Açık dolaplar

Modern tasarımcılar giderek daha fazla mobilya açmayı tercih ediyor. Raflı açık dolaplara, iç veya yan bölümleri olan (giysileri ve ev eşyalarını saklamak için) kapısız ahşap, plastik veya demir yapılar denir. Eşyaları açık raflarda saklamak çok uygundur – ihtiyacınız olan her şey göz önünde ve elinizin altındadır. İstediğiniz öğeyi bulmak için çok sayıda kutudan geçmenize gerek yok.

Fonksiyonel ve pratik gardıroplar odaya “havadarlık” ve hafiflik verir.

9fotoğraf

İnşaat ve malzeme

Dolaplar, tasarıma bağlı olarak dolaplı veya gömme olabilir. Dolap mobilyaları, arka ve yan dış duvarlara, üst ve alt parçalara ve ayrıca çıkarılabilir raflara sahiptir. Dolap mobilyaları, odanın bir veya başka bir alanına kolayca yeniden düzenlenebilir.

Yerleşik yapılar, boş alanı en üst düzeye çıkarmanıza izin verdikleri için standart olmayan yerleşimlere veya daha küçük odalara sahip odalar için çok uygundur..

Açık, yarı açık tasarımlar, yan raflı modeller var. Koridor için, tasarımda elbise askılarının zorunlu olarak dahil edilmesiyle mobilya vazgeçilmezdir. Döndürme mekanizmaları çok uygundur: Paltoyu soyunup kancaya astıktan sonra, askıyı çevirebilir ve yapının kapalı bölümünde kıyafetleri gizleyebilirsiniz..

Meşe veya kayın ağacından yapılmış gardıroplar, pahalı iç mekanlara sahip geniş oturma odalarında asil görünecek. Mobilyaların güvenliğinin ve çevre dostu olmasının çok önemli olduğu çocuk odalarının tasarımında doğal malzeme kullanılmıştır..

Seçkin ağaç türlerinin yüksek maliyeti göz önüne alındığında, bütçe seçeneklerinden mobilya seçebilirsiniz – çam, ladin.

Sunta ve MDF’den yapılmış yapılar tüketiciler arasında popülerdir.. MDF levhanın varyantları, en cesur tasarım fikirlerinde somutlaştırılmıştır. İşleme için uygun olan ve aynı zamanda mükemmel şekilde boyayan böyle bir plastik malzemeden, tamamen tuhaf şekillerde ürünler oluşturabilirsiniz..

Plastik yapılar pratiklikten yararlanır. Neme dayanıklıdırlar, temizlenmesi kolaydır.

Renk ve tasarım

Raflardaki genel arka plana uygun birkaç ayrıntıyı yerleştirmek yeterlidir – ve iç kısım “canlanacaktır”. Gövde üzerinde dövme, oyma ve boyama ile bambu veya asmadan yapılmış hasır kutular, sade bir tasarımın lezzetini verecektir..

Çok sayıda model varyasyonu, açık gardıropları herhangi bir iç mekan için bir nimettir yapar.

Odanın iç kısmında gömme aydınlatmalı açık dolaplar çok etkilidir. Ek ışık kaynaklarının faydalarından bahsetmemek için en basit seçenek bile olağanüstü görünecek. Dolap raflarının içeriğine mükemmel bir genel bakış sağlayacaktır..

Modaya uygun tasarımlarla gerçek sanat eserleri yaratmak için basit tasarımlar kullanılabilir. Lüks açık gardıroplar mobilya mağazalarından satın alınabilir veya kendi çiziminize göre uzmanlardan sipariş edilebilir. Garip şekillerden oluşan gardıroplar (hayvanlar, çeşitli yapılar, çizgi film karakterleri şeklinde) odaya bireysellik katacaktır..

Yan bölümleri olan pratik ve fonksiyonel bir tasarım, çocuk odası, yatak odası ve hatta bir koridoru dekore etmek için en rahat seçeneklerden biridir. Ek yan raflar, kabinin kompakt görünmesini sağlar.

Yatak odasına yarı açık bir gardırop takılması tavsiye edilir. Bir yanda çok sık kullanılmayan eşyaları saklamak için kapalı bir bölüm, diğer yanda ise günlük giysiler, küçük aksesuarlar, dekor eşyaları için ek depolama görevi gören açık bir bölüm var..

