İyi ve sağlıklı bir uyku, başarılı bir günün ve genel olarak sağlığın anahtarıdır. Ama sadece 8 saat uyumak bunun için yeterli değil. En önemli şey doğru yataktır. Bir buçuk şilte, bir kişinin tamamen iyileşmesi için idealdir. Makale, şiltelerin ne olduğunu, avantajlarının neler olduğunu ayrıntılı olarak açıklar ve ayrıca en popüler üreticilerin derecelendirmesini sağlar..

standartlar

Tüm şilteler dikdörtgendir. Kural olarak, yarı uyuyan bir yatağın genişliği 120 cm’dir – bu standarttır, ancak başka seçenekler de vardır.. Boyutlar açısından, yatak dört kategoriye ayrılabilir:

 1. 120×190 cm;
 2. 140×190 cm;
 3. 120×200 cm;
 4. 140×200 cm.

120 cm genişliğindeki şilteler iki kişi için uygun değildir. Ancak biri için rahat ve sağlıklı bir uyku için yeterli alan olacaktır. Birisi uyku sırasında en büyük hareket özgürlüğünü tercih ederse, burada 140 cm genişlik idealdir.Bu tür şilteler genellikle örneğin küçük dairelerde çift kişilik şilte olarak kullanılır..

Ayrıca, yüksekliğin de büyük önem taşıdığını unutmayın..

Her şey yatağa bağlı. Uyumak için bir kanepe kullanıyorsanız, yüksekliği 2 ila 10 cm arasında değişen şilteler kullanabilirsiniz, böyle bir yatak istendiği zaman çıkarılabilir. Standartlar açısından burada önemli olan yaylı yatak olup olmamasıdır..

Yaysız olanlar 15-25 cm yüksekliğe sahiptir, en popüleri 16 cm yüksekliktir.Yatağın tabanı yaylı ise, yüksekliği çok daha yüksek olacaktır. Standartlara göre 19-32 cm’dir.Ancak uygulamada görüldüğü gibi, en çok 20-22 cm yüksekliğinde şilteler satın alınır..

Bunlar, sağlıklı ve sağlıklı uyku için bir yer seçerken güvenilecek en temel standartlardır..

Ama yine de, tercihlerinizi unutmayın..

boyutları nelerdir?

Mağazalar çok çeşitli şilteler sunar. Bu, yatakların artık sadece standartlara göre değil, aynı zamanda siparişe göre, yani alıcı tarafından sağlanan boyutlara göre üretilmesinin basit nedeni için uygundur. Bu, uyku yerinin bulunacağı odanın alanına ve ayrıca bir yetişkin veya bir genç için tasarlanmasına bağlı olabilir..

Bir buçuk uyku şiltesinin boyutları listesi aşağıdaki boyutları (cm) içerir:

 • Çocuk, genç boyutları: 110×190, 120×190, 125×190, 130×190, 135×190;
 • Yetişkinler: 100×200, 110×200, 120×200, 130×200;

En popüler uzunluk 200 cm’dir Bu parametrelere sahip bir ürün her boy için uygundur..

Şimdi 100 ile 135 cm arasında değişen genişliğe daha yakından bakalım.. 100, 110 ve 120 cm genişliğinde bir yatak tek kişilik yatak olarak kabul edilebilir. Genişlik daha büyükse, onu çift olarak kullanmak oldukça mümkündür. Ancak seçim yaparken, fiyat kazanmak için bunun bir kamyon olduğunu hatırlamakta fayda var. Bazı durumlarda, üreticiler sipariş üzerine şilteler yaparlar, burada genişlik ve uzunluk ortak standartlardan önemli ölçüde farklı olabilir..

Yatak için doğru olanı nasıl seçilir?

Şilte ve yatak bir bütün olmalı, sağlıklı ve sağlıklı bir uykuya kavuşacaksınız. Bu çok önemlidir, çünkü şilte yatağın boyutuna uymadığında deforme olur ve bu da uyuyan kişinin refahını hemen etkiler..

Şilte, yatak alanından daha az ise, boş alan vardır ve dışarı kaymaya başlar.. Büyükse, kıvrımlar ve düzensizlikler oluşur..

En konforlu yatağı seçmek için Avrupa ve Amerika standartlarının farklı olduğunu hatırlamakta fayda var. Avrupa uzunluk ve genişlik ölçüsü santimetredir ve Amerika’da inçtir. Hem şilte hem de yatağın nerede yapıldığını dikkatlice kontrol edin.

Uzmanlar, güvenilirlik için aynı üreticiden bir yatak ve şilte seçmenizi önerir. İlk olarak, boyutların mükemmel bir şekilde uyacağına dair bir garantidir. İkincisi, üretici genellikle satın alırken indirim yapar..

Başka bir iyi seçenek, kendi ölçümlerinize göre bireysel bir sipariş olacaktır. Burada, elbette, satın alma çok daha pahalı olacak. Bekleme süresi birkaç günden bir aya kadar olabilir. Ayrıca ölçümlerin doğru olduğundan emin olmaya değer..

Ölçümlerin doğru olması için aşağıdaki nüanslara dikkat etmelisiniz:

 1. Yatak içeride ölçülür.
 2. Ürün kullanım sırasında şekil değiştirdiği için önceki yataktan alınan ölçümler yanlış olacaktır..
 3. Yatağın yüksekliği, yatağın tabanından 2-5 cm yukarıda olmalıdır..

Yukarıda sunulan tüm ipuçları dikkate alınırsa, yatak mükemmel bir şekilde eşleşecektir. Bu, uykunun sağlam olmasının garanti edildiği anlamına gelir..

