Żonkile

Roślina żonkila (Narcissus) jest bulwiastą byliną z rodziny Amaryllis. Kwiat uważany jest za radosnego posłańca wiosny i najszybciej rozpuszcza wielokolorowe pąki w kierunku wiosennego słońca..

Żonkile to cenne ozdobne kwiaty jednoliścienne, które rosną w wielu krajach Europy i Azji. Dzikie gatunki wybrały wybrzeże Morza Śródziemnego. Ich ojczyzną są Portugalia i Hiszpania. Do uprawy żonkili na działkach ogrodowych stosuje się około 25 odmian kwiatów. Istnieją również formy hybrydowe, które są uprawiane na rabatach zewnętrznych lub w donicach wewnętrznych..

Żonkile są jednymi z najpopularniejszych wiosennych kwiatów i są idealne na miejskie rabaty kwiatowe i podmiejskie ogrody frontowe. Kwitną wczesną wiosną, jako jedne z pierwszych cieszących oczy mieszkańców miast i wsi, wyglądają orzeźwiająco na tle zjełczałej ziemi po chłodnej pogodzie..

Opis Narcyza

Opis Narcyza

Narcyz to kwitnąca, wieloletnia roślina jednoliścienna, która wyrasta z gęstych cebul. Zielona masa powstaje z 2 lub 4 wstążkowych blaszek liściowych, różniących się szerokością w zależności od odmiany. Dolna warstwa liści, blisko powierzchni ziemi, ma kształt liniowy. Te liście powstają przed szypułką. Pędy są nagie, są zarówno okrągłe, jak i lekko spłaszczone. Łodygi pokryte są błoną przypominającą przeciąganie. Do czasu kwitnienia na koronie rodzi się kwiat.

Różne odmiany żonkila mają różne kształty cebulek. Istnieją cebulki owalne, jajowate, spiczaste lub okrągłe. Niektóre z nich tworzą gniazdo, na dnie którego formują się młode, ukryte pod warstwą wielobarwnych łusek. Z roku na rok stare korzenie obumierają. Ich miejsce zajmują nowe korzenie. Całkowita żywotność części podziemnych nie przekracza 10 miesięcy.

Pąki narcyza opadające lub proste. Mogą mieć miejsce w baldaszkowatym kwiatostanie racemose. Liczba kwiatów waha się od 2 do 8 sztuk. Są też pojedyncze okazy.

Okwiat wygląda jak rurowy lejek, którego krawędzie są gładko wygięte u góry. Odrost korony w gardle jest rurkowaty, dzwonowaty lub miseczkowaty. Opiera się na wyrostkach płatów okwiatu, często pomalowanych w przeciwnym odcieniu..

Same pąki są zwykle w kolorze żółtym lub białym. Na działkach ogrodniczych uprawia się również żonkile, których kwiaty mają dwukolorowy kolor. Średnica dorosłej rośliny sięga od 20 do 100 mm.

Żonkile owocują w torebkach z trzema gniazdami. Małe nasiona są ukryte pod ściankami pudełek. Wysokość krzewów ozdobnych wynosi około 10-50 cm, żonkile służą do ozdabiania klombów w pobliżu domu. Dozwolona jest również uprawa roślin doniczkowych w pomieszczeniach. Faza kwitnienia przypada na połowę lub koniec maja.

Cechy narcyza

Cechy narcyza

Żonkile od dawna znajdują zastosowanie w medycynie i przemyśle perfumeryjnym. Nie bez powodu nazwa kwiatu jest tłumaczona z greckiego jako „narcao”, tj. “Upajać”. To wyjaśnia mocny zapach, który wydziela roślina. Długotrwałe wdychanie może wywołać silne bóle głowy..

Wcześniej w krajach wschodnich żonkile nazywano „nargiz”. Jasne otwarte pąki wyglądały jak oczy ukochanej dziewczyny. Przeciwnie, starożytni Grecy unikali roślin w każdy możliwy sposób i uosabiali kwiat śmiercią. W renesansie symbolizowała miłość i nierozerwalne małżeństwo. Dla Włochów do dziś żonkile są symbolem miłości i wierności..

Olejek z części rośliny ma właściwości narkotyczne, a cebulki zawierają trujące substancje. W ich składzie znalazł się alkaloid, narcyza, który skutecznie odstrasza gryzonie..

Pod koniec XIX wieku ta roślina wieloletnia osiągnęła szczyt swojej popularności. Wiedzieli o nim we wszystkich zakątkach świata. Dziś w krajach wschodnich opisana kultura bulwiasta jest uprawiana na skalę przemysłową do produkcji olejku eterycznego. Brytyjczycy uważają żonkile za „królów” kwiatów i dają im różnego rodzaju przywileje. Na Chiński Nowy Rok każdy dom musi mieć bukiet żonkili..

Mity i legendy o narcyzach

Mity i legendy o narcyzach

Ludzie zaczęli mówić o niezwykłych właściwościach narcyza w czasach starożytnych. Zachowało się wiele legend i wierzeń związanych z tym kwiatem. Warto wspomnieć słynny starożytny grecki mit o młodym chłopcu o imieniu Narcyz..

