış tek renkli olabilir. Gizli bir çiçek veya çiçek baskısı, canlı geometrik şekiller, yaratıcı soyutlama, yıldızlar ve diğer desenlerle süslenmiş güzel görünüyorlar. Tema seçimi, tasarımın genel fikrini takip eder ve genellikle özgünlüğünü vurgular..

Bu tür ürünler sadece toplu olarak yapılmaz. Özel bir euro boyutu yatak örtüsü serisi, yetenekli zanaatkar kadın modellerinden oluşur: genellikle deneyimli iğne kadınlarının başyapıtları, seçkin battaniyeler ve pelerinlerle rekabet eder. Bu tür ürünler her zaman benzersizdir ve münhasırlıkları nedeniyle bir odanın aksanı olarak uygundurlar..

İmalat malzemesine göre, Euro boyutundaki aksesuarlar şunlardan yapılır:

 • tekstiller;
 • iplik;
 • kürk.

Tek bir battaniyeyi, pelerini veya birbirine tutturulmuş ayrı parçaların bir modelini temsil eden özel ve doğaçlama araçlar kullanılarak gerçekleştirilebilirler (örneğin, ponponlardan yapılmış bir ekose veya patchwork tekniği kullanılarak yapılmış bir patchwork versiyonu).

“Euro” boyutundaki yatak örtüleri – mevcut her hattın özel parametreleri. Boyut iki türe ayrılmıştır: Eurostandard ve Euromaxi. İlk tip geleneksel parametreleri içerir. İkincisi, daha geniş mobilyaların ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır, bu nedenle ilkinin bir türüdür ve büyük boyutları ile ayırt edilir, her iki tarafın tam bir marjı ile uyku yatağının tüm alanını kaplar..

Euro yatak örtüleri üretim prensibine göre klasik veya kıskaçlı (örneğin elastik bantlı) olabilir..

İkinci ürünler, yatağın her zaman düzenli bir görünümünü korumaları, buruşuk kumaşı düzeltme ihtiyacını ortadan kaldırması ve çoğu durumda ütülenmesi gerekmemesi açısından uygundur..

Boyutları nedeniyle bu modeller çok işlevlidir ve şunlar olabilir:

 • yumuşak yaz battaniyesi;
 • şık mobilya pelerini;
 • açık hava rekreasyonu sırasında yatak takımları;
 • ev yapımı koza kazak.

Boyutlar (düzenle)

Klasik Euro boyutu 200 x 220 cm uzunluk ve genişlikte bir yatak örtüsü modelidir.Euromaxi 220 x 240 ve 220 x 260 cm’dir.Bu boyutlara royal veya King boyutu denir. Bununla birlikte, her üreticinin kendi standart mobilyalarına sahip olması, hafif farklılıklar olması nedeniyle, yatak örtüsü ve yatak (kanepe) kilim üreten fabrikalar, her modele uyum sağlamakta ve birçok boyut varyasyonu sunmaktadır. Bu nedenle, bugün genellikle “euro boyutunda bir yatak örtüsü” değil, “euro boyutunda bir yatak örtüsü” duyabilirsiniz. Ortalama bir boyutun yatağın birkaç boyutuna sığabileceği ortaya çıktı, bu çok uygun ve malzemenin katlanmasını, kıvrımları veya düzenekleri döşemeyi ortadan kaldırıyor..

Üretilen tüm yatak örtüleri yelpazesi birkaç çeşide ayrılmıştır:

 • Bebek – 100 x 140 cm uzunluğunda ve genişliğinde mini bir yatak örtüsü olan bir çocuk yatağı, küçük bir kanepe veya bir koltuk için örtüler;
 • Bekar – parametreleri 90 x 200, 100 x 200, 120 x 200 cm olan tek kişilik yatak seçenekleri;
 • Bir buçuk uyku – 160 x 220, 200 x 160, 140 x 200, 150 x 200, 170 x 240, 180 x 220, 180 x 200, 170 x 210, 140 x 210 cm boyutlarında klasik kamyon;
 • Çift – maksi kaplamalar, 240 x 260, 230 x 250, 220 x 240, 200 x 220, 200 x 240, 200 x 200, 240 x 240, 260 x 260, 260 x 280 uzunluk ve genişlikte büyük ebatlı stiller , 280 x 280, 250 x 250 cm, boyutları mobilyayı sadece yukarıdan örtmenize değil, aynı zamanda her taraftan tamamen gizlemenize izin verir.

Nasıl seçilir?

Tek bir Euro boyutu olmadığından ve uzunluk 180 ila 200 cm genişlik, 200 ila 230 cm uzunluk arasında değişebildiğinden, boyut seçimi yatağın tam parametrelerinin bilinmesini gerektirir. Battaniyenin her iki tarafa güzel bir şekilde asılması için yatağın uzunluğuna ve genişliğine 20 cm eklemeniz gerekir (sırt veya stoperin olduğu hariç her kenar için).

