Alçıpan kemer nasıl yapılır?

Zarif bir kemer, herhangi bir iç mekanı zarif ve benzersiz kılabilen mimari bir unsurdur. Doğru seçilmiş bir kemer tasarımı, iç mekanda baskın nokta haline gelmesini ve dairenin tüm alanını tek bir bütün halinde toplamasını sağlayacaktır. Bu makale, profesyonel inşaatçıların ve gereksiz yatırımların yardımı olmadan bir alçıpan kemerinin nasıl yapıldığını anlatacaktır..

özellikler

Doğuda kemerli açıklıklar ortaya çıktı. Yavaş yavaş, kapı girişlerini dekoratif kemerlerle değiştirme alışkanlığı Avrupa’ya göç etti. Bu iç pasajları dekore etme yöntemi, yalnızca içlerinde kapı olmaması nedeniyle mekanın alanını arttırma sorununu çözmekle kalmaz, aynı zamanda onu dekore eder, eve zarafet ve stil verir, sıkıcı iç mekanı yeniler, özgün bir dokunuş katar..

Kendiniz bir kemer yapmaya karar verdikten sonra, alçıpanlara dikkat etmelisiniz, çünkü bu tür malzemelerin montajı en kolay olanıdır (sonuçta, alçı veya sıvadan kemerli bir açıklık oluşturmak için ciddi bilgi ve deneyime ihtiyaç vardır), mevcuttur. piyasada ve ucuz.

Alçıpan kemerlerin ana avantajları şunlardır:

 • malzemenin hafifliği (kemerler, yapının güvenilirliğinden korkmadan hem taşıyıcı duvarlara hem de çok güçlü olmayan bölmelere monte edilebilir);
 • hızlı ve kolay kurulum;
 • malzemenin kalitesi – yumuşak ama dayanıklı malzeme, benzersiz bir alan stili yaratırken deney yapmanıza ve yapının herhangi bir süslü şeklini kesmenize olanak tanır;
 • maskeleme özelliği Kemer şeklindeki alçıpan yapılar, odadaki teknik birimleri ve iletişimi gizlemenizi sağlar;
 • bir odanın işlevsel kısımlarını ayırma yeteneği;
 • işlevsellik (alçıpan açıklıklarında kitaplar için nişler veya iç mekan bitkileri için girintiler olabilir).

Görüntüleme

Klasik bir alçıpan kemer, bitişik odalar arasında kurulan ve yanlarda sütunlarla desteklenen bir yapıdır. Alışılmış alçıpan seçeneğini atlayarak, iç mekanın modernliğini vurgulayan özgün bir asimetrik şekil oluşturabilirsiniz..

Kemerin şekline göre, kemerli yapılar aşağıdaki ana tiplere ayrılır:

 • Roma. En yaygın kemer türü. Yarım daire kasası herhangi bir iç mekana uygun olacaktır;
 • kare veya portal. Geniş açıklıklar yaparlar;
 • yamuk. Ayrıca geniş açıklıkların tasarımında sıklıkla kullanılır;
 • elipsoidal. Bu görünüm klasik tasarıma benzer, ancak köşelerde geniş bir eğrilik yarıçapına sahiptir;

 • gotik. Sivri uçlu oval bir kemere sahiptir;
 • Türk. Oryantal tarzda iddialı tasarım;
 • İngiliz. Bu tip katı formlarla karakterizedir. Herhangi bir odanın karmaşıklığını vurgulayın;
 • Tay veya yarı kemer. Asimetrik tonoz: bir tarafta klasik bir kemer, diğer tarafta – portal şeklinde bir kemer.

Modern tasarımcılar, malzemenin mükemmel özelliğinden yararlanarak tamamen özgün çözümler üretiyor. İç kemerler orijinal aydınlatma ve LED lambalarla tamamlanmıştır. Bu unsurlar genellikle sadece dekoratif bir rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda dairede ek yerel aydınlatma yaratır..

