Şimdi çoğu evin içini mümkün olduğunca orijinal bir şekilde dekore etmeye çalışıyor. Bu durumda, bazı insanlar kapıları kemerlerle değiştirmeyi tercih ediyor. Ayrıca, çoğu zaman mutfak veya oturma odasının girişinde veya bu iki oda arasında kapılar yerine kemer kurulur..

özellikler

Evinizin içini bir şekilde dönüştürmek istiyorsanız, kapıları kemerlerle değiştirebilirsiniz. Klasik kapı yapısı oldukça masif ancak kemer boşluk ve özgürlük veriyor. Mutfak ve oturma odası arasına bir kemer takarak tüm engelleri görsel olarak ortadan kaldırabilir ve böylece alanı daha özgür hale getirebilirsiniz. Odadaki kapı ne kadar güzel olursa olsun, bir kemerin şaşırtabileceği kadar kimseyi şaşırtmayacaktır. Bu tasarım, ev sahiplerinin özel zevklerinin yanı sıra yüksek sosyal statülerini de vurgulayabilir..

Kemerler genellikle kapılardan daha ucuzdur.. Onları kendiniz yapabilir ve kendiniz monte edebilirsiniz. Bu nedenle, bu tasarım, iç mekanı çeşitlendirmenin hızlı ve ekonomik bir yoludur. Bu tür yapıların bir özelliği, aralarında bulundukları binaların alanını tamamen açmalarıdır. Böylece anneler mutfakta ve yemek pişirirken çocuklarının ne yaptığını gözlemleyebilirler..

Kemerler herhangi bir aksesuar gerektirmez, sadece ilginç ve zarif bir dekor seçebilirsiniz. Onları tamir etmek zorunda değilsin. Kapılardan çok daha dayanıklıdırlar. Tasarımlarının bir özelliği, hepsinin birbirinden tamamen farklı olmasıdır. Hayal gücünüzü gösterebilir ve kendi takdirinize bağlı olarak evin kapısını düzenleyebilirsiniz..

Bu öğe ile hayali ve sıradışı bir tasarım veya rahat bir ev ortamı yaratabilirsiniz..

Tasarımcılar, herhangi bir iç tasarım için kemerin seçilebildiği çok sayıda farklı şekil ve stilistik çözüm sunar. Stüdyo dairelerde imar veya mutfağın farklı fonksiyonel alanlarını ayırmak için de kullanılırlar. Arkadaşlarınız veya aileniz oturma odanızda otururken, boş alan aracılığıyla mutfaktan oturma odasına hazır yemek getirmeniz çok kolay olacak ve hiçbir şey sizi rahatsız etmeyecek. Bu tasarım evcil hayvan sahipleri için de çok uygundur. Mutfağa girmek için sürekli kapıları açmak zorunda değiller..

Mutfağa girişteki kemerlerin bir özelliği, ancak oradan çıkış koridora veya oturma odasına çıkarsa monte edilmeleri olarak düşünülebilir. Mutfaktan çıkış yatak odasına veya çocuk odasına gidiyorsa, böyle bir çözüm pratik değildir. Bu tasarım, çocuğun ve diğer ev üyelerinin dinlendirici uykusuna müdahale edecektir. İdeal seçenek, mutfak ve oturma odasının çeşitli fonksiyonel alanları arasında bir kemerdir..

Hangisi daha iyi – bir kapı veya bir kemer?

Birçok insan mutfağa girişi en iyi nasıl düzenleyeceğinden şüphe ediyor. Herkes bir kemer takmaya cesaret edemez. Evin veya dairenin bu özel alanında kapının çok daha işlevsel olmasını sağlarlar. Ancak mutfaktaki kemer çok uygundur. Birçok modern dairedeki mutfaklar, en küçük ve en sıkışık alanlardır, bu nedenle her santimetrekare içlerinde önemlidir..

Yerden tasarruf sağlayan bu işlevsel eleman, küçük bir alan için vazgeçilmez hale geliyor..