Według legendy Narcyz słynął z bezduszności i dumy. Kiedyś zakochała się w nim górska nimfa Echo. Ale facet nigdy nie odpowiedział dziewczynie w zamian. Marzy o zdobyciu przychylności młodego człowieka, Echo wezwał bogów o pomoc. W ramach kary za bezduszność bogowie oczarowali Narcyza i sprawili, że zakochał się we własnym odbiciu..

Wkrótce facet był całkowicie uschnięty i nagle zmarł. Okazując miłosierdzie, bogowie wznieśli na grobie młodzieńca kwiat, który nazwali żonkilem. Następnie nazwa przeszła do statusu rzeczowników pospolitych. Psychologia wspomina nawet termin zwany „narcyzmem”. Tak charakteryzuje się osoba wyłącznie narcystyczna i samolubna..

Uprawa żonkili Must-know.Rosnące żonkile To trzeba wiedzieć.

Krótkie zasady uprawy żonkila

W tabeli przedstawiono krótkie zasady uprawy żonkila na zewnątrz..

Lądowanie Sadzenie odbywa się w sierpniu lub na początku września.
Poziom oświetlenia Roślinę uprawia się w miejscach zacienionych i nasłonecznionych, w cieniu drzew, krzewów lub na rabatach przydomowych.
Tryb nawadniania Kwiat jest podlewany umiarkowanie, ale regularnie..
Gleba Potrzebujesz pożywnej gleby zdolnej do przenikania wilgoci i wzbogaconej próchnicą. Kwasowość podłoża powinna być lekko zasadowa lub lekko kwaśna.
Najlepszy opatrunek Są karmione złożonymi nawozami. Po utworzeniu szypułki dodaje się związki azotowo-potasowe. Nie zaleca się stosowania obornika jako opatrunku pogłównego..
Kwiat kwitnienie rozpoczyna się wczesną wiosną.
Wykopywanie Cebule należy usunąć z gleby, gdy liście żółkną i wyschną..
Składowanie Do następnego sadzenia cebulki trzymane są w wentylowanym pomieszczeniu w temperaturze nie wyższej niż 17 stopni.
Reprodukcja Przy pomocy cebulek rzadziej nasion.
Szkodniki Nicienie, bzygowate cebulowe, ślimaki, muchy żonkilowe.
Choroby Fusarium, szara zgnilizna, penicyloza, żółte i białe smugi wirusowe, plamistość pierścieniowa.

Wszystkie części wegetatywne kwiatu żonkila zawierają substancje trujące, składają się z alkaloidu zwanego żonkilem.

Przygotowanie do sadzenia żonkili

Przygotowanie do sadzenia żonkili

Żonkile są uważane za pierwiosnki. Ich pojawienie się w ogrodzie jest zsynchronizowane z momentem, w którym zaczynają kwitnąć krokusy, hiacynty i tulipany. Kwiat żonkila jest dość bezpretensjonalny, ale jeśli jesteś bardzo zajęty, lepiej wybrać inną roślinę do sadzenia. Bez odpowiedniej opieki, terminowego podlewania i karmienia żonkile szybko umrą.

Wybór strony

Ważnym punktem jest wybór miejsca do sadzenia cebulek żonkila. Miejsce powinno być dobrze oświetlone, a gleba powinna umożliwiać dopływ powietrza do korzeni. Uprawa woli rosnąć w neutralnej glebie gliniastej.

W procesie kopania wprowadza się humus lub kompost. Nawozy organiczne, a mianowicie świeży obornik, są kategorycznie niedopuszczalne jako opatrunek pogłówny. Glebę o wysokim pH rozcieńcza się mąką dolomitową. Stosunek substancji wynosi 200 g na 1 m2. m. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, dodaj popiół drzewny w ilości 1 szklanki na 1 metr kwadratowy. m.

Nie zaleca się sadzenia cebulek w miejscu, gdzie wcześniej rosły lilie, tulipany i inne kwiaty bulwiaste, a także astry, chryzantemy, floksy. Lepiej wybrać obszar wcześniej przeznaczony na rośliny strączkowe, zboża, piwonie, ogórki. W podobnym środowisku kwiaty rozwijają się szybciej..

Przygotowanie żarówek

Przygotowanie cebulek żonkila

Czynności sadzenia w ogrodzie przeprowadza się tylko w ciepłe wiosenne dni, kiedy nocne przymrozki nie budzą już niepokoju. Żarówki można kupić w wyspecjalizowanych sklepach. W tej chwili towary są sprzedawane tanio, więc istnieje możliwość zakupu cebulek dowolnych odmian, aby stworzyć kompozycję kwiatową w pobliżu domu..

