İç mekanın en küçük ayrıntılarını düşünen herhangi bir mal sahibi, kapılara özellikle dikkat edecektir. Bugün, ister kapı ister kemer olsun, iç geçişler için çok sayıda tasarım seçeneği var. Ancak en popüler çözümlerden biri hala cam ekli bir kapıdır..

özellikler

İç kapıların dayanıklılık ve sağlamlığın yanı sıra dekoratif bir işleve de sahip olması gerektiği bir sır değil. Evi dekore etmeliler ve cam ekli modeller bunun için mükemmeldir..

Tamamen veya kısmen cam kapıların birçok avantajı vardır. Işık geçirgenlikleri nedeniyle küçük bir alana sahip bir odayı görsel olarak büyütebilir ve çok daha parlak hale getirebilirler. Ek ışık sayesinde, büyüklüğünden bağımsız olarak herhangi bir oda oldukça geniş ve havadar görünecektir. Cam kapıların bu yeteneği özellikle küçük daire sahipleri için geçerli olacaktır..

Mukavemet ve kullanım kolaylığı da camın avantajlarından ayırt edilebilir. Bu malzeme toz ve kiri çekmez, bu nedenle temizlenmesi çok kolaydır..

Diğer bir artı, cam seçimindeki büyük çeşitliliktir. Gerçekten de cam kapı pazarında, herhangi bir kapı çerçevesi malzemesi için ideal olan bir seçeneği kendiniz için ayrı ayrı seçebilirsiniz. Sıradan şeffaf cam veya ek desenli olabilir..

Kapı ayrıca buzlu cam veya damarlı oluklu cam, büyük cam veya orta camlı olabilir. Bir pencereyi taklit eden camlı çift kapılar, klasik iç mekanlar için çok popüler olarak kabul edilir. Bu tasarım, özellikle çerçevesi beyaz bir gölgede yapılmışsa, çok aristokrat ve pahalı görünüyor..

Termal molalı camlı kapılar ilginç bir seçenektir. Bu tür modeller evin içine nadiren monte edilir, ancak termal özellikleri bunun daha çok bir giriş kapısı olduğunu gösterir. Ancak, cam ekler ile çok cesur görünüyor..

Yan kapıların camları çok organik görünüyor. Cam ekler yapının gücünü azaltmaz veya basitleştirmez, ancak aynı zamanda çok avantajlı görünürler. Özellikle ekler buzlu camdan yapılmışsa.

Cam yapının çok kırılgan olacağından korkuyorsanız, triplex camlı kapıları seçmekten çekinmeyin. Sıradan camlardan çok daha güçlüdürler, bu nedenle küçük çocuklu bir eve bile kurulabilirler. Şiddet içeren çocuk oyunlarında bu tür camların kırılmayacağından ve çocuğun kazara yaralanmayacağından kesinlikle emin olabilirsiniz..

Vitray ekli kapılar bazen çok gotik görünür. Bununla birlikte, diğer cam ek türlerinden farklı olarak, vitray pencereler ve yoğun buzlu camlar, doğal ışığı yayma veya hatta hiç iletmeme yeteneğine sahiptir. Sıkıca kapatılmış bir alan hissi yaratılır. Bu durumda, odada daha fazla yapay ışık kaynağı olması daha iyidir, aksi takdirde oda gün ortasında çok karanlık görünecektir. Özellikle oda evin güneşli tarafında değilse.

Bir kapı yapısında aynı anda birkaç tip camın kullanılabileceğine dikkat edilmelidir. Resmin doğru seçimi ile böyle bir kombinasyon çok orijinal görünecektir. Cam dokuları karıştırmak, modern tarzlarda yapılmış odaların dekorunda yaygın olarak kullanılmaktadır..

Bununla birlikte, bir cam kapının insanın mahremiyet ihtiyacıyla çelişebileceğini unutmayın. Dolu bir cam kapı veya büyük camlı bir tasarım, açık bir kapı aralığını taklit eder ve bu nedenle bazı insanları güvensiz hissettirir..

