Giriş kapılarının montajı

İyi kurulmuş bir ön kapı, evinizin daha az ısınmasını ve mülkünüzün güvenliğini sağlayabilir. Çerçevenin önemli ölçüde yalıtımı nedeniyle, sıcak hava evi terk etmez. Açık havada olanların duyulabilirliğini azaltır.

Giriş kapılarını kendiniz kurabilirsiniz. Bu, herhangi bir özel bilgi veya özel alet gerektirmez. Evde ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız ve geri kalanı, örneğin poliüretan köpük satın alınabilir. Büyük bir kapı satın aldıysanız, birlikte kurmak daha kolay olacaktır..

Tuval ağır değilse, kendi başınıza başa çıkabilirsiniz, bu tür ürünlerin montajı için birkaç temel kuralı bilmek yeterlidir..

Gerekli alet ve malzemeler

Ön kapının yüksek kaliteli ve hızlı kurulumunu yapmak için aşağıdaki araçlara ihtiyacınız olacak:

 1. Perforatör. Delik açmanın mümkün olacağı özel matkaplara sahip olmalıdır..
 2. İnşaat bıçağı.
 3. Küçük bina seviyesi.
 4. Tornavida Seti.
 5. kıstas. Üç metreden az olmamalıdır.
 6. Çapa.
 7. Çekiç.

Açılış hazırlığı

Bir kapı hazırlamanın ilk adımı eski kapıyı sökmektir. Bu eylemi çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirin. Açıklık sağlam kalmalıdır. Sökme işlemi doğru yapılırsa, yeni ürünün kurulumu çok daha hızlı olacaktır. Gerekli kapının ölçümleri son derece hassas bir şekilde yapılmalıdır..

Kapının adım adım sökülmesi:

 1. Önce kapı kanadını çıkarmalısınız, bunun için alt kenarın altına bir levye yerleştirin. Ardından kapı kanadını hafifçe kaldırın ve menteşelerinden çıkarın. Her şeyi dikkatli ve yavaş yapın. Ayrılamayan menteşeleriniz varsa, bunları sökmeniz gerekir. Her zaman en alttan başlayın.
 2. Ardından yamaçları sökün, duvar kağıdını soyun, sıvayı dövün. Tüm önemli bağlantı noktalarını bulun. Tüm çapaları bir öğütücü ile dikkatlice kesin. kutuya zarar vermemeye çalışın.
 3. Ahşap bir ön kapınız varsa, sökme işlemi çok daha kolay olacaktır. Yan direkleri ortadan kesin ve kırmak için bir levye kullanın. Bundan sonra, fazla çaba harcamadan eşiği ve lentoları kaldırabilirsiniz..

Açılışın adım adım hazırlanması:

 1. Eski kapıyı söktükten sonra açıklığı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Artık macun, tuğla parçaları ve diğer kalıntıları iyice çıkarın. Düşebilecek herhangi bir kalıntıdan kurtulmak gerekir. Önemli boşluklar varsa, bunları tuğla ve çimento harcı ile doldurmanız gerekir. Çatlakları da özel bir solüsyonla kapatıyoruz..
 2. Kurulum kolaylığı için tüm çıkıntıları çıkarmak gerekir. Bunun için bir çekiç veya öğütücü kullanılır..
 3. Kapının yanındaki zeminin durumuna çok dikkat edin. Eski tarz evlerde, genellikle kapı çerçevesinin altına ahşap bir kiriş yerleştirildi. Bu süre zarfında zaten çürümüştür ve bu nedenle çıkarılması gerekir..
 4. Boş kalan yere yeni bir bar koymak gerekiyor. Çürüme önleyici madde ile tedavi ettiğinizden emin olun. Boşlukları çimento harcı ile doldurun.
 5. Tüm bu eylemlerden sonra, kapı eşit olmalıdır. Bu, ön kapının hızlı ve kolay montajı için gereklidir..

Ardından, kapının boyutlarını belirlemek için kutunun boyutunu ölçmeniz gerekir..