Materiał do sadzenia musi być mocny, bez nacięć i wgnieceń. Powolne lub miękkie cebulki żonkila nie nadają się do sadzenia. Szansa, że ​​wyrośnie z nich zdrowa roślina, jest niewielka. Nawet jeśli kwiat wyrośnie, trzeba będzie go starannie pielęgnować. Najodpowiedniejszy czas na zakup cebul to 3 miesiące po zakończeniu kwitnienia. Ogrodnicy nie zalecają kupowania materiału, jeśli:

  • cebule zbierano na wiosnę;
  • cebulki mają pędy, korzenie, tj. w okresie, gdy roślina jeszcze kwitnie lub właśnie zakończyła kwitnienie;
  • cebulki mają wiele wierzchołków i tylko jeden z nich jest duży, a pozostałe są malutkie;
  • pojawiły się już pierwsze pędy.

Przed sadzeniem musisz upewnić się, że jakość materiału. Cebule są badane ze wszystkich stron, a obszary z oznakami uszkodzenia lub choroby są odcinane. Wybierają zbyt miękkie i kontuzjowane, a także te, które mają obolałe dno. Wybrany materiał do sadzenia jest dezynfekowany – moczony przez pół godziny w słabym roztworze nadmanganianu potasu lub traktowany 3% preparatem grzybobójczym.

Sadzenie żonkili na zewnątrz

Sadzenie żonkili na zewnątrz

Najlepszy czas na sadzenie

Czas sadzenia cebulek żonkila na otwartym terenie zależy przede wszystkim od warunków klimatycznych danego obszaru. Podobnie jak wiele bulwiastych kwiatów, żonkile najlepiej sadzić jesienią..

W regionach o średniej szerokości geograficznej sadzenie rozpoczyna się we wrześniu. Wtedy materiał ma czas, aby odpowiednio zakorzenić się przed nadejściem chłodów. Korzenie zajmuje około 20-30 dni. Sadzenie jest dozwolone nawet zimą lub wczesną wiosną, ale wcześniej cebulki należy utwardzić. Dlaczego są przechowywane w lodówce przez 2 miesiące na półce. Jeśli zignorujesz tę procedurę, cebulki słabo się ukorzenią, a roślina nie zadowoli się kwiatami..

Cebule warstwowe w lodówce można sadzić na otwartym terenie, gdy tylko stopnieje pokrywa śnieżna, co zwykle ma miejsce w drugiej połowie kwietnia. Takie żonkile szybko kiełkują, mimo że temperatura na zewnątrz wynosi tylko 5-7 stopni..

Sadzenie wiosenne

Wiosenne sadzenie żonkili

Przed rozpoczęciem wiosennego sadzenia starannie przygotowują teren, a mianowicie wykopują grządkę ogrodową i nakładają nawozy. Humus i nitrofoska są odpowiednie w stosunku 60 g substancji na 1 m2. m. Dodaje się również piasek. Sadzenie nie musi być odkładane, jeśli nie miałeś czasu na odpowiednie przygotowanie terenu. Najważniejsze, że gleba spełnia wszystkie wymagania dotyczące hodowli żonkili.

Następnie na miejscu wykopane są dołki do sadzenia. Ich głębokość powinna być równa trzem średnicom samej bańki. Dno pokryte jest piaskiem, na wierzchu dodaje się 2 łyżki. l. popiół i umieść na środku cebuli. Dziura jest do połowy wypełniona ziemią, którą wcześniej miesza się z kompostem i obficie podlewa. Następnie dodają ziemię na samą górę i ubijają powierzchnię.

Odległość między otworami zależy od tego, czy planujesz przesadzić kwiaty za rok, czy też roślina będzie tu przebywać przez co najmniej 5 lat. Jeśli nadal zdecydujesz się sadzić krzewy w przyszłości, odstęp między otworami wynosi od 7 do 10 cm. Jeśli nie planuje się przesadzania żonkili, odległość między krzakami powinna wynosić od 15 do 20 cm.

Po zakończeniu sadzenia powierzchnia gleby jest pokryta ściółką. Jako ściółkę użyj łupin orzechów, słomy, trocin lub suchej trawy skoszonej. Najważniejsze jest to, że chwasty nie dostają się na grzbiet, co zapobiega parowaniu wilgoci. Warstwa ściółki oszczędza czas na odchwaszczanie i rozluźnianie ogrodu kwiatowego, a miejsce będzie chronione przed palącymi promieniami słonecznymi i chwastami.

Sadzenie jesienią

Kiedy sadzić i jak sadzić żonkile Sadzenie żonkili jesieniąKiedy sadzić i jak sadzić żonkile Sadzenie żonkili jesienią

Jeśli planujesz sadzenie jesienne, lepiej przygotować miejsce latem. Wykop ziemię na głębokość bagnetu łopaty, wzbogac glebę nawozami. Aby to zrobić, wymieszaj 2 łyżki. l. superfosfat, 4-5 kg ​​torfu (lub kompostu) i 1 łyżka. l. Agricola dla roślin kwitnących. Podana dawka nawozu wystarcza na 1 m2. m. klomby.

Ciężka gleba jest rozcieńczana próchnicą i piaskiem. Na każdy metr kwadratowy witryny dodaje się pół wiadra tych składników. Następnie ponownie rozkopuje się grzbiet – to ostatni etap przygotowań.

