Çeşitli tarzlarda masalar

Yazı masası, iç mekanın ana bileşenlerinden biridir. Bu, evdeki temel işlevleri üstlenen niteliklerden biridir. Onun için bir kişi çoğu zaman harcayabilir. Amacına göre hem okul hem de işyeri olabilir. Ayrıca, bir masanın bir bilgisayarla birleştirilmesi de sıklıkla olur..

Şekil açısından standart (dikdörtgen masa üstü) ürünler olduğu gibi daha kompakt köşe tasarımları da vardır. Kit içerisinde bulunan ilave çekmeceler, raflar, üst yapılar bu özelliğin pratikliğini arttırmaktadır. Her açıdan size uygun olacak ve evinizin stilistik tasarımına başarılı bir şekilde uyum sağlayacak bir masa seçmek çok önemlidir..

İmalat malzemeleri

Tabloların yapıldığı malzemeler kalite, üretim teknolojileri ve ayrıca fiyatlandırma politikasında farklılık gösterir. Ev dekorasyon stillerinin çeşitliliği nedeniyle de çeşitli malzemelere ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Gerçekten de, her iç mekan türü için kendi malzemesi uygundur: ahşap, birine, metale veya cama uyumlu bir şekilde sığacaktır..

Yazı masası şunlardan yapılabilir:

  • sunta Bir presle bağlanmış ve ayrıca formaldehit reçinesi ile yapıştırılmış talaştan yapılmış bir tahtadır. Toksik bir maddedir, bu nedenle bu hammadde tamamen çevre dostu değildir, ancak en ucuz seçenektir..
  • MDF Ayrıca talaştan yapılmış bir tahtadır. Birbirine yapıştırmak için kesinlikle zararsız olan üre reçinesi kullanılır. Bu nedenle bu ürün güvenle kullanılabilir, sağlığınıza zarar vermez..

  • Bardak. Koruyucu filmli kalın camdan yapılmış masaları seçin. Cam ürün, küçük odalar için çok uygun olan alana hafiflik ve ferahlık katacaktır. Buna rağmen, nadiren kullanılırlar, çünkü bu tür en yoğun tuval bile kırılgandır, kırılması kolaydır. Bu tür ürünlerde sadece masa tablasının camdan yapıldığına, ayakların diğer malzemelerden yapıldığına dikkat edilmelidir: ahşap, metal.
  • Odun. Bu malzemeden yapılmış yapılar en güzel ve dayanıklıdır. Restorasyon için kendilerini iyi ödünç veriyorlar. Çoğu zaman, mobilya üretimi için ceviz, meşe, kiraz, kayın gibi masifler kullanılır..

MDF, sunta paneller, güzellik ve dayanıklılık için kaplama, lamine film veya melanin ile kaplanmıştır. Doğal ahşap ürünler de kaplanabilir: vernik, mum veya renkli. Ayrıca deri, plastik ve cam ile mükemmel bir uyum içindedirler..

İç tasarım

Evdeki yazı masası elbette tüm iç mekanla aynı tarzda yapılmalıdır. Bu nedenle, iç tasarımların yanı sıra çok sayıda masa türü vardır. Ve her yazılı niteliğin, belirli bir stile atfedildiği için kendi tadı vardır..

Klasik

Bu zarafet ve sadelik, gereksiz ayrıntılar yok. Bu zamansız bir tarz, her zaman alakalı. Evrensel şekiller ve standart renklerin yanı sıra pratik kullanım ile karakterizedir..

Bu tarzdaki masalar doğal ahşaptan yapılmıştır ve neredeyse hiç gereksiz ayrıntıya sahip değildir. Tek dekorasyon, bacaklara oyulmuş güzel bir mücevher olabilir. Üst kısım genellikle kumaş veya kakma ile süslenir. Bu şekilde yapılan tasarımlar masif bir görünüme sahip olabilir veya tersine ince zarif çizgilere sahip olabilir..

Böyle bir masa, iç mekanınıza parlaklık katacak, ihtişam ve aristokrasi atmosferi yaratacaktır..

Provence

Bu eski bir ülke tarzında yapılmış bir Fransız tarzıdır. Renk şemasına açık pastel renkler hakimdir. Doğal kumaşlar, çiçekler, hasır aksesuarlar onun kartvizitidir. Bu tür bir tasarım, sıcak ve romantik bir atmosfer yaratır, bir istikrar, sakinlik ve yaşam düzenliliği hissi verir..

Provencal yazı masası, ağırlıklı olarak beyaz veya bej renklerde ahşaptan yapılmıştır. Aşınma unsurları mevcut olabilir. Bacaklar oyma figürlerle süslenmiştir. Tezgah özel bir tür – ham, boyasız. Genel olarak, basit ama zevkli.

çatı katı

Bu, modern ve modaya uygun bir tarzdır, ancak uygulamasındaki mobilyalar antik çağın ruhuyla örtülmüştür. Bu minimalizm çeşitlerinden biridir. İlkesi basitlik ve kısalıktır. Dekor yok. Tüm öğelerin kendi yeri ve amacı vardır. Bir yandan sert ve endüstriyel, diğer yandan basit ve güvenilir.