Konut binaları için daha kapalı modellerin seçilmesi tavsiye edilir..

Tüm kapılar iki büyük gruba ayrılır: tek ve çift kapılar. Bununla birlikte, bu gruplar içinde, tasarım tipine ve açma mekanizmasına göre kapıların kapsamlı bir sınıflandırması vardır. Bu makale sadece en temellerini tartışacaktır..

 • En yaygın modellerden biri döner kapıdır.. Bu, tüm türler arasında en popüler olanıdır. Şüphesiz, kesinlikle her evde bu tür modeller vardır. Zaten reddetmemizin zor olacağı klasikler haline geldiler, hayatımıza o kadar sıkı girdiler ki.

 • Döner kapı tasarımları bir veya iki kanatlı olabilir. Kural olarak, büyük odalara kurulurlar ve odaya açılırlar. Buna göre, küçük apartman dairelerinde bulunmayabilecek kapıyı açmak için belirli bir miktar alana ihtiyaç vardır. Bu nedenle, küçük daire sahipleri için çok fazla yer kaplayacakları için elverişsiz görüneceklerdir. Bu da sahiplerin mobilya düzenlemesini çok daha zor hale getiriyor..

 • Popüler sürgülü kapılar, salıncak yapılarının olmaması nedeniyle. Özel makaralarla donatılmış tasarımı sayesinde kapı açıldığında yaprakları duvarın yan yuvalarına kayar. Her santimetrenin önemli olduğu küçük daireler için çok uygun tasarım.

 • İlginç bir seçenek akordeon kapısıdır.. Bu tasarım çok daha az yaygındır, ancak yine de bazı evlerde bulunabilir. Genellikle akordeonların cam ekleri yoktur, ancak bu tür modeller son zamanlarda ortaya çıkmıştır. Birçok insanın özgünlüklerine aşık olduğunu söylemeliyim..

Hangi tip iç kapı seçerseniz seçin, odanın genel iç tasarımıyla ne kadar uyumlu olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Aksi takdirde, en güzel cam kapı bile odanın görünümünü önemli ölçüde bozabilir..

Tasarım

Cam ekli iç kapıların tasarımı, genellikle kapının kendisiyle birlikte gelen çok sayıda parça içerebilir. Bu nedenle, örneğin, kanatlara ek olarak, herhangi bir salıncak modelinde, kapı kanadını pervazlara tutturmak için kullanılan özel bir menteşe seti bulunur. Çoğu zaman, bu tür menteşeler, gerekirse kolayca değiştirilebilen standart menteşeler şeklinde gelir..

Tamamen cam kapılar ve cam ekleri olan modeller için, güvenilir sabitleme sistemleri belirleyici bir rol oynar, çünkü çalışma sırasında kapı yapısının ne kadar rahat olacağına bağlıdır..

İyi menteşeler kapının hizmet ömrünü uzatabilir, bu nedenle onlara tam sorumlulukla yaklaşmanız gerekir:

 • Kapı kanadı tamamen camdan yapılmışsa, kanatları delmeyi içermeyen menteşeler seçmek gerekir. Kural olarak, bu tür menteşeler, her iki taraftaki cam kapının kanatlarına çok sıkı bir şekilde bastırılmaları nedeniyle yapı tarafından tutulur. Bu menteşelere güvenerek, kapının güvenli bir şekilde sabitlendiğinden kesinlikle emin olabilirsiniz..

 • Bazı kapı aksesuarlarında gizli menteşeler bulunur. Yapıya ve sövelere baktığınızda, tavana ve zemine özel pimler yardımıyla monte edildiklerinden görünmez olmaları dikkat çekicidir. Her pimin farklı yönlerde dönen birkaç ucu vardır. Kapı yapısının sabitlenmesi bu ipuçlarındadır..

