Modern dünyada, küçük boyutlu apartman binaları giderek daha fazla hakimdir. Bu, bir yandan sahibinin tüm temel gereksinimlerini karşılayan özel bir bütçe konut sınıfıdır, diğer yandan, sahibinin hayati işlevleri için alan düzenlemeyi düşündürür. Geliştiriciler özellikle koridorlarda yerden tasarruf etmeyi severler. Küçük işlevselliğin büyük boyutlar gerektirmediği anlaşılıyor, ancak herhangi bir mal sahibinin ihtiyaçlarını karşılayan bu oda için mobilya seçmesi önemlidir..

Sıkışık bir ortamda akıllı tasarım

Küçük dairelerde, kişisel eşyaların depolanmasını organize etme konusunda akut bir sorun var. Uzun ve dar bir koridor için bile bu amaca uygun mobilyalar seçmelisiniz. Modern üreticiler, sadece 20 cm genişliğinde modeller sağlarken, ayakkabı, çanta, anahtar depolamak için bir yere sahipler. Böyle bir alandaki şeyler, kancalı bir çubuğa asılabilir. İç mekandaki bu tür minimalizm şık ve kavramsal görünecek ve dar koridor dairenin dezavantajlarından avantajlarına dönüşecek..

Köşe koridorunun tasarımı meslekten olmayanlar için zor bir görev olacaktır.. Mobilya üreticileri bu görevi kolaylaştırmaya, dolapları ferah ve güzel hale getirmeye çalışmışlardır. Seçim konusunda hala zorluk çekiyorsanız, sipariş vermek için bir koridor yapma seçeneğini düşünün. Bu durumda, boyutlar tam olarak gözlemlenecek ve mobilya olması gerektiği gibi iç mekana sığacaktır. Odanın köşesine düşen dolap bölmesinin büyük bir hacme sahip olduğunu, içindeki alanın çok rasyonel kullanılabileceğini, bu durumda mevsim dışı kıyafet ve ayakkabıların saklanmasında herhangi bir sorun olmayacağını belirtmekte fayda var. Ayrıca köşeli versiyon radyüs kapılarla dövülebilir, büküm hem içe hem de ürünün dış kısmına doğru yönlendirilebilir..

Küçük bir koridora giriş holü, sürgülü gardırop olarak tasarlanabilir. Bu seçenek, güzel göründüğü ve mükemmel işlevselliğe sahip olduğu için çok popüler. Yerleşik modeller çok etkileyici görünüyor. Dolap duvarlarının duvarlardan oluşması nedeniyle kullanım alanı genişler, bu da mümkün olduğunca işlevsel olarak kullanılacaktır..

Hazır çözümlerin hayranları için üreticiler modüler mobilya seçmeyi teklif ediyor. Böyle bir sisteme göre dolaplar, odanın büyüklüğüne ve şekline göre düzenlenir, herhangi bir ölçek kazanır, modern ve karmaşık görünür..

Minimalistler, her mevsimin kıyafetlerini birbiri ardına askılara astıkları koridorlara sıradan halterler yerleştirir. Ayakkabılar doğrudan kıyafetlerin altına yerleştirilir. Bu durumda, hiçbir şeyi gizlemek işe yaramaz, ancak böyle bir tasarım popülerdir ve iç tasarımda özel bir yoksulluk kaplar..

Küçük koridorların işlevselliği küçüktür, ancak alanla doğru çalışırsanız, gerekli depolama alanına sahip güzel bir oda elde edebilirsiniz..

Mobilya seçenekleri

Üreticiler, küçük alanlar için çok sayıda çok yönlü mobilya konsepti geliştirmiştir. En zorlu tada sahip herhangi bir tüketici, koridorda gardırop bulabilecek. Gömülü tasarımlar artık popülerliğinin zirvesinde. Bu teknoloji kullanılarak yapılan kullanışlı gardıroplar, günlük kıyafetler için açık bir alana sahip olabilir veya tamamen sağır olabilir. Aynalı kapılar yapmak mümkündür, ardından aynanın nereye asılacağı sorusu tekrar ortadan kalkar, yerden tasarruf sağlar ve hazır bir çözümdür. Menteşeli kapılı gömme dolaplar var, böyle bir alan organizasyonu klasik tarzda yapılmış küçük bir koridora çok yakışacak..

