Dalie

Dalie (Dalia) to wieloletnie rośliny kwitnące z rodziny Aster. Wiele rodzajów kwiatów jest popularnych i często uprawianych w ogrodzie. Odmiany dalii mają zróżnicowaną gamę odcieni. Kształt otwartych miseczek różni się w szczytowym okresie wzrostu. Kultura charakteryzuje się długim kwitnieniem. Z reguły większość odmian zaczyna kwitnąć w lipcu. Różnobarwne główki dalii siedzą na krzakach prawie do mrozu.

Roślina wieloletnia została wprowadzona do Europy pod koniec XVIII wieku, a słoneczny Meksyk jest uważany za miejsce narodzin kwiatu. Kultura otrzymała swoją botaniczną nazwę dzięki słynnemu naukowcowi K. Wildenau. Istnieje około 13 rodzajów dalii. Istnieje również około 15 tysięcy okazów odmianowych, które mają niesamowity kolor i kształt płatków..

Cechy rosnącej dalii

Są dalie w różnych kolorach. Na klombie sadzi się zarówno zwarte, roczne kwiaty, jak i olbrzymie gatunki frotte. Sadzenie odbywa się w grupach lub kwiat jest używany w pojedynczych kompozycjach. Główną zaletą dalii jest ich bezpretensjonalność w warunkach uprawy. Hodowla w domu jest dozwolona. W przypadku odmian ulicznych wybiera się optymalne miejsce, w którym roślina będzie w pełni rosła. Zwrócono uwagę na podłoże i oświetlenie. Jako materiał do sadzenia wykorzystuje się bulwy dalii, które zakopuje się w ziemi w kwietniu lub maju. Bulwy powinny mieć twardą powierzchnię, bez wgnieceń i śladów zgnilizny. Kolejnym warunkiem jest obecność krótkich pędów. Zdrowa roślina nie wyrośnie ze zmiękczonej lub odwrotnie zbyt suchej bulwy.

Uprawa dalii z nasion

Uprawa dalii z nasion

Zanim zaczniesz uprawiać dalie, powinieneś wiedzieć, że kwiat wymaga szczególnej opieki. Dla początkujących ten proces może wydawać się pracochłonny i skomplikowany..

Późną jesienią, kiedy wszystkie procesy wegetatywne są zakończone na krzakach, zaczynają wykopywać bulwy. Aby wykorzystać je jako nasiona, należy zadbać o odpowiednie przechowywanie bulw dalii. Oprócz części podziemnych do uprawy wykorzystywane są zwykłe nasiona..

Odmiany jednoroczne wyglądają bardzo efektownie. W sklepie ogrodniczym łatwo kupić nasiona dowolnych odmian, na przykład Coltness Hybrids, która charakteryzuje się obfitym kwitnieniem i długością pędów do 0,5 m, a także odmiana Redskin o pięknym złocistym ulistnieniu. Ci, którzy chcą uzyskać krzew o podwójnych kwiatach, powinni preferować Rigoletto. Aby ogród nabrał jasnych kolorów wczesną wiosną, sadzi się dalię Figaro. Kupowane w sklepie nasiona najlepiej wysiewać na zewnątrz późną wiosną, kiedy jest ciepło. Ponieważ siew zostanie wykonany dość późno, krzewy zakwitną dopiero bliżej sierpnia. Aby zmienić okres kwitnienia odmian rocznych, dalie są uprawiane w sadzonkach..

Nasiona kiełkują przed zanurzeniem w glebie. Weź odpowiedni pojemnik i napełnij go kalcynowanym piaskiem. Po wyrównaniu powierzchni wytrząśnij nasiona cienką warstwą, posyp piaskiem na wierzchu. Przygotowane uprawy są spryskiwane wodą i pokrywane przezroczystą folią..

Kiełkowanie nasion dalii zajmuje prawie 10 dni. W zorganizowanej mini szklarni utrzymuje się temperaturę 25-27 stopni. Kiedy kiełki zaczynają wylęgać się nad powierzchnią, rośliny zanurzają się w różnych pojemnikach, gdzie wylewa się luźną glebę odżywczą.

