Roślina stokrotka

Roślina stokrotka (Bellis) jest wieloletnim przedstawicielem rodziny Astrov. W naturze urokliwy kwiat można znaleźć w krajach śródziemnomorskich. Rodzaj obejmuje około 14 różnych gatunków.

Nazwa rośliny pochodzi od słowa „perła”. Kojarzy się z miniaturowymi białymi kwiatami dzikich stokrotek. Łacińska nazwa takich roślin – Bellis – została wymyślona przez Pliniusza i oznacza “piękna”. Stokrotka ma wiele różnych nazw. Wśród nich angielska „stokrotka” (czuły skrót od „day’s eye” – „day eye”, która charakteryzuje wczesny czas otwierania kwiatów), która ostatecznie zmieniła się w imię kobiety.

W średniowiecznych Niemczech była taka tradycja: spotykając się z wiosną, mieszkańcy podnosili puchary i wychwalali jej boginię. Świąteczne kubki ozdobiono kwiatami stokrotek. Rycerze średniowiecza dumnie przedstawiali stokrotki na swojej tarczy, ponieważ oznaczało to, że wybrany przez nich powiedział „Tak”.

W święta stokrotki kładziono na stole, sprzątali dom. Dziewczyny i kobiety używały ich do ozdabiania swoich strojów. Stokrotki śpiewane są w poezji i pieśniach, otoczone są aurą legend, baśni i tradycji. Minęły wieki, ale ich chwała nie przeminęła. Nadal zdobią ogrody kwiatowe i są cenione za swój urok i elegancję..

Ze względu na podobieństwo kwiatostanów w wielu krajach stokrotki często służyły jako substytut stokrotek, ulubionych roślin do wróżenia po płatkach, a także stały się podstawą wszelkiego rodzaju legend i opowieści. Dzięki popularnej miłości i wysokiej dekoracyjności stokrotki są popularne w ogrodnictwie od kilku stuleci..

Opis stokrotki

Opis stokrotki

Stokrotka to krótki krzew zielny. Jej liście znajdują się w pobliżu krótkiego korzenia i mają kształt łopatkowaty z tępym wierzchołkiem i ząbkowanym brzegiem. Na bezlistnej szypułce tworzy się pojedyncza główka kwiatostanu. Kwiaty języczkowe są zwykle koloru białego lub różowego. W środku kwiatostanu znajdują się rurkowate żółte kwiaty. Po kwitnieniu powstaje owoc – spłaszczony niełupek.

Początek kwitnienia stokrotek na środkowym pasie przypada na sam koniec wiosny lub wczesnym latem. Może trwać do późnej jesieni, ale szczyt kwitnienia przypada zwykle na pierwszą połowę lata. Po nastaniu upałów nasadzenia tracą nieco na dekoracyjności, a kwitnienie staje się mniej bujne.

Formy ogrodowe stokrotki obejmują rośliny o różnych kolorach, rozmiarach i wzorach kwiatowych. Mogą być proste lub mieć różne stopnie frotte. Najczęściej w ogrodach można znaleźć wieloletnią stokrotkę uprawianą jako dwuletnia. Wynika to z faktu, że wraz z rozwojem krzewów zaczynają tracić swoją dawną atrakcyjność i potrzebują odmłodzenia lub odnowienia..

Pielęgnacja stokrotek / wieloletnie kwiaty niewymiarowePielęgnacja stokrotek / wieloletnie kwiaty niewymiarowe

Krótkie zasady uprawy stokrotek

Tabela pokazuje krótkie zasady uprawy stokrotek na otwartym polu..