Sadzenie cebulek żonkila jesienią i opieka nad nimi nie różni się niczym od sadzenia na wiosnę. W przypadku roślin bulwiastych jesień jest uważana za najkorzystniejszy czas na ukorzenienie materiału. Dlatego na wiosnę konieczne jest prowadzenie prac siewnych tylko w ostateczności..

Kwiat, który od kilku lat siedzi w jednym miejscu, rośnie silnie i zaczyna gorzej kwitnąć. Dlatego zaleca się przeszczepianie okazów wieloletnich co najmniej raz na 4-5 lat. Krzew jest ostrożnie usuwany, oddzielany od cebulek dziecka i sadzany osobno. Procedurę wykonuje się po zakończeniu kwitnienia. Przeszczep bulwiasty jest najbardziej niezawodny.

Dbanie o żonkile w ogrodzie

Dbanie o żonkile w ogrodzie

Aby żonkile rosły zdrowo i kwitły przez długi czas, przestrzegają pewnych zasad opieki. Należy pamiętać, że kwiaty wyglądają pięknie i zdrowo tylko wtedy, gdy są nawożone i podlewane na czas. Zwiędłe pąki są odcinane, aby roślina nie marnowała energii na tworzenie i dojrzewanie nasion. Zamiast tego kultura skieruje wszystkie swoje siły na wzrost i rozwój cebulek..

Oświetlenie

Żonkile lepiej rosną i kwitną w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ale nie powinieneś ich sadzić w najbardziej widocznym miejscu: po kwitnieniu łodygi wyglądają brzydko, więdną i więdną, więc centralne miejsce w kwietniku nie będzie najbardziej odpowiednie. Najlepszy projekt krajobrazu przy użyciu żonkili jest złożony, łącząc je z bylinami i innymi roślinami kwitnącymi o różnych porach lata.

Podlewanie

Żonkile to kultura kochająca wilgoć, dlatego kwiaty są regularnie podlewane. Na kwietniku o powierzchni 1 m2. m. zajmuje około 20 litrów wody. Nie zapomnij odpowiednio poluzować zwilżonej gleby. Ostrożnie pozbywają się również wszelkich chwastów, które przeszkadzają roślinie. Aby poświęcić mniej czasu na pielenie, przykryj obszar warstwą ściółki. Dbanie o roślinę za pomocą ściółki jest łatwe.

Krzewy, w których wyblakły pąki, są obficie podlewane, a kwietnik rozluźnia się przez 2-3 tygodnie. W okolicy można posadzić kilka odmian żonkila, które zachwycą właścicieli jasnym kwitnieniem przez całe lato.

Najlepszy opatrunek

Wiosenne upały prowokują wzrost pędów. Gdy tylko pierwsze pędy żonkili zazielenią się nad ziemią, karmi się je nawozami mineralnymi. Za każdy 1 mkw. m. pozostawia około 30 g substancji. Kolejne karmienie synchronizuje się z momentem powstania pąków, który przypada na koniec maja. Następnie za każdy 1 tys. m. weź 20 g nawozów mineralnych.

Aby uzyskać maksymalnie bujne i długotrwałe kwitnienie krzewów, karmienie powtarza się po pewnym czasie. Wyblakłą roślinę zasila się nawozami potasowymi i fosforowymi w stosunku 1: 2, a na każdy metr kwadratowy klombu dodaje się 50-60 g suplementów diety. Nawożona gleba jest obficie podlewana, a następnie spulchniana, aby nie tworzyła się skorupa, która ogranicza dostęp powietrza do korzeni.

Dbanie o żonkile po kwitnieniu, co zrobić z liśćmi, a także dlaczego żonkile nie kwitnąDbanie o żonkile po kwitnieniu, co zrobić z liśćmi, a także dlaczego żonkile nie kwitną

Kiedy przeszczepić żonkile

Obserwując stan pąków, możesz zrozumieć, że żonkile wymagają przeszczepu. Kiedy pąki są mniejsze i mniej atrakcyjne, czas przesadzić krzewy. W tym celu żarówka macierzysta jest podzielona na części..

Tylko wyblakłe okazy mogą być przeszczepiane. Wcześniej przygotowuje się nowy klomb, wykopuje go i posypuje nawozami. Po odczekaniu, aż liście żółkną i wyschną, wykopują i dzielą żonkile. Żółknięcie liści często występuje kilka miesięcy po zakończeniu kwitnienia. Częste deszcze przyspieszają ten proces..

Przez cały sezon wegetacyjny jedna żarówka jest w stanie wyprodukować 2-4 młode cebulki. Cebule usunięte z gleby są strząsane z ziemi, a zwiędłe liście odcinane. Dokładnie zbadaj je pod kątem uszkodzeń i chorób. Wybierane są chore i zdeformowane bulwy. Cebule żonkila nadające się do sadzenia są oczyszczane z martwych łusek. Następnie materiał jest myty i wysyłany do dezynfekcji przez 30 minut. Jako roztwór dezynfekujący stosuje się nadmanganian potasu..

