Kiedy wykopać hiacynty na zimę?

Aby bulwy hiacyntów były gotowe do zimowania, należy dać im czas na regenerację po zakończeniu kwitnienia. Na początku lub w połowie lipca rośliny rozpoczynają okres stopniowego obumierania liści. Bardzo ważne jest, aby jak najdłużej przedłużyć żywotność zielonych liści po kwitnieniu. Pomoże to nasycić cebulki składnikami odżywczymi, co będzie bardzo przydatne do pełnego przechowywania przez cały sezon zimowy. Doświadczeni hodowcy zalecają dalszą pielęgnację roślin nawet przy braku kwiatów..

W regionach o ciepłym klimacie (szczególnie zimą) bulwy hiacyntu nie muszą być corocznie wykopywane. Konieczne jest jedynie szybkie usunięcie dzieci z dorosłej rośliny, aby uniknąć zgrubienia, ponieważ wpłynie to negatywnie na kwitnienie. W gęstych nasadzeniach kwitnienie może nie nadejść lub bardzo szybko się zatrzyma.

W chłodne lato i surową zimę z silnymi mrozami konieczne jest przesadzanie hiacyntów, ponieważ bulwy mogą umrzeć w głęboko zamarzającej glebie. Ponadto przeszczep przyczyni się do jeszcze bardziej aktywnego i bujnego kwitnienia w następnym sezonie. Ponadto podczas przesadzania można zastosować środki zapobiegawcze z podziemną częścią roślin. Jeśli to konieczne, musisz leczyć bulwy specjalnymi preparatami, które pomogą pozbyć się chorób i ewentualnych szkodników. Jeśli żarówki są już zainfekowane lub uszkodzone, jest to świetna okazja, aby je wyrzucić..

Dobrą porą do zbioru hiacyntów jest zamieranie i suszenie liści.

Dobrą porą do zbioru hiacyntów jest zamieranie i suszenie liści. Nie zaleca się pomijania tego momentu, ponieważ bez nadziemnej części bulw w ziemi bardzo trudno będzie ją znaleźć. Znajdują się na dużych głębokościach i bez części liściastej można je znaleźć tylko podczas pojawiania się wiosennych pędów..

Doświadczeni hodowcy kwiatów zalecają usuwanie cebulek z ziemi po całkowitym zażółknięciu naziemnej części hiacyntu i śmierci systemu korzeniowego. W tym okresie średnia wielkość bulw powinna wynosić co najmniej 5 cm średnicy. Jeśli zostaną usunięte wcześniej, materiał do sadzenia będzie bardzo niskiej jakości lub zupełnie nie nada się do dalszego sadzenia..

Bardzo ważne jest, aby liście hiacynta wysychały niezależnie i stopniowo po kwitnieniu, ale szypułki można odciąć natychmiast po uschnięciu kwiatów. Naturalne suszenie liściastej części roślin kończy się przed ok. 10 lipca.

Przy uprawie hiacyntów jako roślin domowych pielęgnacja liści trwa do końca lipca, ze stopniowym zmniejszaniem podlewania. Doniczka z rośliną jest następnie umieszczana w chłodnym pomieszczeniu bez bezpośredniego światła słonecznego, a po całkowitym wyschnięciu nadziemnej części cebulki jest wyjmowana z pojemnika na kwiaty, dokładnie czyszczona i suszona..

Jak zachować hiacynt po kwitnieniu (wideo)

Jak zachować hiacynt po kwitnieniuJak zachować hiacynt po kwitnieniu