Bu tür seçenekler, destekçilerin ısmarlama mobilya satın almaları için daha uygunsa, koridordaki dolap duvarı hazır çözüm severlerin seçimidir. Tasarımcının niyetine tamamen güvenerek, nasıl, ne ve nerede saklanması ve saklanması gerektiğini düşünmeden, odanın büyüklüğüne göre bir ürün seçmek yeterlidir..

Bu durumda dikkat edilmesi gereken ana noktalar vardır:

  • Bitmiş gardırop seti mutlaka günlük kullanım için bir alan içermelidir;
  • Şapka, eşarp, eldiven saklamak için bir raf olmalıdır;
  • Aşağıda, kıyafetlerin altında bir ayakkabı rafı veya ayakkabı rafları vardır;
  • Diğer mevsimler için giyim için kapalı bir alan vardır;
  • Anahtarlar gibi küçük eşyalar için küçük saklama alanı.

Yuvarlak köşeli duvarlar vardır. Alanı yumuşatır ve yerden tasarruf sağlarlar. Duvar nispeten büyük ve yekpare bir mobilya parçasıysa, modüler dolaplar alan kullanma seçeneklerini seçmenize izin verir..

Malzemeler (düzenle)

Masif ahşaptan yapılmış gardıroplar dayanıklı ve güvenilir hale gelecektir. Tüm kalite standartlarını mükemmel bir şekilde karşılıyorlar, ancak iyi ve kaliteli görünüyorlar. Ayrıca, masifin ürünü hem döner kapılı hem de sürgülü kapılı olarak yapılabilir. Üretim için en yaygın malzeme meşedir, ancak böyle bir dolap küçük bir oda için ağır ve hatta pahalı görünebilir. Daha hafif malzeme çam, daha ucuz ve daha kötü görünmeyecek.

Kaplamadan yapılmış ürünler paradan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Yapay malzemelerden veya doğal ahşaptan (meşe, huş, çam, maun, ceviz, kayın) yapılabilir. Aşağıdaki gibi yapılır: özel bir şekilde işlenen dizinin yüzeyinden bir tabaka kesilir, daha sonra mobilya tabanına yapıştırılan ince bir tabaka elde edilir. Önemsemelere girmeden, bazen kaplamayı masif ahşaptan dışarıdan ayırt etmek kolay değildir..

Daha da ucuz bir seçenek, MDF’den yapılmış bir dolaptır. Ahşabı işlerken, malzemenin üretildiği ahşap tozu ortaya çıkar. Güçlü ve neme dayanıklıdır.

En ucuz dolaplar suntadan yapılır. Bu malzeme ne yazık ki kısa ömürlüdür, iç mekanı oldukça sık değiştirmeye alışmış insanlar için uygundur, çünkü uzun süreli kullanımda deformasyonlar ve ayrılmalar mümkündür ve su ile uzun süreli temasta sunta şişer ve çözer. Artık üreticiler bu tür malzemeleri lamine etmeyi öğrendiler, bu da onu dış etkenlere karşı daha dayanıklı hale getiriyor. Yüzeye ahşap veya taş taklidi olan özel bir dekoratif film uygulanır, ancak zamanla yırtılabilir..

Eşsiz ve güzel tasarımlar oluşturmak için çok çeşitli farklı malzemeler kullanılır. Bu rattan. Bu, şaşırtıcı derecede güçlü ve neme dayanıklı, özel olarak işlenmiş bir tropikal asmadır. İlginç bir gerçek, bağımsız bir ürün olarak kullanılması ve dekoratif unsur olarak kullanılmasıdır. Koridorda bir rattan gardırop pahalı bir zevktir, çok hafif ve zariftir, ancak herkes için uygun bir fiyata uygun değildir. Bu malzemeyi gerçekten seviyorsanız, ancak paranız yetmiyorsa, rattan sepetler satın alın, eldiven, eşarp, tarak ve diğer aksesuarlar gibi küçük şeyler için açık raflara koyun..

