Kapıları kurarken, çoğu, iki bitişik odanın farklı iç mekanını tamamlayabilecek ve aynı zamanda uyumlu görünebilecek bir model seçme eğilimindedir. Cam kapı çok şık ve çok yönlü bir çözümdür. Bu tür yapılar bir odayı boşlukla doldurabilir ve görsel olarak genişletebilir. Cam kapılar hem bitişik odaları birleştirebilir hem de işlevsel olarak sınırlayabilir, bu nedenle amaç ve tarz olarak farklı odalar için cam kapı seçmeyi bilmek önemlidir..

Türler ve modeller

Tüm kapılar iki büyük gruba ayrılır:

  • interroom;
  • giriş.

Kural olarak, cam modeller iç mekanlarda bulunur., diğer giriş kapıları modelleri için tipik olan uygun seviyede ses ve ısı yalıtımı sağlayamadıkları için. Ancak şimdi üretimi GOST gereksinimlerini karşılayan çok güvenilir giriş camı modelleri de var, bu nedenle evin girişinde kurulum için mükemmeller. Tamamen cam kapıların oldukça kırılgan olduğuna inanılıyor, ancak çok güçlü ve güvenilir temperli cam modelleri de var. Bu kapılar, kırılmalarının çok zor olmasıyla ayırt edilir..

İmalatında kullanıldığı modeller de vardır. tripleks teknolojisi. Bu durumda, bir polimer film ile birbirine tutturulmuş birkaç cam tabakası kullanılır. Bu tür çift kapılar pratik olarak kırılmaz, ancak bu olursa, parçalar keskin elemanlar şeklinde düşmez, ancak bu yapıya asılır. Üstelik, böyle bir kapıyı künt bir cisim ve sıradan bir darbe ile kırmak neredeyse imkansızdır, sadece keskin cisimlerin etkilerine karşı hassastırlar..

Kural olarak, birinci sınıf modeller bu camdan yapılır..

Tripleks cam iki teknoloji ile yapılabilir – laminasyon veya sıvı dökme. Ayrıca, bu teknoloji bu tür camların kalınlığını da etkileyecektir. Bunlar bir santimetreden daha ince ve 5 cm kalınlığa kadar daha kalın modeller olabilir. Bu malzemeden banyo kapıları ve duş modelleri en sık yapılır..

Modeller çok kaliteli şamandıra camı. Bu durumda kapı kanadı tamamen düz ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir, bu nedenle böyle bir kapı herhangi bir optik etki yaratmaz. Kapı kanadı herhangi bir renk ve gölgede olabilir. Bir sundurmaya veya aşırı aydınlık bir odaya kurulum için mükemmeldir. Bu model güneş ışınlarından mükemmel şekilde korur.

Adı verilen bir teknoloji kullanılarak oluşturulan çok sıra dışı cam kapı modelleri de var. kaynaştırma. Orijinal ve ilginç vitray pencerelerin oluşturulmasını içerir. Bu durumda, küçük cam parçaları, parçaların benzersiz desenler oluşturduğu tek bir büyük resimde toplanır. Cam daha sonra yüksek sıcaklıklarda fırınlarda pişirilir ve güzel bir mozaik elde edilir..

Cam modelleri yapılabilir pleksiglas. Bu, akrilik reçinelerle yapıştırılmış plastik bazlı sahte camdır. Bunlar son derece dayanıklı olan tamamen güvenli kapılardır. Kırılmazlar ve tamamen güvenlidirler..

Cam yapılar kapı çerçeveli veya çerçevesiz olabilir. Çoğu zaman, bir daireye kurulum için çerçevesiz modeller satın alınır. Daha zarif ve sofistike görünüyorlar. Kutusuz modeller, bir odayı ışık ve hafiflikle doldurabildikleri için popülerdir..

Çerçeveli modeller genellikle tamamen cam değildir. Kural olarak, bunlar cam ekli kapılardır ve bu durumda cam dekoratif bir unsur görevi görür. Ek çok büyük veya tersine çok küçük olabilir. Büyük uçlar genellikle sadece ince bir çerçeve şeklinde bir çerçeveye sahiptir..

