Modern teknolojiler, çeşitli şekil, boyut ve güvenlik özelliklerine sahip metal giriş kapıları oluşturmayı mümkün kılar. Çelik, demir modelleri serisi için en popüler malzemelerden biridir. Yapının sağlamlığını, sağlamlığını garanti eder, ancak tuval ve çerçeve, çerçeve ve kapı parametrelerinin parametreleri arasında tam bir yazışma gerektirir..

İlk durumda, kurulum sırasındaki hataları dışlamak için, operasyonda rahatsızlıktan kaçınmak için, üreticiler komple seti yapmak için sorumluluk alırlar. O içerir:

 • kapalı dikdörtgen veya U şeklinde bir köşeden yapılmış bir kutu (eşik hazır veya ayrı olarak yapılmıştır), bileşenleri: enine çubuk, kılavuzlar;

 • birbirine kaynaklanmış çelik saclardan yapılmış kapı kanadı;

 • takviyeler – “sertleştiriciler”: uzunlamasına, enine veya V şekilleri (bazen bunların bir kombinasyonu), ağın gücünü arttırır ve yüzeyinin deformasyonunu önler;

 • astar;

 • çeşitli dekoratif malzemelerden yapılmış dış cephe dekorasyonu;

 • termal korumayı artırmak için kanvas ve cilt arasında bulunan bir conta;

 • sabitleme sistemleri – menteşeler: açık, gizli, hırsızlık önleme sistemleriyle donatılmış;

 • platbandlar;

 • ek elemanlar: kilitler, mandallar, kapı gözetleme deliği, kulplar, contalar.

Kutunun boyutlarının ve açıklığın doğru oranı, yalnızca yetkin bir şekilde yapılan ölçümlerin yanı sıra yapının daha dikkatli seçilmesiyle garanti edilebilir. Ölçümler hem uzman bir şirketin temsilcileri hem de müşterinin kendisi tarafından yapılabilir. Bunun için mevcut standartları incelemek gerekir. Giriş kapılarının tüm doğrusal değerleri, genellikle standart olmayan modellerin boyutlarına göre ayarlanan SNIP’ler ve GOST’ler tarafından belirlenen birbirine bağlıdır..

Rusya’da hangi boyutlar var??

Giriş bloğu yapısının doğrusal boyutları, tesislerin işletilmesi için teknik gerekliliklerden etkilenir. Bu nedenle, bir kır evindeki sokak kapıları her zaman bir apartman dairesinden daha geniş olacaktır. Merdivenlere ve antrelere bakan açıklıklar, merdiven basamaklarının genişliğinden daha dar olmamalıdır. Büyük mobilyaların taşınması, acil durumlarda tahliye için uygundur..

SNiP 210197’nin yangın güvenliği gereksinimlerini karşılayan giriş demir bloklarının boyutları:

 • yükseklik – 1900 mm’den az değil;
 • konut binaları için genişlik – 800 mm’den, kamu için (15 kişiden fazla) – 1200 mm’den.

Giriş metal kapı bloğunun standart boyutlarının ana parametreleri (mm cinsinden):

 • kutu yüksekliğine göre – 2070’den 2370’e.

 • Yaşam alanı için kapı veya çatı penceresinin genişliğine göre:

 1. Tek yaprak için – 800’den 1000’e,

 2. Bir buçuk için – 1300’den 1500’e,

 3. Çift kabuklular için – 1910’dan 1950’ye,

 • Blok kalınlığına göre (çerçeveli kapı):
 1. 75 mm – 108 tuğla duvarlı;

 2. Standart bir ahşap kiriş ile – en fazla 120,

 3. Panel evlerde – 120-130.

Düzenleyici belgelerde, bir evin giriş kapısı eşiğinin yüksekliği 20 ila 45 mm’dir. Konut binalarında daha yükseğe izin verilmez: bir yangın sırasında engelli insanlar evden çıkmayı sorunlu bulacaklardır..

Standartlara uygunluk, metal ürünlerin sağlamlığını, rahatlığını ve dayanıklılığını garanti eder.

Hazır kapı bloğu çözümleri için seçenekler:

 1. Tek yaprak için (mm olarak) – 1980×850, 2030×860, 2050×880, 2050×960, 2070×900, 2100×950, 2100×1000. Küçük bloklar müştemilatlarda kullanılabilir. Giriş metal kapılarının ve çerçevelerinin boyutunun en uygun kombinasyonu 2500×900’dür..
 2. Çift kabuklular için (mm olarak) – 2050×1300, 2100×1400, 2100×1500, 2100×1600. 2000-2300 genişlik standardı yüksekliği ile (mm olarak):
 • 1200 (600 & 600);
 • 1600 (800 ve 800);
 • 1800 (900 ve 900).

