Yatak odasında sürgülü gardırop

Yatak odasında güzel bir gardırop satın almak ciddi bir satın almadır. Seçim yaparken, dolap türlerini, kapasitelerini, boyutlarını, şeklini ve renk paletini sorumlu bir şekilde incelemelisiniz..

Yatak odası, bir kişinin dinlendiği bir odadır. Fazla eşyalar sadece uykunun huzurunu ve uyumunu bozar. Bu nedenle, doğru seçilmiş bir gardırop, yalnızca gereksiz şeylerden kurtulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda odayı boşaltarak gerekli düzeni ve rahatlığı sağlar..

Avantajlar

Yatak odasına bir gardırop koymaya karar verenler, özlü tarzına ve geniş kapasitesine dikkat çekiyor. Bu ürün sayesinde odada sadece bir yatak, komodin, TV sehpası ve dolabın kendisi şeklinde önemli şeyler bırakabilirsiniz. Artık rahat bir dinlenme için tüm odayı kaplayan ve odada dağınık bir etki yaratan şifonyerli raflara ihtiyacınız yok..

Modern bir gardırobun boyutlu mobilya olmasına rağmen, aynı anda birkaç öğenin rolünü yerine getirme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, bu seçenek bir yatak odasının içi için en uygun çözümdür. Sürgülü bir gardırop, her boyuttaki şeyi yerleştirmenize ve gereksiz eşyaları gözünüzden gizlemenize yardımcı olarak düzen ve rahatlık etkisi yaratır..

Sürgülü dolapların avantajlarının listesi şunları içerir:

 • gardırobun yüksekliği nedeniyle, odadaki boş alanı rahatlatarak içine her şey sığacak;
 • çok sayıda raflı ve diğer bölmeli çekmeceli dolaplar giyinme odasının yerini alabilir;
 • aynalı modeller odanın alanını görsel olarak arttırır;
 • sürgülü kapılar sayesinde yatak odasında yerden tasarruf edebilirsiniz.

Üreticiler, iç mekanınıza tam olarak uyan modelleri seçebileceğiniz veya odanın özelliklerini dikkate alarak yapılan bireysel bir projeyi sipariş edebileceğiniz çok çeşitli dolap örnekleri sunar (örneğin, odada nişler varsa, kullanabilirsiniz). Onları dolabın düzeninde ve maliyetlerden tasarruf edin).

Boyutları dikkate alıyoruz

Çoğu durumda, yatak odalarının sınırlı bir alanı vardır, bu nedenle küçük bir odanın her sahibi para biriktirmeye çalışır. Sürgülü gardıroplar küçük bir yatak odasına yerleştirilebilir, bu nedenle modern iç mekanlarda gurur duymaktadırlar..

En popüler, tüm duvara yerleştirilmiş yerleşik modellerdir. Yatak odasının tasarımına uyumlu bir şekilde uyum sağlayacak özgün bir gardırop almak istiyorsanız özel yapım mobilyalar yapmalısınız..

Odanın köşesinde bulunan köşe dolapları iç mekanda orijinal görünüyor. Mobilyanın kendisi küçük bir alanı kaplar, ancak birçok eşyayı tutabilir..

Mini gardırop sadece uyku alanı için değil aynı zamanda çocuk odası için de uygundur. Ayrıca üst raflara giysiler, yatak takımları ve şapkalar da sığacak..

Üreticiler, tasarımında geniş bir tasarımdan farklı olan dar bir gardırop sunar. Duvara paralel uzun bir çubuğu yoktur. Üst rafların altında bulunan iki uç kiriş ile değiştirilir. Omuzlar bu tür enine çubuklara yerleştirilir..

Dolapları seçerken odanın boyutlarını bilmelisiniz: duvarların genişliği, tavanın yüksekliği. Bir gardırop sipariş ederseniz, ürünü ölçmek için bir uzmanı arayabilirsiniz, ancak derinliği kendiniz belirlemelisiniz. Bu durumda, bazı faktörler dikkate alınmalıdır..

Gardırobun derinliği nasıl doğru bir şekilde belirlenir:

 • kapı sisteminin 10 cm’den fazla olmadığını unutmayın;
 • arka aydınlatma, gerekirse ışık eksikliğinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır;
 • çekmeceler üst raflara erişimde yardımcı olacaktır;
 • standart dolap derinliği 60 cm’dir;
 • dolapta bulaşık veya kitap saklamayı planlıyorsanız, cam kapılar sipariş edin.

