Herhangi bir yatağın gururu, şık ve güzel bir başlıktır. Duvarı aşınmadan ve yağlı izlerin ortaya çıkmasından korumanın pratik bir işlevini yerine getiren başlık, diğer şeylerin yanı sıra uyku yuvasını süslüyor. Ancak, bu eleman olmadan tek veya çift kişilik yataklar görmek giderek yaygınlaşıyor. Üreticiler, müşterilere koruyucu tahtalar olmadan uyku ve rahatlama için orijinal doğrama modelleri sunarak kabul edilen standartlardan sapmaya başladı. Görünüşe göre, çoğu durumda, bir aile yatağı için böyle bir tasarım seçeneği, mutlu sahiplerin yatak odaları için daha şık ve sıradışı bir ortam yaratabildikleri için haklı bir karar haline geldi..

özellikler ve faydalar

Başlıksız yataklar, yatak odalarına ilginç bir vurgu eklemek isteyen alıcılar arasında bu tür mobilyaların çok popüler olduğu için bir takım avantajlara sahiptir. Ana avantajı çok yönlülüğüdür. Ürünler, herhangi bir tasarıma, herhangi bir iç mekana sahip odalar için uygundur. Seçilen tarzdan bağımsız olarak – modern, klasik, yüksek teknoloji, avangard veya minimalizm, yatak mükemmel bir şekilde sığacak ve iç ortamı vurgulayacaktır.. Ayrıca, sahibi duvarı orijinal bir şekilde dekore ederek kişisel yaratıcılığını gösterebilecek: bir raf kurarak, güzel bir panel veya orijinal bir lamba asarak..

Bu tür döşemeli mobilya parçalarının bir diğer önemli artısı işlevselliktir.. Hemen hemen her yatakta, herhangi bir eşyayı katlayıp saklayabileceğiniz, odada yerden tasarruf edebileceğiniz geniş keten kutular bulunur. Ayrıca, artan güvenilirliği de unutmamalıyız. Yataklar, mukavemetleri ve mükemmel performans özellikleri ile ayırt edilen sunta ve MDF’den yapıldığından, başlıksız mobilyalar yüksek aşınma direncine sahiptir..

Bu nitelikler sayesinde, doğru seçilmiş bir yatak uzun yıllar dayanacak ve sahibine olumlu duygular getirecektir..

Tartışılmaz avantajlar ayrıca şunları içerir:

 • özel bir yatak alma fırsatı. Yatak başlığını atölyede ayrıca sipariş ederek, kendi elinizle yaparak veya basitçe yatağın üstündeki duvarı güzelce dekore ederek, yatak odası, dinlenmenin ve uyumanın keyifli olacağı özgün ve eşsiz bir yere dönüşecektir. Özel iç mekan çok ucuz değil;
 • kompakt boyut – sırtsız yataklar genellikle standart seçeneklerden biraz daha küçüktür, bu da onları küçük daire sahipleri için çok popüler hale getirir. 160×200 cm, 120×200 cm ölçülerinde modelleri vardır; yatak ayrıca master’a gerekli parametreler belirtilerek siparişe göre yapılabilir;
 • çok yönlülük yerleştirme – başlıksız ahşap bir yatak, uzunluk ve genişlikte bir duvara dayanabilir.

Çeşitler

Başlıksız yataklar, sadece standart uyku yerlerinden görünüm olarak farklılık göstermez, aynı zamanda kendi aralarında da farklılık gösterir.. Bu mobilya parçaları için birkaç seçenek vardır:

 • kör kutu – genellikle otellerde ve hanlarda görülür. Bu, şilteyi tutan, kumaşla kaplanmış kenarları olan bir çerçevedir;
 • yaylı bir kutu, yaylı bir kutu veya bir yay bloğudur, şilteli veya şiltesiz kullanılabilir;
 • ortopedik kafesli yatak – yatak kutusu lamine sunta, doğal ahşaptan yapılmıştır;
 • kaldırma tertibatlı yatak – uyku yatağının çerçevesi lamine suntadan yapılmıştır, ahşap, kumaşla kaplanabilir. Genellikle kişisel eşyalar için saklama kutuları ile birlikte gelir.

Nasıl seçilir?

Başlıksız bir yatak satın almadan önce aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekir:

 • Boyut. Bu faktör, odanın alanına ve üzerinde uyuyacak kişi sayısına bağlıdır. Başlıksız çift kişilik yatak 160 cm genişliğe ve 200 cm uzunluğa sahiptir Bir buçuk versiyon 120 x 190-200 cm parametrelerdir. Daha küçük modeller 80 x 120 cm boyutlarında olabilir.
 • Malzeme. En kaliteli ve inkar edilemez güzellikteki yatak ahşaptır. Ancak bu tür ürünlerin fiyatı, sunta, MDF’den yapılmış uyku yerlerinden daha yüksek bir sipariştir. Ayrıca yataklar metalden yapılabilir. İkincisinin maliyeti de oldukça yüksektir. Fiyat-kalite oranı açısından sunta ve MDF en uygunudur..
 • Bitiricilik. Döşemeli mobilyalar için en pratik bitiş jakardır. Ayrıca hakiki deri ve suni modeller de var, üçüncü seçenek maliyet açısından daha kabul edilebilir..
 • Ayak. Başlığı olmayan yataklar, ayaklı olmadığında daha şık görünür. Ek olarak, eksik eleman kırılmadığı veya düşmediği için daha güvenilirdirler. Ürün için en uygun yüksekliği seçmek için üzerine oturmanız ve ayaklarınızı yere indirmeniz gerekir. Tüm ayak zemin kaplaması üzerinde kendinden emin bir şekilde durmalı ve kişi bu pozisyonda rahat ve konforlu olmalıdır..
 • Temel. En kaliteli lameller elastik olarak kabul edilir, ancak aynı zamanda güçlü malzemelerdir. Örneğin, mobilya için en iyi seçenekler huş, kayın, dişbudaktır. Birbirlerinden 2,5-10 cm uzaklıkta olmalıdırlar..

