Her mobilya gibi bir bilgisayar masası da her kişinin ihtiyacına göre ayrı ayrı seçilir. Masada çalışırken ana kriter rahatlık ve rahatlıktır. İkinci en önemli kriter, ek organizasyon teknolojisi, çeşitli nesneler ve üzerinde bulunması gereken her şey dikkate alınarak yeterli alan..

Örneğin masada bir bilgisayar monitörü, hoparlörler, yazıcı, klavye ve bilgisayar faresi olacağı öngörülmüştür. Masada çalışan kişi için kullanım anında birbirine karışmadan ve problem yaratmadan uyum sağlamalıdır. Bugün bilgisayar masasının boyutu hakkında konuşacağız..

standartlar

Bir bilgisayar masasının standart boyutunu, yüksekliği saymadan en küçük değerlerden başlayarak düşünmek her zaman daha iyidir, diğer boyutlar kısıtlama olmaksızın artırılabilir..

Boy uzunluğu

Yanlış seçilmiş bir masaüstü yüksekliği, görme bozukluğuna ve omurganın eğriliğine neden olabilir. Ayrıca, çalışma sırasında kişi daha hızlı yorulur ve rahatsızlık hisseder. Masanın yüksekliği, bir kişinin arkasında çalışırken oturacağı pozisyonu etkiler. Çok alçak bir masa, sırtınızı eğip biraz öne eğilmenizi sağlarken, yüksek bir masa da sizi başınızı dik tutmaya zorlar..

Vücut şu pozisyonda olmalıdır: sırt düz, ön kollar gevşemiş ve masaya serbestçe yerleştirilmiş, omuzlar kaldırılmamış, kaslar gevşemiş. Aynı zamanda, ayaklar düz durmalı, tabanla zemine tamamen temas etmelidir..

Bir bilgisayar masasının standart yüksekliği 750 mm veya 75 cm’dir.Erkeklerin ortalama yüksekliğine göre hesaplanır – yaklaşık 175 cm ve kadınlar – yaklaşık 162 cm.Tablonun yüksekliği aşağıdaki formül kullanılarak bağımsız olarak hesaplanabilir: yükseklik (cm) x 75 cm / 175 cm = masa yüksekliği. Bununla birlikte, aile üyeleri arasında önemli bir boy farkı varsa, bu formül pek işe yaramaz. Bu nedenle, standart bir yükseklik seçmek daha iyidir. Birkaç cm’lik hatalar çalışmayı hiç zorlaştırmaz ve masa tüm haneler için uygundur..

Yükseklik çok küçükse veya tersine büyükse, örneğin 150 veya 190 cm, o zaman bu sorunun çözülmesine yardımcı olacak birkaç olası seçenek vardır:

 • Sandalye yükseklik ayarı. Bu çözüm, düşük kullanıcılar için uygundur, bir ayaklık gereklidir.
 • Parametrelerinize göre ayrı ayrı masa siparişi.
 • Ayarlanabilir masa üstü. Bu modeller özellikle okul çocukları arasında popülerdir, sandalye gibi özelleştirilebilirler..

Genişlik

Masanın genişliği çok küçük veya çok büyük olmamalıdır, aksi takdirde böyle bir masada çalışmak son derece elverişsiz olacaktır. Köşe modelleri 160 ila 170 cm genişliğinde standarttır Dar masalar 120 veya 130 cm genişliğinde yapılabilir Düz masalar – 100 cm’den.

Bununla birlikte, genişlik birkaç faktöre bağlıdır:

 • 60-70 cm, kullanıcının rahat pozisyonu için özel olarak tasarlanmış minimum alandır. Maksimum değer 80-95 cm.
 • Sistem bölmesi en az 20-30 cm olmalıdır..
 • Bordür için önceden bir yer öngörmek daha iyidir, masanın genişliğini artıran 30-40 cm alacaktır..
 • Köşe yapılı modeller yaklaşık 50-60 cm’lik bir tezgah dönüş boşluğuna sahip olmalıdır..

Derinlik

Bir bilgisayar masasının tüm boyutları derinliğine bağlıdır. Derinliği hesaplarken aşağıdakileri dikkate alın:

 • Üst yapısı olmayan masalar en az 45 cm derinliğe sahip olmalıdır..
 • Üst yapıların varlığında derinlik artar ve 60-70 cm’dir..
 • Çekmecelerin varlığında bu parametre en az 65 cm’dir..
 • Raflı köşe masaları en az 85 cm derinliğindedir..