Następnie zaczynają dzielić cebulki. Najpierw odrywa się niemowlęta, które można łatwo oddzielić, a reszta, która jest ściśle połączona z bulwą matki, powoli się rozluźnia. Punkty rozdarcia należy traktować popiołem drzewnym lub pokruszonym węglem. Nie odcinaj korzeni cebulek. Oddzieloną cebulę układa się do wyschnięcia w ciemnym miejscu. Następnie są wysyłane do przechowywania w chłodnym miejscu w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza nie przekracza 17 stopni. Umieszcza się je na kartonie lub gazecie w taki sposób, aby istniała między nimi odległość, w przeciwnym razie obszary łez mogą ulec zapaleniu..

Nie zwlekaj z sadzeniem cebul. Czas od momentu usunięcia materiału z gleby do sadzenia w otwartym terenie nie powinien przekraczać 8 tygodni.

Żonkile po kwitnieniu

Żonkile po kwitnieniu

Zimowanie

Kwiaty żonkila nie boją się mrozu. Jednak w regionach, w których zimy są mało śnieżne, niewykopane cebulki mogą trochę zamarznąć. Rozpoczęta odwilż uszkadza części podziemne, ponieważ w tym okresie budzą się cebulki i wykluwają się kiełki. Na otwartej, niezabezpieczonej glebie ze ściółką kwiaty szybko obumierają na początku sezonu wegetacyjnego..

Jeśli roślina znajduje się na miejscu podczas zimowania, to po odczekaniu, aż liście uschną i odpadną, gleba jest ostrożnie poluzowana. Ponadto powierzchnia klombu pokryta jest warstwą ściółki. Zaleca się stosowanie luźnych liści, torfu, popiołu drzewnego lub słomy. Grubość warstwy okrywającej wynosi 10-15 cm, jeśli wymienione składniki nie są pod ręką, krzewy można przykryć spunbond lub agrospanem. Materiał należy przymocować na końcach, aby nie odleciał podczas podmuchów wiatru.

Miejsce jest pokryte ściółką jesienią, kiedy gleba jest odpowiednio zamrożona. Usuń warstwę ściółki po przejściu niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków.

Kiedy wykopać narissę?

Jak i kiedy wykopać NARCYSY. Żonkile pielęgnacja uprawa reprodukcja sadzenie przechowywanie choroby.Jak i kiedy wykopać NARCYSY. Żonkile pielęgnacyjne hodowlane rozmnażanie nasadzenia przechowywanie chorób.

Cebule żonkila są zbierane z gleby w czerwcu-lipcu. Bardzo łatwo jest zrozumieć, że nadeszła chwila. Liście żółkną, końcówki wysychają, a krzew traci kształt. Po strzępieniu bulw z ziemi są one suszone i przechowywane w ciemnym miejscu, gdzie jest chłodno i sucho. Większość odmian żonkila kwitnie przez osiem tygodni. Czas trwania tej fazy zależy od temperatury i wilgotności w regionie, w którym uprawiana jest uprawa. Pod koniec kwitnienia można wykopać podziemny materiał.

Wykopywanie żarówek nie powinno pozostawać na tylnym palniku. Krzewy szybko opadają i tracą wysuszone liście, więc po pewnym czasie trudno będzie znaleźć lokalizację rośliny..

Do usunięcia cebulek żonkila z gleby wygodnie jest użyć skróconego widelca ogrodowego. Bulwy wycina się z liści i łodyg, układa na rozłożonej gazecie, aby wyschły. Miejsce jest wybrane zacienione. Gdy powierzchnia jest sucha, przylegającą glebę można łatwo strząsnąć. Ostrożnie oddziel cebulki potomne od bulwy matki, starając się nie uszkodzić korzeni.

Materiał do przyszłego sadzenia jest badany ze wszystkich stron i odrzucany zgniły, zdeformowany i miękki, a także z oznakami choroby. Zaleca się, aby małżeństwo zostało spalone lub usunięte z miejsca, aby nie zarazić zdrowych cebulek..

Odpowiedni materiał do sadzenia jest myty pod wodą i dezynfekowany. Po co zanurzać na 10-15 minut w ciemnoróżowym roztworze nadmanganianu potasu. Po dezynfekcji są przenoszone do suchego miejsca. Ważne jest, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym suszone są bulwy, wynosiła 22-25 stopni. Warunkiem jest, aby miejsce suszenia było dobrze wentylowane..

Funkcje przechowywania

Funkcje przechowywania cebulek żonkila

Nie zaleca się przechowywania cebulek w zamkniętej plastikowej torbie. Pory muszą „oddychać”, w przeciwnym razie środek zacznie gnić. Biorą również pod uwagę fakt, że w wyniku długiego przebywania poza glebą materiał sadzeniowy jest w stanie emitować gaz. Nadmiar gazu powoduje duszenie żarówek.

W przypadku bulw żonkila wybierz zacienione i dobrze wentylowane pomieszczenie, w którym wilgotność powietrza nie przekracza 70%, a temperatura waha się od 10-12 stopni. Żarówki układa się na palecie lub drewnianym ruszcie w jednej warstwie, aby nie stykały się ze sobą..