Yatağın uzunluğunu ve genişliğini ölçerken, yüksekliğini unutmamak gerekir: yatak örtüsü yere düşmelidir. İdeal olarak, mobilyaların bacaklarını ve yanlarını kaplayarak, zemin seviyesinde bir veya iki santimetre ile biten güzel görünür..

Küçük bir odada, hacimli kral yatak örtüleri uygun değildir.: Bu, minimum alanın etkisini artıracaktır. Bu sadece boyut için değil, aynı zamanda pelerin malzemesi için de geçerlidir..

Gösterişli ürünler, küçük odaların yataklarını dekore etmek için uygun değildir: bu durumda, mütevazı küçük bir yüzey ile klasik kesim tekstil seçeneklerine daha yakından bakmalısınız..

Avantajlar

“Euro” boyutundaki yatak örtülerinin birçok avantajı vardır:

 • malzemeye bağlı olarak ağırlık ve kalınlık bakımından farklılık gösterirler;
 • bağımsız bir aksesuar veya bir setin parçası olabilir (dekoratif yastık kılıfları, perdeler, başucu halısı ile);
 • malzeme ve boyut maliyetine göre farklı fiyatlarda farklılık gösterir;
 • her zevke uygun çok çeşitli modellere sahip;
 • çoğu durumda bakımı zahmetli değildir ve yıkanabilir, ütülenebilir ve temizlenebilir;

 • seçilen boyut ve müşterinin stilistik istekleri dikkate alınarak toplu veya bireysel olarak sipariş verilir;
 • kendiniz için mükemmel bir satın alma veya bir kutlamaya yakın bir hediye olabilir (ev hediyesi her zaman memnuniyetle karşılanır, talep edilmeyecektir);
 • neredeyse her zaman sağlam bir görünüme sahiptir;
 • doğal malzemelerden (yün, pamuk, bambu) yapılan modeller iyileştirici özelliklere ve çevre dostudur;
 • hemen hemen tüm modeller nemi iyi emer ve mükemmel hava değişimine sahiptir;
 • hipoalerjenik tipte bir hammaddeye (yün istisnadır) ve yüksek performans özelliklerine sahiptir, uzun hizmet ömrü ile ayırt edilir.

eksiler

Ne yazık ki, bu yatak örtülerinin çeşitli dezavantajları vardır. Bazen yatak örtüsünün malzemesi yıkandıktan sonra yapısını değiştirerek boyut olarak küçülebilir. Ayrıca, yıkandıktan sonra her hammadde bileşimi, satın alma sırasındaki kadar güzel görünmez. Kürk hav genellikle, su sıcaklığı 40 dereceyi geçmese bile, içi boş lifler arasındaki mesafe azaldığından küçülür..

Sentetik ürünler, hoş olmayan hislerin eşlik ettiği statik elektrik biriktirebilir (yatak örtüsünün vücuda boşalması ve “yapışkanlığı”).

Euro boyutunda yatak örtüleri satın alırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır:

 • alerji eğilimi. Tuvalin büyük boyutu, alerjisi olan kişilerde korkunç cilt tahrişine neden olabilir;
 • malzemenin mevsimselliği. Kürk modelleri mekanın sıcaklığını yaratabiliyor ancak yaz sezonu için daha havadar ve hafif seçenekler tercih ediliyor;

 • yatak örtüsü sayısı. Bir model yeterli değil çünkü aksesuar temizlenirken yatağın bir şeyle kaplanması gerekiyor);
 • tuvalin gölgesi. Daha az aydınlatmaya sahip bir odada, renk paletinin açık tonları önemlidir, güneşte yıkanan bir odada parlak ve hatta koyu renkli pelerinler iyi görünür;
 • yatak örtüsü ve yatağın boyutuna uygun. Boyut eksikliği, yalnızca mobilyaların değil, aynı zamanda bir bütün olarak odanın genel resmini de mahvedecektir..

Bugün, yatağı tamamen kaplayan Avrupa standardı kapsamındaki geniş, oldukça geniş modeller modada. Sezonun favorileri arasında gün içinde yatağı mükemmel bir şekilde “paketleyen”, kusursuz ve güzel bir görünüm kazandıran bağcıklı modeller var..