Modeller

Bir bilgisayar masasının oldukça popüler ve yaygın bir versiyonu, basit bir düz olanla birlikte bir köşedir. Başlıca avantajı, özellikle küçük dairelerde takdir edilen alanla ilgili kompaktlığı ve ekonomisidir. Ayrıca tasarım özellikleri nedeniyle daha accomodating..

Masada çalışma süresi, kişinin doğru oturma pozisyonundan ve tüm nesnelere kolay erişimden kaynaklanmaktadır. Ve köşe masası, şekli nedeniyle, kendi içinde zaten tam olarak aynı çalışma “üçgenini” oluşturuyor..

Modelin avantajları:

 • Monitör, gözlerinizden en az 50 cm uzağa yerleştirilmelidir. Masa tablasının en az 60 cm genişliğe sahip olması gerektiği ve 50 cm’nin zaten güçlü bir ihlal ve normdan sapma olduğu ortaya çıktı. Köşe masalarda, bu koşulun yerine getirilmesi çok daha kolaydır, çünkü kullanıcı nihayetinde hala bu “üçgen” içindedir..
 • Masadaki tüm öğelere daha kolay erişim.
 • Sistem birimi, fazladan bir kaldırım taşı kaplamaması ve ayak altına müdahale etmemesi için daha fazla çıkarılabilir.
 • Ek eklentiler de erişilebilir bir yarıçap içindedir, bunlara tüm tablo boyunca ulaşmanıza gerek yoktur.

Toplamda, monitörün ve klavyenin konumuna bağlı olarak 2 tür bilgisayar köşe masası vardır:

 • diyagonal düzenleme – kişi net bir şekilde çapraz oturur, yüz köşeye doğru yönlendirilir. Mini modelleri temel olarak ayıran şey budur. Dezavantajı az işlevselliktir. Başucu masaları çoğunlukla açıktır, geri çekilebilir parça yoktur. Ancak bu çözüm, alanın çok sınırlı olduğu çok dar alanlar için mükemmeldir..
 • Çapraz olarak dikey düzenleme – yüz de köşeye bakar, ancak her zaman duvara veya pencereye doğru, yani dikey olarak dönebilirsiniz. Masalar oldukça büyüktür (her yönde en az 130-140 cm). Ancak işlevsel olarak çok daha yüksekler, işyerini neredeyse tamamen donatabilirsiniz..

Ek üst yapılar, ürünün şekline bağlıdır (diyagonal veya diyagonal olarak dik). Oldukça hantaldırlar ve geniş bir alanı kaplarlar:

 • diyagonal seçeneği. Tablo dikkate alınması gereken çok küçük. Masanın kenarının uzunluğu sadece 60-70 cm, bazen daha da az. Bu durumda, eklentiler son derece nadirdir. En çok tercih edilen, masanın dışına taşacak bir komodindir..
 • Çapraz olarak dik model. Avantajı, masa olarak kullanılabilecek oldukça uzun bir yan masa tablasıdır. Bu modeller için, bir standın üst yapısı yeterli değildir ve çoğu zaman ayarlama ile oldukça karmaşık bir yapıyı temsil ederler. Dikey alan aktif olarak kullanılmaktadır ve hacimli olmalarına rağmen bu modeller talep görmektedir..

Raflı masalar da farklı tiplere ayrılmıştır:

 • Diyagonal. Tasarım her iki tarafta da aynıdır. Raflar tüm klasörleri rahatça yerleştirmenize izin verdiği için belgelerle çalışmak için uygundur. Ev için uygun değildir, iç mekanla uyum sağlamaz ve yalnızca çalışma, ofis seçeneği olarak hizmet verir..
 • Çapraz olarak dik. Sol veya sağ tarafta bir adet geniş raf ünitesi. Bu modeller etkileyici görünüyor, birkaç raf ve katman olabilir. İç ilginç ve sıradışı görünüyor.

Çekmeceli ve raflı masalar:

 • Diyagonal. Bu modellerde tasarım çok sınırlıdır ve bu nedenle kutular hacimli olmaları nedeniyle nadiren kurulur. Çoğu durumda, aşağıda sadece açık raflar vardır..
 • Çapraz olarak dik. Bu masaların büyüklüğü göz önüne alındığında, açık bir rafa sığması ve düzgün bir şekilde katlanması zor olan çeşitli şeyleri saklamak için bir veya iki çekmece yerleştirmek oldukça mümkündür..