Alçak tavanlı çok küçük dairelerde kemerler geniş ve ferah odalarda olduğu kadar lüks görünmeyecektir. Ancak mutfak alanını dönüştürmenize izin veren kemerdir. Özelliği, görsel olarak genişletebilmesi ve tavanı yükseltebilmesidir. Bazıları mutfaktaki kemerin kabul edilemez olduğunu söylüyor çünkü mutfaktan yemek kokuları geliyor. Mobilyaları ve diğer yumuşak iç unsurları emdirirler..

Ayrıca, mutfağın tipik özelliği olan yüksek nemin evin her tarafına yayılmasına izin vermediği için kapının daha iyi olduğu konusunda ısrar ediyorlar. Bu nedenle, bir seçenekle karşı karşıya kaldığınızda – mutfaktan çıkışa bir kemer veya kapı takmak için yalnızca kendi fikrinize güvenmelisiniz. Bu durumda, seçim yapmanız gerekecek: tasarımın pratikliği veya güzelliği. Sonuçta, birçok kapı çok basit bir tasarıma sahiptir, bu nedenle kemerler daha lüks ve şık görünmektedir..

Kemer, kapıya kıyasla, yalnızca aşırı kokuların değil, aynı zamanda pişirme sırasında oluşan yabancı gürültünün de yayılmasını sağlar. Bu nedenle, küçük çocukların yaşadığı daire sahipleri için bu en uygun seçenek değildir. Bu şekilde uyandırılabilirler. Ayrıca bu tasarımlar, mutfağın göz önünde olmasını istemiyorsanız uygun değildir..

Bunun hostesin kişisel alanı olduğunu düşünüyorsanız, kapı sizin için daha çok tercih edilecektir..

Ancak mutfağınızın güzelliğini göstermek istiyorsanız, o zaman bir kemer harika bir çözümdür. Mutfağın çıkışında en iyisidir, çünkü gereksiz engeller olmadan yiyecek alabilir veya yiyecek torbaları getirebilirsiniz. Kemerin yemek kokularının daire veya evin etrafına yayılmasını teşvik etmesi de düzeltilebilir. Mutfağa oldukça güçlü bir davlumbaz takarsanız, bu sorun kolayca çözülecektir..

Bu nedenle, mutfağı bir şekilde özgün ve lüks bir şekilde dekore etmek istiyorsanız, kemer tam olarak ihtiyacınız olan şeydir. Bu tasarım, mutfağınızın iç mekanının bir parçası olabilir..

imar

Kemerler harika bir imar çözümüdür. Hem stüdyo daireler hem de birçok fonksiyonel alana sahip geniş mutfaklar için uygundur. Bu şekilde oturma odasını mutfaktan veya mutfağı koridordan ayırabilirsiniz. Bazı insanlar yemek odasını ve mutfağın çalışma alanını ayırmak için kemerler kullanır..

Bu durumda, böyle bir bölme yapısı herhangi bir bölümün yerini alabilir. Yardımı ile balkonu mutfaktan ayırabilirsiniz. Ancak bu seçenek, yalıtımlı sundurmalı imar odaları için uygundur..

Görüntüleme

Tasarımcılar şu anda çok çeşitli kemerler sunuyor. Tamamen farklı şekillerde gelirler. Bunlar mutlaka yarım daire biçimli tasarımlar değildir. Hepsi herhangi bir tarzda dekore edilebilir ve çok çeşitli tasarımlara sahiptir..

Tüm modern kemerler, tesise girişi belirtmek için tasarlanmıştır., bu nedenle, türlerin çoğu oldukça parlak ve ilginç bir tasarıma sahiptir. Klasik yönün destekçileri, tüm kemerlerin sadece bir tip olduğu görüşündedir – klasik yarım daire. Genellikle yarım daire biçimli pencere çerçeveleri ve aynı şekillerin bulunduğu çeşitli mobilya parçaları olan bir toplulukta kullanılırlar. Kemerlerin tüm stillere uymayan zarif, sofistike bir unsur olduğuna inanıyorlar..

