Dziewanna

Dziewanna (Verbascum) to zioło należące do rodziny Norichnikov. Pochodzenie rośliny rozpoczęło się w Stanach Zjednoczonych, Azji Wschodniej i krajach śródziemnomorskich. Po łacinie dziewanna nazywa się „verbascum”, ale w naszym regionie taka definicja jest rzadko słyszana.

Dziewanna wyróżnia się obfitym kwitnieniem. Łodygi bliżej korony pokryte są pachnącymi kwiatostanami, pomalowanymi na jasnoróżowy, biały lub żółty odcień. Jeśli posadzisz dziewanny w klombie, żaden z gości nie pozostanie obojętny. Dzięki bogatej kolorystyce kwiatów roślina przyciąga ptaki i owady. Wczesnym rankiem wydaje się, że ogród budzi się do życia. Brzęczenie pszczół i ćwierkanie ptaków będzie słychać ze wszystkich zakątków. Oprócz atrakcyjnego wyglądu dziewanna ma właściwości lecznicze..

Opis rośliny

Roślina dziewanny

W naturze występują jednoroczne, dwuletnie lub wieloletnie gatunki dziewanny. Potężne kłącze mocno wrasta w ziemię. Środkowa łodyga praktycznie się nie rozgałęzia. W zależności od obszaru wzrostu wysokość łodygi może sięgać od 0,5 cm do 3 cm, dolna warstwa owalnych liści zbierana jest w rozetę. Liście mają podstawę petiolate, która jest dwa razy większa od długości blaszki liściowej. Na powierzchni pędu pojawiają się całe bezszypułkowe blaszki, które ułożone są w odwrotnej kolejności lub w formie spirali. Powierzchnia liści pokryta jest grubym wełnistym filcem. Ubarwienie części lądowych wielu gatunkowych form dziewanny prezentowane jest głównie w tonacjach ciemnozielonych lub szarych..

Rok po posadzeniu dziewanny w otwartym terenie główna łodyga powstaje w pobliżu krzaków, zwieńczona kwiatami na górze. Kłoski powstają z jasnych pąków ułożonych w kilku rzędach. Ilość felg dolnych waha się od 4 do 7 sztuk, a górnych od 1 do 6 sztuk. Szerokość korony nie przekracza 2 cm, płatki pomalowane na żółty odcień są wplecione w pąki rurkowe. W szczycie kwitnienia otwierają się szeroko. Z rdzenia pokazano główki pręcików, różniące się wielkością i kształtem. Proces pączkowania trwa trzy letnie miesiące.

Z zapylanych kwiatostanów powstają owłosione strąki owoców wypełnione nasionami. Nasiona są małe, podłużne i brązowawe. Okrywa nasienna jest szorstka w dotyku.

Rosnąca dziewanna

Rosnąca dziewanna

Dziewanna jest uprawiana z nasion lub sadzonek. Kiełkowanie nasion utrzymuje się przez długi czas. Materiał jest mrozoodporny. Sadzenie nasion dziewanny może odbywać się bezpośrednio w ziemi. Często dojrzałe strąki nasion same wylewają się na grządkę kwiatową. Aby nie uszkodzić korzenia palowego, który jest głęboko osadzony w glebie, nie zaleca się przesadzania krzewów. Nasiona wysiewa się na przygotowanym stanowisku w maju, czekając, aż temperatura powietrza ogrzeje się do + 15 ° C.

Pojawienie się sadzonek obserwuje się po 7-14 dniach, w zależności od warunków pogodowych. Początkowo wzrost sadzonek jest bardzo powolny. Przy odpowiedniej pielęgnacji sadzonek dziewanny będą one stopniowo stawać się silniejsze. Rośliny kwitną rok po siewie. Dziewanna zmaga się z samozapyleniem. Z tego powodu nowe krzewy są w stanie uzyskać cechy odmienne od krzewów macierzystych..

Aby zachować takie same cechy odmianowe, lepiej używać sadzonek. Sadzonki pędów korzeniowych zbiera się pod koniec okresu kwitnienia, dzięki czemu ukorzenienie będzie bardziej skuteczne. Krzew macierzysty jest ostrożnie usuwany z dziury, nie uszkadzając podstawowych procesów, a ziemia jest strząsana. Kłącze dzieli się na części, pozostawiając pączek lub pęd w każdym podziale. Łodygę przycina się na długość od 5 do 7 cm i umieszcza w piasku na 5 mm. Odległość od jednej sadzonki do drugiej – 40 cm.

