Ginostema

Roślina Gynostemma należy do rodziny Pumpkin. Obszar uprawy obejmuje obszary tropikalne w południowo-wschodniej Azji, Himalaje, wyspy japońskie, Malezję i Nową Gwineę. Jeśli mówimy o Japonii, to tutaj można zobaczyć liczne nasadzenia różnych rodzajów gynostemmy. Większość jest endemiczna.

Przedstawiciele kultury to gynostemma pięciolistna (Gynostemma pentaphyllum). W mowie potocznej jest również nazywany „nieśmiertelnym ziołem”, „herbatą tajską” lub „żeń-szeniem południowym”. Japończycy nazywają to zioło „jiaogulan” lub „jiaogulan”. Początkowo roślina trafiła do kultury europejskiej w postaci egzotycznej rośliny z odległych krajów wschodnich, a następnie zaczęła rosnąć w ogrodach południowych zakątków planety. Od dłuższego czasu naukowcy zajmujący się botaniką badają strukturę zioła i prowadzą badania nad właściwościami leczniczymi. Dziś tradycyjna medycyna nie jest już kompletna bez użycia tak cennych surowców roślinnych..

Charakterystyka gynostemmy pięciolistnej

Charakterystyka gynostemmy pięciolistnej

Gynostemma to dwupienna roślina zielna o pnących pędach przypominających gałęzie winorośli i błyszczących blaszkach liściowych ułożonych w odwrotnej kolejności. Liście są przymocowane do łodyg ogonkami i składają się z liści lancetowatych o postrzępionych krawędziach.

Kwiaty są nijakie. Wewnątrz pąka znajduje się rurkowata korona koloru zielonego lub białego. Kielich podzielony jest na 5 wąskich części. Kwiaty są połączone w wiechy lub pędzle, które otwierają się podczas kwitnienia. Kwiaty są heteroseksualne, ale różnią się długością korony. Zazwyczaj męskie korony wydają się nieco dłuższe. Roślina kwitnie w lipcu i kwitnie przez około półtora miesiąca. Dojrzałe owoce to okrągłe jagody. Ich średnica nie przekracza 6 mm. Miąższ zawiera czarne ziarna. Jeśli warunki pogodowe na obszarze, na którym rośnie gynostemma, mieszczą się w normalnym zakresie w ciągu roku, nasadzenia mogą osiągnąć 8 m.

JiagulanJiagulan

Uprawa gynostemmy pięciolistnej

Sadzenie gynostemmy pięciolistnej

Pędy Liany rozwijają się na oświetlonych obszarach lub w lekkim półcieniu. Ważne jest tylko, aby gleba była pożywna i osuszona. Do uprawy krzewów wystarczy jedna roślina mateczna. Najskuteczniejszą metodą hodowli gynostemmy jest szczepienie..

Procent kiełkowania nasion wzrasta, gdy nasienie moczy się w ciepłej wodzie przez 24 godziny, a dopiero potem wysiewa się nasiona w pojemnikach. Głębokość siewu nie powinna przekraczać 2 cm. Pojemniki wypełnione są piaskiem zmieszanym z kompostem lub inną materią organiczną.

Pod koniec siewu doniczki przykrywa się polietylenem i pozostawia w pomieszczeniu w temperaturze pokojowej. Pojawienia się sadzonek należy spodziewać się nie wcześniej niż po 3-6 tygodniach. Po wykiełkowaniu pojemniki są uwalniane z folii i umieszczane w nasłonecznionym miejscu, wtedy rośliny będą silniejsze i zaczną lepiej rosnąć.

Czynności związane z pielęgnacją gynostemmy są dość proste i polegają na regularnym podlewaniu i odchwaszczaniu. Dorosłe łodygi wymagają dodatkowego wsparcia.

Kiedy minie zagrożenie mrozem, a gleba dobrze się nagrzeje, zaczynają sadzić sadzonki gynostemmy pod gołym niebem. Strona jest odkopana z góry. Aby poprawić jakość podłoża glebowego, glebę miesza się z humusem i kompostem. Gęste i ciężkie podłoże należy rozcieńczyć torfem i gruboziarnistym piaskiem w celu zwiększenia właściwości drenażowych.

Sadzenie gynostemmy odbywa się metodą przeładunkową. Otwór na sadzonki jest nieco większy niż szerokość systemu korzeniowego, usuwany z doniczki wraz z glinianą grudką. Korzenie są delikatnie prostowane w otworze i pokrywane gotowym podłożem. Ziemia wokół sadzonki jest ubita. Sadzenie kończy się podlewaniem. Po całkowitym wchłonięciu wilgoci miejsce sadzenia pokrywa się warstwą ściółki. Do tych celów odpowiedni jest dowolny materiał organiczny, na przykład humus lub kompost. Grubość warstwy nie powinna przekraczać 8 cm Młode sadzonki wkrótce zamienią się we wspinające się pędy liany, dlatego ważnym warunkiem jest obecność podpory obok klombu.

Wielu ogrodników sadzi wieloletnią gynostemę w pobliżu ściany lub ogrodzenia, wtedy roślina całkowicie poradzi sobie z już istniejącymi twardymi powierzchniami..

Pielęgnacja ginostemmy

Pielęgnacja ginostemii

Ginostema nie wymaga specjalnej opieki, tylko obfite i częste podlewanie. Wystarczy podlewać krzaki raz w tygodniu, aby wierzchnia warstwa gleby nie wyschła. Podczas suszy liście są spryskiwane ciepłą wodą. Zabieg powtarza się dwa razy dziennie – rano i wieczorem, aby promienie słoneczne nie przypaliły blaszek liściowych. Poluzowanie gleby i pielenie odbywa się po podlaniu lub opadach. Roślina posadzona w otwartym terenie nie potrzebuje dodatkowego dokarmiania i pobiera w ciągu roku wszystkie składniki odżywcze z wcześniej wprowadzonego dokarmiania organicznego.