Metal kapının kalınlığı ve ağırlığı

Rusya’da kapı kanadı iki tiptir – çerçeveye sabitlenmiş kaynaklı levhalardan ve sağlam, daha dayanıklı.

Ürünün çalışma yüzeyinin nihai kalınlığı, aşağıdakilere karşılık gelen, birbirine bağlı çelik sacların sayısına bağlıdır:

 • daireler için – 1,5 ila 2 mm;
 • kır evleri için – 2-2,3 mm.

Yanmaz, kurşun geçirmez modeller için daha kalın kanvaslar kullanılır, ancak sık açılıp kapanmayı sağlamazlar..

Evde bir antre varsa ince tuvaller kullanılır..

Diğer tüm durumlarda, tüm kapının standart kalınlığı:

 • geleneksel modeller için – 60 ila 80 mm;
 • takviyeli için – 80 ila 100 mm.

Toplam değer, ek yapısal elemanlar nedeniyle oluşur:

 1. Yalıtım odaları. Konut binaları için gereklidir, çünkü sıradan bir kapıdan ısının %25’e kadarı kaybolur. Üretici tarafından kullanılan malzemeye ve katman sayısına bağlı olarak, gerekli iç alanın parametreleri oluşturulur..
 2. Sızdırmazlık konturu. Daha iyi sızdırmazlık için kullanılır, bu da ısıyı korumaya ve girişten gelen kokuları önlemeye yardımcı olur. Demir kapıların kalınlığına göre 2 veya 3 kontür montajı yapılır. Üç sızdırmazlık konturlu tasarım, 80 mm kapı kalınlığına karşılık gelir.

Bazen koruma seviyesi ile kapının güzelliği arasında bir seçim yapmanız gerekir: herhangi bir takviye, ek bitirme, ağırlığında 250 kg’ı geçmemesi gereken bir artış gerektirir. Geleneksel ve tüm güçlendirilmiş modellerin kanvas kalınlığının sınır değerleri zaten 200 kg’ın üzerindedir..

Kutu üzerindeki yükü azaltmak, tuvalin deformasyonunu önlemek için bu modeller iki değil üç veya dört menteşe üzerine monte edilmiştir..

Standart olmayan kapılar

Standart olmayan kapılar, şekil, kalınlık, yükseklik, dekoratif çözüm (cam ekler) ve ortalama norm değerlerine sahip takviye sayısı bakımından uyuşmayan kapıları içerir. Bu tür modellerin izin verilen parametreleri, GOST ve SNIP’lerin ayrı makaleleri ile belirlenir..

 • Yan ve üst traversli bloklar, sipariş üzerine yapılır. Çalışma koridorlarının genişliği bir veya iki kanatlı kapılara karşılık gelir, merkezi yapının çelik takviyesi açıklığın kenarından 120 mm başlar. Tek kanatlı kemerli kapının tipik boyutları – 2000×800 mm.

 • Bir buçuk kapı – Dar kanat bir mandalla kapanır ve gerektiğinde açılır. 2000 veya 2300 mm yükseklikte genişlik (mm olarak):

 1. 1200 (400 – sabit kanat, 800 – çalışan bıçak veya 300 ve 900);
 2. 1400 (600 ve 800 veya 500 ve 900).

 • Atipik kapılar ayrıca şunları içerir: yanmaz ve zırhlı kapılar:
 1. Ateşe dayanıklı kalınlık – 70 mm, zırhlı – 100-120 mm;
 2. Boyutlar (mm olarak) – 1200×1900, 1200X2050, 2500×2500.

Apartman binalarında standart olmayan giriş açıklıkları BTI tarafından onaylanmalıdır. Karar, büyük ölçüde, yeniden geliştirmenin planlandığı evin duvarlarının kalınlığına bağlı olacaktır. Bir evin destekleyici yapıları hakkında konuşabileceğimiz özel bir binada, özel bir kuruluştan bir proje sipariş etmeniz gerekecek..

İzinsiz bağımsız eylemler, mülkün ele geçirilmesine, idari para cezasına yol açacaktır..

