Wykonujemy własny stół jadalny do kuchni

Wykwalifikowani mieszkańcy naszego kraju wolą widzieć w swoich domach ręcznie robione meble. I nie jest to zaskakujące. Okazuje się, że takie przedmioty mają niepowtarzalny design. Ponadto możesz dzięki nim zaoszczędzić pieniądze. W tym artykule zaproponujemy wykonanie stołu do jadalni „zrób to sam”. Ale przede wszystkim powinieneś określić rozmiar i kształt swojego przyszłego projektu..

Prosty stół jadalny

Stoły kuchenne wykonane z naturalnego litego drewna prezentują się luksusowo. I są bardzo drogie. A jeśli nie masz dużo pieniędzy, nie musisz się denerwować. Możesz wykonać tę pracę własnymi rękami. W tym celu potrzebujesz następujących rzeczy:

 • Nogi tralkowe stołu w ilości 4 szt. Nie powinny być cienkie, a ich wysokość osiągnie 73 cm.
 • Deski obrzynane w ilości 4 szt. Ich długość powinna wynosić 1 metr. Ten materiał jest wymagany na blat. Szerokość desek wyniesie 60 cm.
 • Para desek o długości 80 cm i 2 deski o długości 40 cm.Te deski są wymagane do ramy.

jak samemu zrobić stół kuchenny

Oczywiście wymaga to narzędzi. Więc znajdź:

 • Szlifierka lub młynek,
 • Samolot,
 • Piła tarczowa i wyrzynarka,
 • Wiertarka i śrubokręt,
 • Wkręty samogwintujące (30 mm) i papier ścierny,
 • Klej stolarski, zaciski i kołki.

Uwaga! Przygotuj więcej: prosty ołówek, gogle, taśmę mierniczą i rękawiczki.

Gotowy stół wykończymy: lakierem, farbą podkładem lub bejcą.

jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami

Postęp:

Prace rozpoczynają się od produkcji blatów. W takim przypadku wszystkie 4 deski powinny mieć długość 100 cm, deski są wyrównane pod względem szerokości i długości, jeśli nie zostały przetarte na tartaku. Następnie weź samolot i dobrze zeszlifuj materiał za pomocą tego narzędzia. Pamiętaj, że przy dobrym szlifowaniu deski będą płaskie i gładkie. Krawędzie są również przetwarzane z wysoką jakością. Odbywa się to tak, aby ściśle do siebie pasowały..

zrób stół kuchenny własnymi rękami z drewna

jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami

Aby połączyć deski, możesz użyć gwoździ lub wkrętów samogwintujących. Ale w naszym przypadku w grę wchodzi klej i kotlety. Najpierw na materiale zaznacza się oznaczenia z krokiem 10-15 cm. Po wywierceniu wykonujemy otwory wiertłem 8 mm na kołki.

Następnie przeszlifuj krawędzie papierem ściernym. Następnie na otwory nałóż klej do drewna. Do obróbki kołków należy użyć tego samego kleju. A następnie włóż je do otworów. Połącz kolejno wszystkie 4 paski. Nadmiar kleju usuwa się papierem ściernym. A po krawędzi blaty są szlifowane samolotem. Również na tym etapie możesz użyć metalowej gąbki, aby drewno miało teksturę.

jak samemu zrobić stół kuchenny

Twój blat jest teraz gotowy. Pozostaje przymocować nogi i wykonać podstawę blatu. W tym przypadku tralki są równomiernie mocowane krótkimi deskami poprzecznymi. Stosowany jest również klej i śruby. Pamiętaj, że klej do drewna musi schnąć przez 12 godzin..

jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami wideo

W następnym kroku nogi muszą być przymocowane do długich nóg poprzecznych i przewiercone w celu późniejszego zamontowania blatu..

Po upływie 12 godzin i wyschnięciu kleju zaczynają montować blat na ramie.

Jeśli zdecydujesz się zrobić szeroki i długi stół, zostanie on wzmocniony. W takim przypadku używane są dwie poprzeczki..

zrób stół kuchenny własnymi rękami z drewna

jak samemu zrobić stół kuchenny

jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami wideo

jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami wideo

Teraz wiesz, jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami. Jednak Twoja tabela może nie być gotowa, ponieważ nie została przetworzona. W takim przypadku przyda się lakier lub bejca. Można go również malować po zagruntowaniu. Kolor stołu może być zupełnie inny. Tutaj możesz oprzeć się na osobistych preferencjach i ogólnym projekcie swojej kuchni..

zrób stół do jadalni własnymi rękami

Błyszczący blat będzie wyglądał świetnie. Tutaj na początek powierzchnia stołu pokryta jest plamą, a następnie lakierowana.

jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami wideo

Kolejna opcja wygląda bardziej szlachetnie. Tutaj nogi są pomalowane na biało, a blat stołu poplamiony..

zrób stół do jadalni własnymi rękami

Stół kuchenny z płyty wiórowej

Doskonały stół okaże się, jeśli użyjesz laminowanej płyty wiórowej. I że jest to bardzo praktyczne, a także korzystne pod względem finansowym. Blaty tych stołów pokryte są ozdobnym plastikiem, który nie boi się ścierania. Dziś możesz kupić arkusz płyty wiórowej, który zostanie przycięty na wymiar, którego potrzebujesz. Z reguły jest to wcześniej uzgadniane w warsztatach meblarskich. Aby utworzyć tabelę, użyj:

 • Jastrychy,
 • Krawędzie końcowe,
 • Listwy łączące i końcowe.