Lądowanie Lądowanie odbywa się w czerwcu, po ustabilizowaniu się ciepłej pogody.
Gleba Te kwiaty są mało wymagające dla gleby, ale najlepiej rosną na lekkiej i luźnej glebie gliniastej..
Poziom oświetlenia Rośliny preferują stanowiska słoneczne, dlatego należy je sadzić na otwartych rabatach..
Tryb nawadniania Krzewy potrzebują częstego nawadniania, szczególnie w wietrzne lub parne dni.
Najlepszy opatrunek Do karmienia stosuje się złożone preparaty dla gatunków kwitnących. Stosuje się je co najmniej dwa razy w sezonie..
Kwiat Kwitnienie rozpoczyna się na początku maja i kończy pod koniec lipca.
Reprodukcja Sadzonki, nasiona, podział.
Szkodniki Kleszcze, chrząszcze lub ślimaki, czasami korzenie rośliny są atakowane przez gryzonie.
Choroby Choroby wirusowe, mączniak prawdziwy.

Rosnące stokrotki z nasion

Rosnące stokrotki z nasion

Siew nasion

Gatunki stokrotek można łatwo wyhodować przy użyciu nasion, które mają dobre kiełkowanie. Można je wysiewać bezpośrednio na otwartym terenie. Odbywa się to zwykle w czerwcu, po ustąpieniu ciepłej pogody. Siew odbywa się w wilgotnej glebie, a nasion nie zakopuje się, a jedynie lekko przykrywa przesianym piaskiem lub próchnicą. Do kiełkowania nasiona będą potrzebowały ciepła i światła, a także stałej wilgotności gleby. Aby przyspieszyć proces, możesz dodatkowo przykryć łóżko folią, chociaż bez niej sadzonki powinny pojawić się w ciągu tygodnia. Kilka dni po wykiełkowaniu nasion folię należy usunąć, a kiełki lekko posypać ziemią, aby zapobiec odsłonięciu korzeni.

Sadzonki stokrotek nie zyskują od razu szybkiego tempa wzrostu, rosną tylko w miarę rozwoju. Po dotknięciu liści krzewów nurkują, zachowując odległość do 20 cm, zwykle ta procedura ma miejsce w sierpniu. Przez cały pierwszy rok życia stokrotka rozwija liście, więc kwitnienie nasadzeń można podziwiać dopiero w następnym sezonie..

Dorosłe stokrotki są zdolne do samosiewu, dlatego wschodzące sadzonki należy wiosną przerzedzać. Wraz z tym usuwane są również stare osłabione lub chore okazy. Ale zachowanie dekoracyjności stokrotki w tak prosty sposób nie zadziała. Rośliny odmianowe podczas rozmnażania nasion zaczynają się degenerować: ich kwiaty stają się mniejsze, a cechy odmianowe zanikają.

&# 127801;&# 127801;&# 127801;SADZKA MARGARITA! WZROST z nasion w domu������ SADZONKA MARGARITA! WZROST z nasion w domu

Sadzonki stokrotki

W większości przypadków do uprawy stokrotek stosuje się metodę sadzonek. Wczesny siew pozwala uzyskać rośliny kwitnące w tym sezonie. Do kiełkowania używaj od razu wspólnego pojemnika lub oddzielnych pojemników – pozwala to na mniejsze obrażenia sadzonek podczas nurkowania. Każda dobrze przepuszczalna i pożywna gleba będzie działać na stokrotki. Siew odbywa się według tych samych zasad, co na otwartym terenie. Do kiełkowania nasiona będą potrzebowały ciepła i światła, ale po pojawieniu się kiełków zaleca się przeniesienie sadzonek do chłodniejszego kąta, gdzie nie przekraczają 15 stopni. Idealne godziny dzienne dla kiełków to co najmniej 12 godzin, dlatego wskazane jest stosowanie podświetlenia.

Jeśli sadzonki rosną we wspólnym pojemniku, zbiór przeprowadza się po pojawieniu się na roślinach pełnych liści. Sadzonki należy utwardzić przed przeniesieniem do ogrodu..

Sadzenie stokrotek na zewnątrz

Sadzenie stokrotek na zewnątrz

Najlepszy czas na sadzenie

Sadzonki są przenoszone na ziemię po utworzeniu ciepła na ulicy: późną wiosną lub na początku lata.

