Banyo için hangi kapılar seçilir?

Çok eski zamanlardan beri hamam, Rus kültürünün ana özelliği olarak kabul edildi. Ve modern dünyada, bu kadar çok kullanışlı işlevi birleştirecek daha kullanışlı bir yapı yoktur. Buharlanmak ve güzel vakit geçirmek için tüm güvenlik kurallarına uygun olarak yapılması gereken hamam ve saunalar bulunmaktadır. Hem girişte hem de bina içinde kaliteli kapılar kurmak özellikle önemlidir. Acil bir durumda tatilcilere engel olmamaları için tüm norm ve gereksinimlere uymaları gerekir..

ne olmalı?

Diğer kapılarda olduğu gibi, kapı çerçevelerinin ve banyo levhalarının yapısal özelliklerine bir takım gereksinimler getirilmiştir. Buhar odasındakiler için potansiyel bir tehlike oluşturmamaları için güçlü ve güvenli olmalıdırlar. Örneğin, yüksek sıcaklıklarda ısınabilen elementlere sahip olmamalıdırlar..

Şehir dairelerinde veya ofislerde kurulum için ideal olan sıradan kapılar burada uygun değildir. Bu durumda, belirli teknolojilere göre ve uygun malzemelerden yapılmış özel yapılara ihtiyaç vardır..

Buhar odası kapıları için temel gereksinimler:

  • Isıyı mümkün olduğu kadar odanın içinde tutmalı ve diğer odalara geçmesine izin vermemelidirler. Bu nedenle kanvasta herhangi bir çatlak veya çatlak bulunmamalı ve kapı aralığına yakın monte edilmelidir..
  • Yapı hava geçirmez olmalı ve kanadın kendisi kapı çerçevesine sıkıca yerleştirilmelidir..
  • Ürün, sürekli yüksek nem ve aşırı sıcaklıklardan deformasyona maruz kalmayan bir malzemeden yapılmalıdır..
  • Rus hamamındaki kapı çerçevesi, standart boyutların aksine biraz daha düşük olmalıdır. Genellikle 1.5-1.8 m’den fazla olmayan bir yüksekliğe sahiptir ve genişliği 0.60 m’dir.Bu boyutlar, odalar arasında serbest hareket sağlar ve buhar odasında yüksek bir sıcaklık sağlar..
  • Kapalı alanlardaki iç mekan ürünleri, odalar arasında havalandırma sağlamak için yerden yaklaşık 10 cm yükseklikte kurulmalıdır. Banyoda havalandırma sistemi varsa boşluk bırakmaya gerek yoktur..
  • Sokak kapısı özellikle güçlü olmalıdır. Uluslararası standartlara uyması için optimum yüksekliği 180 cm olmalıdır..

Dış kapı yapıları tüm güvenlik kurallarına uymalı ve bu nedenle mutlaka dışa açılmalıdır. Bu, olayların olası bir olumsuz sonucunu önlemeye yardımcı olacaktır, çünkü acil bir durumda kendinizden açılan kapıdan dışarı çıkmak çok daha kolaydır..

Tuval ve ilmeklerin oluşturulacağı malzemeler, temas halinde bir kişiyi tövbe etmemeli ve yakmamalıdır. Ek güvenlik için, buhar odasına açılan kapıya bir pencere yapmanız gerekir..

Tüm gereksinimlere uygun bir banyo için kanvas yapmak, yapının ve içindeki insanların güvenliğini sağlamaya yardımcı olacaktır. Aynı kurallar pencereler için de geçerlidir..

Malzemeler (düzenle)

Banyo veya sauna kapısı, birkaç yıl sonra bile orijinal görünümünü koruyacak kadar güçlü ve dayanıklı olmalıdır. Neme, aşırı sıcaklıklara ve basınca dayanıklı olmalıdır. Diğer şeylerin yanı sıra, güvenilirliği ve güvenliği kişileştirmesi önemlidir. Bu nedenle, bu tür zor gereksinimler için, banyo koşullarının etkilerine dayanabilecek yalnızca bazı malzeme türleri uygundur..