Bu öneriler, yatak odanıza özel mobilya nasıl seçilir sorusuna cevap vermenize yardımcı olacaktır. Dolap için parlak tonların seçilmesinin tavsiye edilmediğini unutmayın, açık tonları tercih edin. Amacınız yerden tasarruf etmekse küçük bir köşe modeli en iyi seçenek olacaktır..

Görüntüleme

Üreticiler, işlevsellik ve boyut bakımından farklılık gösteren çeşitli dolap tasarımları sunar.. Hedeflerinize ve isteklerinize bağlı olarak size en uygun seçeneği seçebilirsiniz:

 • Gömme dolaplar, odanın geometrisini ve boş alanı korur. Büyük mobilya parçaları, üzerine odaklanmadan bir niş içine alınabilir;
 • Dolap dolapları artık çok popüler değil. Bu seçenek, dairelerini yeniden düzenlemek isteyenler için uygundur. Yerleşik modellerin aksine, bu tür yapılar hareket ettirilebilir;
 • Köşe modelleri çok sayıda şeyi barındırabilir. Sadece kıyafetlere değil, havlulara, battaniyeli nevresimlere de sığabilirler;
 • Yarım daire modelleri ayrı bir kategoride. Düz çizgilerin çarpıtılması, içbükey bir kılavuzla bir yapının hacmini azaltmayı mümkün kılar. Dışbükey kapılar, aksine, ek alanı “yiyecek”.

İmalat şekline göre üçgen, kırık, r şeklinde ve yamuk modelleri not edilebilir. Eskizinizi çizebilir, odanızdaki tavan ve duvarların şeklini tekrar eden bir gardırop sipariş edebilirsiniz..

Yatak odasındaki gardırop çeşitlerini incelerken, asma katların içlerinde öne çıkmadığını fark edeceksiniz. Yapılarda benzer bölmeler mevcuttur, ancak bunlar kapıların arkasına gizlenmiştir. Buna rağmen, bu seçenek tavanın altına yığılmış bavul ve çantalara kıyasla en iyisidir..

Modern fikirler

Moda trendlerini takip eden daire sahipleri için, yatak odası için gardırop tasarımında modern çözümlere aşina olmanız gerekir. Modern stiller, açık ve koyu tonları iç içe geçirmeleri bakımından diğer stillerden farklıdır. Küçük bir yatak odanız varsa, zengin renkleri açık renklerle birleştirin: satışta siyah beyaz modeller var, koyu ve açık ahşap türlerinden seçenekler.

Klasik tarzdaki gardıroplar sütun veya fresklerle süslenebilir. Farklı türlerde ahşaptan yapılmış bordürler ve mozaikler talep görmektedir. Böyle bir tasarım, orijinal olarak geleneksel iç mekanla birleştirilecek ve odanın genel tarzını sürdürecektir..

Parlak renkli geniş bir gardırop, odaya şık bir vurgu verecektir. Parlak ve mat plastikten yapılmış modeller, çok çeşitli tonlarla karakterize edilir. Model mavi, pembe, sarı ve diğer bahar tonlarında iyi görünecek.

Işık modelleri, odadaki alanı görsel olarak artırmaya yardımcı olacaktır. Beyazın yanı sıra sarı, açık gri tonlardaki modeller ev konforunu vurgulamaya yardımcı olacaktır. Seçilen renklerin battaniye, perde, yastık ve diğer iç detaylarla uyumlu olması gerektiğini unutmayın..

Modern teknolojiler, tasarımda buzlu cam, güzel fotoğraf baskısı veya duvar dekorasyonu ile uyumlu olabilecek ilginç kapılar kullanmayı mümkün kılıyor. Benzer seçenekler, modern bir iç mekana sahip odalarda kullanılır ve içine özgünlük ve sofistike bir dokunuş getirir..

Cephe malzemeleri: hangisini seçmeli?

Bir dolap satın alırken sadece iç içeriğine değil, aynı zamanda ön kısmın dekoruna da bakmanız gerekir.. Kabinin görünümüne bağlı olarak, görüntüsü kışkırtıcı veya tersine görünmez olabilir. Odanın stilini elden geçirmenize ve kulaklığı iç mekanda ana konu haline getirmenize izin veren cephe tasarımıdır..