Tasarım fikirleri

Başlık gerekli olmaktan uzak. Başlık gibi bir detayı olmayan güzel ve özgün bir yatak yaratmanın birçok yolu vardır:

 • duvar. Yatağın “başını” duvara dayayarak, başlık ihtiyacı kendiliğinden ortadan kalkar..
 • Dekoratif yastıklar. Boş bir duvara yaslanmak istemeyenler veya dekoratif kaplamayı bozmaktan korkanlar için mükemmel bir seçenek. Tek olumsuz, yatağın hareket ettirilememesidir, çünkü yastıkları yeni bir yere çıkarmanız ve yeniden asmanız gerekecektir..
 • Resim veya panel. Desteğe gerek yoksa duvarı güzel modüler görüntülerle süslemek yeterlidir..

 • Duvar aplikleri, lambalar. Yapay aydınlatma cihazları, iç mekanı tamamlayacak ve yatağın üstündeki alanı süsleyerek tüm dikkati kendinize aktaracaktır. Kimse başlığın yokluğunu fark etmeyecek.
 • Yatağın arkasındaki duvar dekore edilebilir ayrı bir göze çarpan renkte.
 • kurulu panel zeminden tavana kadar, dikkati eksik sırttan uzaklaştıracaktır. Panelin yüksekliği sadece tesis sahibinin zevkine ve isteklerine göre belirlenir..
 • Raflar ve nişler. Yatağın arkasındaki alan iyi bir şekilde kullanılabilir. Başlık olarak, çeşitli şeyleri saklamak için raflar yapabilirsiniz..

 • kanopiler yatağı süsleyecek ve bir sırtın yokluğunu gözlerden gizleyecektir. Yükseklik evin sahibine bağlıdır.
 • Ekran. Dekoratif bir unsur olarak değil de başlık olarak kullanırsanız daha etkili bir sonuç elde edebilirsiniz. Bu seçenek özellikle oryantal tarzda dekore edilmiş bir dairede uygundur..
 • Odun. Eski kapılar, panolar, panjurlar, herhangi bir nedenle gereksiz hale gelen ahşap ürünler. Eski püskü yaşlılık modaya geri döndü, özellikle onu Provence, Shabby chic, Country tarzında iç mekanla birleştirirseniz.

 • Ayna. Herkes yatağın başına bir ayna asmaya cesaret edemez, ancak cesaret edenler ödüllendirilecektir. Başlık gibi bir unsur, yatağı vurgulayacak, vurgulayacak ve gerçek bir ilgi uyandıracaktır..
 • Fonlar, başlık yerine görkemli bir şey inşa etmenize izin vermiyorsa, bu sorunu doğaçlama araçlarla çözebilirsiniz.. Ana şey, kendi evinizi dönüştürmek için ilham ve arzudur. Kitaplar, bambu kamışı, ahşap çıtalar orijinal başlık olarak kullanılabilir. Herhangi bir ikinci el mağazasında, kendi yararınıza başarılı bir şekilde dönüştürülebilecek ilginç küçük bir şey vardır..
 • Asılı halı. Birçoğu bunun geçmişin bir kalıntısı olduğunu düşünecek, ancak yatağın başlığına modern bir yumuşak asılı halı takmak yatak odanızı çeşitlendirebilir. 150×200 cm ölçülerinde standart bir halı, bir buçuk metrelik bir şilte için idealdir. Hint tarzı pamuklu halı, inceliği ve havadarlığı nedeniyle yatak odası için parlak bir dekorasyon olacaktır..

İncelemeler

Başlıksız yataklar, yan yataklardan çok daha az satılır ve bunun ana nedeni, alıcıların duvarları lekeleme korkusudur. Ve gerçekten de, referansların kanıtladığı gibi, yatak duvarın hemen yanındaysa, duvar kağıdında kısa bir süre için yağlı izler belirir. Pek çok kişi bu sorunu yastık yardımı ile çözer ve sonrasında herhangi bir şikayet ortaya çıkmaz..

Başlangıçta tahta eksikliğini oynayan yatak başı olmayan bir yatağın sahipleri, satın alımlarından memnunlar – aile yataklarının odanın en önemli özelliği olduğunu, misafirlerin kıskançlığı olduğunu söylüyorlar..

Aşağıdaki videoda yatağın başını başka nasıl dekore edebileceğinizi öğrenebilirsiniz..