Koridorun iç kısmında aynalı dolap

Çoğu dairede, koridorun parametreleri arzulananı bırakıyor, bu nedenle bu bölgeye fonksiyonel mobilyalar yerleştirmek çok önemlidir..

Aynalı bir dolabın tasarımı, çeşitli modifikasyonlara sahip bir dizi çekmece veya raf ve kabinin kendisine bağlı bir aynadır. Bu montaj seçeneği, bağlantı elemanları için delikler açarak duvarları bozmamak için ürünün yerini kolayca değiştirmenize olanak tanır..

özellikler

Koridorun iç kısmında aynalı bir bordür taşı, aynı anda birkaç alan organizasyonu sorununu çözebilir:

  • kompakttır;
  • gerekli tüm unsurları içerebilir – askılar, kancalar, küçük şeyler için kutular, ayakkabı rafları;
  • ayna k ile donatılmış – herhangi bir koridorun gerekli bir özelliği.

Aynalı bir dolap seçerken bakılması gereken en önemli şey yapının sağlamlığı ve malzemenin sağlamlığıdır. Kural olarak, dolapla birlikte gelen ayna oldukça büyük boyutlara sahiptir, bu da dolabın dolabının duvara ek tutturucu olmadan tutması gerektiği anlamına gelir. Aynanın üstünde şapkalar için bir raf varsa, yerleşik aydınlatmaya dikkat edin.. Değilse, raf aynayı gölgeleyecektir..

Dar yüksek dolap veya düşük genişlik – seçim, koridorun parametrelerine ve içindeki boş alanın mevcudiyetine bağlı olmalıdır. Çok küçükse, kompakt köşe kaideleri için seçenekleri düşünebilirsiniz. Bu modeller Baltık mobilya şirketleri veya diğer BDT ülkelerinden firmalar tarafından üretilmektedir. Küçük bir dolap kolayca bir köşeyi kaplayacak ve koridor alanını boşaltacaktır..

İmalat malzemeleri

Aynalı bir dolap, oldukça küçük olmasına rağmen oldukça ağır ve etkileyici bir tasarımdır. Ayna, yerçekiminin ana nedenidir ve tam olarak tüm nesnenin özel gücünü gerektiren varlığıdır..

Bu tür mobilyayı seçerken, ürünün üretim malzemelerine özellikle dikkat etmeye değer, çünkü ürünün dayanıklılığı ve stabilitesi ve dolayısıyla güvenlik onlara bağlıdır..

Koridordaki kaideler için en yaygın malzeme MDF veya sunta levhalar. Bu oldukça dayanıklı bir malzemedir, görünüşte onu ahşap bir çubuktan ayırt etmek zor olabilir. Ayrıca, bu tür levhalar, çeşitli ahşap türleri için ince plastik veya film ile kaplanabilir..

Ahşap mobilyalar elit olarak kabul edilir ve oldukça yüksek bir fiyatı vardır. Doğal malzemenin kendisi dayanıklı, çevre dostudur ve gücü artırılmıştır. Ahşap mobilyalar, özellikle evin içi klasik veya art deco gibi tarzlarda yapılmışsa, sahibinin zarif zevkini vurgulayabilir..

Metal, kural olarak, tüm modern modellerde aksesuar olarak bulunur: bağlantı elemanları, menteşeler, mekanizmalar ve dekoratif elemanlar. Örneğin klasik tarzdaki ahşap ürünlerde bunlar yaldızlı metal süslemeler olabilir. Ancak tamamen alaşımlardan oluşan modeller var. Yeterli güce sahipken ince ve narin görünüyorlar.. Bu tür modeller Gotik, Barok veya Art Nouveau tarzına çok uygundur.. Biraz farklı bir şekilde, ama aynı zamanda yüksek teknoloji veya çatı katı tarzında çok iyi metal görünüm.

Koridorda kaide imalatında cam, bu malzeme aynanın ağırlığını desteklemediğinden yalnızca ayrı elemanlar olarak kullanılır. Ancak farklı tarzlarda cam, dolap dekorunun bir unsuru olarak kullanılabilir. Örneğin, çelik veya dövme çubukların bir kombinasyonu, cam veya aynalı yüzeylerle birleştirilebilir..

Plastik, çalışma mekanizmaları için karlı bir demokratik seçenektir. Ancak malzeme olarak kısa ömürlüdür ancak ekonomiktir ve kolayca değiştirilebilir. Tek parça plastik modeller oldukça nadirdir ve banyolar için daha uygundur. Koridorda bu tür modeller çok rustik ve fakir görünüyor..

Yerleştirme incelikleri

Koridorun iç kısmında aynalı bir bordür taşı sadece mekanın dekorasyonu değil, aynı zamanda gerekli fonksiyonel bir mobilya parçasıdır. Bu nedenle amacını ne kadar yerine getirebileceği doğru konumuna bağlıdır..

Küçük bir dairenin koridorunda, kaldırım taşı hareketi engellememeli ve geniş bir salonda kaybolmamalı ve girişten veya aydınlatma kaynağından uzakta durmamalıdır..

Aydınlatma ve çıkışa yakınlık, aynalı bir dolap yerleştirmek için belki de en temel kurallardır. Dairenin eşiğinde bulunan giysilere son rötuşları yapıyoruz, bu nedenle eşiği geçmeden hemen önce aynaya bakmak daha uygun. Bu, yapı ön kapıya ne kadar yakınsa, ayakkabıları giydikten sonra saç modelini veya atkıyı düzeltmek için sokak ayakkabılarındaki mesafenin koridorda o kadar kısa olması gerekeceği gerçeğiyle kolaylaştırılmıştır..