Çoğu zaman, klasik bir iç mekan yaratmak için çeşitli bukleler ve diğer desenlerle dekoratif unsurlarla desteklenirler..

Kemerler lüks bir tasarıma sahip olabilir veya tasarımda en basit olabilirler.. Son seçenek evrenseldir ve kesinlikle herhangi bir iç mekan yaratmak için uygundur. Boyut olarak, sipariş isteğinize göre ayrı ayrı seçilen standart veya özel olabilirler. Bu yapıların yapıldığı malzemelere göre alçıpan, ahşap, kontrplak.

Kapı aralığına bağlı olarak kemerler geniş veya dar olabilir. Ayrıca bu parametre hem iki oda arasındaki geçişin genişliğini hem de kemer kaidesinin kalınlığını etkiler. Tasarım gereği, bunlar klasik simetrik ve çok sıra dışı asimetrik modeller olabilir. Bu ürünler ayrıca bükülme yarıçapları ve şekilleri bakımından da farklılık gösterir. Yuvarlak şekillerin hakim olduğu modeller var, ancak köşeli sıra dışı tasarımlar da var..

Formlar

Kemerin şekline göre bazı tiplere ayrılmıştır. Var:

Roma

Bu, düzenli simetrik yuvarlak bir şekle sahip olan kemerin klasik bir versiyonudur. Bu modellere Roma denir, çünkü ilk kez ev inşa ederken bu yapıları kapı yerine kullanmaya başlayan ve konutlarına ihtişam katan Roma sakinleriydi. Bu klasik modeller kesinlikle herhangi bir kapıyı düzenlemek için uygundur. Her iç mekanı tamamlayabilirler. Özellikle yüksek tavanlı odalarda sıklıkla kullanılırlar..

Mutfak ile koridor veya oturma odası arasında en sık kurulan klasik Roma kemerleridir..

portal

Kemerin en basit görünüm şekli. Bu durumda, yapı bir dikdörtgene benziyor. Yani standart bir kapıdan çok farklı değil, ancak genellikle daha ilginç bir tasarıma sahip. Bu, alçak tavanlı küçük daire sahipleri için harika bir çözüm. Tesisin alanını görsel olarak genişletmek için kullanılırlar. Bu tür tasarımlar çok katı ve basit görünüyor, ancak aynı zamanda evin iç kısmına rahatlık getiriyorlar..

Oryantal

Tasarım alışılmadık ve hayali asimetrik şekillere sahiptir. Uygulamadaki çok yönlülükleri ve karmaşıklıkları ile ayırt edilirler. Tipik olarak, oryantal yapılar, çok sayıda keskin köşe ve dışbükey elemanın varlığı ile karakterize edilir. Akdeniz veya Doğu tarzı iç mekanlar için uygundurlar. Bunlar çok özgün ve abartılı tasarımlar..

elipsoid

Elipsoid model, klasik modelden sonra en yaygın seçenektir. Üst kısmı eliptik olduğu için bu isimle anılır. Bu, dikdörtgen ve yuvarlak seçeneklerden daha karmaşık olan çok yönlü bir seçenektir. Bu tür ürünler, özellikle modern olanda, evin herhangi bir iç kısmına mükemmel bir şekilde uyacaktır..

Yüksek tavanlı odalarda, bu tür kemerler genellikle sütunlu bir toplulukta kullanılır. Ancak küçük dairelerde bile bu tasarımlar uygundur, çünkü evdeki alanı gizlemezler..

yarım kemer

Bu şekil, bir yandan düz çizgiler, diğer yandan klasik tasarımların özelliği olan yuvarlak bir açıklığı varsayar. Mutfaktan dar bir geçişi olanlar için harika bir çözüm. Çıkış bir koridora çıkıyorsa, genellikle kurulurlar. Koridorlarda yerden tasarruf etmek için harikalar ve çok sıra dışı görünüyorlar..