Lambalara ek olarak, olağan kemerli açıklığa faydalı özellikler katan başka bir tasarım tekniği daha var: hem yapının içinde hem de dış taraflarında raf ve niş tasarımı. Bu fikir, ek rahatlık yaratmaya yardımcı olur, çünkü hediyelik eşyalar ve aile fotoğrafları küçük raflara mükemmel bir şekilde yerleştirilebilir..

Çeşitli tesisler için

Modern bir iç mekandaki alçıpan kemerler nadir değildir. Bu mimari eleman, kapının bitmiş bir görünümünü oluştururken normal kapıları terk etmenize izin verir..

Küçük apartmanlarda genellikle açık kapılar için yeterli alan yoktur. Bu nedenle açıklığa kapı yerine güzel ve özlü bir kemer monte edilmiştir. Bu tür kemerler, kapının olduğu bitişik odalar arasında bir tür sınır görevi görür ve aslında boş alanı genişletir..

Bir dairenin yeniden geliştirilmesi planlandığında, bir iç kemer lehine seçim de yapılır. Yani örneğin mutfaktan balkona veya salondan mutfağa çıkış şık bir kemerli açıklık şeklinde tasarlanabilir. Aynı zamanda istediğiniz açıklığın şeklini (standart yarım daire, yamuk veya diğer asimetrik şekil) seçmek mümkündür..

Mekanı genişletmek söz konusu olduğunda, koridor ve koridordaki kapıları kemerli bir açıklıkla değiştirmeyi düşünmek faydalı olacaktır. Bu odalar, içinde konforlu bir yaşamdan çok bağlantılı odalara hizmet eder, bu nedenle burada kapıları terk ederken alan korumayı düşünmemelisiniz..

Çoğu zaman, apartmandaki genel tarzı korumak için, tüm kapılar aynı tip kemerler şeklinde tasarlanmıştır. Bu her zaman doğru değildir ve bazen iç mekanı aşırı yükleyecektir. Ancak üst kısımda, biri duvarda ilginç bir şekilde kesilmiş bir alçıpan konfigürasyonu ile tamamlanan aynı şekle sahip birkaç kemerli açıklık çok şık bir yaklaşımdır..

Nasıl seçilir?

Daha önce, kemerler sadece zengin insanların sarayları ve evleri ile dekore edilmişti, ancak bugün bu unsur herhangi bir ortalama dairede ve hatta modern bir çerçeve evde bulunabilir (evin çerçevesini yaparken ahşap bir kemer kesilir) ).

Bir kemer seçerken, işlevsel bileşenine odaklanmanız gerekir. Kemerler aktif ve pasiftir. Pasif olanlar genellikle konut binalarında bulunur ve iki odayı birbirine bağlayan basit bir geçiş işlevini yerine getirir. Şekilleri basittir: ovaller, portallar veya standart dikdörtgenler ve yamuklar. Aktif kemerler daha karmaşık şekiller önerir ve genellikle ek dekoratif öğeler (raflar, lambalar) içerir..

Sıkıcı bir metal kapıyı yuvarlatılmış bir kemerle değiştirmeye karar verilirse, uzmanlar hazır bir model seçmenizi önerir, çünkü bu durumda yapının güvenilirliği hakkında bir soru vardır..

Üretme

Kendi elinizle klasik bir kemer yapmak için yapısını anlamanız, bu yapının inşası için teknolojinin inceliklerini anlamanız gerekir..

Kavisli yaylar, sözde kemer kemerini oluşturur. Tek tip bir kaplamaya sahip olabilir veya aralarında boşluk bulunan çeşitli parçalardan oluşabilir. Dekoratif kabartma, kemer kenarlarında düz bantlar kullanarak kemer kemerinin düz kenarlı versiyonunu canlandırabilirsiniz..

Bir kemerin zirvesine, kemerinin en yüksek noktası denir. Yapısal bir eleman olarak hizmet eder. Genellikle zirve aynı zamanda estetik bir parçadır (örneğin, doğu tipi tonozlarda). Kanatları aşağıya indirir, uçları destekleyici yapılara dayanır – dekoratif olarak da dekore edilebilen yataklar.

