Adenium - opieka domowa. Uprawa adenium, przesadzanie i rozmnażanie. Opis, rodzaje. Zdjęcie

Adenium (Adenium) – wolno rosnące małe drzewa lub krzewy o grubych pniach, które mają pogrubienie u podstawy, z licznymi krótkimi gałęziami, lśniącymi lub aksamitnymi liśćmi i dużymi kwiatami od białego do ciemnopurpurowego koloru. Przedstawiciele tego rodzaju należą do grupy drzewiastych sukulentów łodyg..

Adenium to niezwykle piękny kwiat, popularnie nazywany Impala Lily lub Różą Pustyni, znany wielu również pod nazwą Gwiazdy Sabinii. Do niedawna wielu ogrodników nie wiedziało o tej niezwykłej roślinie, ale teraz jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych kwiatów uprawianych. Ponadto bardzo łatwo o nią dbać, co nie wymaga od ogrodnika-amatora pewnych umiejętności i umiejętności..

W chwili obecnej znanych jest prawie 50 gatunków adenium, które w swoim naturalnym środowisku mogą osiągnąć wysokość kilku metrów. W domu hodowcy kwiatów uprawiają otyłe Adenium. Ktoś może pomylić tę piękną roślinę z bonsai wykonanym ludzkimi rękami. Ale wcale tak nie jest, ponieważ adenium wyrasta na tak niezwykłą i oryginalną roślinę, że tylko natura może stworzyć, a człowiek nie może nadążyć za naturą..

Kwiaty tej pięknej rośliny są porównywane do kwiatów lilii i róż, wielu dostrzega więcej podobieństw do lilii. Ale nie wolno nam zapominać, że każdy ocenia na swój sposób i każdy ma własną wizję cech..

Opieka domowa dla adenium

Opieka domowa dla adenium

Lokalizacja i oświetlenie

Adenium należy do roślin kochających światło, dlatego lepiej trzymać je na oknach po południowej stronie domu. Ale w letnie upały roślina musi być zacieniona, ponieważ mimo tego, że uwielbia bezpośrednie światło słoneczne, mogą spalić jego wrażliwe miejsce – pień.

Temperatura

Ponieważ adenium jest przedstawicielem gorącej pustyni, nasz klimat o temperaturze 25-30 stopni w lecie jest całkiem odpowiedni do jego uprawy. W tym okresie adenium będzie mogło ozdobić każdą działkę ogrodową, a zimą nastąpi stan spoczynku. Idealna temperatura dla rośliny w okresie uśpienia wynosi od 10 do 15 stopni, ponieważ przy większym ochłodzeniu ziemi może umrzeć.

Podlewanie

Woda adenium regularnie z osiadłą wodą, niezbyt niska temperatura

Adenium podlewaj regularnie wodą osiadłą, niezbyt niską temperaturą i dopiero po wyschnięciu gleby. Nie podlewaj zbyt mocno rośliny. Jeśli aden zimuje w ciepłym pomieszczeniu, nie popadając w stan uśpienia, podlewaj go, gdy gleba jest całkowicie sucha. W przeciwnym razie nie ma potrzeby podlewania rośliny. Podlewanie można ponownie nawadniać dopiero po wyjściu ze stanu uśpienia i co najmniej dziesiątego dnia po znalezieniu pierwszych pąków wzrostu..

Wilgotność powietrza

Adenium jest bezpretensjonalny w warunkach wilgotności powietrza. Ale kiedy aktywnie rośnie, spryskiwanie jego powierzchni nie będzie zbyteczne. W takim przypadku nie należy dotykać kwiatów, aby nie utracić ich walorów dekoracyjnych..

Gleba

Gleba pod uprawę adenium powinna być przepuszczalna, luźna, o kwasowości zbliżonej do obojętnej. Glebę na adenium można przygotować własnymi rękami, mieszając gruboziarnisty piasek z ziemią liściastą i darniową w równych częściach oraz z domieszką węgla drzewnego. Do podłoża można dodać pokruszoną cegłę, a po przesadzeniu wystarczająco dojrzałej rośliny można zająć więcej ziemi darniowej. Ale jeśli nie ma czasu na samodzielne przygotowanie mieszanki, odpowiednia jest również gotowa mieszanka gleby dla kaktusów..

Top dressing i nawozy

Do karmienia nadają się zarówno nawozy mineralne, jak i kaktusowe.

Do karmienia nadają się zarówno nawozy mineralne, jak i kaktusowe. Częstotliwość nawożenia – raz w miesiącu.