Stokrotki preferują słoneczne miejsca, dlatego należy je umieszczać w otwartych łóżkach. Idealnym kącikiem dla nich byłby kwietnik, oświetlony do pory obiadowej. W gorących miejscach, gdzie słońce świeci nawet w ciągu dnia, kwiaty będą wymagały częstszego podlewania. W przeciwnym razie liście stokrotek uschną, a kwiaty zwiędną..

Te kwiaty są mało wymagające dla gleby, ale najlepiej rosną na lekkiej i luźnej glebie gliniastej. Należy unikać sadzenia na nizinach – krzewy będą negatywnie reagować na częstą stagnację wody. Ze względu na niewielkie rozmiary części nadziemnej stokrotki są często używane jako krawężniki lub wypełniają nimi pierwszy poziom mixborderów. Oprócz ziemi można również hodować stokrotki w pojemnikach lub doniczkach..

W warunkach naturalnych stokrotki często rosną na trawnikach wśród zwykłej trawy. Podczas koszenia kosiarka nie dotyka listowia roślin, co zamienia je w chwast trawnikowy. Dzięki temu stokrotki mogą być używane w mieszankach na mauretańskie, kwiatowe trawniki o niskich wymaganiach konserwacyjnych. Od czasu do czasu koszenie pomoże rosnąć twoim stokrotkom, aby trawa ich nie zagłuszyła. Ale do takiej uprawy nadają się tylko dyskretne odmiany o prostych kwiatach..

Sadzenie stokrotekSadzenie stokrotek

Zasady lądowania

Sadzonki są przenoszone w wybrane miejsce wraz z grudką gleby. Aby to zrobić, musisz najpierw przygotować średniej wielkości otwory, zachowując między nimi odległość do 20 cm.Krzewy są przesuwane, ostrożnie zwijając je ze starego pojemnika. Starają się nie dotykać korzeni. Po zagęszczeniu gleby wokół sadzonek są dobrze podlewane.

Dbanie o stokrotki w ogrodzie

Dbanie o stokrotki w ogrodzie

Opieka nad stokrotkami jest uważana za nieskomplikowaną. Polega na systematycznym wykonywaniu podstawowych zabiegów: podlewania, karmienia i rozluźniania. Korzenie stokrotek są małe, więc krzewy będą potrzebowały odpowiedniej ilości wilgoci, szczególnie w wietrzne lub parne dni. Jeśli nasadzenia zabraknie wilgoci, ich kwiatostany zaczną się kurczyć, a podwójne kwiaty mogą zamienić się w proste. Po podlaniu ziemia wokół krzewów jest lekko poluzowana, poprawiając dopływ powietrza do korzeni roślin. Jednocześnie nie zaleca się nadmiernego nawilżania gleby, górna warstwa gleby powinna mieć czas na wyschnięcie.

Dla ułatwienia utrzymania można dodatkowo mulczować teren przy krzakach. Zabieg ten pozwala nie tylko zmniejszyć ilość podlewania, ale także chronić korzenie roślin przed stopniowym narażaniem. Oczyszczenie łóżek z chwastów konieczne jest dopiero w pierwszym roku uprawy. Wtedy rosnące krzaki same je utopią.

Daisy: rośnie i pielęgnujeDaisy: rośnie i pielęgnuje

Najlepszy opatrunek

Do karmienia stokrotek stosuje się złożone preparaty dla gatunków kwitnących. Nakłada się je co najmniej dwa razy w sezonie (do 30 g na 1 m2). Możesz okresowo karmić krzaki i materię organiczną, ale nie powinieneś przesadzać. Nadmiar składników odżywczych prowadzi do przerostu liści i zmniejszenia liczby kwiatów. W celu przedłużenia kwitnienia zaleca się usuwanie kwiatostanów zaraz po ich więdnięciu..

Kwiat

Stokrotki kwitną na początku maja i kończą się pod koniec lipca. W regionach południowych okres kwitnienia jest dłuższy. Kwiaty stokrotki można tam zobaczyć nawet jesienią. Wczesne kwitnienie tłumaczy się tym, że roślina dobrze toleruje zimowanie, doskonale zachowuje się pod śniegiem i szybko rośnie wiosną..