Kemer tonozunun açıklığı, kanatların oluşturduğu yayın genişliğidir. Bu yayın, açıklığın ortasından tepeye kadar olan yüksekliğine kemerin oku denir. Kemerli tonoz genellikle pilaster yarım sütunlarına dayanır veya spatulalara dayanan duvarların içine girer (bu durumda bu tonoz asma tonoz olarak adlandırılır). Portal, pilastrların ve kanatların altında bulunan bir yapı tarafından oluşturulmuştur..

Üst, kemer tonoz ve portal, yapının ana görünür bileşenleridir. Bunlara kemerli travers denir. Genellikle bir parça tek bir konseptte çizilir. Kemerli yapının altın kısmı, B≥A ise F = (A + B) / B oranı ile belirlenir. Mimaride bu oran A = 1/3 B olduğunda gözlemlenir. Kemer, yüksekliği kemer genişliğinin yaklaşık üç katı ise doğru altın orana sahip olacaktır, aksi takdirde odanın yüksekliğini azaltma ve bozulma etkisi elde edebilirsiniz. genel iç.

Detaylı hesaplamalar ve montaj aşağıdaki bölümlerde açıklanmıştır. Ancak, montaj işine ek olarak, bitirme işine de odaklanmaya değer: nasıl düzenlenir ve güzel bir görünüm vermek için kemeri kaplamak için neyin daha iyi olduğu.

Kemeri süslemek için dekorasyon malzemeleri olarak aşağıdakiler kullanılabilir:

 • plastik, kalıplama – bütçe ve basit seçenekler;
 • poliüretan, alınlıklar, tavanlar, kornişler için alçı kalıplar oluşturmak için kullanılan esnek bir malzemedir;
 • dekoratif taş – yapay veya doğal doğal mineral. En sık, taşıyıcı duvarlarda veya monolitik yapılarda kemerleri süslerken kullanılır..

Plastiğe gelince, burada her şey basit. Bir mağazadan hazır profiller satın alabilir, istediğiniz rengi seçebilir veya kendiniz boyayabilir ve çok zorlanmadan tutkalla yapıştırabilirsiniz..

Poliüretan dekoru kendi başınıza yapmak oldukça zordur, bu nedenle genellikle hazır dekoratif elemanlar satın almaya başvururlar. Taş kaplama pahalı ama sofistike bir seçenektir. En yaygın olarak kullanılan petrol şeyl veya kabuk kaya. Akrilik yapay taş karolar daha hafiftir ve alçıpan bölmeler için bile kullanılabilir. Dokuya gelince, burada odanın iç mekanına ve kişisel tercihlere bağlı olarak, fayanslar için ham yüzeyler ve cilalı ayna seçenekleri kullanılabilir..

Nasıl hesaplanır?

Görev, bağımsız olarak bir kemer yapmak olduğunda, şekil ve boyut seçildikten sonra, monte edilecek parçaların tam boyutlarını belirlemek için master ilk önce gelecekteki ürünü hesaplamalıdır. Endişelenmeyin, çünkü bu tasarımın hesaplamaları basit okul formüllerine dayanmaktadır. Hesaplamalar yapılırken, gelecekteki ürünün bir taslağını grafik kağıdına paralel olarak çizmeniz ve ardından projenin ürünün belirtilen boyutlarına ölçeklenmesi önerilir. Şablon olarak kalın karton veya suntadan yapılmış bir profil levha kullanabilirsiniz. Şablonu kavisli bir kasanın montajının yüzeyine ekleyerek, önceden yapılmış hesaplamaların doğruluğunu daha gerçekçi bir şekilde değerlendirebilir ve gerekirse zamanında düzeltebilirsiniz..

Bu makale, düz bir kapı için standart bir yuvarlak kemerli tonozun yaklaşık bir hesaplamasını ele alacaktır..

Ustanın bilmesi gereken ana 3 parametre, açıklığın genişliği, gelecekteki kemerin yüksekliği ve duvarın derinliğidir. İki ana hesaplama yöntemi vardır: ampirik ve matematiksel. Usta, hangisinin onun için daha uygun olacağına kendisi karar verir. Kemerin çevresinin hesaplanması ve çizilmesi, kağıt üzerinde gerçek değerden %30 daha az bir ölçekte yapılmalıdır..