Ayrıca boyut olarak değişebilirler. Çoğu zaman, cam kapılar, çift kanatlı veya tek kanatlı olabilen oldukça büyük yapılardır. Çift kanatlı modeller geniş kapı aralıklarına kurulur ve daha gösterişli görünür..

Ayrı ayrı not edilebilir vasistas modelleri. Bunlar, üstte bir travers şeklinde dekoratif bir unsura sahip olan oldukça uzun yapılardır. Yani kapının üstünde küçük bir cam pencere var. Transomlar herhangi bir şekilde olabilir.

Kemer şeklindeki modeller çok sıradışı görünüyor. Bu, büyük bir kapı aralığında özel yapım kapılar satın almak istemeyenler için mükemmel bir çözümdür..

Bu, odayı daha geniş ve görsel olarak daha uzun hale getirebilir..

mekanizmalar

Cam modelleri mekanizmada, yani açılma tipinde farklıdır. Yani, var:

sürgülü

Açılırken yana kayan modellerdir. Kapı kanadı üst raya takılır. Mekanizmanın kendisi çok hafiftir, kapı düzgün bir şekilde yana açılır, ancak dışarıdan klasik salıncak modelinden hiçbir şekilde farklı olmayabilir. Kayar araba kapıları herhangi bir odada minimum miktarda yer kaplar.

Cam kapılar oluştururken çok sık kullanılan bu sıra dışı tasarımdır. Raylı asma kapılar, dar koridorlar ve çok geniş olmayan odalar için mükemmeldir..

sallanan

Salıncak cam modellerinin mekanizması geleneksel ve basittir. Bir veya iki kanat farklı yönlerde dışa veya içe doğru açılır. Bu modeller doğrudan kapıya monte edilir. Genellikle küçük bir somunları vardır, ancak onsuz da kullanılabilirler..

Mekanizma, kapının kapı çerçevesine sabitlenmesini içerir. Bunun için menteşeler kullanılır. Bazı durumlarda cam kapılar duvar yüzeyine sabitlenir..

Menteşeli cam kapıların bir özelliği, çoğu zaman bunların iç modeller olmasıdır..

Sarkaç

Bu modeller hem içe hem de dışa açabildikleri için çok sıra dışıdır. Bunlar aynı salıncak tasarımlarıdır, ancak daha çok yönlüdür. Genellikle, bu tür cam kapılar, kapıların açılmasında uzun süre tereddüt etmemesi ve hızlı bir şekilde önceki konumuna geri dönmesi için kapatıcılara monte edilir. Mekanizma iki taraftan sabitlenmiştir: üst ve alt.

sürgülü

Bu cam modeller en kompakt olanlar arasındadır. Kapı kanatları duvarda gizlenir ve tamamen görünmez hale gelir. Ayrıca duvarlar boyunca açılıp kapanabilirler. Bu tür açılır modeller hiç yer kaplamaz ve küçük ölçekli tesisler için mükemmeldir..

Yapılar hem imar hem de iç açıklıkları süslemek için kullanılır..

Çoğunlukla üst kısımda bulunan kılavuzlar boyunca hareket ederler, ancak alt kılavuzlara sahip modeller de vardır..

yarıçap

Bu tür kapılar, işlevsel alanlardan birini vurgulamak veya olağandışı imar yapmak için genellikle iç mekanlara kurulur. Genellikle bunlar, birkaç kanadı olan oldukça uzun akordeon kapılardır. Uzun raylar boyunca hareket ederek açılır ve kapanırlar. Ayrıca, bu durumda kılavuzlar aynı yarıçap boyunca yer almaktadır. Gözlerden uzak bir yeri vurgulamak istemeniz durumunda, genellikle odaların köşelerini bu şekilde dekore ederler..

Döner

Bu cam kapılar oldukça sıra dışı bir tasarıma sahiptir. Döner model kendi ekseni etrafında döner. Kapı açıldığında bir kenarı duvara yapışmaz, geleneksel yapılarda olduğu gibi dik bir açı oluşturur, kapı kasasına dik durur. Odada yer açmanızı sağlar ve daha işlevsel bir şekilde doldurmanıza yardımcı olur..

