Bir yaşam alanının tasarımı, modern bir insanın hayatında çok önemli bir rol oynar, bu nedenle yaratılmasına büyük önem verilir. Odaların iç kısmında döşemeden duvar dekorasyonuna, mobilyaya kadar tüm detayları düşünürler. Aynı zamanda mobilyalar çok fonksiyonlu, ergonomik, güvenilir, dayanıklı ve güzel olmalıdır. Son zamanlarda, birçok insan köşe dolaplarını tercih ediyor, çünkü odanın genel içi ile mükemmel bir şekilde birleştikleri için fazla yer kaplamazlar. Köşe dolapları elle yapılabilir: bu şekilde odayı geleneksel hacimli gardıroptan kurtarabilirsiniz..

Köşe dolabı avantajları

Bir odayı dekore ederken, rahat, konforlu ve fazla yer kaplamaması için mobilya seçimine özel dikkat gösterilmelidir. Son zamanlarda köşe dolapları büyük talep görmeye başladı. Aşağıdaki avantajlara sahip oldukları için geleneksel modellere mükemmel bir alternatiftirler:

 • çok yönlülük. Herhangi bir boyutta, herhangi bir şekilde bağımsız olarak bir dolap yapabilirsiniz. Ayrıca istenilen rengi maksimum doğrulukla seçmek mümkündür. Bu şekilde yapılan inşaat, apartmandaki diğer mobilyalarla iyi uyum sağlayacaktır..

 • çok işlevlilik. Köşe dolap modeli asma kat, askı, çekmece ve raflarla desteklenebilir. Bu nedenle, dışarıdan, mobilyalar kompakt görünecek ve içeride birçok şeyi ve nesneyi sorunsuz bir şekilde yerleştirmek mümkün olacaktır. Ev yapımı köşe dolapları sadece kıyafetlere, ayakkabılara, ev aletlerine, oyuncaklara değil, çeşitli temizlik ürünlerine bile uyacaktır. Yapının montajına başlamadan önce, gelecekteki kutuların ve rafların yerleşimini dikkatlice düşünmeniz gerekir, böylece odanın alanını rasyonel olarak kullanmak mümkün olacaktır..
 • Kullanım kolaylığı. Modern kapı mekanizmaları, dolabın kapanmasını ve açılmasını sessiz hale getirir.

Pek çok olumlu nitelik var, ancak köşe dolaplarının ana avantajı yerden tasarruf sağlamasıdır. Kullanışlı tasarım şekilleri sayesinde en küçük odaya bile kolayca kurulabilir. Bu modeller yatak odasında, oturma odasında ve koridorda orijinal görünüyor..

Kendin Yap geliştirme aşamaları

Bir dolap üretimi için çalışmaya başlayacaksanız, gelecekteki mobilyaların tüm ayrıntılarını, görünümünü, boyutlarını dikkatlice düşünmelisiniz. Ek olarak, duvarların kesileceği bir çizim, bir dolap şeması ve montajın nasıl yapıldığını bilmeniz gerekir. Kural olarak, şema, parçaları sabitlemek için gereken tüm gerekli boyutları ve mesafeleri içerir. Çizim elle çizilir veya sipariş üzerine yapılır. Bir dolap yapmadan önce, çeşitli nüansları dikkate almanız gerekir..

çizim nasıl yapılır?

Diyagramlar oluşturulurken, ürünün dış boyutları ilk olarak belirtilir: dolap kutusunun boyutları, yüksekliği ve genişliği. Çizimler ayrıca tüm parçaların kalınlığını da göstermelidir. İlk önce inşaat kutusunun kendisi çizilir, ardından doldurulur. Tüm devreler iki ana görünümden oluşmalıdır: yan ve ön. Eskizlerde, bölümlerin genişliği, raflar arasındaki mesafe, tabanın yüksekliği ve parçanın başlangıcından bağlantı noktasına kadar olan boyutlar zorunludur..

Boyutlarla nasıl karıştırılmaz?

Çizimler çizerken okuldan herkesin bildiği en basit geometri formüllerini kullanmak gerekir. Aynı zamanda, diyagram çizerken, kabinin tam boyutlarını bilmeye değer. Boyutlar nasıl hesaplanır – bu soru tüm acemi ustaları endişelendiriyor. Bununla birlikte, bunda zor bir şey yoktur: diyagonalin boyutunu kendiniz hesaplamalısınız (standart boyutlardaki bir yapı için 80 × 80 cm’dir), malzemenin kalınlığını ve boşlukların boyutunu da hesaplamanız gerekir. cephenin açısını tasarlayın.

Operasyon sırasında cephelerin serbestçe açılması ve birbirine sormaması için, her iki tarafta küçük boşlukların bulunmasını sağlamaya değer..

cephe ne olmalı?