Pielęgnacja dziewanny

najpiękniejsza dziewanna – rzadki delikatny kwiat w naszych wiosennych rabatach.najpiękniejsza dziewanna to rzadki delikatny kwiat na naszych wiosennych rabatach.

Opieka nad dziewanną nie jest kłopotliwa, poradzi sobie z nią nawet początkujący w ogrodnictwie. Aby roślina mogła normalnie się rozwijać, do uprawy dziewanny wybiera się oświetlony obszar, ogrzewany promieniami słonecznymi. Mały cień nie wpłynie na rozwój krzewów. Jednak ciągły brak światła negatywnie wpływa na rozwój kultury..

Podłoże dobierane jest o luźnej strukturze. Gleby gliniaste należy rozcieńczyć gruboziarnistym piaskiem, żwirem i torfem. Jeśli chodzi o wskaźnik żyzności, do sadzenia dziewanny potrzebne są umiarkowanie żyzne gleby. Bez przeszczepu roślina aktywnie się rozwija przez kilka lat. Zbyt pożywny substrat lub nadmiar wilgoci w pobliżu kłącza hamuje je i może spowodować śmierć.

Podlewanie zapewnia się w okresach suszy. Woda jest dodawana w niewielkiej ilości. Przed kolejnym podlewaniem górna warstwa ziemi powinna wyschnąć. Jeśli woda gruntowa jest głęboka, korzeniom zabraknie wilgoci. W przypadku naruszenia reżimu nawadniania dochodzi do gnicia części podziemnej. Śmierć dziewanny jest w końcu nieunikniona.

Działka z uprawami dziewanny jest dokarmiana w razie potrzeby. Wystarczy jednorazowe karmienie nawozami mineralnymi na etapie pączkowania. Podłoże żyzne nie wymaga karmienia.

Dziewanna będzie żyła znacznie dłużej, jeśli pąki zostaną przycięte przed dojrzewaniem nasion. Hybrydy ponownie kwitną w sezonie z wczesnym przycinaniem.

Rodzaje i odmiany dziewanny ze zdjęciem

Istnieje wiele podgatunków dziewanny. W literaturze botanicznej i ogrodniczej można znaleźć około 250 różnych nazw. Klimatyczne ukształtowanie terenu naszego kraju pozwala na uprawę tylko nielicznych z nich. Dziewanna jest ceniona za swoje właściwości lecznicze..

Sceptra dziewanna (Verbascum densiflorum)

berło dziewanny

Wyprostowana, mocna łodyga jest usiana gęstym ulistnieniem. Długość dolnej kondygnacji blaszek liściowych rośnie o 10-40 cm, górna – o 4-10 cm Kwiatostan wygląda jak żółty kłos. Często roślina jest mylona z królewskim skipedarem, który położył podwaliny pod nazwę gatunku. Szerokość koron waha się od 3-5 cm, a kwitnące krzewy wydzielają lekki słodkawy zapach. Po wysuszeniu łodygi pachną wyraźnym aromatem miodu.

Dziewanna pospolita (Verbascum thapsus)

Dziewanna pospolita

Łodygi i liście krzewów mają srebrzystą warstwę runa. Pędy są mocno ulistnione, na koronie skupiony jest krótki kłosek kwitnący. Liście przy powierzchni gleby osiągają długość 15-30 cm i wyłaniają się z gniazd ogonków. Średnica blaszek liściowych staje się coraz mniejsza w miarę przesuwania się w górę łodygi. Różne rozmiary warstw liściastych tworzą stożkowaty kształt rośliny. Małe korony są wplecione w bujne kwiatostany.

Czarna dziewanna (Verbascum nigrum)

Czarna dziewanna

Wysokość krzewów może sięgać jednego metra. Pędy są proste z szerokimi liśćmi, z których większość znajduje się na dole. Kształt blaszek liściowych jest owalny lub sercowaty. Ich długość wynosi 20 cm, kwiatostan składa się z gęsto połączonych koron w kolorze cytryny. Poniżej płatki są nierówne. Pręciki zawierają długie liliowe włoski.