Döner mekanizmanın, salınım ve sarkaç ile ortak bir yanı vardır..

Bu kapılar küçük alanlarda kurulum için mükemmeldir..

Döner mekanizma ile

Bu cam yapıların bir takım özellikleri vardır. Her şeyden önce, kapının açılmasını azaltırlar ve böylece odada yerden tasarruf etmenizi sağlarlar. Böyle bir kapı herhangi bir yönde açılır. Bu tasarımlar oldukça hafiftir, bu nedenle evde küçük çocukları ve evcil hayvanları olanlar için harikadır..

Döner yapılar genellikle mıknatıslar veya mekanik kilitlerle sabitlenir. Kapı kanadı da kapı çerçevesine dik durduğundan, döner menteşeli bir yapıyı biraz andırıyorlar. Evleri ve daireleri modern bir tarzda dekore ederken en sık kullanılırlar..

Renkler ve tasarımlar

Sıradan cam kapılar oldukça basit görünüyor, bu nedenle üreticiler onları bir şekilde dekore etme ve kişiselleştirme eğilimindedir. Camın kendisi oldukça basittir, ancak şimdi böyle bir tuval üzerine desen uygulamak için çok sayıda teknik var. Cam, geometrik desenlere ve hatta tüm görüntülere katlanabilen güzel kumlanmış çizgilerle dekore edilmiştir. Ayrıca kapılara baskı ve yazı şeklinde güzel işlemeler yapılmıştır..

Cam boyama çok popüler bir trend.. Böylece kapı kanadı tam bir sanat eseri haline gelebilir. Böyle bir kapı şüphesiz herhangi bir odanın en önemli noktası olacaktır. Süslemenin çok popüler bir yolu, vitray pencereler oluşturmaktır. Mozaik tekniği daha az ünlü ve zarif olarak kabul edilmez. Bu kapılar çok parlak ve şık görünüyor..

Cam kapı dekoru püskürtülerek yapılabilir. Kapı kanadını süslemek için renkli taşlar bile kullanılıyor. Çoğu zaman bunlar daha hafif ve daha güvenli oldukları için yapay analoglardır. Günümüzde boyasız çam çerçeveli cam kapılar çok moda olarak kabul edilmektedir. Bu durumda, cam bir ek görevi görür..

Camlı wenge rengi de çok şık görünüyor. Bu ahşap modellerin tümü lüks ve klasik iç mekanlar için mükemmeldir. Cam kapılar sadece tasarımda değil, renkte de farklılık gösterebilir. Bu yüzden beyaz, siyah, gümüş ve altın modelleri çok popüler. Bu tür kapılar evrenseldir ve her türlü bina için uygundur..

Kapının, açıldığı odaların renk şemasına uyması en iyisidir..

Bu nedenle, bir renk seçerken, odanın iç tasarımının yanı sıra duvar ve zemin kaplamalarına da güvenmelisiniz..

İsteğe bağlı Aksesuarlar

Donanımsız tek bir kapı hayal etmek imkansızdır. Cam kapı tasarımının genellikle minimalist olmasına rağmen, onlar için çok sayıda aksesuar satın almak gerekiyor. Bu nedenle sarkaç modelleri için kesinlikle kapı kapatıcı satın almanız gerekir. Bu kapıları daha güvenli hale getirir ve ömrünü uzatır..

Cam kapı armatürleri küçük olmalıdır, ancak aynı zamanda bu tür yapıların oldukça büyük ağırlığına dayanmalıdır. Bu özellikle döngüler için geçerlidir. Çoğu zaman, cam modelleri için bağlantı parçaları metaldir. Çok güvenilir ve işlevseldir. Seçim yaparken menteşelere dikkat edin, gıcırdamamalılar..

Kulplar genellikle hantal olmayacak şekilde seçilir, bazı durumlarda bu tür tasarımlarda klasik kulp kullanmaktan bile kaçınılır. Kilitli modelleri de vardır. Genellikle aynı zamanda metaldirler ve çoğunlukla altın veya gümüşten yapılırlar. Ayrıca cam kapılar için çok önemli olan seyahat durakları gibi aksesuarlardır. Kullanımlarını daha güvenli hale getirirler..