Dekor

“Euro” boyutundaki yatak örtüleri tasarım açısından çeşitlilik gösterir: sadece yatak çarşaflarını örtmekle kalmaz, mobilyalara güzel, bakımlı bir görünüm verir. Çoğu zaman, bu tür pelerinler bir iç dekorasyondur. Renkli bir çizim, sıra dışı veya birinci sınıf doku, özgün tasarım sayesinde, bir ruh hali yaratabilir, odanın tarzını şekillendirebilir, iç mekanın genel fikrini vurgulayabilirsiniz. Bu nedenle, bu tür yatak örtülerinin dekoruna çok dikkat edilir..

Öğeleri çok çeşitli olabilir. – minimal bir dokunuştan lüks bir gösterişçiliğe. Model, tek bir kanvas şeklinde veya benzer bir tasarıma sahip bir levha üzerine atılan bir pelerin gösteren iki katmanlı bir efektle tamamen veya kenarlar boyunca dekore edilebilir. Yaratıcı modeller bazen kapaklara benziyor.

Günümüzde üreticiler ve ev zanaatkarları için favori dekorasyon teknikleri şunlardır:

 • Klasik dikiş – bir dikiş makinesi kullanarak yatak örtüsünün tüm alana kapitone edilmesi. Astarlı ve dolgulu, tekstil malzemesine hacim veren ve dokusunu yücelten tekstil modelleri üzerinde gerçekleştirilir;
 • Fırfırlar, fırfırlar, fırfırlar – iç mekanın genel fikrine bağlı olarak bir veya daha fazla çok katmanlı unsurla gerçekleştirilen stile romantizm dokunuşu verin, genellikle kontrast veya perde, resim, zemin lambası tonunda yapılan bir renk oyunu aracıdır ;
 • Saçak, püsküller – Klasik mücevher seçeneklerine zaten girmiş olan İmparatorluk tarzı dekorun, barok, görkemli resepsiyonun geleneksel bir özelliği;

 • yama işi – hem normal versiyonda hem de taklit şeklinde (benzer bir desene sahip tekstiller kullanılarak) yapılan patchwork dikiş tekniği, “ülke” tarzına iyi uyan favori bir dekor tekniği;
 • Ponponlar – özel bir çerçeve üzerinde parçalı veya tek bir tuval ile yapılmış orijinal dekor çözümü, özel bir dokuya sahip benzersiz bir başyapıt yaratmanıza izin verir;
 • Kalpler, katmanlı çiçekler – fırfırlı ve çeşitli dantelli hacimli, dokulu yatak örtüsü modellerine özgünlük ve incelik getirebileceğiniz güzel bir tasarım çözümü;
 • Kontrast oyunu – tek renkli ve desenli kenarlara sahip iki taraflı bir model olabilen klasik bir baskı tekniği (stilinizi ruh halinize göre değiştirebilirsiniz), tasarım fikriyle uyumlu çeşitli temalar;

 • 3D baskı – odanın havasını kökten değiştirebilecek genel arka planın tonunu belirleyen bir fikir olan pastel bölgeye dikkat çekmenin mümkün olduğu grafikler;
 • “Oyuncak” dekoru – Çocukların motor becerilerini geliştiren ilk oyun matı olabilen çocuklar için özel el yapımı battaniyeler (sabitleme ile yatak örtüsünün yüzeyine farklı nesneler ekleyerek).

Bu tür yatak örtülerinin dekoratif unsurlarının benzersizliği, çoğu durumda birbirleriyle mükemmel bir şekilde birleştirilmeleri gerçeğinde yatmaktadır (örneğin, bir dikişle çevre çevresinde geniş bir kenar), malzemenin dokusunu uygun şekilde vurgulamanıza izin verir, yatak örtüsünün belirli bir alanını vurgulayın, mobilyaların yan kenarlarını belirleyin (fırfırlar, fırfırlar ve çok katmanlı çiçekler).

Malzemeler (düzenle)

Euro boyutunda yatak örtüleri için malzeme seçimi alıcının tercihlerine bağlıdır. Modern markalar, farklı kalite ve fiyattaki doğal, yapay ve karışık hammaddelerden çok sayıda model listesi sunar..

Her malzeme türü belirli bir ortama uygundur ve genellikle iç mekana taze renkler getirir..

Yatak örtüsü tekstillerinin deseni, farklı iplikler veya boya pigmentleri kullanılarak oluşturulur..

Yatak örtülerinin kendileri tek taraflı ve çift taraflı, açık ve kapalıdır. Kullanılan hammaddelere ve dokularına bağlıdır. Tekstil ürünleri tek katlı, ön ve arka yüzleri, çift taraflı, her iki yüzü farklı dokularda malzemeden yapılmış olabilir..

Üretim malzemeleri ayrılır:

 • doğal (pamuk, koyun veya deve yünü, ipek, bambu);
 • suni (polar, mikrofiber, viskon, suni kürk, akrilik tekstiller, mikro peluş).

