Çocuk gardıropları, bebek odasının önemli bileşenlerinden biridir. Çocuk odasındaki dekor parlak ve davetkar olmalıdır. Çocuk gardıroptan hoşlanıyorsa, onu “zenginliğini” raflara koymaya teşvik edecektir. Sonuçta, sadece bu mobilya parçası sayesinde bir çocuğa eşyalarını belirli bir yere koymasını öğretebilirsiniz..

Seçim kriterleri

Fidanlık için mobilya seçimi bazı kriterlere göre yapılır:

 • Malzemenin çevre dostu olması. En çevre dostu malzeme masif ahşap ve daha uygun fiyatlı bir seçenek – MDF.
 • yaralanma güvenliği. Kesilmeleri ve yaralanmaları önlemek için cephelerde ayna ve camları hariç tutmak daha iyidir ve tüm köşeler yuvarlatılmalıdır..
 • işlevsellik. Çocuğun kullanımına uygun: Tüm öğelerin yüksekliği çocuğun boyuna uygun olmalıdır..
 • donanım güvenliği. Sık kullanım için tasarlanmış tüm parçalar dayanıklı ve uygun kalitede olmalıdır..
 • Kuvvet. Çocuklar genellikle oyunlar için mobilya kullandığından, alt raflar bebeğin ağırlığını desteklemelidir..
 • Sürdürülebilirlik. Kabin, eğilmeden düz olmalıdır. Yerleşik model, odanın elemanlarına güçlü eklere sahip olmalıdır..
 • Kolay bakım. Yüzeyler uygulanan desenlerden iyi temizlenmelidir.
 • Tasarım parlak ve ilginç olmalı, odanın tarzına uy ve lütfen çocuğu.

Görüntüleme

Modül

Bağımsız bir ünite, en basit ve en ucuz seçenektir. Bu modelin ana avantajı hareketlilik ve örneğin çocuk büyüdüğünde ve kreş yeniden modellendiğinde onu başka bir yere yeniden düzenleme yeteneğidir..

Eksilerden, bu tür modüller oldukça büyüktür. Çocuk modülünün modelleri, bağlantı parçalarının olmaması ile ayırt edilir – bunun yerine, kapı düzlemindeki eller için yuvalar kullanılır. Farklı çıkıntılar ve köşeler ne kadar az olursa, bu depolama sistemi o kadar az travmatik olur. Renk şemasına açık tonlar hakimdir – bu tasarımdaki genel gövde modülleri daha az anıtsal görünecek.

yerleşik

Yerleşik modeller, çocuk odası alanını en verimli şekilde kullanır. Böyle bir gardırop genellikle özel olarak düzenlenmiş veya dairede zaten mevcut olan bir niş içinde bulunur. Tüm gardırop için neredeyse bir kiler çıkıyor. Çoğu zaman, yerleşik model kapılarla kapatılmaz, ancak perdeler kullanılır. Kapıların kullanımı, nişin önünde açılmak için boşluk olduğunu varsayar. Bir çocuk dolabını sadece uygun bir niş içinde inşa etmek mümkündür. Geometride karmaşık olan, başka bir şeyin yerleştirilemeyeceği, örneğin merdivenlerin altındaki bir yer gibi bir alanı işgal edebilir..

Akordeon kapılar genellikle gömme dolaplarda kullanılır. Böyle bir modeli açmak için, salıncağın yarısı kadar alana ihtiyaç vardır. Kapı dekorasyonu için, bazen sadece süslemekle kalmayıp aynı zamanda havayı dolaştıran raf ekleri kullanılır..

Askıların yerleştirilmesi için çubuklar, çocuğun büyüyeceği gerçeği dikkate alınarak yerleştirilmiştir, bu nedenle, işlerin daha yükseğe asılması gerekecektir. Düşük bir yükseklikte, gardırop günlük ihtiyaç duyulan giysiler için bölmelerle donatılmıştır..

Fidanlıkta kompakt bir depolama sistemi, yatağın veya kapının etrafına yerleştirilmiştir. Başlığın veya kapının her iki tarafında, bir çift tabandan tavana simetrik dolap kurulur. Yukarıdan, bu iki modül bir asma kat veya hatta açık bir raf kullanılarak bağlanır..