Raflı açık dolaplar, okuma odaları, oturma odaları için kitaplıklara bir alternatiftir. Bu tür dolaplar genellikle bir odanın tüm sağlam duvarını kaplar. İç mekanı dekore ederken, açık renkler büyük ölçekli yapıların algılanmasını görsel olarak kolaylaştırdığından beyazı seçmek doğru olacaktır..

Çocuk odasında doğal güvenli malzemeden açık bir gardırop yapılmalıdır..

Paslanmaz çelik raflar rahat ve pratiktir. Bu gardıroplar, odayı cesur, “sokak” tarzında dekore etmeyi “istiyor”..

Renk performansı da çeşitli ve bireyseldir, hepsi iç mekana, verilen stile ve açık dolap sahibinin ruh haline bağlıdır..

Çoğu zaman, duvarlar ve dolaplar ton olarak benzerdir. Oturma odasının içi, okuma odası bu şekilde dekore edilebilir. Ana renk nötr olmayan bir gölge ise, odanın içi renkli hale gelir. Açık raflı koyu veya gri bir dolap, kontrast oluşturan herhangi bir duvarın arka planına karşı muhteşem görünecek..

Birçok profesyonel, mutfakta açık raflı dolapların, kapaklı hacimli dolaplardan daha uygun olduğuna inanmaktadır. Açık dolapların fonksiyonel özelliği, rafların tasarımına tabaklar, mumlar, teneke kutular, kutular gibi çeşitli detaylar ekleyerek iç mekana lezzet katmanıza olanak tanır. Bu tasarım çözümü, Avrupa mutfaklarına benzer.

Ahşap, plastik dolaplar – mutfaklarda, yemek odalarında iç mekan için doğru çözüm. Açık raflı mutfak dolaplarının bir diğer avantajı da, gerektiğinde rafların yerini değiştirmenin veya çıkarmanın mümkün olmasıdır..

İç mekanı çiçek desenli şık perdelerle tamamlayabilirsiniz. Güzel perdeler mutfağın tasarımını tamamlamaya yardımcı olacak.

Avantajlar

Raflı modern açık dolapların çeşitli avantajları vardır:

  • Açık dolaplar hafiftir, bu tür mobilyaların üretimi için daha az malzeme kullanılır, bu nedenle fiyatı daha düşüktür.
  • Çok karmaşık olmayan tasarım, kolay kurulum.
  • Açık raflar, alanda görsel bir artış sağlar.
  • Her şeyin gözünün önünde olduğunu düşünürsek, doğru olanı bulma konusunda zamandan ve emekten tasarruf etmek mümkün..
  • Sıradan yemekler, açık raflarda çok renkli dikenlere sahip kitaplar, iç mekanda dekor görevi görür..
  • Açık raflı fonksiyonel ve pratik dolap fazla yer kaplamaz.

11fotoğraf

Perdelerle süsleme

Kapalı veya yarı açık raflı dolaplara kıyasla açık raflı yapıların düzen ve sürekli temizlik gerektirdiği belirtilebilir. Kapısız dolaplar, düzgün bir şekilde yerleştirilmiş her şeyi yıkmaya çalışan bir çocuk için ilgi çekici nesnelerdir. İçeriği meraklı gözlerden gizlemek genellikle gereklidir. Güzel bir perde bu sorunu hızlı bir şekilde çözmenizi sağlar – sadece çizmeniz gerekir.

Parlak süslemeli perdeler iç mekanda harika görünüyor – ek dekor olarak.

Odadaki iç mekanın tarzını değiştirmek istemeniz durumunda, malzemeyi kolayca başka bir malzemeyle değiştirebilirsiniz – böylece oda farklı renklerle parlar..

Muhteşem bir perde ile dekore edilmiş gardırop, çok sayıda kumaşın bulunduğu yatak odasının genel iç kısmına mükemmel uyum sağlayacaktır. Doğru malzeme seçimi ile odada romantizm atmosferi yaratabilirsiniz..

Açık dolaplardaki tekstiller kolayca değiştirilebilir. Örneğin, perdeleri mevsime göre veya sadece ruh halinize göre kolayca değiştirebilirsiniz – bundan sonra oda tamamen farklı görünecektir..

İdeal seçeneği seçerken, iyi bir tada sahip olmak için odanın özelliklerini dikkate alabilmeniz gerekir. Gerekirse, yardım için danışmanlara başvurabilirsiniz – ideal görünen bir seçeneği seçmenize yardımcı olacaklardır..

Aşağıdaki videoda açık dolaplı mutfak iç tasarımı için daha da fazla seçenek görebilirsiniz..