Stokrotki po kwitnieniu

Stokrotki po kwitnieniu

Kolekcja nasion

Nasiona stokrotki mogą dojrzewać w różnym czasie, dlatego zbiera się je etapami. Zazwyczaj są zbierane kilka razy w tygodniu. Przyklejone kwiatostany z nasionami należy odciąć, wybierając moment, aż nasiona opadną z kwiatu z powodu deszczu lub podlewania. Wyekstrahowane nasiona suszy się na kartce papieru w przewiewnym miejscu. Gotowe nasiona wsypuje się do papierowych torebek i przechowuje w ciemnym, suchym kącie do czasu siewu..

Terminowe zbieranie lub usuwanie wyblakłych kwiatostanów zapobiegnie niepożądanemu samosiewie.

Okres zimowania

Stokrotki zimą

Kompaktowy system korzeniowy sprawia, że ​​stokrotki są podatne na silne mrozy. Najczęściej na przemarznięcie podatne są poszczególne odmiany roślin frotte. Należy być szczególnie ostrożnym, jeśli spodziewana jest zima z niewielką ilością śniegu. Grządkę do sadzenia pokrywa się warstwą ściółki o grubości co najmniej 8 cm. Aby to zrobić, możesz użyć trocin, torfu, próchnicy, opadłych liści itp. Odpowiednie jest również schronienie z gałęzi świerkowych lub specjalnego materiału.

Przede wszystkim schronienia potrzebują krzewy rosnące na wzgórzach. Należy zwrócić uwagę na okazy z gołymi korzeniami – są one spiętrzone. Wiosną takie rośliny należy przesadzać na nieco głębszą głębokość..

Zimą do forsowania można użyć krzewów stokrotek. Późną jesienią z ziemi wykopuje się wymaganą liczbę krzaków wraz z glinianą grudą, przesadza do doniczek lub pojemników i umieszcza w chłodnym (około 0 stopni) miejscu. Podlewanie takich roślin powinno być lekkie, aby grudka ziemi nie mogła wyschnąć. 1,5 miesiąca przed pożądanym kwitnieniem pojemnik przenosi się do ciepłego i jasnego miejsca i zaczynają częściej podlewać krzaki.

Metody hodowlane dla stokrotek

Metody hodowlane dla stokrotek

Oprócz uprawy stokrotek z nasion można je również rozmnażać wegetatywnie. Aby to zrobić, użyj sadzonek dorosłych zimujących roślin lub podziel ich krzaki. Metody te pozwalają na zachowanie okazów odmianowych bez utraty wielkości czy liczby kwiatów. Bez szybkiego odmłodzenia stokrotki stają się bardziej podobne do rumianku i kurczą się. Ponadto podział umożliwia przerzedzenie znacznie rosnących kęp stokrotek. Oddzielone krzaki można przenieść w inne miejsce. Korzenie zdrowych okazów pozwalają im bezpiecznie tolerować przeszczepy nawet w okresie kwitnienia..

Podział nasadzeń przeprowadza się co roku lub przynajmniej co drugi rok. Najczęściej odbywa się to pod sam koniec lata lub wczesną jesienią – po kwitnieniu, choć czasami podział przeprowadza się wiosną. Wiosną krzaki są wyciągane z ziemi, a następnie dzielone na części. Kwiaty i pąki są ściskane z wyrostków – odbiorą one roślinom siły, które muszą skierować na ukorzenienie. Wszystkie liście również podlegają usunięciu, ale łodygi ich nie dotykają. Korzenie delenoka są skrócone do długości około 5-8 cm Wszystkie te procedury uproszczą proces adaptacji roślin w nowym miejscu. Po przesadzeniu części krzewu będą mogły ponownie rosnąć. Za kilka miesięcy takie krzewy będą mogły kwitnąć. Nawet podziały pozbawione korzeni mogą się zakorzenić – zaczną wyrastać z podstawy liści.