Gerçek Rus hamamı her zaman ahşaptan yapılmıştır. İçindeki tüm elemanlar ahşaptır ve bu nedenle kapı kanadı doğal ahşaptan yapılmıştır. Neme ve ısıya dayanıklı olmalı, çekici bir tasarıma sahip olmalı ve insan sağlığı üzerinde faydalı bir etkiye sahip olmalıdır..

Ahşap yapılar çevre dostu bir üründür, ve bu nedenle kullanımı kesinlikle güvenlidir. Düşük ısı iletkenliğine sahiptirler, bu da buharı buhar odasından uzak tutmaya yardımcı olur. Ilık bir banyo, tüm ziyaretçilerin iyi buhar için zamanları olması için ısıyı yeterince uzun süre tutmalıdır..

Geleneksel ahşap ürünler güzel görünür ve rahatlamanızı ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan hoş bir ahşap kokusu verir..

Ancak sayısız avantajın yanı sıra ahşabın bazı dezavantajları da vardır. Örneğin, nemli bir ortamda sürekli varlığı yapıyı deforme edebilir ve küçültebilir, bu da sahipleri hasarlı kapıyı değiştirmeye zorlayacaktır. Ve ağaç genellikle böcekler ve mantarlar için bir üreme alanıdır. Bu nedenle, kurulumdan önce kapıyı özel bir bileşikle işlemek çok önemlidir..

Çoğu zaman, banyo yapıları için ahşap kanvasların imalatında kullanırlar. ıhlamur. Yüksek nem ve sık sıcaklık değişimleri olan odalar için gerekli olan yüksek performans özelliklerine sahiptir. Ihlamur ve karaçamdan, ayrıca düşük bir fiyatı olan en iyi ürünler elde edilir..

Başka bir uygun cins titrek kavak. Kavak kutusu tüm gereksinimleri karşılar, zamanla kuruma veya çatlama yapmaz. Kızılağaç aynı niteliklere sahiptir..

İnsan vücudunu iyileştirmek için kullanmak en iyisidir sedir ürünleri. Ve alanın görsel algısını biraz kolaylaştırmak istiyorsanız, o zaman abash kullanmak daha iyidir..

tabii ki doğal meşe. Eşsiz bir yapıya sahiptir ve bu nedenle diğer ahşap türlerinden çok daha pahalıdır. Meşe kapı çerçeveleri masif ve sağlam görünüyor.

Cam kapılar üretilmektedir. havalı cam, hangi yüksek mukavemete sahiptir. Nemi iyi iter, yüksek sıcaklıkları tolere eder, deforme olmaz veya çatlamaz. Cam ürünler, artan güvenlik ile ayırt edilir ve aynı zamanda modern saunalara kurulmalarını sağlayan düşük maliyetlidir. Cam sürekli bakım gerektirmeyen bir malzemedir. Bazen cam temizleyici ile silmek yeterlidir..

Kombine tasarımlar cam ve ahşabı birleştir. Bu kombinasyon, gerekli tüm gereksinimleri karşılayan güzel ve rahat bir ürün elde etmenizi sağlar. Böyle bir tuval, ahşap bir çerçeveden ve kesinlikle herhangi bir boyuta sahip olabilen bir cam ekten oluşur..

metalik kapılar en iyi binanın girişine monte edilir. Metal yüksek mukavemet ve stabiliteye sahiptir ve bu nedenle herhangi bir odayı cereyan ve diğer hava koşullarından koruyabilir. Metali fıçı tahtası veya masif ahşapla kesip ısı yalıtım malzemesi ekleyerek güzel ve işlevsel bir ürün elde edebilirsiniz..

tuvaller astardan iyi çünkü odanın içindeki ısıyı tutabiliyorlar ve aynı zamanda dışarıdaki gürültüleri ve sesleri içeri almıyorlar. Özel araçlarla ön işleme tabi tutulurlarsa, nemin etkilerine dayanabileceklerdir. Astarın ana avantajı, uygun fiyatıdır ve herhangi bir gölgede boyama yeteneği, astar ürünlerini en çok talep edilen hale getirir..