Bu tarzdaki tablolar kombine malzemelerden yapılmıştır.. Örneğin masa tablası ahşap, ayaklar metal olabilir. Cam ve ahşap kombinasyonu da kabul edilebilir. Temel ilke, ayrıntılarda minimalizmdir: desen yok, bukleler. Renkler – siyah, gri, kahverengi.

Modern

Veya modern tarz. Bu tür masalar için pratikte hiçbir kısıtlama yoktur, asıl mesele uygulama kolaylığı ve pratikliktir. Herhangi bir hammaddeden yapılırlar, çeşitli malzemelerden, farklı renklerde, deri, plastik veya cam ile birleştirilebilirler. Genel olarak, teknolojik ilerlemenin nereye varacağı bilinmiyor..

retro

Bu yarı antika bir tarz. Her şey basit ve gereksiz hiçbir şey yok: süslü çizgiler yok, gereksiz ayrıntılar. Bu tür masalar ahşaptan, tercihen meşe veya çamdan yapılır. Onlara daha fazla işlevsellik kazandıran çekmecelerle desteklenmiş büyük bir görünüme sahipler..

Soluk öğeler, işlenmemiş ahşap, antika kulp şeklindeki aksesuarlar – tüm bunlar tarihin ve tutarlılığın ruhunu taşır..

İskandinav

Uygulamasında sağduyulu olan bu tarz, evinizin düzenine sakinlik ve uyum getiriyor. Bu şekilde yapılan masalar sadelik, doğal malzemeler ile karakterize edilir. Zıt renkler: beyaz ve siyah. Bu tür yapılarda süsleme yoktur ve yüksek işlevsellik ruhuyla yaratılmıştır..

Yüksek teknoloji

Modern yüksek teknoloji tarzı. Özlü ve zarif uygulama tarzı ve kullanımdaki pratikliği çok popüler..

Bu tarzın yazılı tasarımları çeşitli malzemelerden yapılabilir: cam, plastik, metal. Dekoratif unsurlar yoktur, ancak bu uygulama tarzının ayırt edici bir özelliği krom yüzeyler, metal bilyeler, borular veya çeşitli yüksek teknoloji ürünü araçlar olabilir..

Ülke

Bu geçen yüzyıldan kalma bir köy. Yürütmenin sadeliği ve sağlamlığı bu stili karakterize eder. Bu tür masalar ahşaptan yapılmıştır..

Muazzam bir görünüme sahiptirler ve bir istikrar ve esneklik duygusu aşılarlar. Herhangi bir süslemeleri yoktur, çekmeceler ve dolaplar yapının işlevselliğini artırmak için tek katkı görevi görebilir..

Art Deco

Bu tarz aslen Fransa’dan. Birkaç farklı iç mekan türünü birleştirdiği için oldukça ilginç bir uygulama tarzına sahiptir. Burada katı klasikler, gizemli Doğu ve sürekli minimalizm var. Aynı zamanda, içindeki her şeyin özel olması bakımından da farklıdır, bu yüzden fiyatı oldukça yüksektir..

Buradaki tablolar düz çizgilerle simetriktir.. Plastik, metal, cam, ahşaptan yapılabilirler. Ancak deri, fildişi, bronz şeklindeki orijinal kaplama, iç mekanın masa gibi sıradan bir kısmına bile şıklık katacak..

Renk şeması için herhangi bir kısıtlama yoktur: sakin tonlar ve mobilyalara iddialı ve sıradışı bir görünüm veren bir renk isyanı olabilir..

Nostaljik

Antika Fransız tarzı. Bol miktarda dekor, doğal malzemelerin varlığı ve performanstaki simetri ile ayırt edilir. Yemek yapılarını yazmaya gelince, doğal ahşaptan yapılmıştır, metal elemanlar mevcut olabilir..

Renkler – açık: beyaz, bej, gri. Tüm nitelikler, sıyrıkların yardımıyla yapay olarak yaşlandırılır ve soyulması boya görünümü verir. Çekmeceler, varsa, antika kulplarla donatılmıştır. Vintage masalar, antika bir salondan örneklere dışa benziyor.

eski püskü şık

“Eski püskü şık” anlamına gelir. Bu tarz, eski şeylere ikinci bir hayat vermek amacıyla yaratıldı. Büyükannenin tavan arasındaki eski yıpranmış masalar uyumlu bir şekilde sığacak. Etki, dövme bacakların yanı sıra patina uygulanarak verilecektir. Masa üstü, dekorsuz, genellikle açık pastel renklerde kısaca yapılmalıdır..

Odada masa gibi bir unsur varsa, o zaman diğer mobilyaların yerleştirildiği ana unsurdur. Bu nedenle, seçimi, amacına uygun olacak ve içinizde bir diken olmayacak şekilde yeterince ciddiye alınmalıdır..

Bu videoda iç mekandaki en iyi masalardan bir seçki bulacaksınız..