Reprodukcja stokrotekReprodukcja stokrotek

W przypadku podziału jesiennego, po pierwszej fali kwitnienia, krzewy należy spudować tak, aby gleba była wyrównana między liśćmi w wylocie. Pod koniec lata takie rośliny tworzą małe rozety z własnymi korzeniami. To oni podlegają separacji. Mimo niewielkich rozmiarów takich podziałów kwitną wcześniej niż okazy nasienne..

Sadzonki wykonywane są w tych samych terminach co podział. Najczęściej odbywa się na początku lata. Cięcie sadzonek będzie wymagało ostrego i czystego narzędzia. Pędy boczne z własnymi liśćmi są oddzielone od dorosłego krzewu. Sadzi się je w przygotowanej wilgotnej i luźnej glebie. Co najlepsze, nasadzenia zakorzenią się w półcieniu pod osłoną wykonaną z włókniny. Ukorzenienie sadzonek trwa około 2 tygodni, w sierpniu założone rośliny przenosi się na stałe miejsce uprawy. Takie stokrotki będą mogły kwitnąć dopiero w przyszłym roku..

Szkodniki i choroby

Szkodniki i choroby stokrotek

Miniaturowa stokrotka jest uważana za dość odporną na ataki chorób i szkodników. Jeśli przestrzegasz wszystkich zasad opieki, praktycznie nie możesz się martwić o te kwiaty..

Głównym zagrożeniem dla sadzenia są choroby wirusowe. Porażone rośliny można odróżnić po wydłużonych szypułkach, małych kwiatach i kurczących się blaszkach liściowych. Jednocześnie ich kolor staje się bledszy. Zakażone okazy będą musiały zostać usunięte, a studzienki, w których rosły, należy zdezynfekować ciemnym roztworem nadmanganianu potasu.

Na stokrotkach może czasami pojawić się mączniak prawdziwy. Można go rozpoznać po lekkim, luźnym rozkwicie na nadziemnej części rośliny. Nie będzie można wyleczyć tej choroby, więc krzewy (a przynajmniej ich dotknięte części) będą musiały zostać zniszczone. Resztę nasadzeń i zdrowe części krzewu traktuje się płynem Bordeaux, siarką koloidalną lub innym lekiem przeciwgrzybiczym.

Wśród szkodników na nasadzeniach mogą pojawić się kleszcze, chrząszcze lub ślimaki, zjadające liście stokrotek. Takie szkodniki należy zwalczać odpowiednimi środkami owadobójczymi. Czasami gryzonie wpływają na korzenie rośliny. W takim przypadku stosuje się trucizny.

Rodzaje i odmiany stokrotek ze zdjęciami i nazwami

Ze wszystkich rodzajów stokrotek w ogrodnictwie zwykle uprawia się tylko dwa: wieloletnie i roczne. Opieka nad nimi ma kilka drobnych różnic..

Roczna stokrotka (Bellis annua)

Roczna stokrotka

Ten rodzaj stokrotki jest zwykle uprawiany jako roślina balkonowa lub doniczkowa. W ogrodzie Bellis annua najczęściej występuje w skalniakach. Gatunek ten nie jest tak powszechny jak byliny, więc nie ma wielu odmian ozdobnych dla roślin jednorocznych. Kwiaty mają prostą budowę, niewielkie rozmiary i jasny (zazwyczaj biały) kolor z żółtym oczkiem. Pojawiają się pod koniec lata. Metoda hodowlana – nasiona.

Wieloletnia stokrotka (Bellis perennis)

Wieloletnia stokrotka

Tworzy krzewy o wysokości do 30 cm, rozetę Bellis perennis tworzą liście podłużne lub łopatkowate. Od drugiego roku rozwoju krzewy tworzą wiele lekko owłosionych pędów szypułkowych. Otwierają się na nich kwiatostany w postaci koszy. Ich maksymalna średnica sięga 8 cm, a kolor zawiera odcienie czerwieni, różu i bieli. Długie kwiaty trzciny (lub rurkowe) znajdują się wzdłuż krawędzi kwiatostanów, a małe żółte rurkowe kwiaty są zbierane pośrodku. Po kwitnieniu na krzakach powstają małe płaskie nasiona. Takie rośliny mogą samodzielnie siać. Wiosną ich młode pędy można wykorzystać jako sadzonki..