Çelik Yapılar artan olumlu niteliklerle ayırt edilir. Demir ürünlerden daha güçlüdürler ve dış etkilere karşı daha dayanıklıdırlar. Çelik kapı çok sıcak olabileceğinden ve buhar odasındaki insanları yakabileceğinden sadece hamamın girişine monte edilmelidir..

Hiçbir durumda bu tuval için ana malzeme olarak plastik kullanmamalısınız. Isıtıldığında sadece erimekle kalmaz, aynı zamanda vücuda zararlı toksinleri de serbest bırakır..

Buna alternatif olarak kullanmak mümkündür. köpüklü PVC. Bu tür ürünler neme, küf ve küflenmeye karşı dayanıklıdır. Birçok kişi, odanın içini entegre etmelerine izin veren döşeme tahtası tasarımları kullanır..

Çok sayıda inceleme göz önüne alındığında, banyo tesisleri için titrek kavak, ıhlamur veya meşe kapının daha uygun olduğunu söylemek güvenlidir..

İnşaatlar

Nispeten yakın zamanda, kalite özelliklerine sahip sauna kapılarının imalatında sadece ahşap kullanılmıştır. Şu anda mükemmel kutuyu oluşturmak için başka malzemeler kullanılıyor..

Cihaza göre panelli ve panelli kapı ayırt edilir. Panelli karmaşık bir yapıya sahiptir ve dört unsurdan oluşur. Ancak panel tahtası ahşap çıtalar, kaplama veya MDF ile doldurulur..

Banyo için ahşap yapılar iki tip olabilir: sağır ve birleşik. Kör bir kapı tamamen ahşaptan oluşur ve birleşik olan, cam pencereli bir kapı kanadıdır. Ayrıca ürünler giriş ve iç mekan olabilir. İçeri girmek için metal çerçeveli büyük ve güçlü bir kapı seçmelisiniz, ancak iç tuvaller hafif olmalıdır..

Banyo alanı için açılıp kapanması kolay olacak doğru kanvas seçmelisiniz. Bunlar sürgülü veya açılır kapılar olabilir. Tüm güvenlik gereksinimleri için bu yapıya uygun olan onlardır. Ana şey, contalı salıncak kutusunun dışa doğru açılması gerektiğidir..

Kapı dükkanlarında alıcının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak mükemmel modeli bulabilirsiniz. Bu, standart boyutları ifade eder, ancak standart dışı ürünler siparişe göre yapılmalıdır..

Kama bıçakları, sıcaklık ve nemdeki değişikliklere kolayca dayanabilen en iyi seçenek olarak kabul edilir. Üzerlerinde bulunan takozlar ahşabın orijinal görünümünü korumasını sağlar ve deformasyonunu engeller. Uygun bakım ile kama ürünleri otuz yıla kadar dayanabilir.

Banyoya girmek için bir kapı yapısı seçerken veya yaparken, yalıtımını düşünmeniz gerekir. Bu önemlidir çünkü Rusya’nın çoğu sert iklim koşullarındadır..

Doğru hangarları seçmek çok önemlidir, çünkü buhar odasının içinde zararlı olabilecek hiçbir unsur olmamalıdır. Bu nedenle, yapının içinde gizli menteşeli bir kutu seçmek en iyisidir ve girişte kesinlikle herhangi bir tenteli bir kapı satın alabilirsiniz..

Banyo binasındaki kapı yapısı tam sızdırmazlığa yönelik olmalıdır. Bu nedenle, soyunma odasını açarken minimumda buhar odasından ısıyı serbest bırakmalı ve soğuk havadan korumalıdır. Bu gereksinimleri karşılamak için kutunun çevresi ısı yalıtımlı dolgu ile doldurulmalıdır..

Oda tipine göre özellikler

Kural olarak, bir hamam birkaç odadan oluşur: bir çamaşır odası, bir buhar odası ve bir giyinme odası. Bazen içine bir havuz yerleştirilebilir. Bu bölgelerin tamamı, belirli işlevleri olan ve yönetmeliklere uygun kapılar gerektirir..