 • Kayar kapıların profili, kılavuz olarak da adlandırılan tekerlekler için özel bir palete sahip özel bir makara mekanizmasının varlığını varsayar. Kılavuz, kapı tipine bağlı olarak birkaç tipe ayrılabilir..

 • Örneğin, bir bölme kapısına benzeyen geleneksel kayar yapılar için, aynı anda iki kılavuzun takılması gerekir. Kapının tüm ağırlığı tam olarak alt raya düşer ve üstteki ikincil bir yardımcı eleman olarak gereklidir. Genellikle kapılı bir set halinde gelirler ve ayrıca satın alınmazlar, bu nedenle bir kapı satın alırken tüm parçaların kutuda olduğundan emin olun..

 • Sözde sürgülü kapıların aynı anda dört rayı vardır: ikisi üstte, ikisi altta ve birbirine değmezler. Sürgülü modeller, kanatları açıldığında duvarlardaki özel girintilere giren iki kılavuzla donatılmıştır. Radyal kapılar genellikle rayları tamamen takip eden hafif kavisli yuvarlak bir şekle sahiptir. Bu tür kapılar için ray sayısı, kanat sayısına bağlıdır. Kademeli modeller, farklı panolarda kapıların açılmasını aynı anda düzenleyen birkaç kılavuz içerir.

 • Ayrıca özel teleskopik kapılar için tasarlanmış sürgülü teleskopik mekanizma bulunmaktadır. Bu modelin özelliği, açıldığında kapılarının farklı yönlerde değil, bir yönde yer değiştirmesi gerçeğinde yatmaktadır. Kural olarak, bu kapılar alt ve üst raylar kullanılarak bağlanır. Her iki kanat da özel bir sistemle birbirine bağlanır, bu sayede kapı kapatıldığında bir kanat otomatik olarak diğerini çeker..

 • Döner kapılar için, yapının farklı yönlerde açılmasına izin veren özel eksenel menteşeler uygundur..

 • Bağlantı elemanlarına ek olarak, bir iç kapının tasarımı, çoğu dekoratif olan çeşitli donanımlar içerebilir. Örneğin, pervazlı kapılar çok popülerdir. Bu, çıkıntılı bir kaplamaya benzeyen özel bir dekoratif parçadır. Kalıplama, bagetler, paneller, sıra dışı bordürler, ızgaralar ve alçı pervazlar gibi zarif unsurları içerir. Bütün bunlar odanın dekorasyonunun detayları olarak hizmet eder ve kural olarak klasik tarzlarda yapılmış odalar için kullanılır..

İç kapılar için ana ve yardımcı donanımlar sadece güzel değil, aynı zamanda yüksek kalitede olmalıdır, çünkü kapıların rahat kullanımı doğrudan bu parametreye bağlıdır. Modern takımlarda kapı ile birlikte dekorasyon için gerekli kapı kolları ve yardımcı donanımlar da bulunmaktadır. Bazı modellerde kilitler sağlanır, ancak iç kapılar söz konusu olduğunda bu nadirdir, bu nedenle daha sık ayrı olarak sipariş edilirler..

Özellikle cam kapılar söz konusu olduğunda, bazen yardımcı donanımların pratik değere sahip olabileceği unutulmamalıdır. Örneğin, cam kumaştan yapılan modeller için, genellikle camın yaşadığı rezonansı azaltmak ve kanatları açarken veya kapatırken camın tıkırdamasını önlemek için tasarlanmış özel contalar kullanılır. Bu tür bağlantı parçaları, camın ömrünü uzatmanıza ve çalışma sırasında ortaya çıkabilecek küçük talaşlardan korumanıza izin verir..

Camın artık oldukça dayanıklı olarak üretilmesine rağmen, uzmanlar hala ek amortisörler gibi koruyucu donanımların kullanılmasını önermektedir..

hangisini seçmeli?