Dwu- i trzyletnie sadzonki gynostemmy karmi się roztworem Kemira. Pod krzaki wylewa się 30-40 g nawozu. Skład kompleksu dobierany jest tak, aby zawarte w nim mikroelementy zapewniały winoroślom dobry wzrost i rozwój. Liście są uważane za jadalne. Dobrze komponują się z sałatkami warzywnymi, zupami i innymi potrawami. Podczas nawożenia nie ma to wpływu na liście, ale karmiona jest tylko część podziemna.

Przymrozki do -18°C nie są tak złe dla gynostemmy, jednak silniejsze zimno może doprowadzić do zamarznięcia systemu korzeniowego i pędów. Pokrywa śnieżna to najlepsza zimowa ochrona krzewów. W rejonach, gdzie zimą jest mało opadów, a przymrozki są częste, zaleca się przykrycie rośliny gałązkami świerkowymi lub osłonięcie suchym listowiem..

Niektórzy ogrodnicy, aby nie poddawać ginostemmy takiemu testowi, wykopują go przed nadejściem zimy i przesadzają do doniczki, która jest przechowywana w świetle w chłodnym pomieszczeniu, chroniąc baterie i inne urządzenia grzewcze przed suchym powietrzem . W spoczynku roślina gynostemma również wymaga codziennej uwagi i regularnego podlewania, więc pielęgnacja nie ustaje.

Pobieranie i przechowywanie ginostemmy

Pobieranie i przechowywanie ginostemmy

Gynostemma zbierała surowce przez cały rok. Świeże zioła używane są do sałatek i pierwszych dań. Liście herbaty parzone są na bazie suszonych liści. Zebrane pędy i liście gynostemmy suszy się na powietrzu lub w ciemnym miejscu, aż staną się kruche. Następnie zmiel i wlej do słoika lub papierowej torby. Pojemnik jest szczelnie zamknięty i przechowywany w suchym miejscu. Dojrzałe jagody gynostemmy są słodkie i smaczne.

Rodzaje i odmiany gynostemmy

Rodzaj byliny ma około 20 różnych form gatunkowych, jednak tylko gynostemma pięciolistna nadaje się do uprawy. W naszych regionach roślina nie jest tak popularna, dlatego ogrodnicy krajowi niewiele wiedzą o jakichkolwiek odmianach odmian..

Właściwości ginostemmy

Właściwości ginostemmy

Przydatne właściwości ginostemmy

Ginostema nie została jeszcze uznana przez oficjalną medycynę. Lecznicze właściwości ziela gynostema przyciągały do ​​tej pory tylko tradycyjnych uzdrowicieli. Skład i struktura biologiczna bylin ma wiele wspólnego z żeń-szeniem, jedną z najpopularniejszych roślin botanicznych na Dalekim Wschodzie. Gynostemma zasłynęła w starożytności. Dziś często można usłyszeć opowieści o tym, jak parzono i zażywano herbatę ziołową przez aborygenów, aby osiągnąć długowieczność, zachować zdrowie i zawsze być w dobrej formie. Dzięki tak orzeźwiającemu napojowi można było prowadzić aktywny tryb życia i nigdy nie narzekać na dobre samopoczucie..

Świeże zielenie pędów i liści mają słodkawy smak. Tkanki zawierają dużą ilość witamin i minerałów, na przykład fosfor, potas, magnez, cynk, wapń i wiele innych przydatnych składników.

Gynostemma zawiera unikalne glikozydowe związki organiczne – saponiny. Podobne właściwości ma również żeń-szeń. Zaleca się spożywanie naziemnych części rośliny. Mają korzystny wpływ na organizm jako całość i poprawiają wydajność, w wyniku czego człowiek przestaje doświadczać trudności związanych z aktywnością fizyczną..

W porównaniu z silnie pobudzającym żeń-szeniem, ginostemma działa uspokajająco, więc regularne przyjmowanie go może pomóc Ci się zrelaksować i rozproszyć niepokój. Jest uważany za naturalny substytut cukrów, dlatego zioło jest przepisywane diabetykom. W rezultacie poziom cholesterolu we krwi jest znacznie obniżony. Składniki wzmacniają układ odpornościowy i moczowo-płciowy, przywracają aktywność przewodu pokarmowego, rozwijają pamięć i zdolności umysłowe, a także spowalniają procesy starzenia.

Jaogulana. Gynostemma jest pięciolistna. żeń-szeń tajski.Jaogulana. Gynostemma jest pięciolistna. Żeń-szeń tajski.

Leczniczy przepis na herbatę

Będziesz musiał wziąć 2 lub 3 łyżeczki zmiażdżonych surowców i zalać wrzącą wodą, zamknąć pokrywkę i pozostawić na 5 minut. Na bazie takiej herbaty ziołowej przygotowywana jest pyszna słodkawa herbata. Systematyczne spożywanie herbaty dodaje energii na cały dzień..

Przeciwwskazania

Poważne przeciwwskazania leków i surowców gynostemmy nie zostały jeszcze zidentyfikowane, jednak u osób z indywidualną nietolerancją substancji części trawy mogą powodować odrzucenie. Pacjenci z nadciśnieniem i osoby z problemami ze snem powinni zachować ostrożność przy przyjmowaniu zioła. Dzieci, kobiety w ciąży i matki karmiące również należą do kategorii ograniczeń..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org