Gölgelik yataklar

Daha önceleri, yatağı tozdan, güneş ışığından ve rüzgardan korumak için kanopi kullanılıyordu. Ayrıca, pencereler açıkken böceklerden de korunur. Şimdi gölgelik, zarif bir mobilya parçası olarak daha sık kullanılıyor, bir yatak için dekor görevi görüyor. Kanopi, olduğu gibi, yatağı dış dünyadan kapatır, rahatlık ve güvenlik hissi sağlar. Böyle bir dekor şimdi bile popülaritesini kaybetmedi, birçok modern oda böyle bir dekorasyonla dekore edilmiştir..

10 fotoğraf

Kanopinin avantajları ve dezavantajları

Yetişkin yatakları için gölgelik, bir kişiyi dış etkilerden koruyabilmesi açısından çok önemlidir, böyle bir yatakta uzanabilir ve kendinizle baş başa kalabilirsiniz, dış dünyadan saklanabilirsiniz. Ayrıca bu ürünün en büyük avantajı, yaz aylarında cereyan ve çeşitli böceklere karşı iyi koruma sağlamasıdır. Sabahları, bazen uykuya müdahale eden güneş ışınları onu kırmaz..

Diğer avantajlar şunlardır:

 • Yoğun kanopiler çok fonksiyonel ve kullanışlıdır., ancak daha hafif olanlar tam tersine dekoratif bir işlev görür. Odaya romantizm ve hafiflik getiriyorlar, bu yatak dekorasyonu çok şık ve ilginç görünüyor.
 • Yoğun kumaştan yapılan modeller ayrıca ses yalıtımı işlevine de sahip olabilir., yabancı sesler uyku sırasında nüfuz etmeyecek ve dikkatinizi dağıtmayacaktır. Ek olarak, modern stüdyo dairelerde, bir gölgelik bölme görevi görebilir, böyle bir odayı imar etmek için mükemmel bir çözümdür, çünkü bazen bir odanın mümkün olduğunca işlevsel olarak kullanılması, hatta bir çocuk odası ve bir mutfak yerleştirilmesi gerekir. Kanopi, yatağı meraklı gözlerden gizleyebilir ve mahremiyet atmosferi yaratabilir, bu durumda bir iç bölme yerine olacaktır..
 • Ayrıca, bir yetişkin yatak odasında bu tür herhangi bir ürünün büyük bir avantajı şudur: odanıza romantizm getirebilir, içini ışık ve hafiflikle doldurabilir ve aynı zamanda ona lüks bir dokunuş katabilir.. Böyle bir gölgelik, çok az çabayla kendi ellerinizle kolayca yapılabilir. Ürün, herhangi bir odanın iç kısmına harika bir katkı olabilir, bir gölgelik yatak odanızın öne çıkan bir parçası olabilir..

8fotoğraf

 • Çocuk yatağının üzerindeki gölgelik de önemli bir rol oynar., beşiği daha orijinal hale getirebilir ve bebeğinizi olumsuz etkenlerden koruyabilir. Güneş ışığının ve rüzgarın portbebeye girmesini engeller. Can sıkıcı sivrisinekleri uzak tutar ve bebeğinizin daha huzurlu uyumasını sağlar. Çocuk odasındaki gölgelik, sorunsuz bir şekilde havalandırmanızı sağlar, pencereleri açık bir yaz gecesinde bebeğinizin üşüteceğinden veya böcekler onu uyandıracağından endişelenmenize gerek kalmaz. Ayrıca, bebek gün içinde bile huzurlu bir şekilde uyuması için çocuk beşiklerinin üzerine bir gölgelik asılır, çünkü alacakaranlık atmosferi yaratabilir..
 • Ayrıca, kreşte bebeği çeşitli kir ve tozdan korumak çok önemlidir, bu durumda bir gölgelik mükemmel bir çözümdür.. Beşiğe düzenli olarak böyle bir örtü atarsanız, yatağa toz çökmez, hafif bir kumaşla korunur. Yatağınızı sık sık yıkamanıza ve küçük çocuğunuzun toza alerjisi olabileceğinden endişelenmenize gerek yok. Kanopiyi periyodik olarak yıkayarak değiştirmeniz yeterlidir. Ek olarak, gölgelik yeni doğanlar için çok sık kullanılır: bebeğin sakinleşmesine ve gereksiz stresten korunmasına izin verir. Beşik etrafındaki alanı daraltır ve bebeğinizin daha rahat uyumasını sağlar..