Podłoże dla dalii jest wybierane z dobrymi właściwościami pochłaniania wilgoci. Jest przygotowywany ręcznie lub kupowany w wyspecjalizowanych sklepach. Aby samodzielnie wymieszać podłoże, weź 2 części ziemi liściastej, 1 część piasku i taką samą ilość torfu. Rośliny zanurzają się w glebie uprzednio potraktowanej gorącym roztworem nadmanganianu potasu. Rozwiązanie powinno być ciemnoróżowe. Podzielone sadzonki są podlewane w razie potrzeby, gdy na podłożu zauważy się wysuszoną skorupę. Sadzonki są przenoszone na miejsce po około 10-15 maja.

Sadzenie dalii na otwartym terenie

Sadzenie dalii na otwartym terenie

Wybór miejsca

Sadzenie dalii na otwartym terenie odbywa się tylko wtedy, gdy rośliny są nieco silniejsze i dorastają. Miejsce jest wybierane z wielką starannością. Kwiat jest niezwykle kategoryczny jeśli chodzi o przeciągi. Optymalny wzrost i rozwój dalii można zapewnić tylko na słonecznym terenie osłoniętym od wiatru. Chroń przyszły kwietnik przed palącymi promieniami.

Ważnym wymogiem dla gleby jest przepuszczalność powietrza i wilgoci, dostępność niezbędnych składników odżywczych i przyzwoity drenaż. Można pominąć wskaźniki kwasowości. Pożądane jest, aby gleba miała środowisko obojętne lub lekko kwaśne. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna na miejscu, dodaj garść wapna gaszonego. Przy wartościach pH powyżej 8,5 podłoże miesza się z torfem.

Jesienne pielenie i zbiór bulw dalii można połączyć z nawożeniem doglebowym. Kwietnik wzbogacony jest kompostem. Zużycie materii organicznej wynosi od 3 do 5 kg na 1 m2. Wiosną przed sadzeniem dalii posyp ziemię niewielką ilością popiołu drzewnego i dojrzałego kompostu. Za pomocą grabi opatrunek wierzchni jest ukryty w wewnętrznych warstwach gleby.

Aby zapobiec chorobom i odnowić kulturę, co kolejny rok zaleca się organizowanie sadzenia dalii w nowym miejscu, aby stary klomb odpoczywał od roślin przez co najmniej 3 lata. Dalii nie można sadzić w już użytkowanej glebie, jeśli wcześniej znajdowały się korzenie i bulwy innych kwiatów, które były podatne na infekcję grzybową..

Rosnąca dalia. CZĘŚĆ 3 – Kiedy i jak sadzić dalie na zewnątrz?Rosnąca dalia. CZĘŚĆ 3 - Kiedy i jak sadzić dalie na zewnątrz?

Przygotowanie bulw do sadzenia

Zaczynają przygotowywać bulwy w połowie wiosny. Po dokładnym zbadaniu powierzchni należy usunąć wysuszone martwe korzenie i wyciąć zdeformowane lub zgniłe miejsca. Traktuje się je jaskrawą zielenią, a następnie przenosi do doniczki torfowej. Zamiast torfu wolno używać zwykłej żyznej gleby. Wierzchołek nie jest całkowicie zakryty. Ważne jest, aby nad ziemią wznosiła się wybrzuszenie o wysokości 2-3 cm.

Na kilka tygodni garnek przenosi się w jasne i ciepłe miejsce, w którym temperatura powietrza nie spadnie poniżej 18 stopni. Kiedy pojawiają się pąki, bulwy są podzielone na części. Należy pamiętać, że delenki bez szyjki korzeniowej nie są zdolne do kiełkowania. Często jeden „ziemniak” można pokroić na 5 kawałków.