Przenosić

W razie potrzeby przeszczepia się dorosłe adenium. Wystarczy raz w roku przesadzać młode rośliny. System korzeniowy zwiększa się wraz ze wzrostem, a nie na długość. Biorąc pod uwagę tę cechę, powinieneś wybrać dla rośliny szeroką, ale także płytką doniczkę. Ponadto wskazane jest, aby wziąć doniczkę, która nie jest ciemna, aby gleba nie przegrzała się ponownie w palącym słońcu..

Przycinanie

Adenium przycina się wiosną, kiedy zaczyna rosnąć. Przycinanie jest opcjonalne, ale ta procedura jest konieczna, jeśli istnieje chęć przekształcenia rośliny w coś konkretnego: na drzewie (jeden pień się okaże) lub krzaku (kilka pni). W pierwszym przypadku adenium jest odcięte o nie więcej niż jedną trzecią wysokości, w drugim należy go przyciąć jeszcze niżej. I dotyczy to każdej z jego gałęzi. Młodym roślinom wystarczy jedna szczypta.

Reprodukcja adenium

Reprodukcja adenium

Procedura hodowlana dla adenium może wydawać się zniechęcająca. Ale jeśli pamiętasz niektóre niuanse, to zadanie będzie znacznie łatwiejsze..

Rozmnażanie nasion

Podczas rozmnażania przez nasiona pobierane są tylko świeże nasiona, ponieważ szybko tracą zdolność kiełkowania. Właściwy czas na ich siew to od późnej zimy do wczesnej wiosny. Najpierw lepiej trzymać nasiona w roztworze epiny przez 6 godzin, a następnie zasiać je w mieszaninie wermikulitu i piasku. A potem za tydzień adenium da pierwsze pędy.

Rozmnażanie przez sadzonki wierzchołkowe

Adenium można rozmnażać wiosną i latem przez sadzonki wierzchołkowe, a podłożem jest wermikulit lub piasek. Łodyga jest cięta na długość 10-15 cm, następnie musi być potraktowana węglem drzewnym i wysuszona. Przy normalnej wilgotności roślina zakorzeni się w pierwszym miesiącu, w przeciwnym razie jej sadzonki zgniją. Konieczne jest utrzymanie temperatury w granicach 25-30 stopni i dobre oświetlenie.

Propagacja przez warstwy powietrza

Rozmnażanie przez warstwy powietrza jest jedną z najłatwiejszych i najskuteczniejszych metod zarówno dla młodych, jak i dorosłych roślin. Nakładanie warstw najlepiej wykonać późną wiosną lub wczesnym latem, kiedy adenium zaczyna aktywnie rosnąć po zimowym spoczynku. Młode rośliny mogą kwitnąć w przyszłym roku..

Na pędzie o grubości co najmniej 2 cm średnicy wykonuje się okrągłe płytkie nacięcie nożem, suszy, a następnie traktuje stymulatorem koni. Nacięcie owija się mchem torfowca i owija nieprzezroczystą folią (można owinąć nitką lub drutem). Torfowiec jest okresowo nawilżany. Korzenie pojawiają się zwykle po 3-4 tygodniach. Po pojawieniu się korzeni warstwy są rozdzielane i sadzone w ziemi..

Ta metoda hodowli ma również swoje wady. Kwiat nie będzie miał wyraźnych walorów dekoracyjnych, ponieważ pień nie okaże się tak pogrubiony jak w otyłym adenium.

Rosnące trudności

Jesienią liście adenium żółkną i opadają, co może zaalarmować początkujących kwiaciarni

Jesienią liście adenium żółkną i opadają, co może zaalarmować początkujących kwiaciarni. Ale nie powinieneś się martwić, ponieważ jest to dla niego normalne zjawisko, ponieważ w tym czasie roślina wchodzi w stan uśpienia. W innych porach roku przyczyną tego może być zbyt niska temperatura, w wyniku której zamarza lub zmiana zwykłych warunków przetrzymywania..

Choroby i szkodniki

Na adenium najczęściej wpływają wełnowce i łuski. Niebezpieczne są również wszelkiego rodzaju zgnilizny powstające w wyniku nadmiernego podlewania..

Ważny! I na koniec trzeba dodać, że adenium należy do roślin trujących, dlatego należy go trzymać z dala od dzieci i nie umieszczać go w pokojach dziecięcych, a po kontakcie z nim dokładnie umyć ręce i narzędzia, które pracowały z tą rośliną.

Adenium – funkcje pielęgnacji i uprawy (wideo)

ADEniu LUB RÓŻA PUSTYNNA – PIELĘGNACJA I CECHYADEniu LUB RÓŻA PUSTYNNA - PIELĘGNACJA I CECHY