Organizasyonun karmaşıklığı göz önüne alındığında, az parayla bir köşe bilgisayar masası satın alabilirsiniz. Tabii ki, tasarım ne kadar karmaşıksa, fiyat o kadar artar. Modellerin çoğu suntadan yapılmıştır ve başlangıç ​​malzemesi olarak maliyeti düşüktür..

Artan sırayla en yaygın modellerden birkaçı:

 • Sokol fabrikasından model, basitleştirilmiş ancak kompakt seçenekler kategorisine ait – “Russel”. Şekil yamuk, üst yapı yok, yan duvar oldukça uzun – 90 cm.Tablonun boyutu küçük olmasına rağmen, sistem ünitesi için ayrı bölmeler ve yazıcı için ayrı bir yer sayesinde şekil iyi bir kapasite sağlar. Klavye ve fare için hareketli bir raf sağlar. Böyle bir masanın fiyatı 3200 ruble.
 • Benzer bir model, yalnızca eklentili, ancak yazıcı için ayrı bir yer yok – “PKS-7”. Maliyet de 3200 ruble.

 • “Şahin”. Kenarları 98 cm uzunluğunda olup, model oldukça derindir. Her iki kenarında da yapısı aynı, çekmeceli komodin, sistem ünitesi için bir bölme ve simetrik olarak yerleştirilmiş üst yapılar var. Masa bir dairenin sektörü şeklindedir. Maliyet – 7300 ruble.
 • “KST101” Sokol fabrikasından, çok az işlevselliğe sahip, ancak ilginç bir tasarıma sahip. Bu modelin alt kısmında bölme yoktur ve şekli standart olmayan bir çözüme sahiptir. Üst yapı, üst rafı içeren ve monitörü çevreleyen uzun bir oval gibi görünüyor. Konum, aynı anda bir yönde veya birkaç yönde olabilir. Böyle sıra dışı bir masanın fiyatı 9.300 ruble.
 • “COP 2020” – gardırop ve masa ile kombine modelin en tipik temsilcisi, yerleştirme diktir. Fiyat – 11.500 ruble. Sadece birkaç yönde daha geniş bir yerleşime sahip benzer bir model, mobilya mağazası “Mebeline” tarafından 10.700 ruble için sunulmaktadır..

Seçim yaparken nelere dikkat etmeli?

Birkaç basit ipucu:

 • Bir bilgisayar masası seçerken, nerede ve hangi yerde duracağına hemen karar vermek önemlidir. Masayı duvara yakın yerleştirmeyi düşünüyorsanız, bu durumda dikdörtgen modele dikkat etmek daha iyidir. Küçük üçgen masalar genellikle tesisin köşelerine kurulur. Hangi modeli seçerseniz seçin, çalışmanın rahat ve konforlu olması önemlidir..

Bu nedenle, masa tablası, yani derinliği önemli bir rol oynar. Çalışma sürecinde, üzerine bilgisayar monitörü sığmalı ve masada çeşitli kağıt ve belgelerle çalışılacak bir yer olmalıdır..

 • Yarım daire şeklinde kesilmiş masa üstü, kolan alanını arttırır. Masadaki tüm nesnelere, onlara ulaşmak zorunda kalmadan erişmenizi sağlar..
 • Klavyeyi yerleştirmek için ayrı bir raf masa tablasının biraz altında olmalıdır. Bu, masanın çalışma yüzeyinde büyük ölçüde yer tasarrufu sağlayacaktır. Bununla birlikte, bir çekmece rafı, yalnızca odada boş alan varsa ve varlığı hiçbir şekilde gerekli değilse uygundur..
 • Bazen modellerde bilgisayar faresi için kayar bir raf bulunur, ancak bu yalnızca nadiren kullanıyorsanız uygundur..

 • Gelecekte organizasyon ekipmanı satın alınırsa, uygun şekilde yerleştirmek için ayrı raflara sahip olmak gerekir. Sistem birimi için bir bölme gereklidir.
 • Rahat bir bacak pozisyonu için yeterli alan olması da önemlidir. Yaklaşmak için bir fırsat olmalı. Bu nedenle, masanın tasarımını ve bacakların yerleşimini dikkate almak önemlidir..
 • Masada hareket etmek için bacaklarda tekerleklerin olması gereksiz olmayacaktır. Bu durumda, yerini sorunsuz bir şekilde değiştirebilir..
 • Modern modeller, kabloları gizlemek için özel gizlenmiş yuvalarla donatılmıştır, elbette daha pahalıdırlar, ancak görünmez teller estetik olarak daha iyi görünür..