Ayrıca, koridorda rahatlıkla ayakkabı giymek için bir osmanlı veya küçük bir rattan kanepe uygun görünecektir. Sürgülü kapılı gardırop ve sürgülü kapılı gardırop üreticileri, bu malzemeyi dekoratif elemanlar olarak, ince tabakaları MDF veya kaplama tabanına özel bir şekilde yapıştırarak kullanırlar. Sonuç, sağlam ve güzel bir tasarımdır. Rattan dolapların “akrabası” bir bambu dolaptır. Biraz daha ucuzdur, ancak yine de elit bir malzeme olarak kabul edilir..

Koridorda aynalı kapılara sahip bir gardırop yerden tasarruf sağlayacaktır, çünkü bu durumda ayrı bir ayna asmak için bir yer aramak zorunda kalmayacaksınız. Ayna ve cam kaplamalar, küçük bir odanın alanını genişleterek daha fazla ışığın içeri girmesini ve yansıtılmasını sağlar. Aynaya kumlama teknolojisi kullanılarak farklı desenler uygulanabilir. Özel bir cihazla uygulanır, şık ve kolay görünürler. Farklı cam türleri kullanılır: grafit veya bronz etkisi ile opak, lacobel teknolojisine göre boyanmış veya gravür ile. Bu tür malzemeden yapılmış dolap kapıları, deseni odanın duvar kağıdına uyacak veya her zevke uygun bir desene sahip olacak bir film ile kaplanabilir..

“Yumuşak lüks” tarzının uzmanları için deri unsurlarla yapılmış dolaplar uygundur. Temel olarak, bunun için doğal malzeme değil, eko-deri kullanılır. Aşınmaya karşı daha dayanıklıdır, neredeyse hiç çizilmez, ancak güzel ve temiz görünür. Doğal dokuyu tekrarlayan özel bir polimer film özel kabartma uygulanarak kumaş bazında yapılır..

Renk çözümleri

Küçük odalarda her küçük şey bir rol oynar ve farkedilmeden gitmez, ancak renk şeması küçük bir şey değildir. Herkes, odanın aydınlık tasarımının alanı görsel olarak genişlettiğini, karanlık olanın ise bu alanı gizlediğini anlamalıdır. Bu nedenle, minyatür bir koridor döşerken açık tonları seçin, daha iyimser ve iyi görünüyorlar. Cesur fikirler, canlı ayrıntılara sahip vurgular içerir. Örneğin, beyaza boyanmış duvarlar, dolap kapıları parlak ve aynı zamanda beyazdır, ancak raflar veya aksesuarlar parlak sarı veya mavidir..

Genel olarak, renkli çözümler, dikkati alan eksikliği sorunundan uzaklaştırır, ancak çeşitli renklerle aşırı doygunluk gereksizdir. Bu yönde aşırıya kaçmayın 1-2 parlak detaya sahip olmanız yeterlidir..

Boyutlar (düzenle)

Koridordaki mobilyalar odanın büyüklüğüne tam olarak uygun olmalıdır, her santimetrekare alanı kullanmak önemlidir. Ancak, en az 1 kişinin sakince giyinip ayakkabı giyebileceği kadar boş alan olması gerektiğini unutmayın. Kompakt modeller, satın almadan önce bir mağazada aramanız gereken şeydir. Artık üreticiler, çeşitli talepler için talebi karşılamaya hazırken, mobilyalar ferah, temiz, güzel ve asil görünecek..

Standart olmayan çözümler, küçük bir koridorun iç kısmına da mükemmel şekilde uyar.. Örneğin, bazı tasarımlar ayakkabı raflarının yerden tavana düzenlenmesini önerir. Veya genel olarak, koridordaki mobilyaları, 3-4 ceket ve şapka rafı asabileceğiniz ve ayakkabılarınızı duvar boyunca yere koyabileceğiniz kancalarla sınırlayın. Böyle bir alan organizasyonu gerçekten yerden tasarruf sağlayacaktır, ancak daha sonra diğer mevsimler için kıyafet depolamak için bir yer düşünmelisiniz..