Delenki są ponownie zanurzane w glebie i nadal rosną, usuwając długie pędy boczne. I dopiero potem są sadzone na stronie. Pędy cięte stosuje się w postaci sadzonek, które zakopuje się w glebie i usuwa w ciemne miejsce. Sadzonki są regularnie podlewane. Kiedy uformują się korzenie, roślina spokojnie przenosi się do ogrodu..

Cięcie i sadzenie bulw to główne sposoby uprawy dalii na zewnątrz. W przypadku nadmiaru nasion można pominąć podział bulw. W każdym razie opisane powyżej metody hodowli uważane są za udane i skuteczne, ponieważ pozwalają zachować jednoroczne odmiany do uprawy w następnym roku..

Cechy sadzenia dalii

Sadzenie dalii odbywa się dopiero wtedy, gdy za oknem zapanuje wiosenne ciepło i rozgrzeje się ziemia. Z reguły okres ten przypada na drugą połowę maja lub na początku lata. Dziura jest wykopywana z dużych rozmiarów, aby ukryta w niej największa bulwa ze wszystkimi warstwami korzeniowymi. Na górze pozostaje wolna strefa co najmniej 5-7 cm.

Zgniły obornik lub kompost jest układany na dnie otworu. Materia organiczna jest przeplatana z ziemią, aby korzenie nie stykały się z obornikiem, w przeciwnym razie możesz spowodować oparzenia systemu korzeniowego. Pośrodku otworu umieszcza się porośniętą bulwę. Rozlany po ziemi. Wierzchołek łodygi powinien wystawać ponad powierzchnię.

Jeśli sadzi się wysokie gatunki dalii, starają się natychmiast ustanowić niezawodne wsparcie w pobliżu rośliny. Zakończ imprezę obfitym podlewaniem zimną wodą z węża. Działka jest ściółkowana trocinami lub pokruszoną korą drzewną, wcześniej mieszając ściółkę z kompostem lub torfem. Maksymalna wysokość warstwy – 5 cm.

Pielęgnacja ogrodu dalii

Pielęgnacja ogrodu dalii

Podlewanie

Ściółkowanie gleby pomaga chronić kwietnik przed szybkim parowaniem wilgoci i atakami ślimaków. Ponadto mulczowany obszar rzadziej wymaga odchwaszczania i spulchniania. W przypadku dalii obfite podlewanie organizowane jest 1-2 razy w tygodniu, z wyjątkiem pochmurnych dni. Ważne jest, aby podłoże pozostało lekko wilgotne, ale nie podmokłe. W przeciwnym razie obszar z kwiatami jest zagrożony zgnilizną..

Jeśli skulisz krzaki w okresach suszy i ekstremalnych upałów, będziesz w stanie zmniejszyć częstotliwość podlewania. Przed dodaniem wody delikatnie grabią uprawianą glebę na bok, a gdy gleba jest nasycona wilgocią, przywracają podłoże na pierwotne miejsce.

Najlepszy opatrunek

W okresie intensywnego wegetacji dalię należy karmić co najmniej dwa razy w miesiącu. Stosowane są kompozycje zarówno pochodzenia mineralnego, jak i organicznego. Top dressing naprzemiennie między sobą.

Napar z dziewanny lub rozpuszczonych ptasich odchodów to doskonały nawóz organiczny dla dalii. Równie skuteczny wpływ na rozwój roślin ma saletra amonowa. Zużycie substancji wynosi 15 g na 1 m2. Kiedy pierwsze pąki są aktywowane na łodygach, do podłoża dodaje się superfosfat i nawozy potasowe. Około 30 g nawozu pobiera się w wiadrze z wodą. Rozwiązanie powinno wystarczyć na 8 nasadzeń..

Podwiązka z kwiatów

Puste łodygi dalii są bardzo kruche i łatwo pękają pod wpływem silnych podmuchów wiatru. Aby zapobiec uszkodzeniu krzewów przy złej pogodzie, łodygi przywiązuje się do mocnych słupków lub ogrodzenia. Jeśli nie można było uniknąć uszkodzenia, opona jest nakładana na uszkodzony obszar. Będziesz potrzebować mocnej gałęzi, aby utrzymać łodygę na miejscu. Jest zamocowany w taki sposób, aby zdeformowana część tulei się nie zginała. Jeśli pomoc zostanie udzielona krzewowi w odpowiednim czasie, uszkodzona łodyga w przyszłości może dać wspaniałe kwiaty..