Dziewanna (Verbascum phlomoides)

Dziewanna lekarska

Pędy gatunku osiągają długość od 0,5 do 1,5 m. Kwiatostany gromadzą się na szczycie i rozgałęziają się na części. Części wegetatywne są puszyste. Liście są jajowate o gładkich krawędziach, nie dłuższe niż 25 cm, płatki są wydłużone i zbierają się w grupy na całej powierzchni kłosków. Wielkość płatków nie przekracza 5 cm. Czerwone pylniki wyróżniają się na tle gęstej roślinności.

Dziewanna hybrydowa (Verbascum x hybridum)

Hybryda dziewanny

Został wyhodowany przez hodowców w wyniku krzyżowania. Cechą dekoracyjną gatunku jest obfite kwitnienie jasnych, dużych pąków. Długość pędów w różnych formach odmian tej hybrydy może być różna. Najbardziej znane odmiany to:

  • Mont Blanc to wysoka odmiana o białych, bujnych kwiatostanach;
  • Herry Helen – charakteryzuje się masywnymi, ciemnoróżowymi kwiatami;
  • Jackie to niski krzew, który kwitnie dymnymi różowymi kłoskami;
  • Pink Domino to odmiana malinowa z pomarańczowym odcieniem.

Dziewanna w projektowaniu krajobrazu

Dziewanna w projektowaniu krajobrazu

Dziewanna to piękna, wysoka roślina, która ozdobi każdy przydomowy ogród i będzie doskonałym towarzystwem dla innych zielonych pupili. Odmiany wyróżniają się różnorodnością kolorów. Zapach otwieranych pąków przyciąga pożyteczne owady i ptaki. Roślina kwitnie później po odejściu pierwiosnków i zamyka puste miejsca w ogrodzie, podczas gdy jesienne byliny tworzą pąki. Lądowania będą wyglądać bardziej harmonijnie, jeśli odpowiednio zorganizujesz aranżację klombu. Kwiaty są przyjazne dla sąsiadów takich jak kocimiętka, szałwia, storczyk czy anafalis.

Dziewanna jest często sadzona jako tło dla innych roślin, w pobliżu trawników jako tasiemiec, w skalniakach i wzdłuż ścieżek.

Właściwości lecznicze dziewanny

Właściwości lecznicze dziewanny

Większość uprawianych gatunków dziewanny jest stosowana jako środki ludowe. Kwiaty, łodygi i pędy zawierają garbniki, witaminy, olejki eteryczne i flawonoidy. Nalewki, wywary i olejki przygotowywane są z surowców roślinnych, które są stosowane w stanach zapalnych, jako środek wykrztuśny i hemostatyczny.

Odwary kwiatowe są w stanie upłynnić nagromadzenie flegmy w przypadku chorób układu oddechowego. Świeżo wyciskany sok służy do leczenia brodawek. Ręcznik lub serwetkę nasączoną bulionem nakłada się na chore obszary skóry. Chodzi o chorobę trądzikową. Nalewki kwiatowe przygotowane z alkoholem są przepisywane osobom cierpiącym na zapalenie pęcherza moczowego, astmę oskrzelową, nadciśnienie, przeziębienie, reumatyzm. Dziewanna znajduje również zastosowanie w leczeniu różnych wysypek skórnych, chorób związanych z wątrobą i przewodem pokarmowym. Aby zapobiec infekcji otwartych ran i otarć stóp, posyp pokruszonymi suszonymi surowcami.

Opłaty za leki są zbierane, gdy kwiatostany zaczynają kwitnąć. Kwiaty zastępują się nawzajem. Corolle są cięte rano. Zebrane kwiatostany suszy się zawieszając guziki pod sufitem lub używa do suszenia piekarników, piekarników, ustawiając temperaturę nie wyższą niż 50 ° C. Suszona dziewanna jest przechowywana w workach i ma właściwości lecznicze przez około dwa lata..

Przeciwwskazania

BERŁO STATEK || Przydatne właściwości i zastosowanieBERŁO STATEK || Przydatne właściwości i zastosowanie

Roślina dziewanny praktycznie nie ma przeciwwskazań ani ograniczeń w użyciu, ale osoby, które mają indywidualną nietolerancję składników, należą do kategorii ryzyka. Buliony można spożywać tylko po dokładnym odcedzeniu..