özellikler ve faydalar

Bugün en çok talep edilen mobilya parçası bir gardırop. İyi bir dolap veya gömme dolap, uygun bir depolama sistemi oluşturmak için mükemmel bir seçimdir. Bir gardırobun sıradan bir gardıropla karşılaştırıldığında ana avantajı, küçük bir alana maksimum sayıda şeyi rasyonel olarak yerleştirmek için değerli metrekareleri ve hatta santimetreleri kaydetme yeteneğidir..

Herhangi bir dolap modelinin tasarımı aşağıdaki unsurlardan oluşur:

  1. yan ve arka duvarlardan, çatıdan ve zeminden gövdeler;
  2. üst ve alt kılavuzlardan, makara mekanizmalarından, dikey ve yatay profillerden ve kapılardan bölme sistemleri;
  3. iç dolgu.

9fotoğraf

Boyutlar (düzenle)

Bir gardırop satın alırken boyutlarını, kapı sayısını ve iç dağılımını düşünmeniz gerekir. Yapının uzunluğu ve yüksekliği esas olarak odanın veya nişin boyutuna bağlı olacaksa, derinliğin planlanması daha dikkatli düşünülmelidir..

9fotoğraf

Derinlik

Teknenin maksimum ve minimum derinliği esasen sınırsızdır ve örneğin ne tür bir dolgu kullanılacağı gibi çeşitli noktalara bağlıdır. Giysiler için iç çubuğu planlarken, sürgülü mekanizmanın yaklaşık 8-10 cm yer kapladığı göz önüne alındığında, en az 55-60 cm’lik bir dolap derinliğine güvenmeniz gerekir..

Derinliğin 50 cm’den az olması kürk mantoların ve kuş tüyü ceketlerin kollarının dolap dışında sürünmesine, ceketlerin kollarındaki düğmelerin sürgü sisteminin boşluklarına düşmesi nedeniyle zarar görmesine ve sürekli kıyafetleri dolabın derinliklerine elle sokun. Bu nedenle, kapıların serbest dolaşımı için, alan izin veriyorsa, 70-80 cm askılarda gardırop derinliğini tasarlamak daha iyidir..

Maksimum bölme derinliği 90-100 cm’ye kadar farklı olabilir, ancak böyle bir derinlik sipariş etmeden önce, böyle bir dolabın raflarının derinliklerinde, özellikle asma katında bir şeyler bulmanın rahatlığını düşünmelisiniz. 1 metre derinliğindeki raflardaki şeylere ulaşmanız gerekecek, bir merdiven üzerinde riskli dengeler.

80 cm’lik bir derinlik döşerken, bunun optimal olup olmayacağını anlamanız gerekir, çünkü yarı boş raflarda sipariş olmayacaktır. Yapının çalışma derinliği, eksi kılavuzlar, 70 cm olacak ve sepet, askı-pantolon, kravat ve ayakkabılık şeklinde standart doldurma derinliği 500 mm, sonuç olarak 20-25 cm boşluk etkin kullanılmayacak.

Dar koridorlar, 60 cm’den daha derin bir gardırop kullanmayı imkansız kılar, böyle bir ürün geçişi engeller. 40-45 cm’den daha az bir derinlik pratik değildir, eksi sürgülü mekanizma, rafların faydalı derinliği sadece 30-35 cm kalacaktır, sığ derinliğe sahip bir sürgülü gardırop etkinliğini kaybedecektir.

Tasarımcılar, alanı mantıklı bir şekilde planlayarak, değişken derinliklere sahip dolap tasarımları sunar. Derin gardırop alanı, bulaşıklar için geçiş bölümü ve kitaplar için sığ bölüm bulunan model, yerden tasarruf sağlar, işlevselliğini korur.

7fotoğraf

Boy uzunluğu

Bu parametre, tavanın yüksekliğine ve genellikle 278 cm olan sunta panelin uzunluğuna göre seçilir.Çoğu zaman, bunlar 270 cm yükseklikle sınırlıdır.270 cm’den yüksek bir kabine ihtiyacınız varsa ve 300 cm’nin çok ötesinde, kendi kılavuz sisteminiz ve bölme kapıları ile bir asma kat uzantısı oluşturabilirsiniz..

Ek bir sürme sistemi kurulmazsa, kapının farklı malzemelerden parçalara ayrılması şartıyla, tam yüksekliği 400 cm’ye kadar olan kapılarla sınırlıdır. Kenarlar derz ile tavan altına getirilecektir..

Uzunluk

Uzunluk, kapıların sayısını ve genişliğini belirler. Dolap uzunlukları herhangi bir olabilir, ürünün montajı sırasında herhangi bir sorun olmaması önemlidir. Optimum kapı genişliği 70-90 cm’dir, ancak daha dar veya daha geniş yapılabilir. Ancak zamanla çok geniş, 1 metreden fazla kapı eğriliği oluşabilir. Dar kapılar oldukça hafif ve dengesizdir ve alt raydan düşebilir.

dolgu

Kapıların sayısı ve boyutuna göre iç mekanı dağıtmak en iyisidir. Her kapı, bölmeler yardımıyla kabin hacminin sınırlandırıldığı ayrı bir bölüme kolay erişim sağlar. Üreticiler standart olarak 500 mm’den 800 mm’ye kadar kapı genişlikleri sunar. Kabinin içindeki alan geleneksel olarak üç bölgeye ayrılmıştır:

  1. üst, mevsimlik kıyafetleri ve şu anda ihtiyaç duyulmayan eşyaları saklamak için;
  2. orta, küçük şeyler ve diğer şeyler için giysi, keten, kravat, pantolon ve çekmeceleri askılara yerleştirmek için;
  3. alt, ayakkabı saklamak için.