Pielęgnacja dalii. Uprawa i kopanie daliiPielęgnacja dalii. Uprawa i kopanie dalii

Przycinanie

Aby kwiatostany dalii wyglądały na większe i dokładniejsze, musisz regularnie przycinać. Jesienią, gdy kończy się faza kwitnienia, pozostają tylko 3 zdrowe łodygi, a pozostałe pędy są całkowicie wycięte. Dzięki tej pielęgnacji w przyszłym roku kwiaty będą wyglądały znacznie atrakcyjniej..

Na szypułkach odetnij dodatkowe pąki. Zwiędłe kwiatostany są przycinane, aby nie czerpały siły z krzaka. Latem przycinaniu podlegają również odmiany dalii, które należą do wysokich okazów. Są to pędy boczne, które są cięte, a następnie wykorzystywane do rozmnażania przez sadzonki w celu rozmnażania plonu. Kaktus, pompon i inne małe odmiany rosnące samodzielnie mogą obejść się bez przycinania. Jeśli nie ma specjalnego czasu na pielęgnację kwiatu, można pozostawić pędy boczne tych gatunków.

Szkodniki

Ślimaki często osiadają na łodygach dalii. Pąki przyciągają skorki, czyli dwa ogony, które są niebezpiecznymi wszystkożernymi owadami. W celach leczniczych chora roślina jest co tydzień leczona naparem z glistnika lub piołunu. Spryskaj krzewy wieczorem.

W upalne dni opryskuje się partie ziemi środkami owadobójczymi, aby pozbyć się mszyc, gąsienic, wciornastków i kleszczy. W porównaniu z innymi owadami mszyce najczęściej atakują dalie. Roztwór mydła, który jest przygotowywany z wiórów mydła do prania, pomaga zwalczać mszyce. Taki środek ludowy jest uważany za nie mniej skuteczny niż ostre chemikalia..

Zbiór bulw dalii

Zbiór bulw dalii

Wykopane bulwy natychmiast po przyjściu pierwszych przymrozków. Po strząsnięciu powierzchni przylegającej ziemi, odetnij liście, szelki, skróć pędy, pozostawiając segmenty o długości do 10 cm Niektórzy ogrodnicy zalecają najpierw odcięcie wierzchołków łodyg, a dopiero potem zbieranie bulw z terenu . Dostanie się cieczy do cięcia może prowadzić do zgnilizny łodygi. Dlatego przygotowany materiał do sadzenia owija się folią aluminiową. Bulwy dalii mają bardzo kruche szyjki. W związku z tym doświadczeni ogrodnicy rozpoczynają zbiory wczesnym rankiem, gdy pogoda jest sucha i słoneczna. Pod wieczór szyja stopniowo wysycha, skóra staje się silniejsza. W stanie wysuszonym resztki ziemi znacznie łatwiej strząsają się z powierzchni.

Konieczne jest usunięcie bulw z gleby zgodnie z pewnymi zasadami, aby nie uszkodzić przyszłego materiału do sadzenia. Krzew jest wykopany z różnych stron, cofając się od środkowej łodygi na odległość 30 cm. Dlatego wygodniej będzie przycinać długie korzenie. Widłami delikatnie nakłuwają glinianą bryłę, a następnie wypychają ziemię w górę. Zgarniają nadmiar ziemi i układają bulwy w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą i szybciej wysychały. „Ziemniaki” wyekstrahowane z gleby są myte pod wężem pod bieżącą wodą, aby wypłukać chorobotwórcze bakterie.

