Kendi elinizle bir bar taburesi yapmak

Bar tabureleri, mutfak alanı düzenlemesinin vazgeçilmez bir özelliği haline geldi..

Loft tarzı apartmanların moda olduğu, mutfakların yaşam alanları ile birleştiği günümüzde, gereksiz tüm bölmeler sökülmüştür. Bar tezgahları, yaşam alanını ve mutfakta yemek yenecek yeri gösteren “sınır” dır. Bu özelliklerin aranan bir mobilya parçası haline gelmesi şaşırtıcı değildir..

Kendi elleriyle zanaat yapmayı seven insanlar, özellikle de bu kadar basit bir ürünü kendi başlarına yapabilirler. teknik olarak uygulamak zor değil.

Hangi araçlara ihtiyaç var??

Burada standart bir takım araçlara, malzemelere ve uygun şekilde hazırlanmış bir çizime ihtiyacınız var. Böyle bir ev yapımı sandalye, yaklaşık 80 cm yüksekliğinde yüksek ayaklı bir üründür, altta özel bir ayaklık vardır. Yüksek destekler çok rahat otururken bacaklar uyuşmaz ve yorulmaz.

Yükseklik, mutfaktaki barın boyutuna göre değişebilir. Sandalye standart ölçülerden daha yüksek olmasına rağmen kişi kendini özgür hissetmeli ve ağırlık merkezini kaybetmekten korkmamalıdır..

Kontrplaktan bir model yapmak

Ahşap plastik bir malzemedir, işlenmesi kolaydır. Araçlara ihtiyacınız olacak:

 1. Testere tipi diskli öğütücü;
 2. öğütücü;
 3. Rulet;
 4. Matkap ve vidalar;
 5. Zamk.
 6. keski;
 7. Tornavida.

İşlerin yürütülmesi

Çalışmanın en başında, gelecekteki ahşap ayakların elemanları tahtadan kesilir. Ağaca A harfi şeklinde işaretleme yapılır, kesişme noktalarında dekoratif yuvarlaklar yapılır..

Bacakların elemanları, çizgili işaretlere göre bir dekupaj testeresi ile kesilir. Böylece bir blok elde edilir – bacaklar için gelecekteki destek. Bu önemli bir bağlantı elemanıdır: çok az bağlantı olacaktır, bu nedenle bacak desteği, uygun yüklere dayanması gereken destekleri güvenilir bir şekilde sabitlemelidir..

Sandalye sağlam olmalı ve düğüm bağlantı noktalarında “sarkan” olmamalıdır. Tüm kesimler bir taşlama makinesi ile işlenir.

Ayak detayları yapıldıktan sonra sıra desteklerin montajına gelir. Dört blok bacak dikkatlice tutkalla kaplanır ve üst üste gelecek şekilde birbirine yakın monte edilir. Tutkal sertleştikten sonra, daha fazla güç için kendinden kılavuzlu vidalar bağlantı noktalarına vidalanmalıdır..

Ayaklık kontrplaktan kesilir. Malzemenin kalınlığı yetersizse, kesilen kontrplak parçaları yapıştırılabilir ve birleştirilebilir..

Koltuk aynı teknoloji kullanılarak yapılmıştır. Kesilmiş parçalar, önceden yapıştırılmış olan birleştirilir. Olası ağır yükler dikkate alınarak birkaç kat kontrplak yapılabilir..

Koltuğun altına özel bir ped yapılır, yeterince güçlü olmalıdır, çünkü bacaklar ona bağlanacaktır..

Sabitleme, kendinden kılavuzlu vidalarla gerçekleştirilir. Her şey kuruyup toplandığında vernik-boya çalışması aşaması gelecek..

Masif ahşap ürün

En iyi seçenek sağlam bir bar taburesi yapmaktır:

 1. Berezovoy;
 2. Meşe;
 3. sosnovy.

Bir huş masifi tercih edilir, çam her zaman eşit şekilde lekelenmez.

Sağlam bir masiften bir sandalye yaparken, dikkate almanız gerekir – malzemenin kalınlığı en az iki santimetre olmalıdır..

370 mm çapında bir daire kesiliyor – bu gelecekteki koltuk olacak. Evde özel bir ahşap işleme ekipmanı yoksa, kontur boyunca bir profil çizilir, kesilir, yüzey bir öğütücü ile işlenir..

Daha sonra 250 mm’den küçük bir daire yapılır – bu, ayaklık görevi görecek bir parçadır. Tüm elemanlar ayrıca masif ahşaptan kesilir, dahası, ahşap lifleri birlikte gitmeli.

Daha sonra tutkalla bağlanırlar, arkaları kendinden kılavuzlu vidalarla tutturulur. Böyle bir bağlantı, yapının sağlam ve dayanıklı olması için yeterlidir. Zımparalamayı bitirdikten sonra, ortaya çıkan nesneyi dikkatlice boyamalı, birkaç kat vernikle örtmelisiniz..