Küçük alanlar için en yaygın koridorlar 140 cm genişliğinde gardıroplar ve askılardır.İhtiyacınız olan her şeyi içerirler, ucuzdurlar ve dekora mükemmel uyum sağlarlar. Bu tür mobilyaları doğru bir şekilde sipariş etmek veya satın almak için açık kısmın uzunluğunun en az 60 cm olması gerektiğini, ardından kapalı kısmın 80 cm olacağını unutmayın.İkincisi bir ayna lehine tamamen terk edilebilir ve açık kısım yuvarlak şekilli bir zemin askısı ile değiştirilmelidir.

Üreticilere genel bakış

Giderek daha fazla üretici, özellikle küçük alanlar için tasarlanmış tüm ürün gruplarını tanımlıyor. Bu tür bütçe seçenekleri, küçük daire ve stüdyo daire sahipleri için sadece bir kurtuluş haline geldi. Minyatür çözümlerin en ünlü yaratıcıları Ikea’dan tasarımcılardır. İsveç kökenli bu fabrika, dünya çapında en büyük mobilya ve ev eşyası perakende zinciridir ve tüm Avrupa kalite standartlarını karşılamaktadır..

Ikea, herhangi bir dairenin iyileştirilmesi için hazır çözümlere sahip olması, “her şeye sahibiz” ilkesine göre hareket etmesi ve bir kişinin şu veya bu iç detay için başka bir üreticiye başvurma ihtiyacını ortadan kaldırmasıyla ünlüdür. Ürünlerin düşük fiyatı ve kaliteli olması tüketicilerin bu şirketi tercih etmelerini sağlıyor. Ikea, ürünlerini seçenler için gerçekten tasarruf sağlıyor. Dairenizin alanını planlamak için tasarımcılarla iletişime geçmenize gerek yok, Ikea zaten sizin için her şeyi düşündü..

Marka, bir koridoru dekore ederken çok önemli olan eşyaları saklamak için özel bir yer ayırdığı bir ürün kataloğu sunuyor. Bunlar, askılar için bir çubuk ve kırışmayan giysiler için raflar, 50 cm’den küçük aksesuarlar için şifonyerler, açık raflı raflar, modüler sistemler, 36 cm’den yüksek dolaplar, normal ve modüler raflar ile 60 cm’den itibaren gardıroplardır..

Pax serisi gardıroplar 150 cm genişliğinde hazır gardıroplardır.Düzenli bir fermuarla kapatılan kumaş gardıroplara özellikle dikkat edilmelidir. Bu, eşyalarınızı saklamanın, sokaktan gelen toz ve kirin eşyalarınızı mahvetmesini önlemenin çok ekonomik bir yoludur. Bu tür mobilyalar, kite dahil olan bir mekanizma kullanılarak doğrudan duvara tutturulur. Boyut – 74x51x149 cm.

Ayakkabıları saklamak için Ikea, şık, ilginç görünen ve kullanımı rahat ve pratik olan çok sayıda ayakkabı rafı yarattı. Bu tür ürünlerde her çift kendi yerinde. Botlar, sandaletler ve spor ayakkabılar için kumaş düzenleyiciler sıra dışı görünüyor. Kapıya veya duvara asılır, her çift için ayrı cebi vardır..

Ikea’nın cephaneliği, depolama alanlarını düzenlemek için kullanılan birçok aksesuar içerir. Şirketin mağazasında her türlü sepet, kutu, kanca, askı ve askı bulunabilir..

Bu tür mobilyaların dezavantajları vardır. Bazı tüketiciler, Ikea’yı klişeler kullanmak ve bu şirketin ürünleriyle döşenmiş iç mekanda benzersiz olmamakla suçluyor. Düşük kaliteli ve ucuz armatürler de eleştiri konusu. Ancak şirketi rakiplerle karşılaştırırsanız, benzer ve hatta daha az “tasarım” çözümleri çok daha pahalıya mal olur. Evet, orada daha pahalı malzemeler kullanılıyor ama kalitesi tartışılır..