Bugün, üreticiler bize iç kapılar için gerçekten çok sayıda tasarım seçeneği sunuyor. Kuşkusuz, mobilya üretiminde lider konumlar İtalya, Almanya ve Fransa’daki fabrikalar tarafından işgal edilmektedir. Her yıl benzersiz bir tasarıma sahip yeni kapı modellerini büyük pazara getiriyorlar..

Sadece Avrupa markaları şaşırtamaz: Son zamanlarda Rusya pazarında batılı kapı üretimi gurularına iyi bir rakip olabilecek birçok yeni isim ortaya çıktı. Bu nedenle, iç kapıları seçerken, müşteri incelemelerine göre bu faktör artık bir kalite göstergesi olmadığından, üretim ülkesine bağlı kalmamalısınız..

Bir kapı yapısı seçerken, ürünün rengine, malzemesine, boyutlarına dikkat etmek ve ayrıca kapıyı kuracağınız odaların genel tarzını dikkate almak daha iyidir..

Evin odalarının çoğu klasik tarzda yapılmışsa, pencereleri taklit eden şeffaf cam ekleri olan daha hafif bir çift kanatlı model seçmek daha iyidir. Böyle bir kapı taze ve zarif görünecek. Ayrıca tarafsızlığı nedeniyle ana iç detaylardan da hiçbir zaman dikkatleri üzerine çekmeyecektir..

Geniş cam eklere sahip çift kanatlı kapılar, küçük ve karanlık bir odanın boyutunu görsel olarak büyütmeye yardımcı olacak ve ona daha fazla doğal ışık katacaktır. Bu nedenle, oda daha büyük görünmeye başlar ve tavanlar – daha yüksek.

Şeffaf camlı büyük cam ekler, evin en büyük odalarındaki kapılar için çok uygundur. Örneğin, bu tür modeller mutfakta, yemek odasında veya yemek odasında oldukça organik görünecek. Yatak odaları için uygun değildirler çünkü şeffaf cam görsel olarak odanın kapalı görünmesini sağlamaz..

Hala yatak odasına cam ekleri olan bir kapı takmak istiyorsanız, camın oluklu, buzlu veya vitray olmasına izin verin. Eklerin küçük olması ve kapı kanadının çoğunu işgal etmemesi arzu edilir..

Parlak vitray kapılar, modern tarzlarda yapılmış odalara daha iyi uyacaktır. Ana şey, cam mozaiğin renk şemasının iç mekanın renk şemasıyla tamamen eşleşmesidir. Klasik iç mekanlarda, çoğu durumda bu tür seçeneklerin garip görüneceği belirtilmelidir..

Mat kaplamalı kapılar mutfaklar için uygun değildir. Bunun nedeni, evin diğer odalarına göre mutfağın çok çabuk kirlenmesidir. Pişirme sırasında kapıya yağlı yağ damlaları, yiyecek parçaları ve hatta sade su düşebilir. Bu tür lekeleri buzlu camdan yüzeyi bozmadan çıkarmak oldukça zordur. Ayrıca, mat yüzeyleri temizlemek için tüm deterjanlar kullanılamaz. Çoğu ev hanımı için bu oldukça pratik değildir..

Çocuk odası için büyük cam ekleri olan bir kapı seçmeyin. Sonuçta, herkes çocukların ne kadar hareketli olduğunu bilir. Sürekli koşar, zıplar ve aktif oyunlar oynarlar. Ve bazı cam türleri kırılgan olabilir ve oyun sırasında çocuk kapıyı kolayca kırabilir ve yaralanabilir..

Bunun olmasını önlemek için, dayanıklı camlı bir çocuk kapısı seçmek veya cam ekleri olan bir yapı koymamak daha iyidir..

Yukarıdaki ipuçları, kapıların tadı ve pratik seçimi ile ilgilidir, ancak ana parametreler hala boyutlar, malzemeler ve renktir..