Przez całą zimę materiał do sadzenia jest regularnie sprawdzany. Należy to robić przynajmniej raz w tygodniu. Zauważając miękkie i zepsute okazy lub ze śladami choroby, są one niszczone. Żółtawe lub białawe plamy na skórze wskazują na zgniliznę. Ciemnienie skóry i dna jest uważane za oznakę chorób grzybiczych. Musisz włączyć alarm, jeśli żarówki zachorują na zgniliznę bakteryjną. Potem zaczynają brzydko pachnieć.

Metody hodowli żonkili

W większości przypadków żonkil rozmnaża się przez żarówki i dzieci. Niektórzy ogrodnicy uprawiają również żonkile z nasion. Siew organizowany jest ze świeżo zebranego materiału siewnego, który nie wyschł całkowicie. Zbiór nasion rozpoczyna się w lipcu lub późną jesienią. Do siewu przydatne są płytkie skrzynki lub miski, które pozwalają sadzić nasiona bezpośrednio w otwartej glebie na głębokość co najmniej 3 średnic nasion. Siać przyszłe krzaki nie gęsto.

Zgodnie z radą hodowców kwiatów żonkile nie powinny być przesadzane przez pierwsze kilka lat. W tym czasie roślina tworzy mocną, dobrą cebulę. Następnie krzaki ze stabilnymi narządami podziemnymi przesadza się w inne miejsce. Po raz pierwszy żonkile wyhodowane z nasion kwitną dopiero w 6 lub 7 roku życia. Gatunki drobnokwiatowe zachwycają pąkami 3-4 lata po siewie.

Przy pomocy nasion rozmnażają się wyłącznie dzikie gatunki żonkili. Ta metoda nie nadaje się do uprawy odmian hybrydowych, ponieważ prawdopodobieństwo, że sadzonki zachowają cechy odmianowe krzewu rodzicielskiego, jest praktycznie zerowe..

Choroby i szkodniki żonkili

Choroby i szkodniki żonkili

Choroby

Aby zapobiec rozwojowi chorób i odstraszyć szkodniki, podczas uprawy żonkili należy przestrzegać pewnych zasad. Jednak środki zapobiegawcze nie dają stuprocentowej gwarancji, nawet doświadczeni ogrodnicy mają do czynienia z chorobą kwiatów. Narcyzy często cierpią na choroby grzybicze, które mają wiele podobnych objawów..

Fusarium jest najbardziej niebezpieczne dla bulwiastych bylin. Ślady infekcji najpierw pojawiają się na dnie, a następnie choroba dotyka całego krzewu. Cebule pokryte są różowo-białym nalotem, skorupa mięknie, blaszki liściowe szybko żółkną na końcach, po czym nabierają brązowego koloru i giną.

W niektórych przypadkach żonkile rozwijają szarą zgniliznę. Chorobę łatwo rozpoznać po puszystej szarej powłoce z czarnymi kropkami. Na liściach i cebulkach tworzy się płytka nazębna. Na liściach można również zaobserwować jasnobrązowe plamy, które stopniowo zwiększają średnicę, co prowadzi do gnicia pąków i pędów..

Często żonkile ogrodowe są dotknięte zgnilizną prącia lub penicylozą. Z tego powodu, wraz z nadejściem wiosny, cebulki nie są w stanie wykiełkować. Choroba rozwija się z powodu dużej wilgotności w okolicy..

Aby chronić kultury cebulowe przed chorobami grzybiczymi, przed sadzeniem cebulki zanurza się w roztworze Maxima na pół godziny. Gdy tylko pierwsze pędy wylęgną się nad powierzchnią, traktuje się je fungicydem, a mianowicie 1,5% płynem Bordeaux.

Kolejnym zagrożeniem dla żonkili są choroby wirusowe. Mówimy o żółtych lub białych paskach, wirusie mozaiki, plamce pierścieniowej i innych dolegliwościach. Wszystkie te choroby wpływają na kwiat w ten sam sposób. Liście na chorych krzewach pokryte są plamami, plamami i wielokolorowymi pociągnięciami. Pąki gorzej rozwijają się, a cebulki stają się mniejsze.

Szkodniki

Szkodniki żonkila

Szkodniki są również odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się choroby wirusowej. Przenoszą infekcje przez glebę, pyłki, nasiona i narzędzia ogrodowe. Dlatego bardzo trudno jest poradzić sobie z takim problemem. Dotknięty krzak nie zawsze może zostać wyleczony. Aby chronić rośliny, należy przestrzegać profilaktyki:

  • Sadzenie na klombie wymaga zdrowych, dużych cebulek bez śladów uszkodzeń. Wcześniej są moczone w celu dezynfekcji. Małe cebulki, które są miękkie w dotyku, są bardziej podatne na choroby.
  • Kiedy zostaną znalezione pierwsze ślady owadów, które są głównymi nosicielami wirusów, krzewy są przetwarzane. Żonkile wabią chrząszcze, kleszcze, skoczki, mączliki i nicienie.
  • Terminowo wykopać i spalić dotknięte okazy, aż infekcja rozprzestrzeni się na sąsiednie nasadzenia.
  • Takie niebezpieczne szkodniki jak niedźwiedzie, roztocza korzeniowe, nicienie, ślimaki i muchy wolą osiedlać się na kwiatku. Aby chronić roślinę przed żonkilami i nicieniami, tuż przed sadzeniem materiał jest przechowywany w pojemniku z gorącą wodą przez 2 godziny. Krzaki, na których pojawiła się żonkil, spryskuje się 2% roztworem fufanonu. W walce z nicieniami stosuje się chemikalia – karbację lub nemafos. W okresie pączkowania krzewy są traktowane Fitoverm. 20 mg substancji rozpuścić w wiadrze z wodą. Z reguły jeden litr mieszanki wystarczy do spryskania powierzchni co najmniej 10 metrów kwadratowych. m.

Rodzaje i odmiany żonkili ze zdjęciami i nazwami

Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze zdołało do tej pory zarejestrować wiele różnych odmian bylin bulwiastych. W przypadku wszystkich form uprawnych kwiatu stosowana jest jedna nazwa Narcissus hybridus, która obejmuje 13 grup roślin, z których 12 należy do żonkili ogrodowych. Ta ostatnia grupa obejmuje dziko rosnące żonkile. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce i opisowi uprawianych gatunków kwiatów.

Żonkile trąbkowe

Żonkile rurkowe

Szypułka rurkowatych żonkili zawiera tylko jeden duży pączek, który składa się z rurki i okwiatu o równej długości. W niektórych okazach rurka jest dłuższa niż płaty okwiatu. Pąki są ubarwione w dwóch odcieniach, częściej są białe lub żółte. Wspomniana odmiana jest łatwa do rozmnażania. Cebule dorosłych roślin osiągają średnicę co najmniej 0,5 cm.

Gin and Lime to popularna odmiana żonkili cylindrycznych z okwiatem i koroną pomalowaną na jasnożółty odcień. W miarę wzrostu krzewu korona zmienia kolor. Cytrynę zastępuje biała z zieloną plamką.

Duże miseczki

Żonkile z dużymi koronami

Te żonkile rosną pojedynczo. Ich korona ma pofałdowane lub gładkie krawędzie. Korona jest krótsza niż płatki. Kwiaty są pomalowane na szeroką gamę odcieni. Jednak kluczową cechą okazów z tej grupy jest to, że brzegi pąków są ograniczone kontrastowym brzegiem. Czas i czas trwania kwitnienia krzewów mogą się różnić, a także wielkość szypułek w różnych odmianach. Jeśli porównamy widok z dużą koroną z rurką, to pierwsze żarówki wyglądają na znacznie mniejsze.

Jeanine to odmiana z wyraźnymi białymi okwiatami i bogatymi różowymi koronami.

Małe miseczki

Małe żonkile koronowane

Odnosi się do pojedynczych żonkili. Wielkość korony sięga zaledwie 1/3 długości płatków. Pąki średniej wielkości emanują delikatnym aromatem, w którym dominuje jasna białawo-kremowa barwa. Takie odmiany charakteryzują się bujnym kwitnieniem..

Sabine Hay jest jedną z najpiękniejszych przedstawicielek żonkili drobnokoronowych. Kwiat jest niski, ozdobiony pomarańczowym okwiatem i ognistoczerwoną koroną. Na miejscu ta odmiana kwitnie później niż inne żonkile..

Terry (Dwuosobowy)

Żonkile frotte

Ta grupa bylin bulwiastych obejmuje kwiaty o cennych właściwościach dekoracyjnych. Jeden pączek może znajdować się na łodydze szypułki lub w towarzystwie innych. Terry może być koroną lub pełnym kwiatem. Krzewy różnią się kształtem, kolorem i rozmiarem. Żonkile frotte łączą odmiany, które mają wspólne cechy botaniczne, a mianowicie wszystkie mają właściwość frotte.

Tahiti to odmiana, o której tylko nieliczni hodowcy wiedzieli od dawna. Sławę zyskał całkiem niedawno. Wysokość łodygi wynosi 80-100 mm. Jasne płaty okwiatu cytrynowego pośrodku przeplatają się z czerwonymi przegrzebkami. Odmiana wyróżnia się tym, że pąki stopniowo odbarwiają się pod wpływem promieni słonecznych..

Triandrus

Narcyz Triandrus

Grupa triandrus zawiera niewymiarowe odmiany. Długość krzewów waha się od 25 cm, jedna szypułka jest w stanie uformować 2-3 pąki, różniące się miniaturową koroną i lekko wystającymi płatkami.

Ice Wings to atrakcyjna odmiana, której głównym atutem jest efektowna korona i śnieżnobiałe płatki. Krzewy kwitną bardzo długo z dobrą opieką.