Dolabın ön kısmının tasarımı, dekorasyon için kullanılan geniş bir malzeme yelpazesi mobilyanın estetiğini ve sahibinin zevkini vurgulayacağından, benzersiz bir stil yaratmanıza izin verir..

Cephe çeşitleri

 • fotoğraf baskısı olan cepheler. Bu teknoloji, özel boyalar kullanılarak kapı yüzeyine uygulanan bir fotoğraftır. Daha sonra görüntü ultraviyole ışık kullanılarak polimerize edilir. Bu nedenle, resim, çizgilerin parlaklığı ve netliği ile ayırt edilir. Boya ve cila kaplama, resmi hasara karşı korur;

 • aynalı cepheler. Yansıtıcı yüzey nedeniyle, bu tür ürünler odanın alanını görsel olarak arttırır, bu nedenle genellikle düşük aydınlatmalı koridorlara ve küçük odalara yerleştirilirler. Aynaların yüzeyi, hasar durumunda küçük parçacıklara ayrılmasını önleyen bir anti-şok film ile kaplanmıştır. Filmi gümüşi, mavi bir renk tonu olan bir cephe seçebilirsiniz. Bronz ve zümrüt rengi seçenekleri var;

 • parlak yüzey. Bu dekor türü en ucuzudur. Herhangi bir renge sahip bir ürünün yanı sıra birkaç tonlu dekor seçebilirsiniz. Parlak, hazırlanan kapıya PVC film, plastik veya akrilik uygulandığı basit bir teknoloji kullanılarak yapılır;

 • cam kumlama seçeneği. Üretimleri için, renkli bir yöntemle farklı stillerde bir görüntünün uygulandığı renkli veya şeffaf cam kullanılır. Resim kimyasallarla bile yıkamaya dayanıklıdır;

 • freze ile popüler çift kanatlı cepheler. Burada, parlak veya ayna tasarımı olmadan klasik bir masif ahşap cephe kullanılmıştır. Ön taraf, kesiciler kullanılarak benzersiz bir kontur görüntüsü ile dekore edilmiştir. Modern ekipman sayesinde, herhangi bir karmaşıklığın cephe dekorunu kendiniz seçebilirsiniz;

 • cephe lacomat. Bu malzeme, hidroflorik asitle matlaştırılmış buzlu bir camdır. Gözlükler, kabinin içeriğinin yarısını gizleyerek yarı saydam bir etki verir. Böylece kapıların dışında olan şeyleri yönlendirebileceksiniz;

 • dekoratif camdan yapılmış cepheler, buzlu cam ile birlikte kumlanmış desenlere sahip olabilir. Aynaya oyulmuş mat bir desen olan kazınmış aynalı seçenekler de popülerdir;

 • plastik cepheler, tasarımı birleştirmenize izin veren ucuz bir seçenek olarak kabul edilir.. Çeşitli tonlarda şeffaf, mat, parlak ve yarı saydam plastik olan modeller var;

 • bambu ve rattan cepheler, oryantal veya etnik tarzda yapılmış yatak odaları için uygundur.. Kural olarak, bambu şeritler sunta veya MDF panellere yapıştırılır. Rattan öz veya ağaç kabuğu kullanır;

Yukarıdaki çeşitlere ek olarak, suntadan yapılmış standart bir cephe tipi vardır. Birkaç malzemenin birleştirildiği kombine tipler popülerdir, suni derili modeller vardır. İkinci seçenek sınıflar için daha uygundur..

İç dolgu

Bir dolap seçerken, iç mekanın nasıl yerleştirileceğini planlamanız gerekecektir. Bu önemli bir adımdır, çünkü burada içerideki her bir öğenin özelliklerini belirlemeniz gerekir. Kıyafetler ve yatak takımları için basit raflarla planlamaya başlayın: birkaç geniş bölüme ihtiyacınız var.

Asma kat olarak adlandırılan üst raflarda ise şapkalar ve nadiren kullanılan eşyalar yer alacak. Alt katlar ayakkabı veya ağır eşyaları barındırabilir. Uzun askı bölümleri planlamayı unutmayın.

Bazı gardıroplarda küçük eşyaları, kıyafetleri, dikiş gereçlerini ve diğer şeyleri saklayabileceğiniz bir şifonyer olabilir. Dolabınızın iç dolgusuna önceden karar vermeniz, ihtiyacınız olan her şeyi içermesi açısından önemlidir..