Alt kılavuzlar eşit derecede önemlidir. Baypas modelleri için gereklidirler. Ayrıca böyle bir kapı için silikon pedler satın alabilirsiniz, genellikle odalarda duvarlara sabitlenirler..

Bu, duvar kaplamalarının zarar görmesini engeller ve kanatlı kapıların kullanımını daha rahat hale getirir..

Konaklama özellikleri

Cam kapıların yerleştirilmesinin ana özelliği, genellikle iç mekanı imar etmek veya sınırlandırmak için kullanılmalarıdır. Bu kapı herhangi bir odaya monte edilebilir. Herhangi bir iç mekanda çok uyumlu görünüyorlar. Bu tür kapılar çok sık koridorda kurulur. Bunun nedeni, genellikle dar ve karanlık olan bu odayı aydınlık ve ferahlıkla doldurabilmeleridir..

Oturma odasının girişine de cam kapılar yerleştirilebilir ve bu daha çok modern tarzda dekore edilmiş odalar için geçerlidir. Oturma odası için genellikle salıncak yapıları satın alınır, iki kapılı modeller de çok popülerdir. Banyo gibi küçük odalar için duvar boyunca açılan sürgülü modeller kullanılır. Minimum boş alan kaplarlar.

Ayrıca banyolarda duş nişine cam kapılar monte edilmiştir. Bu modeller neme ve ısıya dayanıklı ve aynı zamanda çok dayanıklıdır. Genellikle, bu tür kapılar, gürültü korumasında salıncak yapılara kıyasla güvenilir olmadıklarından, ses ve ses yalıtımının önemli bir faktör olduğu odalara kurulmaz..

Özel veya kır evinde, bazıları evin girişine bu tür kapıları yerleştirir. Bunlar pleksiglastan yapılmış büyük premium çift kabuklulardır. Çok şık görünüyorlar ve diğer giriş kapılarından daha kötü olmayan rollerini yerine getiriyorlar..

Bu, herhangi bir modern yazlık için çok şık ve güvenilir bir çözümdür..

Bölme olarak kullanılabilir?

Cam kapıların sadece odalar arasındaki boşlukları ayırmak için kullanılabileceğine inanılmaktadır. Ancak bölümlerin rolünü mükemmel bir şekilde yerine getiren çok ilginç geniş yarıçaplı modeller var. Genellikle konfor bölgelerini bölmek için kullanılırlar. Bu kapı, odanın işlevsel köşelerini ayırmanıza yardımcı olacaktır..

Cam opak kapılar giyinme odası veya yatak odasında perde olarak da kullanılabilir. İmar için sürgülü kapı da kullanabilirsiniz. Bu işlevsel öğeye ihtiyacınız olduğunda bir bölüm görevi görecektir. Tüm yapıyı açabilir veya bir kanadı diğerinin arkasına saklayarak ikiye katlayabilirsiniz..

Bu, bir stüdyo dairenin yanı sıra önlük alanını yemek odasından ayırmanın gerekli olduğu mutfaklar için harika bir çözümdür..

Mat bir yüzeydeki lekeler nasıl çıkarılır?

Çoğu zaman, cam kapılar, mutfakta bulunuyorlarsa, buhar lekelerinin yanı sıra parmak izlerini de tutarlar. Bu nedenle dekoratif kaplamalı bazı cam kapıların temizliği oldukça zordur. Aşındırıcı deterjanlar bunun için tamamen uygun değildir, çünkü dekoratif kaplamayı tahrip edebilirler ve kapı eski görünümünü kaybeder. Hiçbir durumda silikon, alkali, asitler içeren böyle bir tasarımı yıkamak için kullanmamalısınız..

Lekeler çok büyük değilse ve zar zor görünüyorsa nemli bir mikrofiber bez ve yumuşak bir sabun solüsyonu kullanılabilir. Ancak bu yöntem yardımcı olmazsa, cam yüzeylerden lekeleri çıkaran özel bir karışım hazırlayabilirsiniz..