Ampirik bir hesaplama ile önce kapı açıklığını ölçmeniz ve bir kağıda aktarmanız gerekir. Kapının simetri ekseni çizilir. Sonra bir pusula alırlar, bacağını eksen noktasına koyarlar ve birkaç farklı daire çizerler. En uygun olanı seçilir ve kalanlar elastik bir bant yardımıyla çıkarılır..

Kemerin yarıçapını matematiksel olarak hesaplarken, Pisagor teoremi kullanılır:

R = L2 + (R2 – H2)

R = L2 + (R – H) 2

Formülü dönüştürerek aşağıdaki formu alırlar:

R2 = L2 + R2 – 2HR + H2

Çıkarma R alır:

L2 + H2 – 2HR = 0

Sonraki dönüşümden sonra şunları elde edersiniz:

2RH = L2 + H2

Yarıçap R sonunda:

R = (L2 + H2) / 2H

R dairenin yarıçapı olduğunda, L yayın kirişinin yarısıdır (bu kirişin boyutu kemer boşluğunun uzunluğuna eşittir). H – kaldırma yüksekliği.

Üretilmekte olan kemer çok sayıda parça içereceğinden (oluşturulmaları için verilen ebatlarda bir levha alınmalıdır), öncelikle seçilen ebatlara sahip bir levhadan yapılmış bir elemanın ebatlarının hesaplanması gerekmektedir. . Hesaplama tersinden yapılır. Belli bir genişlikteki mevcut levhadan yapılacak parçanın maksimum uzunluğunu, zaten bilinen yarıçapı dikkate alarak hesaplamak gerekir. Tüm ilişkilerin zaten bilindiği önceki formülleri kullanarak, aşağıdaki eşitliği türetmeniz gerekir:

L2 = 2RH – H2

İK – H2

Hesap tamamen yapıldıktan ve proje ana hatlarıyla belirlendikten sonra yapının nasıl görüneceğini görsel olarak hayal etmek mümkün olacaktır. Gerekirse, açıklığın parametrelerini yeniden ölçebilir ve hesaplamaları kolayca düzeltebilir, görünümü sihirbaza tamamen uyana kadar çizimi değiştirebilirsiniz..

nasıl kesilir?

Proje hazır olduğunda ürünü alçıpan üzerine ölçeklendirmeye başlarlar. Ürünün orantıları korunarak, kemerin düzeni belirtilen parametrelerde çizilir. İstenilen boyutta bir alçıpan parçası kesin. Bunu yapmak için, çizilen çizgi boyunca özel bir bıçak kullanın ve fazla alçıpan parçalarını elinizle kırın..

İki özdeş sayfa hazırlamak gerekir. Bunlardan biri düz bir yüzeye yerleştirilir, ortasından bir çizgi çizilir. Sayfanın altından 2-3 cm yukarıda, bir işaret yapın ve bir cıvata veya kendinden kılavuzlu vidayı sıkın. Cıvatanın üzerine, serbest kısmı bir ilmeğe sıkılan ve içine bir kalem sokulan bir ip konur. Bu sistem (pusulaya benzer), kemerin yarıçapının eşit bir bükülme çizgisini çizmenize izin verecektir. İstenilen yarıçapı belirledikten sonra kabloyu çekin ve kurşun kalemle bir bükme çizgisi çizin..

Bundan sonra, ikinci alçıpan tabakasında işaretleri aynı şekilde tekrarlayın. Gereksiz işlemlerden kaçınmak için, bir sayfadaki ürünün boşluğunu kesip başka bir kağıda koyabilir ve ürünün çevresine bir kurşun kalem çizebilirsiniz. Böylece iki özdeş boşluk elde edersiniz. Ürünleri özel metal makas kullanarak kesmek, gereksiz olanları dikkatlice kesmek en iyisidir..