Metal-plastik ve alüminyum kapılar

Bugün, demir kapı genel adı altında, çok odalı modeller de dahil olmak üzere çeşitli tipler gizlidir. Bunlar şunları içerir:

 1. güçlendirilmiş plastik – Farklı ebat ve ebatlarda çift camlı pencerelerle üretilen, yeterince hafif, güçlü bir koruma sistemine sahiptir. Profili güçlendirirken, bu tür kapılar “termos evlerine” kurulur..
 2. Alüminyum – çift camlı veya camsız tüm metallerin en hafifi. Yüksek ısı koruması, artan aşınma direnci. Ahşaptan 7 kat, metal-plastik ürünlerden 2 kat daha güçlü.

Kutu ve kanvasın karmaşık hesaplamaları yapılmaz, teknolojiler herhangi bir boyutta ve hemen bir sette blok üretmeye izin verir. Çelik yapılardan sadece kalınlıkta farklılık gösterirler – 95-120 mm. Metal profil ne kadar büyük olursa, o kadar sıcak olur. Malzemenin hafifliği nedeniyle aşırı değerlerde bile ek döngü gerekmez.

Kulübelerde, giriş blokları bir itme seti, kontur boyunca bir kilit, sıkı oturmayı garanti eden, alüminyumdan yapılmış bir eşik – 40 mm ile donatılmıştır. Çift kanatlı kapılar kütük bağlantı ile kullanılabilir.

Açıklığa çerçeve seçimi, çelik giriş kapıları ile aynı prensiplere göre yapılır..

diğer ülkelerin GOST’u

Avrupa modelleri, tasarımları ve göreceli inşaat kolaylığı ile Rus alıcıları cezbetmektedir. Üretimleri için daha hafif çelik kullanılır. Boyutlar, Avrupa’nın mimari gelenekleri tarafından yönlendirilen ve bireysel bölgelerin antropometrik verilerine dayanan DIN normatif gereksinimlerine uygundur. Onlara dayanarak, Finlandiya’daki insanlar AB’nin güneyindekilerden daha uzun, bu nedenle Finliler için giriş yüksekliğinin standart değeri İtalya’dakinden daha yüksek olacak.

Ülkeler arasında genişlik açısından da farklılıklar vardır. Tek kanatlı kapılar için Fransız standardı (mm olarak): 690, 790, 890, 990. İspanyol standardı (mm olarak): 600, 700, 800, 900, 1000.

İthal ürünler ek masraflar gerektirir:

 • bir bloğu yeniden işlerken, ithal bir tuval yerel bir kutuya takıldığında;
 • giriş açıklığını azaltırken veya arttırırken.

Ürünler için garanti süresi, Rusların garanti süresinden çok daha yüksektir – 10-20 yıla kadar, ancak ezici durumlarda yabancı üreticiler Avrupa Birliği dışındaki yükümlülüklerin yerine getirilmesini sağlayamazlar..

Rusya’da faaliyet gösteren veya uzun süredir, en az 5 yıl, yerel piyasada ticaret yapan mobilya firmaları, standartlardaki farklılıkları dikkate alarak, uygunsuzlukları ortadan kaldırmak için hazır çözümler sunmaktadır. Bazı üreticiler, Rus standartlarına göre partiler yapıyor.

Çin modelleri parametrelerinde yerli GOST’lerle örtüşüyor.

Sağlanan modellerde şunlar bulunur:

 • yükseklikte – 2050 mm;
 • genişlik tek yaprak – 860, 960 mm, bir buçuk – 1200 mm.
 • bir üreticinin bile farklı partilerinde, kapı çerçevelerinin boyutu önemli bir farka sahip olabilir ve bir teslimattan diğerine değişebilir. Tüm ürünlerin kalite kontrollerinin Rus standartlarına göre yapıldığı ortak Rus-Çin fabrikaları güven uyandırıyor..

Doğru ölçüm nasıl yapılır?

Ölçüm yapmadan önce, platbandlar da dahil olmak üzere eski kapıları sökmek gerekir. Gerekirse somunu çıkarın.

Sert metal yapılar düz duvarlara ihtiyaç duyar, bu nedenle bir seviye kullanılarak duvarların eğrilik derecesi belirlenir. Büyük bir eğrilik durumunda, çerçeveli metal giriş kapısı, teknik boşluklar dikkate alınarak standart boyuta hizalanır. Aynı eylemler bir somun ile gerçekleştirilir..

Daha sonra açıklığın uzunluğu, genişliği ve derinliği bir mezura ile ölçülür. Genişlik ve uzunluk değerleri duvarın tabanından alınır, elde edilen sonuçlar referans değerlerle karşılaştırılır. Gümrükleme değerleri kontrol edilir.