Markanın Rusya’daki ana rakipleri Shatura fabrikasının mobilyalarıdır. Hoff mobilya hipermarketleri, dünyanın neredeyse her köşesinden farklı üreticileri değerlendirmeyi teklif ediyor – Elfa, Rubbermaid, Element System, Aristo ve diğerleri..

hangisini seçmeli?

Koridor tasarımının tüm çeşitliliğini anlamak o kadar kolay değil. Her şeyden önce, ürünün istenen maliyetini oluşturmanız gerekir. Sunta, MDF veya kaplamadan yapılmış orta sınıf gardıroplar gibi ucuz malzemelerden yapılmış ekonomik seçenekler ve masif ahşaptan yapılmış pahalı lüks gardıroplar var..

İç mekandaki stili de anlamaya değer. Dairedeki klasik veya modern fikirler, koridordaki gelecekteki gardırop ile birleştirilmelidir..

Mağazalarda farklı markaların örneklerini inceleyin. Seçim ile zaman ayırın, tüm artıları ve eksileri değerlendirin, mekanizmaların çalışmasını kontrol edin, ürünün gücünü değerlendirin. Kabinin iç donanımına özellikle dikkat edin.

Dekor fikirleri

Herhangi bir küçük alan görsel olarak genişletilmelidir. Hafif bir duvar kağıdı seçin, tercihen düz. Parlak, beceriksiz bir çizim, yalnızca odanın küçük boyutlarını vurgulayacaktır. Şık bir çözüm, sadece kar beyazı duvarlar ve fotoğraflar için mavi, sarı, pembe çerçeveler, renkli bir halı veya bir osmanlı üzerinde bir yastık veya ayakkabılar için bir kanepe gibi birkaç vurgudur..

Sadece beyaz düz duvarlar size sıkıcı geliyorsa, bir tuğla kabartması veya duvarın taştan yapılmış olduğu hissi yaratın. Modern yenilemedeki bu teknikler, istisnasız tüm tasarımcılara çok düşkündür ve genellikle pratikte kullanılır. Duvar deseninin tuhaf ana hatlarını oluşturan dekoratif sıva da zarif ve sıradışı görünüyor..

“Koridorda” yeterli ışık olduğundan emin olun. Aydınlık odalar daha büyük ve daha ferah görünür. Aynanın yanında lamba veya aplik bulunması zorunludur. İlk olarak, dışarı çıkmadan önce saçınızı veya makyajınızı düzeltmeniz uygun ve basit bir şekilde gereklidir ve ayrıca aynaya yansıyan bir lamba ikiye döner, ışık saçar, odayı iki kat daha parlak hale getirir..

İç mekanda güzel örnekler

Küçük bir koridor için özgün bir iç tasarım oluşturmak zor değil. Bu puanla ilgili bazı ilginç fikir örneklerini incelemek yeterlidir. Birçok modern tasarımcı, salıncak ve bölme kapılarından kurtulmayı ve böylece tek bir alan yaratmayı teklif ediyor. Ve fiyat için bir bütçe çıkıyor ve mini oda daha büyük görünüyor, çünkü alanı bölen köşeler küçülüyor.

Bu tasarıma yakın bir varyant, yabancıların görmemesi gereken her şeyi gizleyebileceğiniz küçük bir çekmeceli dolabın varlığı ile ayırt edilir. Şifonyer köprüyü pek kaplamaz ama ferahlık açısından birçok kişiyi tatmin edecektir..

Böylece, “Kruşçevler” de koridoru döşemenin her zaman akut sorunu çözümünü buldu. Ana şey, hayal gücünü göstermek ve tasarımda üzerine inşa edilecek kilit noktaları belirlemektir..

Küçük bir koridordaki koridorların tasarımına genel bir bakış için aşağıdaki videoya bakın..