Japon tarzı yataklar

Son zamanlarda, evinizi Japon tarzında döşemek çok popüler hale geldi ve yatak odası da bir istisna değil. Japon tarzı bir yatağın nasıl görünmesi gerektiğini ve neyle birleştirileceğini görelim..

özellikler

Tabii ki, Japon tarzı stoğun ana özelliği yüksekliğidir. Genellikle 40 cm’yi geçmez.Bunun nedeni, Japonya’da eskiden sadece bir mat döşerek yerde uyumalarıdır.. Diğer özellikler şunları içerir:

  • Yüksekliğe ek olarak, bu yatağın ayırt edici özelliği, Genişlik. Küçük olmak zorunda değil. Bunun nedeni, gerçek Japonların yatakta otururken bile yemek yemesidir. Bunu yapmak için şilteyi çıkarır ve yastık koyarlar..
  • İLE BİRLİKTEböyle bir ürünün bir sonraki ayırt edici özelliği, katı formlar. Japon konutu boyunca geometri uyku yerinden geçmedi. Herhangi bir sapmaya izin vermeyecek şekilde dikdörtgen olmalıdır..
  • Tasarımda minimalizm konutlar bu ülkenin doğasında var ve yatak çizimlere, süslemelere, monogramlara izin vermiyor.
  • Hiç başlık olmayabilir veya aynı zamanda net bir geometrik şekle sahiptir. Genellikle bu tür yatakların başlığı bir ekranla taklit edilir..
  • Ayrıca yatak mümkünse yapılmalı doğal malzemelerden ya da en azından onları taklit et.

Tasarım

Japon yatak tasarımı basittir. Üzerine döşek serilmiş dikdörtgen bir podyumdur. Daha önce, Japonlar uyumak için yoğun bir şekilde pamukla doldurulmuş bir taban kullandılar. Artık herhangi bir ortopedik yatak satın alabilirsiniz. Kaide üzerine, şilteye ek olarak, çerçevenin kendisi ile aynı malzemeden yapılmış komodinler monte edilebilir..

Bir Japon yatağını basit bir podyum yatağından ayıran şey, çevresinde geniş bir rafa sahip olmasıdır.. Bu görsel olarak yatağın zeminin üzerinde yüzüyormuş gibi görünmesini sağlar. Yatak, hem tekli hem de çiftli versiyonlarda yapılırken, yatağın kendisinden daha büyük olmalıdır. Oda genişse, bu oda tek kişilik olsa bile geniş bir yatak kurmak daha iyidir..

Başlık alçak olmalıdır. Karyola çerçevesine takılabilir veya duvara asılabilir. Çoğu zaman ince tahtalardan veya geniş bir tahtadan yapılır..

Malzemeler (düzenle)

Gerçek bir Japon yatağı elbette doğal masif ahşaptan yapılmalıdır. Ancak bu oldukça pahalı bir malzemedir ve herkes ondan mobilya almayı göze alamaz. Ahşaptan olmasına rağmen, yatak sadece çevre dostu ve hipoalerjenik olmayacak, aynı zamanda uzun yıllar dayanacaktır..

Şimdi bu malzemenin birkaç ikamesi var ve en yaygın olarak uyku yerlerinin imalatında kullanılıyor. LDSP (lamine sunta). Bu malzeme, kaba ahşap işleme kalıntılarından, formaldehit reçineleri ile yapıştırılarak levhalara daha fazla preslenerek yapılır. Yukarıdan, tabakalar bir filmle kaplanır, yani lamine edilir. Bu kaplamanın renkleri tamamen farklı olabilir, ancak Japon tarzında yatak üretimi için esas olarak çeşitli ahşap türleri için stilize edilmişlerdir..

Bu yatakları yapmak için ahşap kaplama da kullanılır. Bu malzeme aynı zamanda doğal ahşaptan daha ucuzdur. Aynı zamanda üretiminde hiçbir zararlı madde kullanılmadığı için lamine suntadan daha çevrecidir. Doğal ahşabı taklit eden bir renk de seçebilirsiniz..

Japon tarzı yatak yapmak için metal kullanılmaz. Japon evlerinde bulunmayan soğuk bir malzemedir..

Renk, doku

Tamamen Japon bir yatağın ahşap rengine sahip olması gerekse de, modern tasarım bu ürün için diğer renklerin kullanılmasına izin verir. Ana şey, yatağın renginin bir bütün olarak odanın iç kısmına uymasıdır. Bu nedenle, yatak odasındaki duvarlar açık renkliyse, yatağı koyu kahverengi veya siyah renkte kurmak daha iyidir. Ve tersine, odadaki duvarlar karanlıksa, yatak için hafif bir gölge, örneğin meşe tonu seçmek daha iyidir..

Japon tarzında yatak üretimi için, dokusu tamamen pürüzsüz bir duruma getirilmemiş ahşap kullanılır. Girintiler ve bir düğüm deseni varsa iyidir. Bu tür mobilyaların imalatında parlak yüzeyler kullanılmaz..

Modeller

Mağazalarda birçok Japon tarzı yatak mevcuttur.. İşte en orijinalleri:

  • Mobilya şirketi Decor’dan “Katana”. Bu model ayaksız bir podyumdur. Doğal masif çamdan yapılmıştır. Dikey bir sıra tahtadan yapılmış bir arkaya sahiptir. Yanlarda komodinleri taklit eden raflar var. 160×200 cm ebadındaki modelin maliyeti 17.600 ruble..
  • “Osiris” fabrikasından “Tokyo”. Tatami gibi, bu model de fırfırsız doğru geometrik şekle sahiptir. Özgün tasarım, yalnızca bir sokak bankını andıran ve tabanın köşelerinde doldurulmuş kalasları andıran başlığın tasarımından oluşur. Doğal masif çam, meşe, dişbudak veya kayın ağacından yapılmış böyle bir yatak bir yıldan fazla sürecek. Çamdan yapılmış bu mobilya parçasının maliyeti yaklaşık 15.500 ruble olacak, ancak diğer ahşap türlerinden örnekler iki kat daha pahalıya mal olacak..
  • HAPPYHOME mobilya fabrikasından “Tanuki”. Bu örnek bütçe modeline atfedilebilir. Lamine suntadan yapılmıştır. Herhangi bir orijinal detayı olmayan basit şekillere sahiptir. Bütün Japon tarzı bununla ilgili olsa da. Bu modelin maliyeti 10.500 ruble.
  • İtalyan Desiree firmasından Zenit. Bu Japon tarzı bir yatak. Bu ülkeden mobilyalara yakışır şekilde basit geometrik şekiller ve bir rafa sahiptir. Ancak bu ürün deri döşemeye sahiptir. Küçük bir başlığın rolü, bir çift paralel yüzlü yastık tarafından oynanır. Bacaklar siyah polipropilenden yapılmıştır ve neredeyse görünmezdir. Bu, uyku yerinin havada yüzdüğü izlenimini verir. Bu örneğin maliyeti yaklaşık 80.000 ruble..
  • Çin konumundan HAWAIIAN. Bu model, Avustralya kıyılarına özgü sağlam bir kok ağacından üretilmiştir. Hepsi dekorda deri ve metal kullanımı ile ince çıtaların çerçevesine bir doldurma. Böyle bir mobilya özelliği, yatak odanızın içini sadece çevre dostu yapmakla kalmayacak, aynı zamanda ona özgünlük de getirecektir. Modelin maliyeti 140.000 ruble.

Aşağıdaki videoda Japon tarzı bir evi nasıl dekore edeceğinizi öğreneceksiniz..