Kendi elinizle bir köşe dolabı monte ederken, cephenin ne olması gerektiğini de bilmeniz gerekir. Bunu yapmak için, başlangıçta yapının bir modelini tasarlamanız gerekir, daha sonra çizimlere göre, açıklığın boyutlarını doğru bir şekilde ölçerek parçaları yapmanız ve birleştirmeniz gerekir. Birçok kişi hazır bir cephe satın alır (sipariş üzerine). Ancak, bir arzu varsa, bunu kendiniz yapmak oldukça mümkündür. Bunu yapmak için, yan duvarların kalınlığını unutmadan geometrik bir formül kullanmanız gerekir..

İçeride nasıl düzenlenir?

Tüm eskizler hazır olduğunda, dolabın içinde ne olacağına karar vermek kalıyor. Tasarımın “doldurulmasının” doğrudan kişisel tercihlere bağlı olduğunu belirtmekte fayda var. En ekonomik seçenek, giysiler için sabit lamine rafların ve rayların kullanılmasıdır..

Mali imkanlar izin veriyorsa, kabine ayrıca çekmeceli raflar, sepetler, çekmeceli tekerlekler üzerinde çeşitli ürünler eklenebilir..

Malzeme seçimi

Bir kabinin bağımsız imalatında önemli bir konu malzeme seçimidir. Bu durumda doğal ahşabın oldukça nadiren kullanıldığını hemen belirtmekte fayda var, çünkü fiyatı yüksek ve çalışma sırasında tüm gereksinimleri karşılayacak bir ahşap kabini monte etmek oldukça zor. Ek olarak, bu tür mobilyaların bakımı zahmetlidir, doğal hammaddeler operasyonda “kaprislidir”, koruyucu vernikler ve boyalarla ek kaplama gerektirir. Bu nedenle birçok usta köşe dolap imalatında alçıpan, sunta ve MDF kullanmayı tercih etmektedir..

sunta sıcak presleme yöntemiyle üretilen talaşlardan yapılmış bir levhadır. Sunta, kaplama seçenekleri, kalınlık, katman sayısı ve formaldehit içeriği bakımından farklılık gösterebilir. Kural olarak, yapının gövdesi için 16, 18 ve 25 mm kalınlığında plakalar seçilir. Performansları farklı olmayacak, tek şey sunta ne kadar kalınsa kabin o kadar sağlam olacak. Genellikle levhalar, doğal ahşap veya plastik gibi özel bir filmle karşı karşıyadır..

MDF – Bu, esasen aynı talaş olan, sadece kuru presleme yöntemiyle işlenen ince dağılmış bir fraksiyondur. Bu tür hammaddeler çevre dostu olarak kabul edilir. MDF levhalar çeşitli şekillerde dekore edilmiştir, güvenilirdir ve estetik bir görünüme sahiptir. Bazı durumlarda, geniş bir yelpazede sunulan mobilyaların montajı için alçıpan levhalar kullanılır..

Bir dolap için hammadde seçerken, sadece görünümünü değil aynı zamanda pratikliğini de dikkate almanız gerekir..

Bağlantı Parçaları

Tüm ana gövde parçaları hazır olduğunda dolap için aksesuar seçimine başlamalısınız. Bugün uygun armatürleri elde etmek zor olmayacak. Bileşenler farklı olabilir – yapının şekline ve dolgusuna bağlı olarak.

Standart boyutlarda bir köşe dolabı için aşağıdaki unsurlara ihtiyacınız olacak:

 • raf tutucu;
 • kendinden kılavuzlu vidalar (ayarlanabilir destekleri ve cephe menteşelerini sabitlemek için);
 • direk veya enine çubuk;
 • ayarlanabilir destek;
 • mobilya menteşeleri;
 • kalemler;
 • vidalar;
 • vidalar için rondelalar;
 • çiviler;
 • bacaklar.

Bileşenlerin sayısının ve boyutlarının doğrudan kabinin boyutlarına, duvarlarının kalınlığına ve iç dolguya bağlı olduğunu belirtmekte fayda var..

Eski bir tane nasıl yeniden yapılır?

Oldukça sık, kullanım sürecindeki mobilyalar eski moda hale gelir ve orijinal çekiciliğini kaybeder, ancak aynı zamanda oldukça güvenilir ve güçlüdür. Bu durumda, doğru çözüm onu ​​modernize etmek olacaktır. Ek olarak, sıradan bir köşe dolabı yapmak veya eski bir gardıroptan bir yapıyı yeniden yapmak oldukça mümkündür. Yeni bir dolap modeli oluşturmak için köşe yapısının boyutlarını hesaplamanız, tüm detayları hazırlamanız ve eski yüzeyi işlemeniz gerekecek..

Sıralama:

 • Eski boyayı veya verniği çıkarın, tüm dış mobilya parçalarını zımparalayın.
 • Boya. Tek renkli bir katman veya lekeli orijinal bir katman olabilir. Düzgün bir geçiş güzel görünüyor (farklı tonlarda boyalar).
 • Vernik ile kaplayın. Eski dolabın doğal ahşaptan yapılmış olması durumunda, yalnızca koruyucu bir kaplama ile desteklenmesi gereken doğal bir dokuya sahiptir. Böyle restore edilmiş bir ürün, eko, ülke tarzlarında dekore edilmiş odaların tasarımına çok yakışacaktır..
 • Fotoğraflardan uygulamalarla süsleyin veya folyo ile kaplayın. Film, taş, ahşap, metal görüntüleri ile sıra dışı görünüyor.