Jeśli znajdziesz odpowiedni rozmiar blatu, będziesz musiał dalej przetwarzać jego krawędzie. W takim przypadku uchronisz go przed wilgocią i upiększysz. W takim przypadku można przykleić taśmę obrzeżową lub zastosować specjalną lamówkę meblową. Najlepiej jednak skorzystać z drugiej opcji, która jest najbardziej odpowiednia w przypadku stołów kuchennych..

Potrzebne są również wsporniki do stołu kuchennego. Nogi można dokupić osobno lub skorzystać z gotowej podstawy. Wszystko będzie zależeć od rysunku, którego używasz. Powszechną opcją są okrągłe nogi, ich wysokość to 71 cm i DD = 60 mm. Można je regulować na wysokość i można je składać. Mogą również różnić się wyglądem..

W oferowanej tutaj wersji nóżki będą błyszczące i chromowane. Nogi pręta będą miały średnicę 60 mm. A blat stołu zostanie wykonany ze śnieżnobiałej płyty wiórowej, której grubość wyniesie 36 mm. Do niego zostanie dopasowana lina w kształcie litery T z białego tworzywa sztucznego z popręgami..

zrób stół do jadalni własnymi rękami

Postęp:

Porozmawiajmy bardziej szczegółowo o tym, jak samemu zrobić stół kuchenny. Oznaczenia są nanoszone na materiał, który musi odpowiadać rysunkowi. W rogach krzywizny muszą mieć promień 60 mm lub więcej..

jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami wideo

Za pomocą wyrzynarki elektrycznej kształtuje się blat stołu. Piła jest używana z odwracalnymi zębami. W innym przypadku w powłoce z tworzywa sztucznego mogą pojawić się wióry. Na początek róg płyty wiórowej odcina się wyrzynarką. Ale jednocześnie pozostaje margines 2 mm. Następnie ostateczny kształt nadaje szlifierka.

zrób stół do jadalni własnymi rękami

zrób stół kuchenny własnymi rękami z drewna

Teraz przejdź do nadziewania rur. Ale przed tym procesem końce należy pokryć szczeliwem silikonowym. Uszczelniacz umieszcza się zarówno w obrzeżu, jak i na górnej krawędzi blatu. Do obrzynania używa się gumowego młotka. Następnie nadmiar szczeliwa jest po prostu usuwany.

jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami wideo

Dołącz nogi. W tym celu najpierw wykonuje się oznaczenia z tyłu blatu za pomocą zwykłego ołówka. Od krawędzi nóg umieszcza się z reguły 100 mm.

zrób stół kuchenny własnymi rękami z drewna

Do mocowania uchwytów stosuje się wkręty samogwintujące z łbem stożkowym. Ich długość powinna wynosić 20 mm. Następnie nogi zakłada się na uchwyty i mocuje kluczem sześciokątnym..

jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami wideo

Jak określane są wymiary

Teraz wiesz, jak zrobić stół kuchenny zrób to sam z drewna. Nasze instrukcje ze zdjęciami i filmami powinny Ci w tym pomóc. Ale ważne jest, aby zdecydować o prawidłowych wymiarach przyszłego produktu..

Jeśli Twoja kuchnia ma standardowe wymiary, użyj rysunków o typowym projekcie, w których wysokość stołu wyniesie 750 mm, a obwód 800 * 500 … 1200 * 600 mm.

jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami wideo

Stół kuchenny musi być zaprojektowany dla określonej liczby osób. Powinna odpowiadać liczbie mieszkańców domu lub mieszkania. Warto też dodać kilka miejsc dla ewentualnych gości. A jeśli do twojego domu wybiera się duża firma, idealną opcją jest tutaj składana konstrukcja..

jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami wideo

Obliczenia należy przeprowadzić w ten sposób, liczbę osób pomnożyć przez 60. Jeśli mówimy o szerokości blatu, to tutaj optymalna wartość wynosi od 800 do 1100 mm.

Uwaga! Szerokie stoły nie zapewniają komfortu siedzącym, a wąskie trudno obsłużyć.

Jak wybrać kształt stołu

Na percepcję przestrzeni kuchennej wpływa kształt stołu kuchennego. Stół prostokątny lub kwadratowy jest uważany za projekt uniwersalny. Taki produkt można zamontować przy ścianie lub na środku kuchni. Ponadto ten stolik pozwala idealnie zaoszczędzić miejsce..

zrób stół kuchenny własnymi rękami z drewna

Modele owalne są również wygodne i piękne. Ale takie stoły nie mogą być bardzo pojemne. Nawet największy obiekt może pomieścić tylko 8 osób. A do takich projektów potrzebujesz przestronnej kuchni..

jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami wideo

W dużej lub małej kuchni możesz zainstalować okrągły stół, który jest również wszechstronną opcją. Ale ten projekt ma mniejszą pojemność..

jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami wideo

Wreszcie

W tym artykule dowiesz się, jak zrobić stół kuchenny własnymi rękami. Oczywiście obejrzyj wideo, aby dowiedzieć się jeszcze więcej informacji dla siebie. I na koniec chciałbym również powiedzieć, że zaleca się odpowiednią pielęgnację stołu. Tylko w tym przypadku posłuży Ci przez długi czas..