Plastik sokak modellerinin kendin yap kurulumu: adım adım talimatlar

PVC iç ve giriş kapılarını bir tuğla özel evde veya kulübede kendi elinizle monte etmek zor değildir.. İşi olabildiğince çabuk halletmek için adım adım talimatları izlemeniz gerekir:

 1. Plastik kapı çerçevesini açıklığa sokmak gerekir. Tüm yapı takozlarla sabitlenmiştir. Takozlar açıklığın çevresine dağıtılır. Optimum kapı konumunu bulmak için ayarlanmaları gerekir..
 2. Kutunun ne kadar düzgün ve sıkı bir şekilde sabitlendiğini dikkatlice kontrol edin.
 3. İşin bir sonraki aşaması için delik açmak gerekir. Bu, kendinizin çizebileceği ilkel bir diyagram gerektirecektir. İş bir matkapla yapılır. Duvardan en uygun mesafe 300 mm’dir..
 4. Dübeller bir çekiçle deliklere sürülür.
 5. Kalan boşluklar poliüretan köpük ile doldurulur. Bu işlem, boşluk kalmayacak şekilde dikkatlice yapılmalıdır. Kutu ile duvar arasında büyük bir mesafe varsa tabanı kurabilirsiniz. Fazla köpük kuruduktan sonra kesilmelidir..
 6. Eğimler, kendinden kılavuzlu vidalarla duvara sabitlenir. İç boşluk doldurulmalıdır. Çoğu zaman, bu amaçlar için ısıtıcılar ve dolgu macunu kullanılır. Plastik ile dışarıdan güçlendirebilirsiniz..
 7. Kapı montajının son aşamasında, kanadı menteşelere asmak gerekir. Ardından nihayet MDF panellerini ayarlayabilirsiniz..

Dış çelik kapılar kendiniz nasıl düzgün şekilde kurulur?

GOST’a göre dış çelik kapıları kurmanın birkaç yolu vardır. birini seçebileceksiniz, size en uygun olanı:

 • Çelik pimler kullanın. Bir deliğe sürülür ve metal bir kapıya kaynaklanırlar. Bu yöntemin birkaç dezavantajı vardır. Herkesin sahip olmadığı kaynağa ihtiyacınız olacak. Kaynaklı alanlarda polimer kaplama veya boya zarar görebilir. Boyanın hala restore edilebileceğini ve kaplamanın sonsuza kadar zarar göreceğini belirtmekte fayda var..

 • Bir çerçeve aracılığıyla bir kütük evin duvarlarına alüminyum kapılara sabitleme. Kapı kanadında önceden delik açmak gerekir. Cıvatadan biraz daha büyük olan belirli bir boyutta olmalıdırlar. Ankraj deliğe yerleştirilir ve özel bir çekiçle dövülür. Ankrajın başının tamamen kutuya daldırılması arzu edilir..

Bu yöntemin de birkaç dezavantajı vardır. Açtığınız tüm delikler duvara çok yakın. Kapı kanadını bu şekilde koyarsanız, bir tuğla veya gaz beton duvara ihtiyacınız vardır, o zaman sabitleme dayanıklı olmayacaktır..

Metal modelleri kurarken “Kruşçev” de kendi kapınızı hırsızlıktan korumak için pimleri dış yüzeyden mümkün olduğunca uzağa yerleştirmek gerekir.. Bu şekilde kapı bloğunu derinleştirebilirsiniz. Bir panel evde kurulum için en uygun seçenek, açıklığın derinliklerine kurulumdur. Bu kurulum yöntemiyle demir kapılar %90’dan fazla açılmayacaktır..

İkinci giriş kapıları nasıl takılır?

Çift kapıların onarımı ve montajının bu aşamasında, kurulum sırasında dikkate alınması gereken birkaç nüans vardır.. İlk kapı takılıysa, ikinci kapı için adım adım talimatlar:

 • Öncelikle kapının hangi yöne açılmasını istediğinize karar vermelisiniz. Çoğu zaman, evin içine ek bir kapı açılır. Bundan, sabitlemenin, ilk kapı kanadının sabitlenmesiyle aynı yerde olacağı takip edilir..
 • Kapılar arasında bir mesafe olmalıdır. En az yirmi santimetre olmalıdır. Bu düzenleme sayesinde tuvallerden çıkan aksesuarlar birbiriyle temas etmeyecektir. Isı yalıtımı önemli ölçüde azaltılabileceğinden, ürünler arasında çok fazla mesafe bırakılması istenmez..