Ancak bu tür iç eşyaların da bazı dezavantajları olduğuna inanılıyor:

 • Bu nedenle, böyle bir pelerini sık sık değiştirmez ve yıkamazsanız, kendi üzerinde çok miktarda toz toplayacaktır.. Bu durumda, gölgelik astım hastaları ve toza karşı belirgin bir alerjisi olanlar için tamamen kontrendikedir. Bu tür olumsuz sonuçlardan kurtulmak için, bu yatak dekoru parçasını haftalık olarak yıkamak, çerçevenin kendisini veya kumaşın bulunduğu kanopiyi nemli bir bezle silmek gerekir..
 • Ayrıca bazı kanopi modellerinin odanın alanını daraltabildiğine ve tavanları görsel olarak alçalabildiğine inanılıyor.. Bu nedenle, küçük odalarda gölgelikli kanopiler, odanın alanını gizlerken çok lüks görünmüyor. Kanopiyi kurmak için, yatak odasının içini daha da kötüleştirmemesi ve güzel ilavesi olması için bazı nüansları ve zorlukları hesaba katmak gerekecektir. Böyle bir iç öğenin seçimi tamamen bireysel olmalıdır, bazen odayı düzgün bir şekilde dekore etmek ve boyutunu küçültmemek için doğru kanopiyi seçmek çok zordur..

Sabitleme çeşitleri ve yöntemleri

Sayvanlı karyolalar, tarz ve özel tasarım türü, yani yatağın üzerine nasıl sabitlendikleri açısından farklılık gösterebilir. Kanopi tipi, odanın büyüklüğüne ve ne tür bir yatağa bağlı olarak seçilir: tek veya çift kişilik veya genel olarak bir bebek karyolası. Ayrıca, montaj yöntemi, yatak odasının dekore edildiği stili etkileyecektir. Üstünde böyle bir çalıntı olan yatakların, yalnızca odadaki tavanlar yüksekse ve odanın kendisi çok genişse güzel ve lüks göründüğüne inanılmaktadır. Ancak bu her zaman böyle değildir, bu durumda kanopiyi sabitleme ve kurma yöntemi büyük rol oynar..

Kanopi için doğru malzemeyi seçerseniz, rengi ve sabitleme yöntemi, standart alçak tavanlarda bile kesinlikle her büyüklükteki bir odaya yerleştirebilirsiniz:

 • İlk bağlantı türü bir brakettir.. Bu tür bağlantı elemanları genellikle tavana yerleştirilir ve yatağın kendisi kenarlardan raflarla kesilir. Kanopi, yatağı tüm çevre boyunca sarıyormuş gibi, bu tür raflarda güzelce uzanarak, braketten aşağı doğru ayrılır. Ayrıca, hafif kumaşın güzelce akacağı ve yatağın üzerine batacağı brakete küçük bir kubbe takılabilir. Bu seçenek de çok romantik ve güzel görünecek..
 • En klasik seçenek, rolü sütunlar tarafından oynanan bir tutucu kullanmaktır.. Bu seçenek yüksek yatak odaları için daha uygundur, tavan en az 3 m yüksekliğe yerleştirilmelidir Destekler çok yüksek değildir, o kadar büyük bir tavanla buna dayanmazlar ve büyük görünmezler. Çalıntı, bu tür sütunların üzerine kolayca atılır, düzgünce açılır ve yatağın kenarlarında güzel ve nazikçe asılı kenarlar bırakılır..
 • Çerçeve gibi başka bağlantı elemanları var. Bu durumda, yatağın üzerinde belirli ana hatlara sahip küçük bir gölgelik bulunur. Yatağın şeklini takip eder, ancak çevresi daha büyüktür. Böyle bir çerçeve, hem yüksek tavanlı geniş, ferah odalar hem de çok küçük odalar için uygun olabilir. Böyle bir çerçeve, düşükse tavana sabitlenebilir ve geniş bir yüksek odanız varsa, çerçeve yatağın köşelerine monte edilen desteklere tutturulur. Bu durumda, çerçeve hafif ahşap kirişlerden yapılmıştır. Yatak, odanın geri kalanından neredeyse tamamen izole olurken, bu seçenek çok ilginç görünüyor..
 • Sözde taç şeklindeki montaj lüks görünüyor. Kanopinin yatağın başına sabitlenmesini içerir. Böyle bir gölgelik, güzel bir hafif kumaşla süslenmiş, duvara monte edilmiş küçük (1 m’den fazla olmayan) bir gölgeliktir. Bu seçenek, küçük bir alana sahip odalar için mükemmeldir, çünkü böyle bir yatak dekorasyonu odayı görsel olarak daraltamaz ve konumu için çok fazla alan gerektirmez. Ek olarak, bu bağlantı elemanı tarzında çok yönlüdür: hem klasik yatak odalarına hem de modern iç tasarımlara bir gölgelik takmak için kullanılabilir. Bir taç şeklindeki gölgelik tüm yatağı tamamen kaplamaz, sadece başlığı ve küçük bir kenarı çerçeveler, çoğu zaman dekor olarak kullanılır..