O zaman ön parçaları almanız gerekir. Böylece köşe dolabının görünümü dönüştürülecek ve dekoratif kaplamalar odanın tarzını doğru bir şekilde gösterecektir. Kolları değiştirmeyi unutmamalıyız. Çiçeklerle boyanmış porselen modelleri seçerseniz, Provence tarzı bir gardırop elde edersiniz, peki, bir palmiye ağacının kökünden yapılan zımba telleri etnoyu gösterecektir..

Yeni haliyle kabine mutlaka modern işlevsellik sağlanmalıdır, bu onu rahat ve ferah hale getirecektir. Aynı zamanda, standart rafları eski dolaptan çıkarmak ve çok işlevli geri çekilebilir sistemlerle değiştirmek daha iyidir. Böylece modası geçmiş bir gardırop yerine, her türlü giysi, çamaşır sepetleri, ayakkabı rafları ve kemer ve kravat askıları için çubuklu modern bir köşe gardırop modeli alacaksınız..

Köşe tasarımına ve iç aydınlatmanın varlığına müdahale etmeyecek.

Aşağıdaki videodan kendi elinizle bir dolabın nasıl yapılacağı ve nasıl restore edileceği hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz..

doğru koymak nasıl?

Mobilya her daire için önemlidir. Aynı zamanda, bir köşe dolabı özel ilgiyi hak ediyor, konumu doğrudan bu tür mobilyaların kurulu olduğu odaya bağlı. Çoğu zaman, bu tür tasarımlar mutfakta bulunabilir. Çok yönlü şekilleri sayesinde, dolap sadece odanın genel iç kısmına güzel bir şekilde oturmakla kalmayacak, aynı zamanda yerden tasarruf edilmesine de yardımcı olacaktır. Ayrıca mutfaktaki köşe dolaplar (çekmece ve rafların çokluğu sayesinde) ev hanımlarının çeşitli eşyaları saklamasına olanak sağlar..

Gardırop gibi önemli bir mobilya parçası olmadan hiçbir koridor tamamlanmış sayılmaz. O, böyle bir odanın zorunlu bir parçasıdır. Köşe gardırop, koridorun herhangi bir köşesine yerleştirmek kolaydır. Aynı zamanda, yapı iç mekanda dekoratif bir unsur haline gelecek, yerden tasarruf sağlayacaktır..

Tasarımcılar, kreşte köşe dolaplarının kullanılmasını tavsiye ediyor. Çocukların zamanlarının çoğunu bu odada geçirmesi gerekir, bu nedenle dersler ve oyunlar için rahat olmalıdır. Köşe modeli bir çocuk odası için ideal bir çözüm olarak kabul edilir, eşyaları, oyuncakları saklamak için çok uygundur ve alanı karıştırmaz..

Oturma odasına ev yapımı bir gardırop da monte edilebilir. Odanın katı bir görünüm kazanmasını önlemek için köşe modelleri genellikle odanın köşesine veya duvara karşı yerleştirilir. Birçok evde gömme dolap var.

Birçoğu, giyinme odasını, her şeyin doğru bir şekilde yerleştirilmesi gereken ayrı bir oda olarak görür. Bu nedenle, soyunma odalarında gardırop olmadan yapmak mümkün değildir, bu aynı zamanda köşe yapıları için de geçerlidir..

Tesislere mükemmel uyum sağlarlar.

İç mekanda güzel örnekler

Bugün, mobilyaların çok önemli bir rol oynadığı odaları dekore etmek için birçok seçenek var. Son zamanlarda birçok tasarımcı, kendi başlarına yapılabilecek köşe dolapları tercih ediyor. Örneğin, ülke tarzı bir gardırop, odanın gerçek bir dekorasyonu olacak. Hem yatak odasında hem de oturma odasında güzel görünecek..

Bir köşe yapısı kurarken, tüm tasarım öğeleri dikkate alınmalıdır. Dolabın rengi ve bitişi odanın tarzına tam olarak uymalıdır. Bu tür mobilyalar giyinme odaları için çok uygundur. Oda küçükse, köşe yapısı onu bir rekreasyon alanına ve bir işyerine ayırmaya yardımcı olacaktır. Bu durumda, bir duvar dolabı iyi bir ek olabilir..

Oda tasarımı için çeşitli seçenekler göz önüne alındığında, odanın klasik tasarımına dikkat etmeye değer. Gardırop odanın köşesine yerleştirilmiştir, boş alan döşemeli mobilyalarla doldurulur..

Yapının rengi, zeminin yanı sıra perdelerin gölgesinden daha koyu olmalı, ancak mobilyaların geri kalanının döşeme malzemesiyle uyumlu olmalıdır. Dolabın dış raflarına fotoğraf çerçeveleri, figürinler, küçük vazolar gibi dekoratif eşyaların konulması tavsiye edilir. Köşe mobilyaları duvara yerleştirilirse, yanında dekoratif çiçekli büyük bir zemin vazo güzel görünecektir..