Birçok uzman başka bir somun yapmayı önerir. Doğal olarak, dönüşümlü olarak iki eşiği aşmak elverişsizdir ve bu nedenle katı hale getirilmesi arzu edilir. Modern seçenek – hareketli yapı.

Bir çerçeve evde kendi kendine kurulumun özellikleri:

 • Kurulumdan önce yapılacak ilk şey, açıklığın güvenli bir şekilde sabitlendiğinden emin olmaktır. Kapı direkleri çerçeveye güvenli bir şekilde sabitlenmeli ve dört köşeye de yerleştirilmelidir. Ana kasayı monte etmeden önce, kapının yanındaki tüm duvarları kapattığınızdan emin olun. Bunu yapmak için su yalıtım filmi kullanın..
 • İnşaat bandı veya zımba ile sabitleyin. Bir kütük eve metal bir kapı takıyorsanız, önce gerekli tüm ölçümleri yapın ve ardından satın aldığınız kapı ile karşılaştırın..

 • Bir kütük evinin kapısı çoğunlukla montaj olarak satın alınır. Menteşeleri ve perdeleri olan bir çerçeveden oluşur. Çerçevede her zaman özel delikler vardır. Sabitlemek için tasarlanmıştır.
 • Kapı bloğu kapıya tamamen daldırılmalıdır. Yapısı ağır olduğu için bunu kendi başınıza yapmanız oldukça zordur. Kapının altına bir blok koymanız gerekiyor. Üstelik açık olması gerekir..

 • Bir seviye alın ve çerçevenin kapıdaki konumunu dikkatlice ölçün. Çerçeveyi bu ölçümlerle hizalayın. Bu, zemine yatay olarak ve ayrıca duvara dikey olarak yapılmalıdır. Tercihen ahşap olmak üzere, ürünün istenilen konumunu takozlarla sabitleyiniz. Sonra kapıyı kapat.
 • Kapı kanadının konumunu birkaç kez kontrol edin. Herhangi bir sapma fark edildiyse, derhal ortadan kaldırılmalıdır. Bu aynı ahşap takozlar kullanılarak yapılır..
 • Ardından, kapı kanadını kasa kutusuna sabitlemek gerekir. Bu, sert bir sabitleme kullanılarak yapılır. Çerçevede bulunan özel montaj noktalarından delikler açın. Ankrajlar ve saplamalar için gereklidirler..
 • Delikleri delin. Çerçevenin ve kutunun ötesine uzanmalıdırlar..

 • Yapı pimleri veya ankrajlar kullanarak çerçeveyi kapıyla birlikte sabitliyoruz. Ardından, seçilen konumda kapının nasıl çalıştığını kontrol etmeniz gerekir. Çoğu zaman, çerçeve ev sarkmaz ve bu nedenle bağlantı elemanları ortaya çıkmaz. Eşik ayrıca ankraj cıvatalarıyla sabitlenir. Somunları mümkün olduğunca sıkın – durana kadar..
 • Kapılar normal şekilde kapalıysa bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Özel bir tabanca kullanarak kutu ile çerçeve arasındaki boşluk poliüretan köpük ile doldurulmalıdır. Ürünün üst kısmından başlanarak çalışma yapılır. Dikiş sadece yarısı doldurulur ve daha sonra köpüğün sertleşmesine izin verilmelidir..
 • Mastik, eşik ile zemin arasında görülebilen boşlukları doldurur. Ürünün çalışmasını kontrol ediyoruz. Herhangi bir tutarsızlık bulursanız, derhal düzeltilmelidir. Tüm dikişleri platbandlarla örtün.

Bir çerçeve evde bir giriş kapısının nasıl kurulacağı hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki videoya bakın..

