Epostoa

Epostoa jest kaktusem i jest jednym z przedstawicieli cleistocactus. Ma kolumnową ramę i dolne pędy skłonne do rozgałęzień. Wysokość pędów w dzikich gatunkach dochodzi do 3 m. Powierzchnia części lądowej jest chroniona licznymi włoskami.

Naturalne nasadzenia espostoas można znaleźć w południowym Ekwadorze, a mianowicie w regionach górskich lub na północy Peru. Kaktusy rosnące w swoim naturalnym środowisku kwitną oryginalnymi pąkami dzwonkowatymi. Ich średnica nie przekracza 5 cm, tylko dorosłe kaktusy mają zdolność kwitnienia. Etap kwitnienia kończy się powstaniem wydłużonych, owalnych owoców. Powierzchnia owocu pokryta jest włochatą łuskowatą warstwą.

W warunkach wewnętrznych często hodowana jest włochata Espostoa (Espostoa Lanata). Szklarnie są uważane za optymalne miejsce do uprawy, gdzie kaktus przy odpowiedniej pielęgnacji zamienia się w piękną i efektowną roślinę..

Szosy przyciągają hodowców kwiatów ich rzadkie białe pokwitanie, przypominające wełnianą tkaninę. Udomowione odmiany kwitną rzadko. Ich długość waha się od 35-70 cm, pośrodku doniczki znajduje się mocna, gruba zielono-szara łodyga. Powyżej łodyg otacza gruba warstwa ostrych włosków i kolców.

Opieka domowa dla esposto

Opieka domowa Espoo

Oświetlenie

Roślina potrzebuje stałego światła. W miesiącach letnich i zimowych doniczki z kaktusami są trzymane w jasnym, rozproszonym świetle..

Temperatura

Wiosną i latem zaleca się hodowlę esposto w temperaturze pokojowej, a gdy zacznie się chłód zimna, doniczkę przenosi się do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze powietrza 15-18 ° C. Należy pamiętać, że korzenie kaktusa zamarzają, gdy termometr spadnie poniżej 8 ° C.

Podlewanie

Epostoa

Podczas gdy espostoa aktywnie zwiększa swoją masę, korzenie podlewa się bardzo ostrożnie, starając się nie przelać gleby w doniczce. Adaptacja po spoczynku zachodzi u tego gatunku bardzo powoli. Zwykle zajmuje to całą wiosnę i wczesne lato. W okresie jesienno-zimowym zapewnione jest słabe podlewanie. Wilgoć, która nasyciła glebę podczas jednego podlewania, będzie trwała długo dla korzeni do normalnego życia.

Poziom wilgotności

Kaktusa nie trzeba dodatkowo nawilżać ani spryskiwać. W upale wystarczy przewietrzyć pomieszczenie i wpuścić świeże powietrze..

Zasady przeszczepu

W młodym wieku espostoa są przeszczepiane raz w roku. Nowy pojemnik powinien mieć większą średnicę niż poprzednia doniczka. Wybrano mieszankę gleby o dobrej przepuszczalności powietrza i właściwościach drenażowych. Nie musisz kupować ziemi w sklepie, ale przygotuj ją samodzielnie w domu. Będziesz musiał wziąć dwie części ziemi darniowej, jedną część próchnicy liściowej i dwie części marmurowych wiórów. Składniki są dokładnie wymieszane, a następnie wlane do garnka.

Reprodukcja esposto

Metody hodowli Espoo

Epostoa rozmnaża się przez ukorzenienie sadzonek. Korzystny czas na zabieg to wiosna lub lato. Przed opuszczeniem sadzonek do torfu suszy się je przez kilka dni..

Niektórzy hodowcy zajmują się uprawą Espoo z nasion. W fazie kiełkowania temperatura pokojowa musi być utrzymywana na poziomie 17-25°C. Wysiew zaleca się również wiosną i latem. Jako podłoże przyjmuje się suchą mieszankę ziemi liściastej i piasku. Pojemnik na nasiona jest przykryty szkłem i przechowywany w jasnym, rozproszonym świetle. Po pojawieniu się delikatnych sadzonek nad powierzchnią gleby szkło jest usuwane, aby dalej kaktusy rosły same.

Czasami zdarza się, że niektóre nasiona kiełkują wcześniej niż inne, dlatego sadzi się je w pustym pojemniku. Po przesadzeniu sadzonek, rośliny nie są naruszane, dopóki nie utworzy się silny system korzeniowy. Ostatnim etapem jest sadzanie dojrzałych kaktusów w różnych doniczkach.

Rosnące trudności

  • Gnijące ślady w pobliżu podstawy łodygi – nadmiar wilgoci w doniczce. Chcę zmienić tryb nawadniania.
  • Jeśli włosy są pokryte kamieniem, należy natychmiast przestać spryskiwać kulturę sprayem..

Epostoa włochaty. Pielęgnacja Kaktusów Górskich (Cacti in "Płaszcze puchowe")Epostoa włochaty. Pielęgnacja Kaktusów Górskich (Cacti in