Böylece 200 ml su ile 3 yemek kaşığı tebeşiri karıştırabilirsiniz. Başka bir seçenek de bir amonyak çözeltisi oluşturmaktır. Bu durumda, litre suya bir çorba kaşığı amonyak konulmalıdır. Cam lekesi çıkarıcının bir başka çeşidi, bir bardak su ile bir yemek kaşığı sirke karıştırılarak hazırlanan bir sirke çözeltisidir. Bu karışımlardan herhangi birini seçerek, tüm malzemeleri iyice karıştırmalı ve ardından yumuşak bir bezi içine batırmalısınız..

Kapı kanadındaki cam, en kirli alanlara özellikle dikkat edilerek her iki taraftan da işlenmelidir. Bazı durumlarda, prosedürün iki kez tekrarlanması gerekecektir. Bunun için asla kazıyıcı veya spatula kullanmayın. Cam yüzeyleri temizlemek için tasarlanmış kauçuk süngerler veya özel süet bezleri tercih edebilirsiniz..

Kapıları sildikten sonra temiz bir bezle kurulayın..

Lekeleri çıkarmak için mağazalarda bulunan hazır bir cam temizleyici de kullanabilirsiniz..

Üreticiler ve incelemeler

İtalyan markaları çok ünlü Longhi, Garofoli, Rimadesio. Kapı tasarımı İtalya’da geliştirildi, bu tür kapılar lüks ve sofistike görünüyor. Markalar, şık geometrik desenler, parlak ve mat modeller ile modeller sunuyor. Müşteri incelemeleri, bu tür kapıların yüksek kalitesi ve uzun hizmet ömrüne tanıklık eder. Almanya’dan sürgülü kapılar özel malzemelerden yapılmıştır ve tüm dış sadeliklerine rağmen çok zarif görünmektedirler..

Alman üreticiler daha az popüler değil DeHaus ve Tornhoff. Bu markalar hem iç mekan modelleri hem de bölme kapıları üretmektedir. Marka adı DeHaus duş kabinleri için cam kapılar bile sunuyor.

İncelemelerin analizi, birçok kişinin cam kapılar satın aldığını gösterdi. Çin’de.

Bunların, diğer bazı üreticilerin maliyetine kıyasla daha düşük bir fiyata oldukça güvenilir ürünler olduğunu yazıyorlar..

İç mekanda başarılı seçenekler

Cam kapılar, içlerinde tamamen farklı olan odaları dekore etmek ve ayırmak için kullanılır. Bu nedenle, renkli cam ekler ile sürgülü cam bölmeler çok güzel görünüyor. Bu modeller, farklı fonksiyonel alanları imar etmek ve bölmek için mükemmeldir ve iç mekanı parlak renklerle doldurur. Bu ürünler, herhangi bir odanın iç kısmına rahatlık getirebilir..

Koyu ve beyaz camı birleştiren çok güzel kapılar da var. Çok zarif ve özlü görünüyorlar. Şeffaf elemanlar ışığın iyi geçmesine izin verir ve ilginç ışık vurguları oluşturmanıza olanak tanır. Buzlu cam sürgülü yapılar, herhangi bir modern iç mekanı mükemmel bir şekilde tamamlar. Yüksek teknoloji veya tekno oda dekorasyonu için idealdirler..

Hatta bazıları, evde bulunuyorsa, bu tür kapıları çalışmanın girişine yerleştirir. Böylece camdan iş yapabilir ve çocukları ve diğer ev üyelerini izleyebilirsiniz. Modern iç mekanlar için, çoğu zaman alüminyum çerçeveli en basit cam kapılar satın alınır. Bu tasarımlar çok güvenilir ve aynı zamanda oldukça basit ama şık görünüyorlar. Bu durumda, camlar gümüş tozu veya soyut bir desenle dekore edilmiştir..

Sarkaç cam modelleri modern iç mekanlarda çok şık görünmektedir. Üstelik bu ürünlerin bazılarında sıra dışı baskılar var. Bu durumda, cam iç kısımdaki dik açıları düzeltebilir ve daha özlü hale getirebilir..

Aşağıdaki videoda cam kapılar hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz..