Soyunma odasının boyutları ile düzeni

Avantajlar

Giyinme odaları yeniden moda oldu ve birçok kişi artık koridorda veya odada bunun için ayrı bir alan ayırmaya çalışıyor..

Küçük bir dairede bile ayrı bir giyinme odası düzenleyebilirsiniz..

İlk bakışta, bir gardırop için ayrı bir odaya sahip olmak abartılı. Ama bu hiç doğru değil.

Düzgün planlanmış bir giyinme odası ile daireyi hantal gardıroplardan, şifonyerlerden, komodinlerden kurtarabilirsiniz..

Dolaplarla sınırlı kalmayıp duvarın tüm yüksekliğini kullanabilirsiniz. Her şey tek bir alanda toplandığında, doğru kıyafetleri bulmak daha az zaman alır..

Soyunma odasına bir ayna takabilirsiniz, o zaman özellikle her şey elinizin altında olduğu için kendiniz için bir kıyafet almak kolay olacaktır..

Soyunma odasına, dairede yer ayırmanın çok zor olduğu depolama için bir ütü masası monte etmek mümkündür. Bir çamaşır makinesi ve kurutma makinesi kurabilirsiniz.

Soyunma odasında tüm rafları açık bırakabilirsiniz, her şey açıkça görülebilir..

Uygulama, evin gardırop için ayrı bir odası varsa, eşyaların orijinal görünümlerini daha uzun süre koruduğunu ve daha az bakım gerektirdiğini göstermektedir..

Bay ve Bayan Organizasyon İlkeleri

Herhangi bir giyinme odasının organizasyonu birkaç adımda gerçekleştirilir..

 • İlk adım – aynanın karşısındaki kıyafetlere kolayca hayran olabilmen için aydınlatmayı düşünmelisin.

 • İkinci adım – Bu odadaki havalandırmanın donatılması, özellikle içine bir çamaşır makinesi monte edilmişse gereklidir. Ancak gardıropta yıkamayacak olsanız bile, o zaman hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkmasını önlemek için, temiz hava akışı gereklidir..

 • Üçüncü adım – depolama alanını tanımlıyoruz. Boyutları, giyinme odasının alanına ve orada depolanması planlanan şeylerin sayısına bağlıdır..

 • Dördüncü adım – mekanı yapılandırıyoruz. Bu aşamada, eşyaların depolanacağı bölümlerin, rafların yerleşimini planlıyoruz, bunun hangi bağımlılıkla yapılacağına (renk, işlevsellik vb.).

Bir giyinme odası düzenlerken, soyunma odasını tamamen giyinmiş olarak bırakmanız gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Koridorda sadece dış giyim ve outdoor ayakkabılar giyilir..

Kadınlar için soyunma odası ayrı bir dünyadır. Burada kıyafetlerini denemek, aksesuarları sökmek için sınırsız zaman harcayabilir..

Bu nedenle, bir kadın için gardırop donatırken, sadece işlevselliğe değil, aynı zamanda estetik güzelliğe de dikkat etmeniz gerekir..

Klasik kadın versiyonu pastel renklerde bir gardıroptur. Kadınlar bu odaları dekore etmek için genellikle Provence veya country tarzlarını seçerler..

Modanın en son gıcırtısı, ortasında son derece şık bir kanepe veya tersine eski bir çekmeceli dolap bulunan giyinme odasında özel bir yerin düzenlenmesidir. Odayı çeşitli figürler ve diğer tasarım detaylarıyla doldurun.

7fotoğraf

Kesinlikle bir aynaya ihtiyacınız var, tercihen hareketli bir aynaya veya hatta birkaçına ihtiyacınız var, böylece her yönden seçilen bir kıyafette kendinizi değerlendirebilirsiniz..

Bir kadın soyunma odasını donatmak için çanta ve mücevherleri saklamak için yer ayırmayı unutmamalısınız..

Erkek soyunma odası tamamen farklı bir konudur. Vahşilik ve işlevsellik, daha güçlü seks için bu odanın ekipmanındaki ana yönlerdir..

Burada ölçülü, sakin renkler seçmelisiniz. Kahverengi, bej, gri tonlar, malzemeler – metal veya ahşap mükemmeldir.