Boyutlar (düzenle)

Bir kapı yapısı seçerken, odanın iç açıklığını uzunluk ve genişlik olarak ölçmek gerekir. Evinizdeki açıklığın boyutları standartlara uygun olsa ve bunları kabaca biliyor olsanız bile, yine de bir kez daha kontrol etmek daha iyidir. Aksi takdirde, kapının altındaki açıklığı ayarlamak zorunda kalacaksınız ve bu çok kasvetli ve zor bir iştir..

 • Açıklığın genişliği ile ilgili olarak, uluslararası kapı standardı, yapı tipine bağlı olarak 60 ila 90 cm arasında değişmektedir. Köşe kapısı için genişlik ayrı ayrı belirlenir.

 • Yükseklik açısından standart bir kapı ölçüsü yoktur. Genellikle tavanların yüksekliğine bağlıdır ve her özel durumda farklı şekilde belirlenir. Tüm yükseklik boyunca kapı 190 cm’den 220 cm’ye kadar ulaşabilir.

Malzemeler (düzenle)

Artık kapılar çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Böylece plastik lamine modeller, MDF veya PVC’den modeller bulabilirsiniz. Ancak en popüler olanı doğal ahşap kapılardır. Meşe, ceviz, venge ve maun gibi türler oldukça iyi ama aynı zamanda muhteşem görünüyorlar..

Renk çözümleri

Renk açısından çok az yasak var ve kapılar için kesinlikle herhangi bir renk tonu seçebiliriz. Ana şey, iç mekana uyumlu bir şekilde uymalarıdır. Bu nedenle, açık renklerde bir oda için asil doğal tonların kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca, kapı kanadı bazen duvarlar ve zemin ile çok iyi kontrast oluşturabileceğinden, hafif olmaları gerekmez..

Hafif bir klasik oturma odasının dekoru için siyah camlı beyaz iyi görünecek. Ancak, kahverengi tonları her zaman pahalı görünen derin wenge tonlarını unutmayın..

Sakin, nötr bir iç mekan için hem desenli opak renkli camları hem de asil Milanese cevizden yapılmış kapıları seçebilirsiniz. Kombinasyon ve kombinasyonlarla dilediğiniz kadar oynayabilirsiniz..

Odanın son görünümü tamamen mevcut trendlere değil, sahibinin zevk tercihlerine bağlıdır..

Bir kapı seçerken, aşağıdaki videoda tartışılacak olan birçok teknik özelliği dikkate almaya değer..

İç mekanda güzel seçenekler

Herhangi bir kapı odanın ayrılmaz bir unsurudur, bu nedenle odaya stil, şekil ve renk açısından uygun olmalıdır..

 • Bu nedenle, katı çizgilere ve dikdörtgen düzleştirilmemiş şekillere sahip kapılar, klasiklerde yapılan iç mekanlara uyacaktır. Oluklu veya desenli camlı modeller odaya asalet ve şıklık katacaktır..

 • Klasik kapılar, ülke, rustik tarz ve elbette Provence gibi önemsiz stillerle uyumlu bir şekilde görünecek. Minimalist İskandinav tarzında yapılmış odaları bozmayacaklar..

 • Desenli veya desensiz dekoratif camlı kapılar, Art Nouveau gibi modern tarzlarda iyi tasarımları tamamlayacaktır. Bu tür kapıların hatları genellikle yuvarlak ve pürüzsüzdür ve tasarım özlü ve basittir. Dekoratif bir unsur olarak genellikle çeşitli uygulamalar, vitray ekler, mozaikler ve eritmeler kullanılır. Bu tür kapılar olağanüstü ve canlı görünüyor.

 • Minimum detaya sahip geometrik kapılar, yüksek teknoloji ve tekno odalar için mükemmeldir. Genellikle bu tür modellerin şiddeti, geniş bir temperli cam ek ile seyreltilir..

Hangi modeli tercih ederseniz edin, iç mekana uyum sağlamalı, işlevsel olarak rahat olmalı ve görünümüyle sizi memnun etmelidir. Tüm bu parametreleri birleştirirse, seçim doğru yapılmıştır..