Köpük blok ve köpük betonda kurulum kuralları

Çoğu zaman, giriş kapıları belirli bir tasarıma sahiptir. Oldukça büyük ve esas olarak metalden yapılmıştır. Modern inşaatta, örneğin köpük bloklar veya köpük beton gibi duvarların yapımında çok dayanıklı olmayan malzemeler kullanılmaz. Böyle bir duvara sağlam bir kapı yerleştirmek için birkaç nüansı bilmeniz gerekir.. İşte ana olanlar:

 • Bir raftaki bağlantı elemanlarının sayısı artırılmalıdır.
 • Açıklık güçlendirilmelidir. Bunun için kaynaklı bir yapı uygundur. At nalı şeklinde yapılır. Kapı açıklığında, bindirmeye monte edilir..
 • Bazen açık havada bir takviye yapısı yoğuşma oluşmasına neden olur. Zaten inşaatın hazırlık aşamasında, blok sabitlemeye dikkat etmeniz gerekiyor. Çok güvenilir olmalı. Bunun için ustalar, betonarme yapılmış özel portallar oluştururlar..

 • Montaj dikişine dikkat edin. Dayanıklı ve temiz olmalıdır. On milimetreden daha dar olan bir montaj derzi özel poliüretan köpük ile doldurulmalıdır. Tüm işlemlerden sonra poliüretan köpük üzerinde sarı bir kabuk belirir. Dikkatlice ezilmelidir..
 • Bir çimento harcı dolgu olarak hiç uygun değildir. Gazbeton gibi malzemelere yeterli yapışma sağlamaz. Bağlantının uzun hizmet ömrü, esas olarak tamamlanmış contanın kalitesine bağlıdır. İnşaat işinin bu aşamasına son derece sorumlu bir şekilde yaklaşmak gerekir..

Apartman binalarında kurulum kuralları

Özel literatürde bir takım kurallar verilmiştir. Apartman binalarına kapılar takarken dikkate alınmalıdır.. Kurallar aşağıdakiler gibi metrikleri kapsar:

 • hava sızdırmazlığı;
 • ısı ve ses yalıtımı:
 • kurulu ürünlerin yangına dayanıklı göstergeleri;
 • kurşun direnci vb..

Tüm standartlara uymak için, şu gerçeği göz önünde bulundurmanız gerekir: yapının hareket eden kısmı çerçeveye mümkün olduğunca sıkı oturmalıdır.. Duvar ile kutu arasında oluşabilecek tüm boşluklar uygun şekilde kapatılmalıdır. Bu tür ürünlerin yüksek kaliteli sızdırmazlığı, kauçuktan yapılmış özel sızdırmazlık kumaş katmanları ile sağlanabilir..

Çok daireli evlerdeki tüm kapılar, odaları ve koridorları standart merdivenlerden ve asansör hollerinden kesinlikle izole etmelidir..

Kapılar kesinlikle gürültüyü mümkün olduğu kadar otuz desibele kadar tutmalıdır. Yangın yönetmelikleri ayrıca belirli belgelerde açıklanmıştır. Yangın güvenliği kurallarına göre kapı kanadı yanıcı olmamalıdır. Gerekli kalite belgelerine sahip olmalıdır..

Ön kapının düzgün şekilde nasıl takılacağı hakkında bilgi için aşağıdaki videoya bakın.

Termal mola ile sabitleme modellerinin nüansları

Termal kırılmaya sahip bir kapının montajı için ana teknoloji, standart bir kapı kanadının montajından çok farklı değildir..

Böyle bir giriş yapısı kendi ellerinizle kolayca kurulabilir:

 • İlk ana aşamada, eski yapı kaldırılır, ayrıca kapı girişi hazırlanır. Eski kir ve diğer kalıntılardan iyice temizlenir..
 • Bu duvar yüzeyi düz değilse, düzleştirilmelidir. Açıklığın tüm çevresine hidro ve buhar bariyeri yapılması tavsiye edilir..
 • Bir sonraki adım kutuyu kurmaktır. Tuval daha önce ondan kaldırılmıştır. Bu eylem, işi büyük ölçüde basitleştirmeye yardımcı olur. Tasarımın ağırlığı önemli ölçüde azaltılacak ve çıkarılması ve takılması kolay olacaktır..