Stil, yüksek teknoloji veya klasik için daha uygundur. Bir aynaya ihtiyacınız var, tam boy.

Erkeklerin bir kemer düzenleyici ayarlaması gerekiyor,

ve ayrıca özel bir kravat askısı donatın.

Hobiler için her şeyin toplanacağı bir alan ayırmaya da değer. Bu, örneğin spor giyim veya balıkçılık için kamuflajdır. Aksesuarları (oltalar, scooter) saklamak için hemen bir yer donatın.

Bir erkek ve bir kadın için bir giyinme odasını birleştirmeyi planlıyorsanız, genellikle ayırma renkli yapılırken, kadın yarısı da parlaklık açısından biraz kısıtlamaya çalışılır. Geri kalanı için yukarıdakilere uymaya çalışırlar. Odanın ortak kısmı nötr olarak dekore edilmiştir..

Soyunma odası için herhangi bir kaplama malzemesi seçebilirsiniz, ancak yine de yıkanabilir olanlara odaklanmak daha iyidir. Bunun nedeni, giysilerin, yatak çarşaflarının, daha sonra odanın duvarlarına yerleşen toz biriktirme eğiliminde olmasıdır..

Bu nedenle yerdeki halıları reddetmek de daha iyidir. En uygun döşeme karo veya laminat olacaktır..

Nerede işaretlenir

Prensip olarak, en az birkaç metrekare tahsis etmenin mümkün olduğu herhangi bir odada bir giyinme odası düzenleyebilirsiniz. Yatak odasında, koridorda onun için bir yer bulabilirsin. Banyoları birleştirerek de birkaç metre boşluk bırakabilirsiniz. Daireniz iki katlıysa, alt katta bir giyinme odası düzenlemeniz önerilir..

Tavan arası özel bir eviniz varsa, çatının yamaçlarında düzenlenebilir..

Konum türleri

Giyinme odaları şunlardır:

 • doğrusal;
 • köşe;
 • U şeklinde;
 • paralel;
 • dikdörtgen.

7fotoğraf

Lineer giyinme odaları büyük gardıroplar gibidir..

Genellikle penceresiz bir odanın duvarını ayırırlar ve sürgülü kapı tasarımına sahiptirler. Karartma perdesi ile böyle bir odayı çitle çevirebilirsiniz..

Dairenin boş bir köşesi varsa, giyinme odası oraya yerleştirilebilir. Daha sonra iki duvar devreye girer ve aralarında üçüncüsü sürgülü kapılar veya yoğun bir perde şeklinde gerçekleştirilir..

U şeklindeki giyinme odası, yatak odasındaki ekipman için en uygun olanıdır. Bu düzende her iki tarafta raflar, raflar ve çubuklar düzenlemek mümkündür. Soyunma odasını oluşturan nişte yatak mükemmel bir şekilde oturacaktır..

Paralel bir giyinme odası, bir erkek ve bir kadının eşyalarının aynı anda olacağı kombine bir giyinme odası için harika bir seçenektir..

Bu amaçlar için ayrı bir oda tahsis etmek mümkün olduğunda dikdörtgen bir giyinme odası uygundur..

Böyle bir odanın organizasyonunda, nerede sallanacağınız, bir depolama sistemi, bir çamaşırhane ve bir tuvalet masası ve kendinizi sadece önden değil aynı zamanda görebileceğiniz çeşitli aynalara sahip bir alan olacaktır. arkadan..

Ve pencere, iç mekana mükemmel bir şekilde oturacak ve aydınlatma ve havalandırma işlevini yerine getirecektir. Doğal ışıkta, seçilen kıyafetin renkleri daha güvenilir görünecek ve odayı temiz hava ile doldurarak havalandırmak da mümkün olacak..

Küçük bir giyinme odası için alan nasıl düzgün planlanır

Küçük bir dairede gardırop için fazla yer yoktur. Ama orada bile alanı mükemmel bir şekilde planlayabilirsiniz..

Tek odalı dairelerde, kural olarak, giyinme odası için bir niş veya depo odası tahsis ederler. Birkaç kareyi ayırarak uzun bir odada düzenleyebilir, böylece odanın oranlarını hizalayabilirsiniz. Koridorda köşe giyinme odası düzenlenebilir. Başka bir seçenek de bu odayı balkonda düzenlemek, ancak kışın kullanılabilmesi için orada ısıtılması gerekecek..

7fotoğraf

Soyunma odasının en küçük boyutu 1×1.5 m’dir, böyle bir alan tahsis etmek mümkün değilse, gardırop yapmak daha uygundur..

Çeşitli hazır kompleksler satın alınabilir. Bir dizi sepet, çubuk, raf, kutu içerirler. Onların yardımıyla, soyunma odanızın rahat, ferah, iç kısmını yaratırken önemli bir şeyi kaçıramazsınız..

Ayrıca, küçük bir giyinme odası düzenlemede harika bir seçenek, kumaş depolama sistemleri olacaktır. Küçük bir giyinme odası planlarken, onu üç seviyeye bölmeye değer..

 • Alt katman. Yüksekliği 60 cm’den fazla değil Ayakkabı, alet ve elektrikli süpürgeyi saklamak için bir yer var. Keten ve çorapları saklamak için kutular da düzenleyebilirsiniz. Bu arada, organizatörleri hücreli kullanmaları uygundur..

 • orta seviye. Yüksekliği 60 cm’den 2 m’ye kadardır, günlük kullanım için eşyaların depolanması için kullanılır. Burada eteklerin, pantolonların, elbiselerin, mücevher kutuları, eldivenler, çanta düzenleyicileri, kravat ve eşarp askılarının yanı sıra şapka raflarının asıldığı çubuklar yerleştirirler..

 • Üst kademe. İki metreden uzun olan herhangi bir şey. Nadiren kullanılan kıyafetlerin, misafir yatak takımlarının, Noel ağacı süslerinin, patenlerin, tekerlekli arabaların, valizlerin kaldırıldığı raflar buraya yerleştirilir..

Küçük soyunma odalarında duvarlar alçıpandan yapılır ve kapılar sürgülü olarak kurulur veya perde kullanılır. Giyinme odasını hiç kapatamayabilirsiniz, ancak bunun için mükemmel bir düzen için çok zaman ayırmanız, uzunluğu artırmak için her şeyi asmanız, raflarda renklerine göre düzenlemeniz veya sepetlere ve kutulara koymanız gerekir..

Ancak nasıl bir giyinme odanız olursa olsun, kapalı veya açık tasarımı, bulunduğu odanın devamı olmalıdır. Aynı tarzda yapılmalı ve tercihen renkte eşleşmelidir, böylece açarak tek bir iç mekan elde edersiniz..

Odanın mütevazı boyutu giyinme odasına ayna yerleştirilmesine izin vermiyorsa, kapının dışından kurulum bir çıkış yolu olabilir. Böylece duvarın bir bölümünü işgal etmenize gerek kalmaz ve orada ek depolama alanı düzenleyebilirsiniz..

Küçük bir giyinme odasını aydınlatmak için LED spot ışıkları en uygunudur. Odayı iyi aydınlatırken az enerji tüketirler. Hiçbir koşulda halojen lambalar kullanılmamalıdır. Çok ısınırlar ve odanın çok küçük olduğu ve içinde çok sayıda yanıcı maddenin biriktiği gerçeği göz önüne alındığında, bu yangına neden olabilir..

Küçük gardıroplar için örnek projeler

1.5 metrekarelik proje metre

En küçük giyinme odası 1,5 m2 alana sahiptir. Bu durumda, kenarlardan biri 120 cm’den (raflar bir tarafta bulunur) veya 150 cm’den (raflar her iki tarafta olacak) az olmamalıdır, aksi takdirde geçiş çok dar ve elverişsiz olacaktır. Ayrıca bir buçuk karede bir oda köşe olabilir. Bu durumda, depolama sistemlerinin yerleştirileceği duvarların uzunluğu artacak ve çok daha fazla şeyi barındırmanıza izin verecektir. Çubukların yerleştirileceği rafların derinliği en az 50 cm, çekmeceler en az 30 cm olmalıdır.Ayakkabı saklama sisteminde yüksekliği 20 cm’den az raf bulunmamalıdır. elbiseler ve paltolar en az 150 cm, gömlekler ve pantolonlar için ikiye katlanmış – 120 cm.Diğer bedenler sizin takdirinize göre olmalıdır..