Suszone bulwy dalii są przechowywane w chłodnym miejscu. Trzymanie pudełek obok baterii jest błędem. Ponieważ nieoczekiwanie odczuwając ciepło, uśpione nerki mogą się wcześniej obudzić i umrzeć.

Jak przechowywać dalie zimą?

Jak przechowywać dalie zimą?

Do przechowywania dalii zimą wybiera się dobrze wysuszone bulwy. Na wilgotnym materiale może tworzyć się pleśń. Jednak przesuszenie jest również niebezpieczne. Jeśli powierzchnia jest przesuszona, wraz z nadejściem wiosennego upału wyklują się słabe pędy. Wszelkie uszkodzone i zgniłe obszary są odcinane, a nacięcia posypane węglem drzewnym. Aby zachować szyjki korzeniowe, wierzchołki są traktowane kredą lub popiołem..

Bulwy dalii są przechowywane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, gdzie poziom wilgotności waha się od 60-70%. Temperatura powietrza powinna wynosić 3-5 stopni. Sucha piwnica to najlepsze miejsce do przechowywania. Jeśli jednak trzymasz warzywa w pobliżu, wilgotność w pomieszczeniu szybko wzrośnie. W takim przypadku prawdopodobieństwo powstania grzyba wzrośnie kilkakrotnie..

Zaleca się umieszczenie materiału w drewnianej skrzynce, po posypaniu dna torfem. Uzupełnij piaskiem lub trocinami z drzew iglastych. Jeśli widać, że powierzchnia powoli pokrywa się fałdami, zmarszczkami i wysycha, podłoże jest umiarkowanie nawilżone. Niewentylowana piwnica jest wentylowana kilka razy w tygodniu.

Bulwy dalii można przechowywać zimą nawet w mieszkaniu. W tym celu wybiera się najzimniejsze miejsce. Po wlaniu bulw do pudełka pojemnik przesuwa się bliżej balkonu. Zamiast pudełek używa się plastikowych toreb. Są wypełnione piaskiem lub trocinami. Lub zawijają „ziemniaki” w gazetę, wkładają je do torby lub kartonu. Jeśli temperatura jest zbyt niska, materiał do sadzenia może zamarznąć.

W dusznych pomieszczeniach o dużej wilgotności znacznie trudniej jest zapewnić prawidłowe przechowywanie dalii. Aby chronić bulwy, pokrywa się je parafiną. Czyste „ziemniaki” zanurza się na chwilę w parafinie rozpuszczonej w kąpieli wodnej. Po odczekaniu, aż ciecz spłynie do końca, przetworzony materiał dalii przenosi się do worków celofanowych zawierających trociny lub piasek i szczelnie wiąże.

Podczas zimowania materiał do sadzenia jest regularnie badany. Przy początkowych śladach zgnilizny usuwa się uszkodzony obszar, a nacięcia posypuje się węglem drzewnym lub zwilża brylantową zielenią.

Popularne odmiany dalii ze zdjęciami i opisami

Dalie są klasyfikowane według wyglądu kielicha. Zakład podzielony jest na 12 klas. Wraz z poprawą hodowli odkrywane są nowe odmiany dalii. Rozważ szczegółowo kwiaty, które już zyskały popularność wśród wielu hodowców kwiatów:

Prosty

Proste dalie

Zawierają tylko jeden rząd płatków. Kwitnący kwiat nie przekracza 10 cm. Krzewy wydłużają się o 60 cm. Do prostych odmian należą takie odmiany jak Princess Marie Jose z różowymi pąkami, Yellow Hammer z żółtymi pąkami oraz Oranżada, która ozdabia rabaty kwiatowe ognistymi czerwonymi główkami.

Anemon

Zawilec dalii

Przeważa jeden lub kilka rzędów płatków, które rozciągają się w rurkowaty lub wydłużony kształt. Kwiatostany mają szerokość 10 cm, pędy osiągają 60-90 cm, z głównych odmian na uwagę zasługują żółtawa Lucy, Vera Higgins z brązowymi kwiatostanami i Come. Ostatnia odmiana wyróżnia się czerwonymi pąkami.