 • Kutuyu sabitlemek için mandallar kullanılır. Önceden hazırlanmaları gerekir. Özel bir montaj boşluğu bırakmayı unutmayın. Kalınlığı yaklaşık 2 santimetre olmalıdır. Yapı ile eşik arasında bir boşluk bırakılır.
 • O zaman kutunun yerini, ne kadar doğru olduğunu kontrol etmek zorunludur. Bundan sonra, nihai konsolidasyonu gerçekleştirilir. Bu amaçlar için ankraj cıvataları kullanılır. Yapının kurulumuna menteşelerin bulunduğu taraftan başlamak gerekir. O zaman boş alanı dikkatlice doldurmanız gerekir..
 • Bir sonraki adım, dolgu macunu kuruduktan sonra başlatılmalıdır. Bu yaklaşık 20 saat sürecektir. Her şey kullandığınız poliüretan köpüğün markasına bağlıdır..

Kurulumun doğru olup olmadığı nasıl kontrol edilir?

Giriş yapısı kesinlikle sadece seviyede kurulmalıdır. Kurulumunun doğruluğunu kontrol etmek oldukça kolaydır. Kapı özel olarak etkilenmemişse, kendi kendine açılmamalıdır. Bu kontrol her açıdan yapılmalıdır. Açıklık ve kapı kanadı arasındaki boşluk minimum olmalıdır.

Böylece minimum miktarda dolgu macunu kullanılabilir. Ek malzemelere çok fazla para harcamayacaksınız ve ses yalıtımı üst düzeyde olacaktır..

Poliüretan köpük kullanılması gereklidir. Kutuyu zahmetsizce güçlendirmeye yardımcı olur. Poliüretan köpük için küçük bir boşluk bırakın. Bu, ön kapının hırsızlığa karşı dayanıklılık özelliklerini azaltabilir..

Kapı kanadının kaliteli montajı yapıldıktan sonra, bağlantı elemanlarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir.. Yüksek kaliteli bir kapı kolu seçmek daha iyidir. Basması kolay olmalı. Bir kapı kilidini açmak ve kapatmak sizin açınızdan zahmetsiz olmalıdır..

Giriş kapısının doğrudan montajından önce kapı menteşeleri yağlanmalıdır. Çalışmalarına dikkat etmek gerekir. Gıcırdamamalı veya kötü çalışmamalıdırlar..

Kapı bitirme

Aşağıdaki malzemeler esas olarak kapı dekorasyonu için kullanılır:

 • MDF. Modern üreticiler, özel bir laminasyon filmi ile kaplanmış bu malzemenin mükemmel özelliklere sahip olduğunu söylüyor. Kapı kanadının hem iç hem de dış kısımlarına MDF monte edilir. Giriş kapıları için MDF kullanılıyorsa, bunların özel bir gölgelik ile olumsuz hava koşullarından korunması tavsiye edilir..
 • sunta. Bu malzeme, içindeki kapı kanadını bitirmek için daha uygundur. Dışarıda kullanılırsa, aşırı nemden hızla şişebilir. Suntaların tek dezavantajı bu değildir. Malzeme çok geniş olmayan bir renk yelpazesinde sunulmaktadır. Mekanik hasarlara karşı dayanıklı değildir ve çok kolay hasar görebilir. Malzemenin ana avantajı uygun maliyetidir..

 • Doğal ahşap. Giriş kapıları için en pahalı ve çok prestijli kaplama malzemesidir. Malzeme, doğal desenleri ve kullanılan ahşap türlerinin çeşitliliği ile etkileyicidir. Doğal ahşap şık bir şekilde vurgulanabilir ve ömrü uzatılabilir. Bunu yapmak için, örneğin ahşap boyayı kullanabilirsiniz..

Doğal ahşabın ana dezavantajları arasında yüksek maliyet vardır. Ayrıca özel bir vernik ile kaplanmalıdır ve bu kaplama periyodik olarak yenilenmelidir. Ağaç aşırı neme dayanıklı değildir. Güçlü bir şekilde şişebilir veya tam tersine kuruyabilir.

Yapıştırılmış çıtadan yapılmış bir kapı kanadı satın almak en iyisidir. Bu tür malzeme neme ve büyük sıcaklık dalgalanmalarına karşı daha az hassastır..