Kumaş seçimi

Böyle bir başucu örtüsü için bir kumaş seçerken ana kural, her şeyden önce, seçilen kanopiyi yatak odasının genel tarzıyla eşleştirmek gerektiğidir. En çok yönlü, bir odayı ışıkla doldurabilen ve aynı zamanda yatağı tamamen izole ederek meraklı gözlerden hafifçe gizleyen hafif yarı saydam seçeneklerdir. Mükemmel nefes alabilirler ve çok sevimli görünüyorlar. Çoğu zaman, bu tür kanopiler, tüm yatağı bu elemanla kaplamak istemeniz durumunda yatak odasını dekore etmek için kullanılır..

Daha kalın modeller, yalnızca kanopiyi yalnızca yatağın dekorunun bir parçası olarak kullanmak istiyorsanız seçilir, bu da onu başlıkta ve biraz kenarlarda kaplar. Bu durumda, daha yoğun kumaşlardan yapılmış bir gölgelik satın almak daha iyidir ve bu kumaş diğer mobilyaların döşemesiyle uyumlu olmalıdır: koltuklar, kanepeler, puflar. Bu öğenin kumaşı yastıklar, battaniyeler, kilimler ve yatak odası dekorasyonunun diğer öğeleriyle eşleştirilebilir..

Bir gölgelik için kumaş seçerken, yoğun bir model için kumaş satın alırken, astar için malzeme satın almanız gerektiğine dikkat edilmelidir, çünkü yatağın içinden sakin görünmeli, uyurken veya uykuya dalarken hiçbir şey olmamalıdır. dikkatinizi dağıtın. Dekorasyon için genellikle parlak renkli kumaşların süslemeli olduğunu unutmayın, bu nedenle böyle bir ürünün dikişli tarafını sade ve çok koyu yapmamak daha iyidir. Bir kumaş seçerken, doğal ve tamamen nefes alabilir olması da önemlidir..

Ayrıca kolayca yıkayabileceğiniz malzemeler edinmeye çalışın, bunların bakımı size zorluk çıkarmaz..

Yetişkin bir yatak odasının içi için şık çözümler

Tasarımcılar aşağıdaki çözümleri sunar:

 • Yatak odası bir gölgelik ile güzelce dekore edilebilir. İtalya tarzında, böyle bir model hafif ve hafif olmalıdır. Açık renklerde de yapılacak olan yatağın üzerine düzgün bir şekilde düşmesi daha iyidir. Bu durumda, gümüş ve altın tonları ile fildişi ve bej harika görünecek..
 • Beyaz bir yatak, bir gölgelik ile zarif görünüyor, böylece bir odayı şık bir şekilde dekore edebilir ve Provence tarzında. Bunun için de hafif yarı saydam tüller kullanmalısınız..

 • Modern tasarım için iç mekanda, yuvarlak bir yatağı güzel bir şekilde çerçeveleyecek hafif bir gölgelik alabilirsiniz. Büyük bir pelerin, böyle bir adayı meraklı gözlerden saklayacak ve daha tenha hale getirecektir..
 • Yatak odasını da ilginç bir şekilde dekore edebilirsiniz. oryantal tarzda. Bunu yapmak için, güzel bir ajur süslemeli koyu renkli, yoğun bir gölgelik satın almanız gerekir. Bu durumda, yoğun malzemeden yapılmış siyah bir peçe veya koyu mavi, bordo, yeşil kanopi daha uygundur..

Üzerindeki gümüş ve altın desenlerin yanı sıra püskül şeklinde bitişi de odanın tasarımına oryantal bir hava katacak ve benzersiz kılacaktır..

Bebek karyolası için tercih edilen özellikler

Bir kreş için gölgelik seçimine özel bir dikkatle yaklaşılmalıdır, çünkü sadece dekorasyon rolünü yerine getirmemeli, aynı zamanda çocuğunuz için iyi bir koruma sağlamalıdır. Hiçbir koşulda sentetik kumaştan yapılmış modelleri seçmeyin. Bu durumda kumaş çok büyük bir rol oynar, çünkü nefes almayan malzeme alerjiye neden olabilir. Öncelikle tül, ipek, organze gibi kumaşlar ve diğer doğal seçenekler tercih edilmelidir..

Organze veya tülden yapılan kanopiler oldukça rahat ve pratiktir.. Yıkanması çok kolaydır, ütü gerektirmez ve size çok zaman kazandırır. Ayrıca çok çabuk kururlar. Ayrıca çocuk odası için gölgelik seçerken rengine ve dekoruna çok dikkat edilmelidir. Bu durumda, hem kendi zevkinize hem de bir bütün olarak kreşin tüm iç tasarımına güvenebilirsiniz. Yeni doğanlar için, daha açık ve daha yumuşak renklerde kalmak daha iyidir, bebeğinizin ruhu üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır. Ayrıca parlak noktalar bebeğe heyecan verir ve onu hiç sakinleştirmez, uykuyu bile bozabilir. Bu nedenle, bir çocuk odası için çok parlak süslemeli tek renkli ürünler satın almak daha iyidir, zıt kombinasyonlar hariç tutulmalıdır..