Kołnierz

Dalia z kołnierzykiem

Maksymalna średnica otwartych miseczek wynosi 10 cm, wysokość krzewów do 120 cm Oprócz zewnętrznego łańcucha płatków znajduje się również górny rząd, składający się ze skróconych, ściśle sprasowanych płatków innego koloru. Popularność zyskały następujące odmiany z kołnierzem: złoto-czerwona La Gioconda, beżowo-czerwona Chimborazo oraz Claire de Luna o cytrynowym odcieniu..

Piwonia

dalie piwonii

Wielkość pąków wynosi około 15 cm, płatki siedzą w dwóch rzędach. Pośrodku wystają rurkowate płatki. Krzewy osiągają długość od 75 do 120 cm, odmiana odmian jest rzadsza niż innych gatunków. Odmiany Symphonia i Fascination są szeroko rozpowszechnione.

Dekoracyjny

Dekoracyjne dalie

Szerokość podwójnych kwiatów wynosi 8-25 cm. Najdłuższe pędy osiągają 60 cm. W klombach sadzi się je: David Howard – krótki jasnopomarańczowy krzew, Tamiza Valley – przedstawiciel żółtych dalii, Jocondo – okaz z fioletem kubki.

Kulisty

Dalie kuliste

Średnica okrągłych, lekko spłaszczonych pąków frotte nie przekracza 15 cm, a wysokość krzewu to 120 cm. Popularność zyskał miód Crichton – efektowny krzew o ognistych czerwonych pąkach, szkarłatnym Doreen Hayes i cytrynowym Esmonde.

Pompom

dalie pomponowe

Krzewy dalii pomponowej są ozdobione pięciocentymetrowymi pąkami, które zawierają rurkowate płatki z zaokrąglonymi lub tępymi końcami. Długość dorosłych roślin mieści się w metrach. Popularne wśród ogrodników są jasnofioletowe Hallmark, lawendowe Willo’s Violet i różowe Noreen..

Kaktus

Dalie kaktusowe

Kwiaty frotte mają szerokość od 8 do 25 cm, krzewy wznoszą się 90-150 cm nad ziemią, płatki są wąskie i spiczaste. Główne odmiany to wysoka, wyprostowana, czerwona wizyta, gigantyczny różowy Danny, karłowaty żółty Piruet i średniej wielkości czerwonawy Doris Day..

Pół-kaktus

Dalie półkaktusowe

W tego typu dalii średnica kwiatów wynosi około 8-25 cm, w sprzyjających warunkach krzewy dorastają do 1,5 m. Cienkie płatki brzegowe zwijają się od środka do końców. Najbardziej znane odmiany to: miniaturowa żółtawa Yellow Mood, biała White Swallow i żółta Nantenan. Kwiaty wyglądają na znacznie większe. Autumn Fire wyróżnia się średniej wielkości pomarańczowymi podwójnymi pąkami..

Nimfy

dalie nimfy

Bujne, regularne kwiatostany gatunków nimfa zewnętrznie przypominają wdzięczne główki lilii wodnych. Średnica kwiatów waha się od 7-20 cm.Krzewy wydłużają się do 1,3 m.Do uprawy w ogrodzie stosuje się odmiany: różowawy Henry Hawk, śnieżnobiały Genette i fioletowy Brushstrokes.

Mieszany

Mieszane odmiany dalii

Mieszane odmiany dalii różnią się od opisanych wcześniej. Nazywa się je również hybrydami, ponieważ rośliny zebrały jednocześnie cechy kilku gatunków. Mówimy o różnorodności kształtów kwiatostanów i szerokiej gamie odcieni płatków. Na otwartym polu występują dalie czarne i czarno-czerwone. Przyczyną pojawienia się jasnego koloru jest obecność pewnych pigmentów, a mianowicie antocyjanów. Wielu hodowców z całego świata próbuje wyhodować niebieską dalię, ale do tej pory ich pomysł się nie sprawdził..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org