Malzemeler (düzenle)

Üreticiler çok çeşitli malzemeler ve yatak dolgu maddeleri sunmaktadır. En popüler dolgu maddeleri lateks, hindistan cevizi lifi, poliüretan köpük ve koyun yünüdür.. Tabii ki, ürünün maliyeti ne tür bir dolgu maddesi kullanıldığına bağlıdır..

 1. Lateks yapay ve doğal olabilir. Köpüren Hevea suyundan yapılmıştır.
 2. hindistan cevizi lifi – ortopedik şilte üretiminde en popüler dolgu maddesi. Doğal malzeme, çevre dostu.
 3. poliüretan köpük – yapay olarak üretilmiştir, ancak çevre dostu ve zararsızdır. Dinlenme kalitesini artıran uyku sırasında vücut pozisyonunu ezberleyebilir. Fiyat kategorisi – Ekonomi kategorisinden.
 4. koyun yünü – Nemi iyi emen, soğuk iklimlere uygun doğal dolgu.

Hindistan cevizi lifinin en sert substrat olduğunu ve lateksin en yumuşak olduğunu belirtmekte fayda var. Ürünün elastikiyeti ve yumuşaklığı, üretimde kaç kat kullanıldığına da bağlıdır. Standart şilteler 4 katmana sahiptir: tipine bağlı olarak dolgu veya yay bloğu, daha elastik dolgu maddeleri, yumuşak koruyucu katman ve üst kısım.

Kapak genellikle sadece doğal malzemelerden yapılır. Çoğu zaman pamuk veya ketendir. Yatağın yüzeyi nefes alabilen, nemi iyi emen ve dokunuşa hoş gelen olmalıdır..

Çeşitler

Yatağın malzemeleri ve boyutları seçilirken hangi tipin kullanılacağını düşünmekte fayda var:

Yaylı

Bonnel ve Pocket olmak üzere iki çeşidi vardır. İlk tip birbirine bağlı yaylara sahiptir. Yeterince dayanıklı. Ancak bir parçanın çökmesi durumunda, komşu olanlar da bükülecektir. İkinci tip – Cep, birbirinden bağımsız yaylara sahiptir, her biri ayrı bir malzeme tabakası ile kaplanmıştır. 1 metrekare başına yay sayısı. metre ürünün esnekliğini artırır.

yaysız

Böyle bir ürün arasındaki temel fark, burada birkaç farklı malzeme katmanının birleştirilmesidir. Yükseklik yaydan daha az.

kombine

Bu tip şiltelerin doldurulması, malzeme, yumuşaklık ve elastikiyet bakımından farklılık gösteren birkaç katmandır. Çoğu zaman, ürünün bir tarafı yumuşak, diğer tarafı yoğun ve serttir..

Ayrıca, bir buçuk şilte sertlik derecesi ile ayırt edilir..

 1. Düşük sertlik zayıf insanlar için uygundur, hafıza fonksiyonuna sahiptir. Çoğu zaman köpük kauçuktan yapılır veya Bonnel tipi bir yay bloğuna sahiptir, ekonomi sınıfına aittir..
 2. Ortalama – bir tarafı yumuşak, diğer tarafı sert. Bir yay bloğunun ve hindistancevizi lifinin varlığı.
 3. Yüksek – yoğun bir hindistancevizi levhasından oluşur ve sert bir bağ ile tutulan elastik bir yay bloğuna sahiptir. Tipik olarak, bu şilteler tedavi etmek için kullanılır.

Bir yatak seçmek çok sorumlu ve zahmetli bir iştir. Sadece boyutları değil, aynı zamanda malzemeleri, esnekliği, yükü de dikkate almaya değer. Yük genellikle ağırlık artı 15 kg ile belirlenir.

Popüler firmaların gözden geçirilmesi

Bu derecelendirmede temsil edilen imalat şirketleri dünyaca ünlüdür ve ürünlerin kalitesinden de sorumludur..

askona

Kum saati yaylı yataklar üreten tanınmış bir marka. Bu desteğin omurga üzerinde olumlu etkisi vardır. Ancak üretici aynı zamanda ekonomi sınıfı modeller de üretiyor. Ürünler için garanti süresi 3 ila 25 yıldır.

Ormatek

Bu üretici orta ve yüksek fiyat kategorisi ile çalışmaktadır. Tüm ürünler doğal malzemelerden üretilmiştir. Farklı sertlik için, değişen farklı sayıda katman kullanılır. Firmanın sunduğu garanti 1 yıldan 5 yıla kadardır, ancak tüm bakım kurallarına uyarsanız ürün çok daha uzun süre dayanabilir..

rüya hattı

Rus üretici. Ürünler çevre dostu malzemelerden üretilmiştir. Dolgu maddesi olarak hindistan cevizi, termal keçe kumaş, lateks, holofiber kullanılmaktadır. Çocuklar ve ergenler için çift taraflı modeller geliştirilmiştir.

Pliteks

Yaş sınırlamalarını dikkate alarak şilte üretiminde uzmanlaşmıştır. Sadece doğal malzemeler (hindistan cevizi lifi, suni lateks, polyester) içerir. En çok çocuklar ve ergenler için şilte üreticisi olarak bilinir.

SpimVse

Ekonomi sınıfı ürünler. Kalite, daha pahalı ürünlerden daha düşük değildir. Tüm malzemeler hipoalerjeniktir ve kalite belgelerine sahiptir. Garanti – 1,5 yıl, ancak gerçek hizmet ömrü çok daha uzun.

Yatağın boyutunun nasıl seçileceği hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.