Yerleşik modeller, kullanım rahatlığı sağlayan arka aydınlatma ile donatılmıştır..

Açısal

Bir çocuk odası için köşe gardırop, minimum alanla maksimum eşya yerleştirmenizi sağlar. Bu tasarım, birçok iç öğenin sığmadığı odanın bir köşesini kullanır..

Köşe depolama sistemleri gömme ve dolap olmak üzere iki tiptir. Hazır mobilyalar genellikle özel yapım mobilyalardan daha ucuzdur, bu özel odayla daha yakından eşleşecek, gerekli boyutlara uyacaktır..

Mobilya yapısının bir parçası

Bir çocuk odasında yer düzenlemek için birçok seçenek vardır. Bunlardan biri çatı katı yatağıdır. İkinci katta yatacak yerin oluşmasıyla birlikte, bu tasarım birinci katta yatağın altında bir depolama sistemi düzenleyerek metrekareden önemli ölçüde tasarruf sağlıyor..

Bir gardırop genellikle bir yatak, bir iş istasyonu, ayrıca şifonyer ve raflar içeren bir mobilya bloğunun parçasıdır..

kupa

Bir çocuk odasına yerleştirmek için sürgülü dolaplar son zamanlarda özellikle popüler olmuştur. Ve bunlar arasında en uygun seçenek yerleşik modeldir. Yerden tavana kadar oldukça fazla yer kaplayan bu model, çocuklarınızın tüm gardırobunu tamamen içine alabilir. Bu tasarımı diğerlerinden ayıran kayar kapılar, diğer mobilyalara yakın yerleştirme imkanı sağlayarak açık hava oyunları için yer açar..

Küçük çocuklar için aynalı ve cam yüzeyli dolaplar almaya gerek yoktur. Sonuçta, evde çocuklar aktif olarak koşabilir veya zıplayabilir ve yanlışlıkla kırılgan camları kırabilir. Koridorda bir ayna asmak daha güvenli olacaktır. Çocuklar için mobilyalar çok keskin köşeler içermemelidir..

Modern çocuk gardırop çok yönlüdür. Sadece kıyafetlere değil, kitaplara, nevresimlere, spor malzemelerine ve çok daha fazlasına dünyadaki her şeye uyar..

Böyle bir modelde, her zaman bir çekmece şeklinde oyuncaklar için bir köşe vardır. Bu depolama sisteminin çocuk tarafından daha rahat kullanımı için, çocuk büyüdüğünde kaldırılan ek bir alçaltılmış çubuk yapılabilir..

Fidanlıktaki sürgülü dolapların cepheleri için açık renkler ve parlak renkler kullanılır: turuncu, mavi, yeşil. Çoğu zaman, cepheler çizgi film karakterlerinin veya masal kahramanlarının resimlerini içeren çıkartmalarla tamamlanır..

Malzemeler arasında ahşap, MDF en çevre dostu oldukları için en iyi seçim olacaktır..

Kitap

Çocuk odasındaki gardırop genellikle kıyafetlerden kitaplara ve oyuncaklara kadar her şeyi tutar. Ancak bazı ebeveynler çocukları için özel kitaplıklar satın alır..

Gerçekten de, kitapların doğru bir şekilde yer alması için kitaplığın iyi bir havalandırmaya ve geniş raflara sahip olması gerekir. Dikkatsiz saklama durumunda kitapların sıkışık olması durumunda sayfalar sararabilir ve parazitler oluşabilir. Her ikisi de küçük bir çocuklu bir odada istenmez..

Kitapları saklamak için iyi bir yer, kitapların üzerine toz birikmesini önlemek için cilalanmalıdır.. Cam ayrıca neme karşı koruma sağlamalıdır. Bu, çocuğun vücudu için önemlidir, böylece alerjiler oluşmaz. Doğal ahşap gibi üretim için çevre dostu malzemelerin kullanılması önemlidir..

Bu özel mobilya, çocuk için tehlike oluşturmamalıdır: keskin köşeleri olmayan yapı ve kırılmaz temperli camdan yapılmış camlı raflar. Ürünün stabilitesi önemlidir. Bir kitaplık, yüksekliği ayarlanabilir raflara sahip olmalıdır – farklı boyutlardaki kitaplar için.

