Górny sos lilii na wiosnę. Co i kiedy karmić lilie podczas kwitnienia

Każdy hodowca ma swoje zdanie na temat dodatkowego odżywiania lilii na wiosnę. Te opinie są zupełnie przeciwne. Musisz tylko zastanowić się, czy karmienie lilii na wiosnę jest naprawdę takie ważne, a jeśli tak, to jakie..

Cechy wiosennego karmienia lilii

Wzrost masy zielonej w miesiącach wiosennych i letnich, tworzenie pąków i kwitnienie oraz przygotowanie rośliny do nowego okresu kwitnienia zależą od pełnego rozwoju cebulki lilii. Wszystko to jest możliwe tylko przy odpowiednim odżywianiu podziemnej części kultury. Korzeń rośliny kwitnącej będzie zdrowa i silna tylko przy odpowiednim karmieniu.

Zaleca się, aby po raz pierwszy zastosować nawozy do ciepłej gleby, której temperatura nie jest niższa niż 6-7 stopni. W zależności od warunków klimatycznych na danym obszarze może to nastąpić na początku kwietnia lub w pierwszym tygodniu maja. W tym czasie lilie powinny urosnąć do około 10 cm wysokości. Wcześniejsze nawożenie jest bezużyteczne, ponieważ cebulki nie są jeszcze gotowe do karmienia, a roztopiona woda najprawdopodobniej zabierze ze sobą wszystkie nawozy..

Konieczność nawożenia wiosną jest bezpośrednio związana ze składem gleby w klombach. Żyzna gleba, miejsce z dużą ilością próchnicy w pierwszych 2-3 latach po posadzeniu lilii, nie wymaga karmienia. Ale na ubogiej działce te kwitnące rośliny będą wyglądać słabo bez nawożenia. Bez dodatkowego wsparcia żywieniowego roślina straci efekt dekoracyjny i w nadchodzących latach będzie musiała zostać przesadzona w nowe miejsce..

Wiosenne karmienie lilii ma również wady. Jeśli gleba jest przesycona minerałami, wzrost i rozwój całej rośliny (nadziemnej i podziemnej) będzie zauważalnie opóźniony. Nadmiar nawozu uciska lilie. Ale chwasty w tym czasie zaczynają aktywnie rosnąć, ponieważ zabierają całe jedzenie. Są znacznie wyższe niż młode sadzonki kwiatowe, a całe światło w większym stopniu trafia na chwasty. Lilie potrzebują jeszcze więcej uwagi i czasu na opiekę, zwłaszcza podczas pielenia.

Jakie nawozy stosować do lilii

Skład nawozu do lilii

W celu pełnego wzrostu i rozwoju lilii przez cały okres letni zaleca się następujące opcje karmienia wiosennego:

  1. 1 łyżka azotan amonu na metr kwadratowy działki kwiatowej.
  2. Kompleksowy nawóz – nitroammofoska.
  3. Na 10 litrów wody – 1 litr sfermentowanego roztworu dziewanny.
  4. Na 10 litrów wody – 1 szklanka popiołu drzewnego, wstępnie przesianego (stosowana okresowo w małych ilościach przez cały sezon wiosenny lub jednorazowo razem z wodą do nawadniania).
  5. Humus kompostowy lub zgniły obornik.
  6. Biohumus uzyskany w wyniku aktywności i procesów życiowych dżdżownic.

Doświadczeni kwiaciarnie i ogrodnicy nie zalecają stosowania świeżego obornika lub dziewanny jako nawozu do lilii. Takie karmienie przyczynia się do pojawienia się różnych chorób zakaźnych lub grzybiczych. Ponadto agresywna mikroflora tego nawozu może powodować szybkie gnicie cebul i obumieranie całej rośliny jeszcze przed rozpoczęciem okresu kwitnienia..

Jak karmić lilie na wiosnę?Jak karmić Lilie na wiosnę?