Dış giyim için halterleri askılara yerleştirmenin hangi tarafta ve hangi yükseklikte daha iyi olduğunu düşünmek gerekir. Bölme koridorda duruyorsa, halteri çıkışa daha yakın bir yere sabitlemek daha uygundur, ürün yatak odasında duracaksa, çubuk merkeze monte edilebilir.

İkiye katlanmış ceketler, gömlekler ve pantolonlar için 1100 mm yükseklik yeterlidir. 1400 mm yükseklikte, normal uzunluktaki paltolar ve yağmurluklar asılabilir. Yere kadar uzanan elbiseler varsa, bunları 1700 mm yükseklikte asmak daha iyidir. Bazen çubuk 1800 mm yüksekliğe yerleştirilir ve zeminden 400 mm mesafede aşağıya çıkarılabilir bir raf monte edilir. Ayakkabıları tabana koyarlar ve gerekirse rafı çıkarırlar..

Uzun bir gardırop, farklı yüksekliklerde çubuklu birkaç bölmeyi barındırabilir. Tavan altı depolama için, bölümün arkasına veya yan duvarlarına takılan uzun saplı bir mekanizma olan pantograf kullanmak çok uygundur. Pahalı pantograflar bir kontrol paneli ile donatılmıştır. Sığ bir dolap, kapıya dik olarak yerleştirilmiş bir çekme mekanizmalı bir uç çubuğu barındırır..

Koridorda, dış giyimin üzerinde şapkalar için raflar düzenlemeniz gerekir. Uzun eşyaları, örneğin yapay bir ağaç veya kayakları saklamak için en üstte 400 mm yüksekliğinde raflar yapılabilir..

900 mm’lik alan iki 450 mm’lik bölüme ayrılabilir. Raf yükseklikleri 300 mm ile 500 mm arasında değişmektedir. Keten çekmeceler 200 mm ila 400 mm derinlikte yapılmalıdır, çekmece ne kadar derin olursa, dolduğunda dışarı çekmenin o kadar zor olacağını anlayın. Havalandırmalı depolama ve çekmeceler yerine küçük gardırop ve çarşafları hızlı bir şekilde bulmak için file çekmece sepetleri kullanmak daha uygundur..

Valizler, bir merdiven ve yerleşik bir ütü masası için nişler sağlamak iyi bir fikirdir. Herhangi bir öğenin kolayca alınabilmesi için boyut olarak küçük bir pay verilmesi zorunludur..

Ayrı olarak, ulaşılması zor bir derin köşe bölgesi içeren gardırop doldurma seçeneği üzerinde durmaya değer. Doğru şekilde saklamanın ve erişmenin iyi bir yolu, köşe boşluğunun ortasına birden fazla askı çubuğu yerleştirmektir. Raf sisteminin köşesine yerleştirme seçenekleri vardır..

Tasarım

İç dolgu kesinlikle kolaylık ve işlevsellik katacaktır. Sürgülü gardırobun aynı zamanda bir iç dekorasyon olduğunu unutmayın, bu nedenle tasarımının herhangi bir odanın stil çözümüne tam olarak uyması, ev sahibinin zevkini yansıtması önemlidir..

Giriş holü, tüm daire ile tanışmanın başladığı odadır, bu nedenle dolabın görünümü ve koridordaki düzen, ev sahiplerinin alışkanlıklarını karakterize edebilir. Geniş bir koridorda, tüm aile üyelerinin eşyalarını barındırabilecek en geniş gardırop monte etmek daha iyidir, o zaman diğer odalarda gardırop gerekli olmayabilir..

Koridordaki bölme kapıları boydan boya aynalarla süslenmelidir. Aynalar geniş bir odada harika görünür ve küçük, dar bir koridorun alanını görsel olarak genişletir. Üst kısma yerleştirilmiş küçük lambalar ek aydınlatma sağlar ve sürgülü kapıların tasarımına drama katar..

Oturma odasına bir dolap takılması planlanıyorsa, mobilyanın önemli bir parçası haline gelmelidir. Cephe için, yüksek teknoloji, minimalizm ve modern stiller ile birlikte çeşitli parlak, ayna ve oluklu yüzeyler ile standart dışı malzemeler kullanabilirsiniz. Kapıları vitray pencereler ve muhteşem duvar kağıtları ile süsleyebilirsiniz..

Radyo ve televizyon ekipmanları dekoratif kapıların arkasına veya kısmen açık raflara yerleştirilebilir. Açık raflara fotoğraf çerçeveleri, figürinler ve kitaplar koymak caizdir. İçeride belgelerle bir kasa, içecekler içeren bir bar ve yerleşik küçük bir buzdolabı gizlenebilir..