Kurulum

Kapıda bir alçıpan kemerinin kurulumunu gerçekleştirmek için ihtiyacınız olacak:

 • alçıpan kemer boşlukları;
 • metal profiller;
 • dübeller;
 • iki tip kendinden diş açan vidalar: 3,5 × 25 mm; 4,2 x 13 mm;
 • metal için makas;
 • pense;
 • Tornavida;
 • zımba;

 • iğneli rulo;
 • inşaat bandı veya seviyesi;
 • basit kalem;
 • alçı macunu;
 • zımpara kağıdı;
 • duvar köşeleri;
 • astar;
 • kaplama malzemesi (isteğe bağlı).

Yapının çerçevesini koymadan önce kapıyı hazırlamanız gerekir. Önce kapı çerçevesini çıkarmanız ve kemerin alanını artırmak için açıklığı yukarı ve yanlara doğru delmeniz gerekir. Ortaya çıkan açıklığın yüzeyleri iyice temizlenir, pürüzlü düzensizlikler giderilir, toz ve kir temizlenir.

Adım adım kurulum talimatlarını takip etmek gerekir, daha sonra kemerin yapısı açıklığa güvenli bir şekilde kurulacak ve sabitlenecektir. İlk olarak, açıklığın üst kısmında metal profilden kılavuzlar dübellerle tutturulur. Açıklığın duvarları boyunca da benzer kılavuzlar kurulur (kemerin kavisli kısımlarının bittiği seviyeye kadar).

Bundan sonra, metal bir profilden yay şeklinde bir ürün oluşturulur. Profilin kenarları boyunca özel metal makaslarla eşit mesafeli kesimler yapılır ve hazır alçıpan şablonlarına odaklanarak ürünü büker. Benzer şekilde, yanların her biri için bu tür iki kavisli profil oluşturulur..

Kavisli profili aşağıdaki gibi takmanız gerekir: profili dübellerle kılavuzlara dikey olarak tutturun ve kendinden kılavuzlu vidalar kullanarak alçıpana tutturun. Çerçeveyi daha güvenilir bir şekilde monte etmek için, kemerin içindeki yayların arasına birkaç profil parçası yerleştirilir..

nasıl bükülür?

Kemerin montajındaki bir sonraki adım, yapının içindeki kavisli kısmı sabitlemektir. Bunu yapmak için bir alçıpan levha alın. Kemerin iç boşluğunun genişliğine göre, iç yüzeyinden daha uzun bir şeridi dikkatlice kesin. Uzunluğu ölçerken, yaklaşık 10-15 cm’lik bir kenar boşluğu bırakmak gereksiz olmayacaktır..

Alçıpanı sade su kullanarak bükebilirsiniz. Bunu yapmak için, alçıpan şeridin alt kısmını nemlendirin ve rulo iğnelerle delin. Ardından, bu elemanı kemerin içine bükmeniz ve takmanız gerekir. Bu yapışkan bant ile yapılır ve bir süre kurumaya bırakılır. Ev yapımı kemer çerçevesi hazır.

Düzgün macun nasıl?

Kemer çerçevesi monte edildikten sonra, tüm elemanlar güvenli bir şekilde sabitlenir ve iç kısım tamamen kurur, işlemeye ve yapının dış tasarımına başlayabilirsiniz..

Başlamak için, kemerin tüm yüzeyi özel kağıtla zımparalanır, tüm düzensizlikler giderilir, zımpara kağıdındaki toz çıkarılır. Kemerin yüzeyi pürüzsüz olmalıdır. Kurulumdan kalan derzler macunla kapatılmalıdır. Derzleri doldurmadan önce, hazırlanmış köşe profilleri takmanız gerekir (kemerin köşelerine sertlik ve deformasyona karşı koruma sağlarlar).

Bu köşeler macunun üzerine sabitlenebilir, ancak daha sonra tüm derzleri hizalayarak üstüne başka bir macun tabakası uygulanmalıdır. Macun kuruduktan sonra yüzey tekrar zımpara kağıdı ile düzeltilir. Toz çıkarılır ve kemerin tüm dış alanı astarlanır. Toprak kuruduğunda yapının bitirme macununu yapar ve düzensizlikleri öğütürler..

nasıl boyanır?

Tüm kirli işler bittiğinde, dekoratif kaplamaya geçmelisiniz..