Çanta ve diğer aksesuarlar için raflar yerine kumaş cepleri kullanabilirsiniz. Bu önemli ölçüde yerden tasarruf sağlayacaktır, ancak aynı zamanda her öğenin kendi yeri olacaktır..

2 metrekarelik proje metre

Genellikle bu büyüklükteki giyinme odaları niş veya dolaplarla donatılmıştır. “Kruşçevka” düzenine sahip dairelerde benzer tesisler var. Boyutlar 2x1m yeterlidir.

Prensip olarak, rafların boyutları bir buçuk metre ile aynı olacaktır, ancak biraz daha fazla yerleştirilebilirler. Veya artan alana bir ayna yerleştirilebilir. Böyle bir giyinme odasının kapısı menteşeliyse, aynayı içeriden monte etmek uygundur..

3 metrekarelik proje metre

Üç metrekarede zaten sallayabilirsiniz. Bu, küçük daireler için en uygun giyinme odası boyutudur. Modern düzenlerde, genellikle bu amaçlar için bir oda düzenlenmiştir..

Ancak böyle bir odanız yoksa, bu büyüklükteki bir giyinme odası için açısal veya U şeklinde bir yerleşim uygundur..

Rafların boyutları da burada biraz eklenebilir. Ayakkabı depolama sistemi arasında, yüksek topuklu ayakkabıların saklanması için 30 cm yüksekliğindeki rafları vurgulayın, çantaları ve diğer önemsemeleri saklamak için ayrı raflar donatın. Buraya hareketli bir ayna veya açılır kapanır bir ütü masası yerleştirebilirsiniz..

4 metrekarelik proje metre

Dört meydanda soyunma odasına sahip olmak zaten bir hayal. Buradaki en uygun formlar U şeklinde veya paraleldir..

Rafların boyutu ve sayıları ile artık önemsiz şeylerle zaman kaybedemezsiniz. Tam boy pantolonlar ve yere kadar uzanan etekler için 140 cm’ye kadar bölme yüksekliğine sahip ayrı bir çubuk ayırt edilebilir. Palto ve elbiseler için ayrı saklama alanları, tüm aksesuarları istediğiniz gibi düzenleyin.

İstenirse, bir çamaşır makinesi kurabilirsiniz. Ancak, odanın iyi havalandırılmasını unutmayınız..

Kaçınılması Gereken Hatalar

Bir giyinme odası planlarken ve düzenlerken, genellikle daha sonra bütün bir soruna yol açabilecek önemsiz şeylere dikkat etmezler. Bunu önlemeye çalışacağız ve diğer insanların hatalarından ders alacağız..

 • Dolgu seçimi planlama aşamasında yapılmalıdır aksi takdirde projenizin maliyetinde ciddi artışlar olabilir..

 • Soyunma odasının duvarlarını boya ile boyamak ve duvar kağıdı ile yapıştırmamak daha iyidir. Bunun nedeni, nemdeki düşüşten ve giysilerle temastan duvar kağıdının lekelenebilmesi, ovalanması, görünümünü kaybetmesi ve boyanın her an yıkanabilir olmasıdır..

 • Dekorasyonda koyu renkler kullanmayın, aksi takdirde soyunma odası adından da anlaşılacağı gibi bir dolaba dönüşecektir..

 • Havalandırma sistemini iyi düşünün, aksi takdirde odada hoş olmayan bir koku ve daha da kötüsü küf olabilir. Sonuç olarak, işler kötüye gidebilir.

 • Konutun ana alanlarından çok farklı bir tasarım kullanmayın. Renkle oynayabilirsiniz, ancak aynı zamanda genel stili koruyabilirsiniz..

 • Özellikle soyunma odası bulunan geniş giyinme odalarındaki yetersiz aydınlatma, renkleri bozacak ve bu da rahatsızlığı daha da artıracaktır. Ek lambalar kullanarak arka aydınlatmanın organizasyonu ile çok seviyeli ışığı düşünün.

 • Rahatlığı unutmayın, bir osmanlı veya boyut izin vermiyorsa, oturabilmeniz, tayt veya ayakkabı giyebilmeniz için katlanır bir sandalye..

Adblock
detector