Wszystkie odmiany takich stokrotek są klasyfikowane według struktury ich kwiatostanów. Pierwsza grupa (ligulosa) składa się z roślin, których główka kwiatowa składa się wyłącznie z kwiatów trzciny. Druga grupa (fistulosa) obejmuje stokrotki o kwiatach w pełni rurkowych. Niezależnie od przynależności do jednej z tych grup, odmiany mogą mieć różny stopień podwojenia kwiatów:

  • Proste kwiatostany. Kosze zawierają do 3 rzędów kolorowych kwiatów rurkowych lub języczkowych. W centrum żółte kwiaty środkowe.
  • Kwiatostany półpełne. Kwiaty trzciny w takich koszach są ułożone w 4 rzędach. Środek składa się z małych rurkowatych żółtych kwiatów.
  • Kwiatostany frotte. Wiele rzędów kwiatów trzciny tworzy kulę, zasłaniając żółty środek przed wzrokiem.

Ponadto kwiatostany stokrotek odmianowych mogą mieć różne rozmiary. Rośliny z główkami nie większymi niż 4 cm są uważane za drobnokwiatowe, średnie to rozmiary od 4 do 6 cm, a duże – od 6 cm lub więcej.

Bella Daisy

Wśród najbardziej znanych odmian stokrotek:

  • Bella Daisy Jest wielokrotnie nagradzaną odmianą o wczesnym okresie kwitnienia. Tworzy kosze frotte o niewielkich rozmiarach i jasnoróżowym kolorze.
  • Pomponeta – tworzy drobne kwiatostany w formie pomponów.
  • Robella – odmiana frotte o średniej (do 5 cm) wielkości kwiatostanów. Tworzy gęste kosze z licznymi rurkowatymi kwiatami o jasnołososiowym kolorze. Odmiana otrzymała prestiżową nagrodę.
  • Rob Roy – tworzy zwarte krzewy o małych czerwonych kwiatach o średnicy ok. 1-2 cm.

Odmiany stokrotek

Istnieje wiele znanych serii odmian, które łączą odmiany o podobnych cechach zewnętrznych. Rośliny w takich seriach mają zwykle różne kolory. Wśród najpopularniejszych odcinków:

  • Rominette – tworzy krzewy do 15 cm wysokości. Kwitną na nich gęste podwójne kosze o średnicy do 2 cm. Ich kolor obejmuje odcienie czerwieni, karminu, a także jasnego różu i bieli..
  • Speedstar – rośliny potrafią kwitnąć już w pierwszym roku życia. Tworzą półpełne kosze koloru białego lub karminowego z wyraźnym żółtym środkiem. Okazy o różowych kwiatach mają białą obwódkę wokół złotego serca..
  • Tasso – Tworzy krótkie pędy z licznymi rurkowatymi kwiatami, tworząc gęsty pompon. Jego rozmiary to do 4 cm, a kolor zawiera różowy, łososiowy, biały i czerwony. Wśród wszystkich kolorów grupy odmian wyróżnia się jasnoróżowy z ciemniejszym środkiem..

Właściwości i zastosowania stokrotek

Właściwości i zastosowania stokrotek

Liście i łodygi stokrotek zawierają substancje, które przyczyniają się do normalizacji procesów metabolicznych w organizmie człowieka, dlatego dietetycy zdecydowanie zalecają dodawanie ich do gotowych dań głównych, przystawek i sałatek, łączenie z innymi ziołami lub stosowanie jako dekoracji danie.

Stokrotki mają właściwości lecznicze i są szeroko stosowane w medycynie. Na bazie rośliny przygotowywane są preparaty do leczenia zapalenia krtani, tchawicy, zapalenia oskrzeli i astmy oskrzelowej. Pomagają przezwyciężyć reumatyzm, pozbyć się choroby nerek. Ekstrakty z liści stokrotki wchodzą w skład maści, które wspomagają gojenie się ran i szybką regenerację po urazach.

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org