Küçük bir prenses için, güzel çiçek desenlerine sahip narin pembe, leylak, altın, gümüş, sarı gölgelik mükemmeldir. Ek olarak, böyle bir mobilya parçası, sadece kızlar için değil, erkekler için de bir yatağı süslemek için kullanılabilir. Kanopi, açılıp kapanabilen yarık-pencerelerin olacağı bir ev şeklinde yapılabilir. Bu gölgelik bebeğiniz için tenha bir yer olacaktır..

Ayrıca, hayal gücünü geliştirebilecek ve çocuğun gelişimi üzerinde faydalı bir etkiye sahip olabilecek güzel ve ilginç görüntülerle bazı seçenekler sunulmaktadır. Bir kreş için gölgelik seçerken, iki farklı seçenek satın almak daha iyidir. Bunları değiştirebilir, çocuk odasına çeşitlilik katabilirsiniz..

Kendi elinizle nasıl dikilir?

Kendi elinizle bir gölgelik dikmek için, gözlemlerken adım adım hareket etmelisiniz. belirli kurallar:

 • Böyle bir ürün oluşturmak için ihtiyacınız olacak genişliği en az 1,5 metre olacak bir desen, 2 m hafif kumaş, bir metre renkli kumaş ve bu mobilya parçasını süsleyebileceğiniz dekoratif unsurlar. Kenarlarda fırfır yapmak için kullanabileceğiniz bir saten kurdeleye de ihtiyacınız olabilir..
 • Bir desen yapmanız veya hazır bir tane almanız gerekiyor, sol alt kenarı hafif yuvarlatılmış bir dikdörtgen olacaktır. Desen kumaşın üzerine yerleştirilmeli ve kesilmelidir ve önce onu özetlemeniz gerekir..
 • Yukarıdan 30 cm geri adım atarak, orta dikişli bir çizgi yapmanız ve kenarları işlemeniz gerekir.. Bundan sonra, sırasıyla 5 ve 20 cm mesafede kenara paralel iki düz çizgi çizerek bir parça sabunla üstüne not almanız gerekir. Bundan sonra, bu iş parçasının üst kenarlarını bir metre uzunluğunda olacak şekilde biraz toplamak gerekir. Daha sonra kanopinin renkli kısmını alıp kısa kısımlarını işlemelisin. Elde edilen iki kumaş parçası, bir kenar yapılırken işaretler boyunca birbirine süpürülmelidir..
 • Bundan sonra, teyel dikişi boyunca makine ile dikebilirsiniz.. Ardından bir kurdele ile işlemeye devam etmelisiniz: ürünün üstüne dikilmeli ve kenarlar dantel veya fırfır gibi diğer unsurlarla süslenebilir. Böylece, gölgelik hazır olacak, sadece dairesel bir çerçeveye koymanız ve düzeltmeniz, hafif kıvrımlar yapmanız ve böylece yatağın başının üzerine güzelce asılması gerekiyor..

Bir beşik için gölgelik nasıl yapılır, aşağıya bakın..

aksesuar bakımı

Kanopiler özel bakım gerektirir, bu hem bebek hem de yetişkin yatakları için geçerlidir. Öncelikle yatağı tozdan koruyan bir bariyer oluşturabilirler ancak bu bariyer tüm tozu kendi üzerinde toplar. Şeffaf bir kanopi daha sık yıkanmalıdır, çünkü tozdan kararırlar ve görsel olarak estetik olmazlar. Ayrıca tentenin güzelce ütülenmesi gerekir, buruşmamalı ve kıvrımları olmamalıdır, aksi takdirde dağınıklık hissi yaratacak ve yatağı özensiz yapacaktır. Sadece tamamen kurutulmuş kanopileri asmak gerekir, aksi takdirde daha fazla toz toplarlar..

Bazı ağır kumaşlar elektrikli süpürgeyle temizlenebilir. Bu durumda, halılar ve diğer yumuşak yüzeyler için uygun bir fırça başlığı takmak en iyisidir. Böylece bir süre ürünü yıkama derdinden kurtulabilirsiniz. Ancak haftada yaklaşık iki kez süpürmeniz gerekiyor ve bu durumda ayda sadece birkaç kez yıkamak mümkün olacak ve kuru temizlemeye de götürebilirsiniz. Bu, böyle zarif bir ürüne bakmak için en iyi seçenektir..