Bu nedenle, bir kütük banyosunun giriş kapısı, ne hırsızların ne de cereyanların odaya giremeyeceği kadar güvenilir ve güçlü olmalıdır. Bu nedenle binanın girişine dayanıklı malzemelerden yapılmış herhangi bir kutu monte edilebilir. Tek şey, metal kapıların içeriden sıcak, dışarıdan soğuk olacağıdır. Bu nüans, genellikle buhar odasından sonra sokağa kaçmayı seven insanlara rahatsızlık verir..

Doğal masif ahşaptan yapılmış bir kanvas, en iyi ısı yalıtım özelliklerine sahiptir ve bir sauna binasının iç kısmına mükemmel uyum sağlayabilir. Birçok usta, kendi elleriyle kolayca inşa edebilir. Ana şey, işin sonunda ahşaba antiseptik, boya ve vernik uygulamaktır..

Ahşabın olası deformasyonunu önlemek için metal çerçeveli bir ürün satın almak gerekir. Böyle bir çerçeve, ahşap yaprağı güvenli bir şekilde sabitleyecek ve kapının açılıp kapanmasıyla ilgili sorunların önlenmesine yardımcı olacaktır. Gerçekten de, genellikle ahşap yapı şişer ve insanların sokağa serbestçe girmesini zorlaştırır..

Çamaşır odasına veya soyunma odasına standart bir kutu monte edilebilir. Bu alanlarda sıcak tutmak çok önemli olmadığı için dar ve alçak modellere gerek kalmayacaktır. Ahşap ürünleri kurarken, kanvas ile çerçeve arasında 2-5 mm boşluk bırakılması gerekir. Bu önemlidir, böylece ahşap şiştiğinde kapıyı fazla çaba harcamadan açıp kapatabilirsiniz..

Çamaşır odası ve giyinme odası için cam modellerin takılması iyidir. Isıya dayanıklı cam deforme olmaz, bozulmaz veya çatlamaz. Kalın cam, çok yüksek sıcaklıklara bile dayanabilir ve ısıyı odanın içinde tutabilir.

Genellikle bu fonksiyonel alanlar için doğal ahşabı taklit eden plastik modeller seçilir. Bu durumda plastik, ana görevleri ile iyi bir iş çıkarır: alanı soğuk havadan korumak ve ısıyı içeride tutmak..

Buhar banyosu veya hamam için bir kapı seçmek lavabodan çok daha zordur. Bu, buhar odası içindeki dengesiz sıcaklık ve nemden kaynaklanmaktadır. Bunun için alçak ve dar bir kapı seçmek gerekir, böylece yapı açıldığında odadan minimum ısı kaçar. Ek olarak, buhar odasına cereyan ve soğuk hava akışının girmesini önleyecek yüksek bir eşik kurmak gerekir. Optimum yüksekliği 15-20 cm olmalıdır..

Buhar odasını kapatacak bir ürün yapmak için malzeme seçerken, doğal ahşabı tercih etmek daha iyidir. 85C’nin üzerindeki sıcaklıklara ulaşmazsa, kozalaklı ağaçlar kullanılabilir. Diğer durumlar için sadece sert ağaçlar uygundur..

Binanın kalkanına iyi bir kapı takmak da çok önemlidir. Bunun için artan gereksinimler yoktur, ancak yüksek mukavemete sahip olmalıdır. Standart boyutları 50 × 50 cm olup, iç mekan kullanımı için oldukça yeterlidir..

Kayıt

Banyo kapısı dekorasyonu yapı tasarımında önemli bir noktadır. Sonuçta, tüm dekor yöntemleri yüksek nemli odalar için uygun değildir. Örneğin, duvar kağıdı veya vinil çıkartmalar burada uygun olmayacaktır, çünkü kısa bir süre sonra basitçe soyulacaklardır..

Demir ve cam yapılar, estetik açıdan çok hoş göründükleri için ek dekorasyona ihtiyaç duymazlar. Ve özel ekipman olmadan metal veya camı süslemek zordur..

