Impreza Matrony lub Nocny fiolet (Hesperis). Uprawa i pielęgnacja. Sadzenie i hodowla

Te kwiaty o niezwykłej urodzie można rozpoznać z zamkniętymi oczami – po ich niepowtarzalnym przyjemnym aromacie. Gdy słońce zachodzi, zapach ten tylko się nasila. Fiolet nocny, przetłumaczony z języka łacińskiego, nazywany jest nocnym Matrony. W jej rodzinie jest ponad 30 gatunków..

W Europie fiołek nocny pojawił się w połowie XVI wieku. Nasi ogrodnicy docenili piękno tej rośliny dopiero w XVIII wieku. Hesperis szybko stała się popularnym kwiatem. Można go było zobaczyć w ogrodach, parkach i klombach w pobliżu zamożnych posiadłości. Współcześni projektanci kwiatów szeroko wykorzystują wieczorne przyjęcie Matrony do dekoracji osobistych działek i kompozycji kwiatowych.

Opis nokturnu Matrony

Fiołek nocny ma wysoką (do jednego metra) lekko owłosioną łodygę, która rozgałęzia się w górnej części

Fiołek nocny ma wysoką (do jednego metra) lekko owłosioną łodygę, która rozgałęzia się w górnej części. Liście są ciemnozielone, wąskie (około 3 centymetrów) i długie (około 12 centymetrów) ze spiczastym wierzchołkiem. Na wysokich szypułkach znajdują się duże kwiatostany przypominające grona. Podczas aktywnego kwitnienia roślina porównywana jest do krzewów bzu..

Niewielkie kwiaty lawendy składają się z czterech płatków ułożonych na krzyż. Nie bez powodu wieczorna impreza otrzymała taką nazwę, bo to właśnie wieczorem emanuje z niej niepowtarzalny, oszałamiający aromat. Ma wiele wspólnego ze znanym fiołkiem – saintpaulią, ale należą one do zupełnie innych gatunków.

Hesperis zaczyna kwitnąć dopiero pod koniec wiosny i cieszy się kwitnieniem przez półtora miesiąca. Jeśli letnia pogoda jest zbyt gorąca i przez dłuższy czas nie ma opadów, okres kwitnienia jest nieco skrócony..

Roślina rozmnaża się przez nasiona, które po kwitnieniu dojrzewają w strąkach. Małe brązowe nasiona mają dobre kiełkowanie, które doskonale zachowuje się przez prawie dwa lata..

Fiolet nocny – uprawa i pielęgnacja

Fiolet nocny - uprawa i pielęgnacja

Wybór strony

Fiolet nocny to bezpretensjonalna roślina. Bez problemów i przykrych dla niej konsekwencji fiolet rośnie w cieniu drzew, pod rozłożystą koroną. Dobrze czuje się również w miejscach wystawionych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz w półcieniu. Dlatego nie można stać na ceremonii z wyborem miejsca na nocną noc.

Gleba

Roślina potrzebuje lekkiej neutralnej gleby o normalnym bilansie wodnym (bez nadmiaru wilgoci) lub dobrej żyznej gleby z odrobiną wapna (lekko zasadowa).

Zasady nawadniania

Na przełomie maja i czerwca rozpoczyna się okres aktywnego wzrostu i rozwoju rośliny. W tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na podlewanie. Powinny być regularne i terminowe, ale nie nadmierne. Podlewanie jest również ważne podczas gorącego i suchego lata. Przy ich braku fiolet może przestać kwitnąć wcześniej niż zwykle. Ale przelewy również nie powinny być dozwolone, ponieważ podmokła i podmokła gleba negatywnie wpłynie na żywotność rośliny..

Kwiat

Fiołek nocny ma dość wysokie łodygi i liczne gęste kwiatostany. Może to wywołać wyleganie roślin. Aby tego uniknąć, musisz na czas zadbać o podpórki i podwiązki..

Zimowanie

Vechernitsa jest mrozoodporną rośliną, która z łatwością toleruje wszelkie mrozy i nie wymaga żadnej izolacji w obecności dużej pokrywy śnieżnej. Jeśli zima cieszy się tylko mrozem, przy braku śniegu lepiej przykryć rośliny czymś.

Reprodukcja Vechernitsa

Wysiew nasion fiołka nocnego przeprowadza się na początku kwietnia.

Fiołek nocny łatwo się rozmnaża przez samosiew. Nie wymaga to żadnego wysiłku. Jeśli istnieje chęć rozmnażania kwiatów drogą rozsadową, to jest ona dostępna dla każdej kwiaciarni, niezależnie od jej doświadczenia..

Wysiew nasion fiołków nocnych przeprowadza się na początku kwietnia. W przygotowanych pojemnikach należy wylać odpowiednią glebę i bezpośrednio na nią zasiać nasiona. Na wierzchu należy je ostrożnie posypać półcentymetrową warstwą gleby składającej się z próchnicy i torfu, lekko zagęścić i umiarkowanie podlać. Pudełka z posadzonymi nasionami muszą być przykryte przezroczystą folią lub szkłem.

Pojemniki należy przechowywać w temperaturze co najmniej 20 stopni Celsjusza. Pierwsze pędy pojawią się za około 15-20 dni. Dalszy rozwój sadzonek zależy od właściwej pielęgnacji. Konieczne jest terminowe i regularne podlewanie młodych roślin, unikając przelewów. Gdy tylko na sadzonkach pojawią się trzy pełnoprawne, mocne liście, oznacza to, że fiołek można przesadzić na otwarty teren.

Po przeszczepieniu nocnego na działkę ogrodową pamiętaj, że roślina musi przez pewien czas się przystosować i dobrze się zakorzenić. Aby to zrobić, otaczająca ją gleba musi być stale poluzowana, aby zapewnić dobrą wymianę powietrza. Podlewanie i spulchnianie gleby przyczynia się do rozwoju dobrego systemu korzeniowego.

W pierwszym roku fiołek nocny tylko zwiększa masę liści, a zakwitnie już następnej wiosny.

Rozmnażanie nasion można stosować wiosną i jesienią. Nasiona wysiewa się od razu do gleby w połowie jesieni, gdy jeszcze nie ma mrozów, lub po ogrzaniu gleby wiosną..

Hesperis w projektowaniu krajobrazu

Hesperis w projektowaniu krajobrazu

Specjaliści zajmujący się architekturą krajobrazu zalecają wykorzystanie nocnego fioletu do dekoracji podwórka, ogrodu kwiatowego lub ogrodu przed domem. Dopiero podczas sadzenia lepiej sadzić nie pojedyncze rośliny, ale grupy kilku nokołów (do 10 roślin jednocześnie). Jeśli na Twojej stronie jest kilka takich grup fiołków, a nawet m.in. w gamie kolorystycznej roślin, to przy aktywnym kwitnieniu otworzy się przed Twoimi oczami wyjątkowe piękno i wspaniały aromat.

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org