Bir stüdyo dairede birkaç odayı birleştirirken, uzun ve modern bir gardırop, küçük bir alana bir depolama sistemi yerleştirme sorununu çözen mükemmel bir imar bölümü olarak kullanılabilir..

Şüphesiz, oturma odasına ilginç bir çözüm, cephenin yarıçap düzenlemesine sahip bir yapı olacaktır. Yüksek maliyete rağmen çeşitli standart dışı dışbükey ve içbükey kapılar kullanan dolaplar popülerdir ve oturma odasında uygun mobilya seçimini gerektirir..

İç mekanın sessiz bir dinlenme işlevi görmesi gereken yatak odasında, gardırop mobilyalarla tezat oluşturmamalıdır. Kapı dekorasyonu için çevre dostu malzemeler kullanmak mümkündür: deri, bambu veya rattan. Cephe yüzeyi tek renkli parlak veya mat olabilir. Tüm duvara yerleştirme ve yatak odası dekorasyonu ile tam renk füzyonu içeren projeler var..

Sürgülü kapılar, iç mekanın tamamen işlevsel içeriğini gizlemelidir. İç alanı düzenlerken, nevresim, yastık ve battaniye tedarikini saklamak için geniş raflar unutulmamalıdır. Ütü ve ütü masanız için depolama alanı ayırın.

Kapı üstlerinde LED aydınlatma ve raf uçlarında kontur aydınlatması gardıroplara kolaylık ve pratiklik katmakla kalmayacak, aynı zamanda yatak odası tasarımına da konfor unsuru katacaktır..

Çocuk odasındaki sürgülü gardırop, zararlı madde yaymayan, yüksek kaliteli, çevre dostu malzemelerden yapılmalıdır. Çocuğa uzun yıllar hizmet edecek iyi bir geniş model sağlamak en iyisidir. Başka bir mobilya yerleştirmek mümkün değilse, kapıların arkasına küçük bir açılır kapanır çalışma masası sağlanabilir..

Çocuk büyüdükçe rafların işlevselliği değişecek, oyuncakların yerine okul kitapları ve defterler konulacak. Sonra kreş geniş ve temiz görünecek. Dekorasyon için, çeşitli temaların fotoğraf cephelerini veya renkli vitray pencereleri kullanarak güzel bir renkte malzemelerin kullanılması tavsiye edilir..

9fotoğraf

Nasıl seçilir

Bugün geniş bir model yelpazesi sunulmaktadır. Kabinin yapılması gereken malzemeye karar vermek çok önemlidir. Modern tasarımlar doğal malzemeler, sunta ve MDF’den yapılmıştır..

Mobilya üretiminde sıklıkla kullanılan yonga levhalar, formaldehit reçine bağlayıcılarla sıcak presleme ile elde edilir. Malzeme bütçe dostu, dayanıklı ve uzun süreli kullanıma uygundur. Sunta, farklı doğal ahşap türlerini taklit eden dokulara sahip lamine bir film ile kaplanmıştır..

Lamine suntaların dezavantajı, kavisli yüzeylerin imalatında kullanılamamasıdır. Klasik mobilya modellerinin kaliteli ve uygun fiyatla üretilmesi için genellikle suntalam lamine kullanılmaktadır..

MDF, bağlayıcı üre reçineleri kullanılarak ince talaşların yüksek sıcaklıkta kuru preslenmesiyle elde edilen bir malzemedir. MDF’nin kalitesi ve çevre dostu olması ahşapla karşılaştırılabilir. MDF, en orijinal dolap modellerini oluşturmanıza izin veren işteki esneklik ile karakterizedir..

Satın almadan önce, kurulum yerini belirlemeniz ve doğru ölçümler ve dolabın diğer mobilyalara göre konumu ile odanın yaklaşık bir planını yapmanız gerekir. Prizlerin yerini, pencere pervazının genişliğini, boruları veya pilleri dikkate almak gerekir. Yakınlarda bir kapı varsa, kapının serbest çalışma olasılığına dikkat edin..

İç tasarımda ilginç çözümler

Mobilya tasarımcıları, gardıroplar için birçok sıra dışı tasarım çözümü sunuyor. Örneğin, kapılardan birinin aynalı camdan, diğerinin MDF’den yapıldığı birleşik cepheli modeller. Birkaç malzeme kombinasyonuna sahip modeller: bambu, parlak plastik, fotoğraflar, sanatçının en cesur fikirlerini somutlaştırır ve standart olmayan iç mekanla iyi uyum sağlar..

Siparişe göre veya hazır olan elit sürgülü dolap modellerinin tasarımları sadece doğal ahşaptan yapılmıştır: çam, meşe ve dişbudak. Beş kapıya kadar olan dolaplar, yüksek kaliteli donanımlar ve iyi düşünülmüş iç dolgu ile ayırt edilir. Modüler sistem, sahibinin takdirine bağlı olarak modülleri birleştirmenize ve değiştirmenize olanak tanır.

7fotoğraf