Rozchodnik (rozchodnik). Opieka domowa. Sadzenie i hodowla

Sedum (sedum) jest przedstawicielem sukulentów, a także jest spokrewniony ze znanym “drzewom pieniędzy”. Te rośliny są bezpośrednio spokrewnione z bękartami. Dlatego opieka nad taką rośliną jest dość prosta..

Ten rodzaj jest dość liczny, obejmuje co najmniej 600 gatunków. Najwięcej z nich występuje wyłącznie w warunkach naturalnych. Kilka gatunków zdobi ogrody i rabaty kwiatowe. Na parapetach, podobnie jak rośliny domowe, rosną tylko nieliczne. początkowo uprawiany jako kwiat pokojowy, rozpoczął się rozchodnik Morgana i Weinberga. Następnie obejmowały rozchodnik Gregga, kompaktowy i Siebold, a także inne

Większość hodowców kwiatów woli uprawiać tę roślinę jako ampelous (wiszące). Wygląd tych kwiatów różni się od siebie, ale należy je hodować i pielęgnować w ten sam sposób..

Rozchodnik (sedum): opieka domowa

Rozchodnik (sedum): opieka domowa

Lokalizacje i oświetlenie

Rozchodnik bardzo lubi światło. Większość doświadczonych kwiaciarni twierdzi, że nie boi się bezpośrednich promieni słońca. Jednak to stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe. W przypadku, gdy roślina nie otrzyma wystarczającej ilości światła, kolor liści stanie się mniej nasycony. A jeśli bardzo brakuje światła, liście całkowicie znikną, a sam kwiat rozciągnie się i przybierze chorowity, skarłowaciały wygląd.

Kwiat rozchodnika do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje bezpośredniego światła słonecznego, ale nie w dużych ilościach. Jednak tutaj warto wziąć pod uwagę, że latem, w czasie upałów, jeśli rozchodnik zostanie umieszczony na parapecie od strony południowej z zamkniętym oknem, wówczas roślina po prostu „zwiędnie”. Najlepiej w miesiącach letnich wynieść roślinę na zewnątrz, a jeśli nie ma takiej możliwości, to uchylić chociaż trochę okno lub cień.

Rozchodnik nie będzie mógł czuć się komfortowo, jeśli w pomieszczeniu nie będzie czystego i świeżego powietrza. Dlatego tak ważne jest, aby przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajduje, nawet jeśli nie mieszka.

Temperatura

Roślina ta różni się od wielu innych tym, że świetnie czuje się zarówno w cieple, jak i chłodzie. Najkorzystniejsza temperatura dla rozchodnika w okresie letnim wynosi od 8 do 26 stopni. Jeśli kwiat jest starannie pielęgnowany, wyższe temperatury nie będą mu straszne. Niektóre rodzaje rozchodników są dobrze tolerowane nawet przy niewielkich mrozach..

Warto wziąć pod uwagę, że zimą rozchodnik ma okres uśpienia. Dlatego wystarczy umieścić go w pomieszczeniu, w którym temperatura będzie w zakresie 8-10 stopni. Jeśli pomieszczenie jest zbyt ciepłe, pędy kwiatu mocno się rozciągną i ulegną deformacji..

Podlewanie i wilgotność

Ta roślina jest soczystą, dlatego obfite podlewanie jest przeciwwskazane.

Ta roślina jest soczystą, dlatego obfite podlewanie jest przeciwwskazane. Jeśli gleba jest bardzo podmokła, rozchodnik może umrzeć, szczególnie w okresie zimowym.

Wiosną i latem podlewanie odbywa się dopiero po wyschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Zimą, gdy roślina odpoczywa, podlewa się ją raz na 4 tygodnie (pod warunkiem, że temperatura nie jest wyższa niż zalecana). W ogóle nie trzeba go nawilżać i trzeba to robić tylko w celu zmycia kurzu..

Top dressing i nawozy

W okresie wiosenno-letnim rozchodnik należy karmić nawozami dla kaktusów i należy to robić tylko raz w miesiącu. W okresie jesienno-zimowym dokarmianie rośliny nie jest wymagane..

Przenosić

Młody rozchodnik wymaga dość częstego przeszczepu, około 1 raz w roku. Kiedy dorośnie, można go przeszczepiać co 3 lub 4 lata, a nawet rzadziej. Generalnie rozchodnik dość łatwo znosi przesadzanie, ale problem polega na tym, że ma bardzo delikatne liście. Mogą zejść nawet przy lekkim dotyku. Dlatego konieczne jest przeszczepienie rośliny w nagłych przypadkach. Na przykład, gdy doniczka staje się za mała na kwiat.

Biorąc pod uwagę, że system korzeniowy rozchodnika znajduje się blisko powierzchni gleby, doniczkę należy wybrać niezbyt wysoką, ale raczej szeroką. Do przesadzenia możesz wybrać prawie każdą glebę. W tym celu odpowiednia jest ziemia dla kaktusów, którą można kupić w dowolnej kwiaciarni lub samodzielnie przygotować. Aby to zrobić, wymieszaj ziemię liściastą i darniową, piasek i wióry ceglane w stosunku 1: 1: 1: 0,5. Zaleca się również dodanie węgla drzewnego. Dobry drenaż jest niezbędny.

Reprodukcja

Rozchodnik rozmnaża się przez sadzonki

Rozchodnik rozmnaża się przez sadzonki. Aby to zrobić, musisz odciąć cięcie i posadzić je w przygotowanej glebie (wszelkie specjalne przygotowanie samego cięcia jest absolutnie niepotrzebne). Do sadzenia sadzonek odpowiednia jest gleba kompostowa zmieszana z piaskiem w stosunku 1: 1, a także mieszanka darni i gleby liściastej z piaskiem. Już po 4 tygodniach, a może nawet wcześniej, na sadzonce pojawią się pierwsze korzenie.

Warto zauważyć, że istnieje kilka rodzajów rozchodników, na przykład rozchodnik Potozinsky, które rosną dość szybko i wymagają corocznej odnowy..

Właściwości lecznicze

Rozchodnik to roślina lecznicza. Dzięki temu jest w stanie szybko leczyć rany, a także służy do leczenia oparzeń. I od dawna używają sedum do celów leczniczych..

Ostrożnie

Sedum Morgana to dość niebezpieczna roślina. Faktem jest, że jeśli zjesz co najmniej jeden liść (co dzieci mogą zrobić), nastąpi poważne zatrucie, któremu towarzyszą wymioty, biegunka i inne objawy. Dlatego roślinę należy trzymać poza zasięgiem dzieci..