Boyutlar (düzenle)

Kemerlerin boyutları, kapının genişliğine ve tavanların yüksekliğine bağlıdır. Mutfaktan çıkışta çok fazla boş alan varsa büyük yapılar kullanılır. Küçük bir mutfak için, minimum yer kaplayan dar bir model daha uygundur..

Boyut ve genişlik olarak büyük modeller var.. Mutfaktan geçiş oturma odasına yönlendirilirse kurulurlar. Çift kanatlı kapıları değiştirirler ve çok sofistike görünürler. Dar geçitler küçük boyutlu kemerlerle doldurulur. Bu, mutfağın yalnızca sundurmaya veya koridora erişimi olduğunda bu seçenekler için geçerlidir. Bu odaların imar edilmesi için bu tür modeller uygundur..

Malzemeler (düzenle)

Bu tasarımlar çok çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Genellikle bunun için kullanırlar:

Plastik

Bu en ucuz ve en kolay seçenektir. Ama dezavantajları var. Kural olarak, ucuz plastik yapılar hazır olarak satılmaktadır ve tesislerin belirli parametrelerinde ayarlama yapılması anlamına gelmemektedir. Çoğu zaman bunlar standart bir boyut ve şekle sahip yapılardır. Bu nedenle, boyutlarını hiçbir şekilde bağımsız olarak değiştiremeyecek veya görünümlerini dönüştüremeyeceksiniz, zevkinize göre benzersiz bir tasarım yaratırken yaratıcılığınızı gösterme fırsatınız olmayacak..

Plastik modeller rahat bir ortam yaratmak için pek uygun değildir ancak genellikle diğerlerinden daha parlak ve sıra dışı görünürler. Ayrıca dayanıklılıkları ve bakım kolaylığı ile ayırt edilirler. Mutfak için tipik olan yüksek hava nemi bu tür yapıları önemsemez..

Alçıpan

Kemerli yapılar yapmak için en yaygın malzemedir. Üstelik hem kendi elleriyle alçıpandan yapılmışlar hem de mağazalardan hazır ürünler alıyorlar. Böylece form ve tasarım olarak en özgün modeli oluşturmak mümkündür. Alçıpan elemanlar genellikle ihtiyacınız olan şekle sahip metal bir çerçeveye sabitlenir..

Tasarım bu aşamada satın alınabilir ve daha sonra yalnızca bu ürünün görünümünü çeşitli dekoratif unsurlarla değiştirerek hayal gücünü gösterebilir. Renklendirilebilir ve dekore edilebilir. Bazıları duvar kağıdını alçıpan kemerler için kaplama olarak kullanır..

Odun

Kemerli yapılar oluşturmak için en yaygın ve sofistike seçenek. Ahşap modeller en doğal ve çevre dostudur. Bir mutfak iç mekanı oluştururken, bu odada bulunan tüm mobilyalar ve diğer yapılar için çevre dostu olma önemli bir kalitedir. Bu nedenle ahşap kemerler bu tür alanlar için mükemmeldir. Böyle bir tasarımı kendi elinizle yapabilir veya hazır bir tane satın alabilirsiniz. Genellikle ahşap kemerler şık bir tasarıma sahiptir ve lüks görünür..

Nasıl seçilir?

Belirli bir iç mekan ve oda parametrelerine uygun doğru kemeri seçmek için bazı ipuçlarını izlemeniz gerekir. Bu durumda, her zaman en pahalı modelleri tercih etmemelisiniz. Gerçekten de mutfak, yüksek nem ve sıcaklık düşüşleriyle karakterizedir, bu nedenle en güzel ve lüks modeller bile çok çabuk bozulabilir. Günlük yaşamda en pratik olan malzemeleri tercih etmeye çalışın. Ucuz, güvenilir tasarımlar satın almak daha iyidir.

Kemerin uygun şekilde bakımının yapılması gerektiğini unutmayın. Çok çıkıntılı ve hacimli süslemeli oymalı modelleri seçerseniz, mutfaktan çıkan toz, yağ ve diğer dumanları üzerlerine silmeniz çok zahmetli olacaktır. Bu nedenle, pürüzsüz yüzeyli modelleri tercih etmeye çalışın. Kemerin hizmet ömrünü uzatacak koruyucu bir kaplamaya sahip olması daha iyidir..