Bir tasarım seçerken, iç mekanın genel konseptini ve tarzını dikkate almak gerekir. En hızlı ve en ucuz bitirme yöntemi yapıyı su bazlı boya ile boyamaktır. Böyle bir kaplama çok pratiktir, çünkü duvar kirlenirse nemli bir bezle silinebilir, ayrıca kemer çizilmelere karşı çok dayanıklı olacaktır. Bu tür bir kaplama da iyidir çünkü dilerseniz kemeri kendiniz hızla yeniden boyayabilirsiniz..

İç seçenekler

Bir odayı dekore ederken, mimari detaylar arasında kemerli tonozlar özel bir yer tutar. Düzgün çizgiler, herhangi bir odaya bir rahatlık havası getirecek ve sofistike tarzı vurgulayacaktır. İç mekanı bir kemerle tamamlama lehine bir seçim yapılırsa, tonozlu yapının organik olarak odanın alanına sığması ve iç mekanda belirli bir vurgu görevi görmesi için böyle bir tasarımın seçilmesi gerekir..

Kemerler, yarım daire biçimli pencere açıklıkları olan odalarda harika görünür. Tonozlu yapılar, yarım daire biçimli bir tepeye sahip kapıların bulunduğu iç mekanı tamamlayacaktır. Kemerli açıklıklar sadece oturma odalarında ve koridorlarda kullanılmaz. Mutfak alanı da kemerlerle dekore edilmiştir. Burada sadece dekoratif bir unsur olarak değil, aynı zamanda işlevsel rollerini de yerine getirecekler (depolama sistemleri, kemer şeklinde nişler).

Cam raflarla süslenmiş kemer tasarımı kendi içinde otantik görünüyor. Odanın alanı izin veriyorsa, ağırlıksız cam raflar, taş veya ahşap, kontrplaktan yapılmış masif raflarla değiştirilebilir. Hatıralık eşyalar ve fotoğraflar için harika bir yer olarak hizmet ediyorlar..

Kemerin iç ve dış kısımlarının hafif çerçevelemesi ilginç görünüyor. Işık eksikliği olduğunda, bu özellikle yararlı olacaktır. Bu, çoğu koridor ve koridor için geçerlidir. Tasarımcılar, odaya ek bir karmaşıklık kazandırmak için bunun için standart olmayan lamba şekillerini kullanmanızı önerir. Kemerli açıklıkları hafif elemanlarla süslerken, kemer malzemesine odaklanarak kendinizi sınırlamayın, çünkü arka ışık hem alçıpan kemer hem de ahşap yapı ile avantajlı görünecektir..

En uyumlu olanı, asimetrik bir şeklin ilk seçimi durumunda mutlak simetriye veya hatta düz çizgilere sahip bir kemer olarak kabul edilir. Bu kemer herhangi bir iç mekana uyacaktır. Art nouveau bir iç mekan için bir kemer şeklini seçmeye değerse, kavisli kemerlere daha yakından bakmaya değer. Klasik iç tasarımda böyle bir kemer uygun değildir. Ancak burada bu öğeye, sütunlar ve karmaşık bukleler şeklinde alçı süslemelerden yapılmış birçok dekorla bakmak uygun olacaktır..

Bir elips veya geniş bir portal şeklindeki akre katı ama asil bir görünüme sahiptir. Uygulaması kolaydır, sık değişiklik gerektirmez ve her mekana uygundur..

Bununla birlikte, modern bir odanın iç kısmındaki kemer oldukça tartışmalı bir unsurdur. Bazıları kemerli tonozları geçmiş yüzyılların bir kalıntısı olarak görüyor. Diğerleri bu zarif parçayı övüyor, asla modası geçmeyeceğini umarak..

Ve zevkler hakkında bir anlaşmazlık olmadığı için, bu tasarımdan hemen vazgeçmeye değmez. Tasarımcıların modern dünyasında bile, bir kemer, mekanın genel tarzı ile birleştirilirse, bir evin tatsız, modası geçmiş bir parçası değildir. Kemer uzun zamandır bir klasik haline geldi. Ve sadece başarısız uygulaması klasikleri mahvedebilir..

Alçıpan kemerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.