Seçim için tasarımcının önerileri

Daireniz için bir gardırop seçerken, tasarımcılar başlangıçta tasarım projesini düşünmenizi tavsiye ediyor. Kulaklığı takmayı planladığınız odaya, odanın alanına ve iç mekanın tarzına bağlı olarak, hangi seçeneğin size en uygun olduğuna bağlı olacaktır..

Çocuk odasına bir gardırop yerleştirmeye karar verirseniz, gömme bir gardırop size uyacaktır. Bu seçenek en uygunudur, çünkü bu mobilyaların keskin köşeleri ve çıkıntıları yoktur, ancak çocuğun tüm küçük eşyalarının ve kıyafetlerinin yerleştirilebileceği derin raflar, çekmeceler ve yüksek bölümler vardır..

Gardırop, yalnızca çok sayıda çocuk oyuncağını hızlı bir şekilde gizlemekle kalmaz, aynı zamanda onları hızlı bir şekilde bulur. Aynalı modellerin seçilmesi tavsiye edilmez, raflarla donatılmış açık yan duvarlı seçeneklere dikkat etmek daha iyidir. Çocuk kendi çizimlerini ve el sanatlarını üzerlerine koyabilecektir..

Yatak odasının tasarımında büyük bir gardırop ana öğe olacak. Giysiler için derin bir raf, geniş bölüm ile donatılmış modelleri seçin. Dört bölümden oluşan tasarımlar yatak odasında harika görünüyor. Bu tür gardıroplara çok miktarda kıyafet yerleştirilebilir, böylece her kadın onu giyinme odası olarak kullanabilir. Ne yazık ki, herkesin bu kadar büyük boyutlu mobilyaları yerleştirmek için yeterli alanı yoktur, ancak mümkünse şansı kaçırmayın..

Tek bir aynada birleştirilen dolap kapakları, yatak odasında rahat bir ortam yaratmanıza yardımcı olacaktır. Odayı yalnızca görsel olarak büyütmekle kalmaz, aynı zamanda aynayı amacına uygun olarak da kullanabilirsiniz..

Sürgülü dolaplar, Kruşçev binasında bir odaya modern bir görünüm kazandırabilmektedir. Odanın alanını karmaşıklaştırmadan görsel olarak büyütecek ve uzatacak köşe kompakt seçeneklerine dikkat edin..

Tasarımcılar, her boyut ve tarzdaki bir yatak odasına sürgülü gardıropların monte edilebileceğini vurguluyor.. Şık ve benzersiz bir ortam oluşturmanıza yardımcı olacak bazı yönergeleri göz önünde bulundurun:

 • Modern stili vurgulamak ve dekora hafiflik katmak için şeffaf plastik kapaklı büyük modelleri tercih edin.. Aynı zamanda, koyu bir plastik tonu odaya özgünlük ve estetik katacak;

 • Bazı evlerde yatak odası, tavanda birkaç kat bulunan çatı katında yer alır.. Bu durumda, odanızı özgünlükle dolduracak özel bir dolabın taslağını çizebilirsiniz;

 • klasik tarzın taraftarları için zıt eklere ve oymalara sahip bir gardırop uygundur;

 • siyah beyaz renk düzenine sahip bir odanız varsa, beyaz parlak cepheli yerleşik yapılara daha yakından bakın;

?

 • dar ve uzun odalar için geniş aynalı kapılara sahip bir kulaklık uygundur. Ek olarak, renkli bir cephe seçebilirsiniz;

 • bireysel tarz sevenler için çeşitli kombine cephe türleri vardır.. Hazır bir versiyon seçin veya benzersiz bir tasarımla kendi eskizinizi sipariş edin;

 • kapılarda dekoratif kendinden yapışkanlı film efekti elde etmenize yardımcı olacaktır "çözülme" gardıroplu ve tüm tasarım detaylarının birliğini yaratan duvarlar;

 • odanın renk şemasına ve dokusuna uygun resimlere sahip sürgülü dolap kapakları, odayı yenilemenizi sağlar.

Bu tür mobilyaların tasarımında herhangi bir kısıtlama yoktur. İsteklerinize göre, standart olmayan şekillerde, herhangi bir renk şemasına ve tasarıma sahip modelleri seçebilirsiniz. Yatak odasının merkezi halkası olan sürgülü gardırop, evinizin tasarımına özgünlük ve pratiklik kazandıracak..