Datura to diabelskie zioło

W tłumaczeniu z łaciny „datura” oznacza „doping”, co jest całkiem sprawiedliwe, ponieważ roślina zawiera alkaloidy, które powodują urojenia i halucynacje. Nawet indyjscy czarownicy, w ojczyźnie rośliny w Meksyku, używali jej narkotycznego działania do przeprowadzania swoich rytuałów i nazywali ją „Diabelską Trawą”.

Ale pomimo swoich niebezpiecznych właściwości ten duży i bardzo oryginalny kwiat z rodziny psiankowatych staje się dziś coraz bardziej popularny wśród ogrodników. Co więcej, jest dość bezpretensjonalny i możesz go wyhodować na swojej osobistej działce, bezpośrednio w ziemi.

Zasady pielęgnacji kwiatów:

  • W naturze bieluń jest rośliną jednoroczną, ale w warunkach wewnętrznych żyje dłużej niż zwykle, zajmuje tylko dużo miejsca. Potrzebuje przestronnego pojemnika o pojemności co najmniej 10 litrów.
  • Miejsce sadzenia bielunia powinno być nasłonecznione, ale osłonięte od silnych wiatrów. Aby roślina dobrze się zakorzeniła, a śnieżnobiałe dzwonki ozdabiały Twój ogród przez całe lato, wypełniając go delikatnym przyjemnym aromatem, posadź daktyle pod koniec maja, pozostawiając odległość między kwiatami co najmniej metr.
  • Zarówno ogrodowy, jak i wewnętrzny bieluń są podlewane codziennie w ciepłym sezonie. Jeśli pogoda jest zbyt sucha i gorąca, możesz ją podlewać dwa razy dziennie. Pamiętaj, że roślina uwielbia twardą wodę, dlatego raz na sezon należy ją podlewać zaprawą wapienną. Zimą kwiat rosnący w domu zmniejsza ilość wilgoci.
  • Konieczne jest cotygodniowe karmienie rośliny złożonym nawozem mineralnym w proporcji: 20 gramów na 10 litrów. Kryty kwiat, nie trzeba karmić zimą.
  • Z reguły roślina doniczkowa jest odcięta. Zrób to jesienią, po całkowitym wyblaknięciu bielunia. Roślina ogrodowa musi regularnie usuwać zwiędłe kwiaty.

Zasady pielęgnacji kwiatów

Metody reprodukcji

Rozmnażanie przez sadzonki służy do zachowania ulubionej odmiany kwiatów. Odbywa się to w zwykły sposób: na początku jesieni młody pęd jest odcinany od rośliny i opuszczany do wody; łodyga, która zapuściła korzenie, jest posadzona w glebie; data, która urosła przez zimę, pod koniec maja, jest sadzona na osobistej działce. Roślina doniczkowa, rozmnażana przez sadzonki przez cały rok.

Nasiona bielunia dojrzewają w ciągu dwóch miesięcy, na pierwszych kwiatach i aby je zebrać, na owoce zakłada się worki z gazy. Rozmnażanie nasion odbywa się na początku marca. Przed sadzeniem nasiona wylewa się gorącą wodą i stosuje się te, które opadły na dno pojemnika. Sadzi się je w luźnej glebie, ponieważ nie kiełkują zbyt dobrze i umieszcza się je w ciepłym miejscu. Po kiełkowaniu nasion sadzonki przenosi się do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Późną wiosną w ogrodzie sadzi się bieluń..

Gleba dla bielunia pokojowego

Gleba dla rośliny doniczkowej powinna być luźna i oddychająca. Zwykle na dno pojemnika wylewa się trochę torfu, następnie lekką mieszankę gleby z ziemi z humusem, a na wierzchu znajduje się popiół drzewny. Gleba o tym samym składzie może być użyta do sadzenia nasion i sadzonek.