Bir kemer seçerken, iç tasarımınıza uygun olması gerektiğini unutmayın. Mutfağınız modern bir tarza sahipse klasik süslü modelleri tercih etmeyin, sade seçeneklere yönelin. Geniş bir ahşap kemer, mutfakta modern bir bar tezgahı ile iyi görünmeyecektir. Bu tür ürünler, büyük bir ahşap masanın bulunduğu geniş yemek odalarına sahip mutfaklar için daha uygundur..

Kemerin iki oda arasında boşluk bıraktığını unutmayın, bu nedenle bu iki odanın stilini ve kemerin kendisini doğru bir şekilde birleştirmek önemlidir. Mutfakta mümkün olduğunca yerden tasarruf etmeniz gerekiyorsa, asma katlı alçak modelleri tercih edebilirsiniz. Bu, genellikle meraklı gözlerden gizlenen, kemerin üzerinde bulunan raflara sahip çok uygun bir tasarımdır. Mutfağın her santimetrekaresinin en işlevsel şekilde kullanılmasını sağlarlar..

Stüdyo daireniz varsa, küçük bir yapı seçmeniz daha iyi olur. İmar işlemini doğru bir şekilde yapmanıza yardımcı olacak bu ürünlerdir. Kruşçev’de küçük ve alçak kemerler kurmak daha iyidir, çünkü çoğu zaman bu tür dairelerde mutfaktan geçiş oldukça dar olan koridora çıkar. Lüks yüksek modeller sadece modern daireleri ve yüksek tavanlı geniş evleri bitirmek için uygundur..

Kurulum

Mutfakta kendi ellerinizle bir kemer yapabilirsiniz. Ayrıca, bu hem tüm yapının imalatı hem de tasarımı ve kaplaması için geçerlidir. İlk önce mutfaktaki geçidi yeniden geliştirmeniz gerekiyor. Bu durumda, geçit maksimum yükseklik ve genişlikte genişletilir. Bundan sonra, kemer yapısının zaten ayarlandığı tüm gerekli yükseklik ve genişlik ölçümleri yapılır. Kemerli çerçeve için alçıpan ile kaplanmış alüminyum kılavuz profiller kullanılmaktadır. Bu tür profillerin uzunluğu, kapı genişliğinin ve iki katı yüksekliğinin toplamı olarak hesaplanır. Profil istenilen şekle bükülür ve kesme alçıpan ile bitirilir. Yüzleştikten sonra, bu tür ürünler zevkinize göre güzelce dekore edilebilir veya kendi ellerinizle dekore edilebilir..

İç seçenekler

İç kısımdaki bir kemeri vurgulamanın birkaç yolu vardır. Böylece mutfağın tasarımını tamamen tekrarlayabilir. Bu durumda, duvarların yapıştırıldığı aynı duvar kağıdı ile yapıştırılırlar. Ayrıca bazı kemerli yapılar duvar kağıdına benzer desenlerle süslenmiştir. Kendi elinizle boyayarak veya boyayarak ilginç bir kemer tasarımı yapabilirsiniz..

Mutfaktan başka bir odaya kemerli geçişi çerçeveleyen iç mekanda yapay bir taş çok güzel görünüyor. Kemerin yüzeyi mozaik veya fayanslarla döşenebilir. Bu tür desenler çok sıradışı görünecek. Çatı katı tarzında dekore edilmiş daireler veya evler için tuğla kaplamalı modeller mükemmeldir..

Daha zarif ve sofistike iç mekanlar için dekoratif sıva kaplı modeller uygundur. Koridora ışık perdeleri veya perdeler ekleyerek kemerli iç mekanı daha zarif hale getirebilirsiniz..

Kendi elinizle mutfakta bir kemer nasıl kurulur, sonraki videoya bakın.

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org