Ana malzemeye ek olarak yatak örtüleri de doldurulabilir. Böylece dokulu modeller muhteşem, daha çekici görünüyor. Bu tür yatak örtülerinin doldurulmasının ana bileşeni sentetik bir kışlayıcıdır. Hafif ve hacimlidir.

Bazı ürünler bir astar ile tamamlanmaktadır. Bu, özellikle hafif yatak örtüleri için geçerlidir ve pelerinlerin daha kaliteli bir görünüme sahip olması ve yatağın (kanepe) yüzeyinden kaymaması için yapılır..

Doku olarak, yatak örtüleri pürüzsüz ve kabartmalıdır. İlk modeller daha basittir ve mükemmel düz bir yüzey ve tüm kıvrımların düzeltilmesini gerektirir. İkincisi, alıcıların favorileridir, çoğu iki veya üç katman ve kıvrık dikiş kullanılarak oluşturulur. Bu tür modeller her zaman dikkat çeker, uyku yerine özel, benzersiz bir görünüm kazandırır..

Kürk modelleri çoğunlukla aynı anda birkaç işlevsel görevi yerine getiren battaniyelerdir. Bu çeşitlerden biri de farklı kalınlıklarda iki battaniyeden oluşan çift taraflı düğmeli yatak örtüleridir. Şu anda iki battaniyeden hangisinin tercih edildiğine göre kışlık battaniye olarak ayrı ayrı kullanılabilmektedir..

Örme ürünler ayrı bir yatak örtüsü serisidir. Bu grup, küçük ajurlardan büyük yaratıcılara (yirmi santimetre kalınlığında örgüler şeklinde) farklı doku ve örgülere sahip birçok ürün çeşidini içerir..

Yatak örtülerinin orijinal fikri, yaklaşık 10 yıl önce piyasada ilk kez ortaya çıkan kollu ilginç bir kesimdir. Bu modeller çok popüler – bugün birkaç milyon kopya sattılar..

Çok yönlülüklerine rağmen, çeşitli boyutlarda üretilirler ve kollu standart boyutlarda bir tuvali temsil ederler. Gerekirse, sarılmazlar, ancak öne atılırlar, yatağa rahatça yerleştirilirler veya daha da iyisi – bir koltukta. Bununla birlikte, bir yatak veya kanepe üzerinde açıldığında, bu tür yatak örtüleri klasik muadillerinden daha kötü görünür..

Üreticiler

“Euro” boyutundaki yatak örtüleri birçok markanın çizgisinde. Şirketin itibarına ve kendi segmentindeki durumuna bağlı olarak, değer olarak farklılık gösterirler. Bugün Çin ve Türkiye, Rusya ve diğer ülkelerdeki fabrikalar tarafından geniş bir model yelpazesi sunulmaktadır. Ayrıca, ürünlerin kalitesi genellikle saygın markalardan daha düşük değildir..

Tüketici talebinin favorileri arasında:

 • Antonio Salgado – püskül, uyumlu dantel baskı, tarak (boyalı elyaftan yapılmış tek taraflı ve iki taraflı aksesuarlar) ile süslenmiş Portekiz markasının şık modelleri ve ayrıca ürünün köşelerinde bulunan sabitleme fiyonklu tuhaf kapaklar);
 • sofi de marko – pastel grubun her ton modelinde somutlaşan tasarımın vurgulanan zarafeti ve özgünlüğü, modern Avrupa ekipmanında yapılan yatak örtüleri, büzülme yüzdesi, yıkama döngülerinin sayısı, boyaların haslığı için kontrol ve test ile;

 • Tango – pastel grubun narin tonlarında ve zengin elit renklerden yapılmış, pamuk ve suni kürkten yapılmış şık ürünlerin yanı sıra, geniş, akılda kalıcı çiçek temaları ve doğal dünya desenine sahip klasik seçenekler;
 • elmas – her iki tarafta farklı renklere sahip çift taraflı bir tasarımda yapılmış, orta büyüklükte bir dikişle süslenmiş, yüksek sesli isimlere sahip orijinal renkli ipek modelleri, bütçe fiyatına sahip yerli üreticinin ürünleri;
 • “Tex-tasarım” – Ünlü Ivanovo fabrikasının kaba patiska, percale, hassas bir desen ve dikiş ile saten, çift taraflı bir taban ve renk paletinin asaleti ve çeşitli renkler ile ayırt edilen hacimsel bir dolgu ile yapılmış yatak örtüleri (uygun farklı iç tasarım stilleri).

Modellerin maliyeti oldukça uygun ve 3 ila 6 bin ruble arasında değişiyor. Ekstra yastıklı premium modeller daha pahalı.

Aşağıdaki videoda kendi elinizle battaniye dikmeyi öğreneceksiniz..