Cyklamina

Żonkile cyklamenowe

Te żonkile oznaczają odmiany, które zostały uzyskane przez skrzyżowanie odmiany cyklamenu z innymi formami uprawnymi. Kwiaty sadzi się osobno. Przypominają kształtem cyklamen, ponieważ mają zakrzywione płatki. Cienka korona czasami rośnie dłużej niż płatki. W ciepłych regionach żonkile kwitną bardzo wcześnie..

Sotinga to kwiat o białych płatkach i pomarańczowo-różowych koronach. Otwarcie pąków zależy od warunków klimatycznych obszaru, na którym rosną krzewy.

Jonquilla

Żonkile Jonquillia

Mówimy o odmianach stworzonych przez botaników przez skrzyżowanie żonkila Jonquille. Kultura kwitnie później niż inne. Zielone liście, dzięki bogatemu odcieniowi, są uderzające. Na krótkiej szypułce powstaje tylko kilka kwiatów. Korona ma kształt miseczki. Jego długość nie przekracza okwiatu. Kwiaty bez przesadzania mogą rosnąć w klombie przez 5-7 lat.

Suzy – odmiana nie może pochwalić się długim kwitnieniem, ale ma unikalny złotożółty okwiat i pstrokatą koronę.

Wielokwiatowe lub tacetatowe (Bukietowe, Tazetta)

Żonkile wielokwiatowe lub żonkilowe

Żonkile z opisanej grupy są bardzo mrozoodporne. Na szczycie szypułki tworzy się kwiatostan racemose. Składa się z pachnących kwiatów, których liczba waha się od 2 do 20 sztuk. Płaty okwiatu są zaokrąglone, korona zwarta. Liście mają wyrazisty ciemnozielony odcień..

Hugh Town – żonkil w kolorze cytryny z efektowną pomarańczową filiżanką.

Poetycki (Poeticus)

Poetyckie żonkile

Na szypułce znajduje się tylko jeden biały kwiat z małą koroną, który zajmuje około 1/3 długości okwiatu. Okwiat wyróżnia mlecznobiały odcień. Bulwy podziemne są małe. Wielkość, okres kwitnienia i struktura rośliny zależą od przynależności do określonej odmiany..

Actaea to prawie idealnie ukształtowany żonkil. Charakteryzuje się żółtą koroną, oznaczoną pośrodku zieloną plamką i czerwonym brzegiem.

Hybrydy Bulbokodium

Narcyz Bulbokodium

Miejsce w tej grupie zajmują małe kwiaty w kształcie dzwonu. W Australii hodowcy wciąż hodują nowe odmiany..

Split-Corona

Żonkile z koroną rozszczepioną

Żonkile z tej grupy mają lekko podartą koronę z frędzlami. Płatki również mają tę właściwość. Grupa podzielona jest na 2 podgrupy:

  1. Dzielona korona – korona i płaty w pąku takiego kwiatu wystają naprzeciw siebie.
  2. Papillon – żonkil w kształcie motyla.

Palmares to biały żonkil z różowawym odcieniem, ozdobiony wąską koroną. Kultura kwitnie przez krótki czas i uwielbia światło słoneczne, dlatego lepiej sadzić roślinę w dobrze oświetlonych miejscach.

Wszystkie gatunki

Gatunki żonkili

Przedstawiciele wymienionych żonkili obejmują gatunki i formy hybrydowe..

„Odorus Plenus” to dekoracyjny narcyz frotte, którego kwiaty wydzielają zapach w całym ogrodzie. Odmiana wyróżnia się średnio późnym kwitnieniem..

Warto również wspomnieć o różowym żonkilu – bylinie o różowawej koronie, wyhodowanej w Anglii w 1921 roku przez słynnego botanika D. Beckhouse’a. Roślina została wykorzystana do hodowli wielu odmian. Uważany jest za „protoplastę” żonkili cylindrycznych, jonquillskich, podwójnych i cyklamenowych. Jednak nazwa „różowy żonkil” przetrwała do dziś..

Podrzutka to cyklamen żonkil. Płatki są śnieżnobiałe, a korona ciemnoróżowa. Odmiana zdobyła wiele nagród na światowych wystawach botanicznych..

Korzyści z żonkila

Korzyści z żonkila

Lekarze medycyny wschodniej stosują cebulki żonkila w zapaleniu sutka. Na początek są czyszczone i mielone w blenderze. Gotową masę łączy się z gotowanym ryżem z owsianką lub posypuje mąką żytnią na lepkość. Mieszanina jest rozmazana cienką warstwą na dotkniętym obszarze ciała. Gdy produkt wyschnie, zmyć ciepłą wodą. Zaleca się smarowanie piersi maścią cebulową 2-3 razy dziennie..

Stan zdrowia po takim zabiegu znacznie się poprawia. Jednak przed zastosowaniem środka zaradczego kobieta powinna upewnić się, że nie jest uczulona na substancje tworzące cebulki. Dlatego kilka kropel maści nakłada się wcześniej na skórę i obserwuje, czy pojawia się zaczerwienienie lub swędzenie. Jeśli wystąpi reakcja, należy powstrzymać się od przyjmowania leku..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org