Standart olmayan boyutların açıklığı GOST değerlerine göre ayarlanır: bir perforatör, öğütücü ile genişletilir veya yüksek kaliteli çimento ile belirtilen değerlere daraltılır ve tesviye edilir. Düzlemin sapması, tüm uzunluk veya genişlik boyunca 3 mm’yi geçmemelidir..

Başka ne düşünülmeli?

Açılış, kutu ve kanvas arasında teknik boşluklar var. Kapının serbest hareketini sağlamak için bloğun kurulumunu kolayca gerçekleştirmek için gereklidirler..

Kapı bloğunu hesaplarken, bu boş alan dikkate alınmaz, ancak varlığı ima edilir:

 • Kutunun iç çevresi, boşluklar nedeniyle ana kapı yapısının (taşma hariç) dış çevresinden daha büyüktür:

 1. Üst kısımda – 3-5 mm;

 2. Altta – 6-8 mm;

 3. Genişlik – her iki tarafa 3 ila 6 mm.

Kapı blok yüksekliği = köşe veya boru genişliği (30-35 mm) x 2 + kapı yüksekliği + boşluklar.

Kapı blok genişliği = köşe genişliği x 2 + kapı genişliği + boşluklar.

 • Giriş açıklığı, her iki taraftaki kapı çerçevesinden daha büyük olmalıdır:
 1. Yükseklik – açıklığın en dar noktasında en fazla 5 mm,

 2. Genişlik – 2 mm.

Kapılar hem içe hem de dışa açılabilir. İkinci durumda, açık durumda merdivenleri, elektrik panellerini engellememelerini, komşuların dairesine girişi engellememelerini sağlamak önemlidir..

Örnekler ve varyantlar

Kapı ünitesinin parametreleri giriş açıklığına bağlıdır. Boyutları ise binanın tasarımına bağlıdır ve diğer boyutlarla uyumlu olmalıdır: duvarların yüksekliği, her iki yanındaki boşluk. Kır evleri tasarlarken boyutların estetik oranı özellikle önemlidir. Bir hata kaçınılmaz yeniden geliştirme ile tehdit ediyor.

Modern ekipman, en karmaşık tasarım çözümleriyle herhangi bir konfigürasyonda tuval ve kutu üretmeyi mümkün kılar. Dövme ile süslenmiş bir travers üzerinde vitray ekleri olan kemerli formlara veya karmaşık bir metal ve cam kombinasyonuna sahip triküspit bloklara izin verebilirsiniz. Zorunlu bir ekleme, agresif bir ortamın tuval üzerindeki etkisini azaltacak ve hizmet ömrünü uzatacak bir vizördür..

Apartmanlarda, farklı değerlerin yazışmalarında herhangi bir sorun yoktur. Bununla birlikte, yeni mimari eğilimler bazen sorun yaratır: açıklıkların boyutu, standart kapı blok boyutlarıyla eşleşmeyebilir..

P-44T serisi Moskova’da en yaygın olanıdır. Kapısının boyutu 800×2000 mm’dir. En azından 860×2050 birimini kurmak için genişletilmesi gereken çok küçük bir geçit. Bunu yapmak için, fazla duvarları üç taraftan çıkarmanız gerekir. 960 mm’lik konfor genişliği, alanın 1000 +/- 10 mm’ye kadar genişletilmesini gerektirir. Büyük mobilyaları daireye daha küçük açıklıklara taşımak sorunlu olacaktır..

Ev serisi P-111M (111-M). Kapının boyutu – 2100×900 ve 2100×1000 mm.

Kurulum sorunsuz gerçekleşir. Kapı çerçevelerinin uygun boyutları – 2050×860 mm veya 2050×960 mm, ancak sipariş vermeden önce ölçüm yapmak daha iyidir, sayıları netleştirin.

Ev serisi P-55M, P-30M, P-3M. Açıklığın boyutu 2070×900 mm’dir. Gerekli kutu boyutları – 2030×860.

Normal çalışma koşulları altında bir çelik kapı kaidesi 100 yıla kadar dayanabilir. Dekorasyon, kullanılan malzemelere bağlı olarak 10-25 yıl sonra tadilat gerektirebilir. Kilitler için garanti 2-5 yıldan fazla değildir, ancak bu daha çok üreticiler adına bir reasüranstır..

Kapıyı kendi başınıza nasıl ölçeceğiniz hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.

Adblock
detector