Kullanımı en uygun olanı kitaplar için bir kalem kutusudur. Bu modeller çok çeşitlidir ve her iç mekana uyacaktır. Kitaplıklar farklı boyutlarda olabilir: geleneksel seçenekler, dar kalem kutuları, duvara monte edilen sıra dışı dolaplar. Bu mini dolaplar kitap raflarının yerini alabilir. Dekor olarak farklı unsurlar kullanılır.

Farklı kitaplık türleri vardır:

 • açık raflar ile;
 • kanatsız;
 • ahşap raflarla kapatılmış;
 • cam raflı.

Tarz olarak kitaplıklar klasik, desenli. Ergenlikte, aşırı dekor olmadan özlü ürünleri tercih ederler, burada minimalizm hakimdir.

oyuncaklar için

Evrensel çocuk dolabı, mevcut tüm oyuncaklara ve masa oyunlarına sığmaz. Bu nedenle ayrı bir depolama sistemine ihtiyaç vardır. Bir bebeğin hayatının ilk yılından itibaren oyuncaklar için özel bir yer gereklidir..

Çocuk odasının diğer tüm mobilyalarının yanı sıra oyuncak rafı da sağlam ve yaralanmalara karşı güvenli olmalıdır. Burada, diğer modellerde olduğu gibi, çıkıntılı köşelerin ve yüzeylerin kullanılması kabul edilemez. Çocuğun ulaşabileceği alt çekmeceler küçük düz veya kesme kulplu olmalıdır..

Ayrıca oyuncaklar için kendiniz bir yer yapabilirsiniz: rafları unutmadan herhangi bir dolabı en parlak renkte boyayın, ayrıca boyanmaları gerekir, ardından kulpları daha ilginç olanlarla değiştirin.

Bir bebek için oyuncak depolamak için bir seçenek olarak, hücreli düşük raflı kutular vardır. Kapıların olmaması yapıyı güvenli kılar, çocuk parmaklarını sıkmaz. Burada bağlantı parçası yok, ancak iyi stabilite. Küçük yaramaz, dolabın bu düşük modelinden oyuncaklar alacak..

Güzel ve pratik bir çözüm, geniş açıklıkları olan kapılara sahip bir dolaptır. Bebek onları kolayca açabilir. Ve bu deliklerden rafta ne olduğunu her zaman görebilirsiniz. Bir dolap şeklinde, bazen açık rafları olan bir oyuncak rafı yapılır..

Çocuk mobilyalarının renginin doğru seçimi önemlidir. Bunlar parlak, neşeli renkler olmalıdır. Ve kabinin yüzeyi kapılar ve cepheler tarafından kapatılırsa, bunun için bir yenilik kullanabilirsiniz – siyah manyetik bant. Karatahta gibi bir yüzey, çocukların çizimlerini tebeşirle algılar, manyetik özellikleri sayesinde üzerine mıknatıslar ve fotoğraflar yapıştırılabilir. Depolama sistemi, sanatsal yaratımın merkezi haline gelir.

Cepheleri dekore etmenin modern yollarında daha birçok seçenek var – fotoğraf baskısı, lazer gravür, çıkartmalar. Çıkartmalar-çıkartmalar yardımıyla çocuk odasını tematik olarak dekore edebilirsiniz. Ve resim sıkılırsa cephe yüzeyine zarar vermeden kolayca çıkarılabilir..

Oyuncaklı bir dolap için stabilite çok önemlidir, çünkü çocuk genellikle onlardan sonra tırmanır. Devrilme burada kesinlikle hariç tutulmalıdır. Çekmeceler, dolap düzleminden düşmelerini önleyen tapalara sahip olmalıdır..

Tüm yapılar duvara güvenli bir şekilde bağlanmalıdır. Ve çeşitli ağır kutular ve kutular asla üst raflarda durmamalı, yerde durmalarına izin vermek daha iyidir..

Bir sonraki videoda çocuk gardıroplarının daha da çeşitlerini görebilirsiniz..