Tablonun yapıldığı malzeme:

 • Günümüzde en yaygın olanı, düşük fiyatları nedeniyle ahşap masalardır. Ancak metal de oldukça yüksek talep görmeye başladı..
 • Ahşap modeller ucuzluğu nedeniyle ağırlıklı olarak suntadan (sunta) monte edilir. Masif ahşap yapılar pratik değildir ve nadirdir. Ofisleri dekore etmek veya eski stili korumak için çok pahalı ve daha uygundurlar..
 • Sunta masa alırken tezgahın kalınlığına (en az 1 cm veya 10 mm) ve dış kaplamanın kalitesine bakarlar. Standart olarak, en bütçe seçeneklerinden başlayarak, dış katman, yüzeyin kendisini reçinelerden ve mekanik hasarlardan korumalıdır. Bazen vicdansız üreticiler, paradan tasarruf etmek için, duvara yakın duracakları ve görünmeyecekleri beklentisiyle arka kenarları açık bırakırlar..

Ayrıca kenarlar, erken aşınmalarını önleyecek koruyucu bir kenar (kenar) ile kaplanmalıdır. Metal veya plastik olabilir ve masa tablasının kenarına yapıştırılarak veya kesilerek yapıştırılır. Nesnelerin masadan yuvarlanmasını önlemek için uzunlamasına kenarı ana yüzey seviyesinden biraz daha yüksek yapılır. Genel olarak, ahşap modeller güvenilirdir ve çok pahalı değildir, ancak, montaj sırasında bağlantı noktaları parçalanabilir.

 • Metal bilgisayar masaları, demir çerçeve ve cam veya ahşap masa yüzeyidir. Daha güçlüdürler ve ahşap olanlardan çok daha uzun süre dayanırlar, ancak genellikle dairenin içi ile uyumlu değildirler. Bu nedenle, genellikle onları ofislerde kullanırım. Genellikle başlangıç ​​malzemesi alüminyum veya paslanmaz çeliktir..
 • Cam üstü bir masa, yüksek teknolojili daireler için mükemmeldir. Camın kalınlığı 1 cm veya 10 mm’dir. Camın dezavantajları kirlenmesi ve sıcaklığıdır, yüzeyi oldukça soğuktur. Avantajları, kirlerin çok daha kolay temizlenmesi ve ürünün pratik olarak örneğin çizikler gibi mekanik hasarlara maruz kalmamasıdır..

Bağlantı elemanlarını seçerken birkaç önemli ayrıntıya bakarlar: Kayar raf kılavuzları metalden yapılmalıdır, böylece plastikten farklı olarak uzun süre dayanırlar. Tekerlekli masa, konumunu sabitlemek için bir kilitleme mekanizmasına sahip olmalıdır..

Boyuta göre bir tablo seçerken, ona ayrılan alanın boyutunu dikkate almak önemlidir. Masaüstünün genişliği, bilgisayar monitörünün gözlerden yaklaşık bir metre uzakta olması için en az 60 cm olmalıdır. Uzunluğu, sadece bir monitör veya ek ekipman için bir yer mi barındıracak, kağıtlarla çalışsın, amaca uygun olmalıdır..

Masa en az 75 cm yüksekliğinde olmalıdır.. Böylece monitörün orta noktası göz seviyesinin biraz altında kalıyor. Bazı modellerde özel olarak ayarlanabilen bir stand bulunur. Bir klavye ve bir bilgisayar faresi için bir çekmece rafı, bu nesneleri rahatça kendi üzerine yerleştirmelidir. Modayı ve minimalizmi kovalayamazsınız, aksi takdirde bunları işinizde kullanmak elverişsiz olacaktır..

Renk konusunda ise açık tonlara sadık kalmalısınız. Çok koyu bir kaplama, monitörün parlak ekranıyla güçlü bir kontrast oluşturacak ve gözlerde rahatsızlığa neden olacaktır. Ayrıca toz, karanlık bir yüzeye hızla yerleşir..

Bir bilgisayar masasının nasıl seçileceği hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..