Bu tür mobilyaların bir diğer önemli işlevi de her gün yanımıza aldığımız her türlü eşyayı saklamasıdır. Anahtarlar, gözlükler, eldivenler için özel kutular tahsis edilebilir. Her şeyin kendine ait bir yeri olduğunda, bu, düzeni korumanızı ve evden çıkarken önemli küçük şeyleri unutmamanızı sağlar.. Çekmece ünitesi, günlük giysiler için askılı bir panel ile de tamamlanabilir.. Kural olarak, bir bordür ve ayna ile genel bir tarzda yapılır, daha sonra dış giyim için ortak bir gardırop içine koymak için üzerine bir ceket veya yağmurluk asabileceğiniz birkaç kanca askısı vardır. Ayrıca, bu tür paneller şemsiye tutucularla donatılabilir..

Aynadaki ışık olayı da dikkate alınmalıdır. Kaldırım taşı, ana ışık kaynağı ayna yüzeyini kör etmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Oda yeterince karanlıksa, giyinme odaları gibi yukarıdan veya aynanın yanından aydınlatma çok faydalı olacaktır..

Aynanın önünde, kendinize her yönden bakma fırsatı için bir boşluk olması tavsiye edilir, uzaklaşır. Bazen küçük dar koridorlarda bile bunu yapmak mümkündür..

Dolap kapaklarının veya çekmecelerin açıldığını unutmayınız. geçişi engellememeli, ve bu mümkün değilse, en azından diğer nesnelere veya kapı çerçevelerine çarpmadıklarından emin olmanız gerekir. Bu, her ikisini de hasardan koruyacaktır..

Stil çözümleri

Koridor için aynalı herhangi bir dolap, iç mekanın ana unsuru haline gelecektir. Ayna dikkat çeker, alanı görsel olarak büyütür, ışıkla doldurur. Bu nedenle, aynayı veya etrafındaki herhangi bir mobilyayı “çerçeveleyen” herhangi bir yapı, odanın ana odağı haline gelir. Bu kural diğer odalar için geçerli değildir, örneğin yatak, yatak odasında baskın rol oynar. Ancak koridorda, odanın ana özelliği olarak her zaman bir ayna hüküm sürer..

Aynalı bir dolabın iç mekanınıza uyumlu bir şekilde oturması için iç mekanın genel tarzına karar vermeniz gerekir..

Klasik

En çok, belki de standart seçenek, zor olmayacak bir model seçmek. Aynalı şifonyerlerin en rafine ve zarif olduğu klasik tarzdadır. Klasik, aynalı yüzeyler ve asil ahşaplarla dolu alanları sever.

Yüksek teknoloji ve modern

Bu tarzlardaki bordür taşları, çok sayıda metal ve ayna elemanı ile sıra dışı fütüristik şekillere sahip olacak. Renk aralığı beyaz ve gümüş tonlarında değişir, koyu gri ve hatta siyah tonlarına doğru derinleşir. Ana unsur olarak ayna, yoğun gölgeli parlak bir nokta ile çerçevelenebilir. Yapının detayları aynı olabilir..

minimalizm

Bu modern, pratik tarz, her şeyde sadeliği ve rahatlığı belirler, bu nedenle koridorda aynalı bir dolap, MDF panellerden yapılmış ve oldukça uygun maliyetli, mümkün olduğunca basit ve kullanışlı olacaktır. Laconic çizgiler, sağduyulu renkler, minimum kutu ve dekorasyon. Dikkat dağıtan hiçbir şey yok, hayatın modern ritmine tam uyum: işlevsellik ve konfor.

Provence

Kırsal Fransa ve lavanta tarlaları tarzındaki odalar, narin pastel renkler ve mobilyalardaki hassas dövme buklelerin yanı sıra sıcak güneşli ahşap ile karakterizedir. Bu tarz için, çok fazla parlaklık ve vernik içermeyen basit ahşap kaplamalı suntadan yapılmış bir büfe uygundur. Seramik veya dövme çiçek süslemeli kakma şeklinde süslemeler kabul edilir..

Ülke ve etno tarzı

Bu tarzların nesneleri, etnik bir yönelimin yanı sıra ulusal bir lezzetin varlığı ile karakterize edilir. Koridorda aynalı bir bordür taşı, bu tarzda bir veya başka bir vektöre göre yapılmalıdır, aksi takdirde odanın çevreleyen atmosferiyle keskin bir şekilde uyuşmayacaktır. Malzemelere gelince, şüphesiz “doğal” yöne mümkün olduğunca yakın, basit bir ağaç olacaktır..

Seçim İpuçları

Eviniz için herhangi bir mobilya seçerken, sadece ürünün görünümüne değil, kalitesine de dikkat edin. Aynalı küçük bir dolap bile oldukça ağır ve hacimli bir tasarımdır., bu nedenle, gücünden emin olmak özellikle önemlidir:

  • dolaptaki bölmelerin bağlantı elemanlarını ve mekanizmalarını kontrol edin;
  • üretim malzemesinin kendisine dikkat edin – aynanın ağırlığına dayanmalı ve aynı zamanda ayna elemanının ağırlığını çekmemesi ve aşağı çekmemesi için sabit olmalıdır. Bu özellikle ayaklı kaide modelleri için geçerlidir;
  • ayna yüzeyinin kalitesini ve temizliğini ve ayrıca tutma paneline bağlanmasını kontrol edin. Ayna, kaidenin genel yapısına “dökülmeli” ve onunla bir bütün oluşturmalıdır;
  • MDF veya suntadan yapılmış kaideleri seçerken, yapıştırılmış dikişlere dikkat edin – ürünün kullanım ömrü boyunca kaplama ile korunmalıdırlar..

Koridorda aynalı bir kabinin bağımsız olarak nasıl monte edileceği hakkında bilgi için aşağıdaki videoya bakın..