Evde oymalı bir tuval yapmak mümkündür. Bunun için iki yöntem kullanılabilir: tepede ve ağacın tam yüzeyinde.

Tepegöz yöntemi, tuvale tutkalla tutturulmuş oymalı elemanlar kullanır. Bu yöntem iyidir çünkü ürünü menteşelerden çıkarmak zorunda değildir ve kalıpların kendileri hazır olarak satın alınabilir..

Kapı kanadına oyma yapmak karmaşık ve özenli bir iştir.. Kör ve oluklu dişler kullanılabilir. Oymalı kapılar genellikle bir binanın girişinde, binaya lüks ve sağlam bir görünüm kazandırmak için kurulur..

Antik yapılar hamam binasında çok organik görünecek. Bu tasarım, geçmiş yılların rustik bir atmosferini yaratacak ve şehir ziyaretçilerini gerçek bir ülke sakini gibi hissettirecek. Bir ağacı kendiniz de yaşlandırabilirsiniz. Bu, leke veya fırçalama teknolojisi gerektirebilir..

Çoğu zaman, sauna binasının sahipleri, ahşap kapı panellerini boyamanın gerekli olup olmadığını düşünürler, çünkü yapının içinde boyaya zarar verebilecek sürekli yüksek nem vardır. Tasarımcılar, ahşabı herhangi bir dış etkiye dayanabilecek bir boya ve vernik maddesi ile boyamayı tavsiye eder..

Her durumda, ahşap ürünler sürekli bakım gerektirir. Zaman zaman vernik tabakasını yenilemek gerekir ve birkaç yıl sonra tuvali tamamen restore etmek gerekecektir. Bunu yapmak için, tüm boya veya vernik katmanlarını tamamen temizlemeniz ve yeni bir ürünle kaplamanız gerekecektir..

Örnekleri

Hamam ve saunalarda kapılar için çok sayıda farklı tasarım seçeneği vardır. Bazı insanlar özgünlük için çaba göstermez ve genel arka plandan öne çıkmayan standart kutular kurar. Ancak herhangi bir odayı benzersiz kılmak için çabalayan ve bu nedenle kapı yapılarını süslemek için çeşitli yöntemler bulanlar var..

Yükselen insanların ve hatta hayvanların görüntülerini içeren tuvaller orijinal görünüyor. Kendini bir sürahiden boşaltan tombul bir adam biraz ironi ekleyecektir. Ve havludaki ince bir kız, alana bir güzellik duygusu katacak..

Buhar odasına dikdörtgen bir kapı kurmak gerekli değildir. Oval veya zikzak şeklindeki cam model çok orijinal görünüyor. Tabii ki, bu seçenek dikkatli bir yeniden geliştirme gerektiriyor, ancak çok etkileyici görünüyor..

Çoğu zaman, bir yapının içindeki ahşap bir tuval, oymalarla süslenir. Bunlar olağandışı desenler veya belirli görüntüler olabilir. Örneğin, direksiyon simidi veya deniz dalgası görüntüsü çok popüler. Deniz teması, banyolar ve saunalar için başka herhangi bir yer kadar alakalı.

Kapı ürünü için ana malzeme olarak cam seçilmişse, sıra dışı bir desene sahip bir model seçebilirsiniz. Vitray ve çok renkli parçalardan oluşan bir mozaik çok güzel görünüyor. Ana şey, camın yeterince güçlü olması ve sıcaklık ve basınçta sürekli değişiklik olan odalara kurulum için uygun olmasıdır..

Odanın amacını karakterize eden yazıtlı pürüzsüz tuvaller oldukça ilginç görünüyor. Bunlar basit kelimeler olabilir veya belirli bölgelerin amacını öne süren deyimsel ifadeler olabilir..

Banyo için hangi kapılar seçilirse seçilsin, sabit basınca dayanabilen neme dayanıklı ve sızdırmaz malzemelerden oluşmaları önemlidir. Akkorlaşmaya eğilimli minimum çelik elemanlara sahip olmaları arzu edilir..

Hamam kapısının nasıl seçileceği hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..