Masif ahşaptan yapılmış bir sandalye daha ağırdır ama aynı zamanda daha dayanıklıdır. Antik tarzda stilize etmek kolaydır, o zaman çok orijinal görünecektir. Bu tarzda birden fazla ürün yapılabilir. Böyle bir şey uzun süre hizmet eder, nem veya sıcaklıktaki değişikliklerden korkmaz..

Ahşaptaki teknolojik kusurlar

Ahşap mobilyalar sürekli talep görüyor, ancak dezavantajları da var:

 1. Ahşabı bozan en tehlikeli faktör neme duyarlılıktır;
 2. Yapının anizotropisi, boyunca ve karşısında bulunan ahşap liflerinin farklı özelliklerini etkiler;
 3. Kereste yanıcıdır ve mantar hastalıklarına karşı hassastır.

Temiz havada uzun süre ahşap nesneler varsa, örneğin özel bir evin verandasında, özellikle kontrplak bulunan ürünler için bozulma olasılığı yüksektir..

Metalden imalat, ilk seçenek

Metal dayanıklıdır ve ondan yapılan ürünler ahşaptan daha az zarif değildir. Metalden bar taburesi yapmak hiç de zor değil. Kaynakta uygun malzemelere ve temel becerilere ihtiyacınız var.

İşe hazırlık, her şeyden önce uygun araçların seçilmesinden oluşur. Her şeyden önce, bir boru bükücüye ihtiyacınız var, onu kendiniz oluşturabilirsiniz. Düzende, çubukları sabitlemeli ve aralarında borunun çapına eşit bir boşluk bırakmalısınız. İki kiriş en az 5 cm kalınlığında olmalıdır.

Borular kumla doldurulur, kirişler arasına sokulur ve daha sonra onları istenilen şekle sokma işlemi başlar..

Gerekli araçlar

İhtiyacın olacak:

 1. Matkap ve matkaplar;
 2. Burçlar;
 3. Somunlu ve cıvatalı vidalar;
 4. Kendiliğinden takılan vidalar;
 5. Kaplama;
 6. Ölçü aletleri ve kalem;
 7. Boyalar ve astarlar.

Yaratılışın başlangıcı

Çalışmaya başlamadan önce, yüksek ayaklı nesnenin ne olacağını önceden hayal etmek için diyagramlar çizmelisiniz. Örnekler, çok çeşitli modellerin bulunduğu İnternette bulunabilir; orada bir açıklama, hatta diyagramlar ve çizimler bulmak da kolaydır. Model seçildikten sonra boyutlarının ne olacağı netlik kazanacaktır., ürünün üç boyutlu uzayda yaratılması başlar:

 1. Her şeyden önce, 1: 1 ölçeğinde bir şablon yapılır, gelecekteki üretilen boşluklar için bir standart haline gelecektir;
 2. İki metre uzunluğa kadar bir profil borusunun iki parçası kesilir (bu gelecekteki çerçeve olacaktır);
 3. Kirişler de borudan yapılacağı için 0,5 metre uzunluğunda iki parça gerekli olacaktır;
 4. Arka ayaklar da 0,53 m olacaktır;
 5. Tüm malzeme zımpara kağıdı ile temizlenir;
 6. Borular önceden belirlenmiş bir desene göre bükülür.

Parçaların montajı

Bağlantı noktalarında delikler açılır. Parçalar daha sonra birleştirilir ve deliklere demir silindirler yerleştirilir. Bundan sonra, boş bir kumaş alınır ve şablona göre koltuk ve sırt olacak iki parça kesilir..

Çift dikilirler ve bitmiş çerçeveye yerleştirilirler. Bacaklar vidalarla arkaya takılır.

Bağlantı elemanları için, bacaklar için 5×80 mm kendinden kılavuzlu vidalar kullanabilirsiniz. Koltuk, 5×40 mm kendinden kılavuzlu vidalarla küçük bir daireye vidalanmıştır. Stifnerlerin montajı 5×20 mm kendinden kılavuzlu vidalarla yapılabilir..

Kaburgalar, köşeler kullanılarak bacaklara monte edilir. şey hazır.

Giderek artan bir şekilde, güçlü demir veya bakır borulara sahip olabilen sırtlı ve kolçaklı metal tabureler vardır..

Evde bir bar varsa, bunun için sandalyeler çok uygun olacaktır. El yapımı ürünler çok uzun süre dayanabilir, yüksek nemden veya büyük mekanik aşırı yüklenmelerden korkmazlar..

İkinci seçenek

Kendiniz sandalye oluşturma fikriniz varsa, bu basit öğeleri yapmak için birkaç algoritmayı analiz etmeniz önerilir. Özellikle kaynak makinesi kullanmayı bilenler için ikinci seçenek tercih edilebilir..

Başlamak için aracı hazırlamanız gerekir:

 • Yaklaşık 20 cm genişliğinde Reiki;
 • Metalik profil;
 • Makas;
 • Kaynak makinesi;
 • zımpara;
 • zımpara kağıdı;
 • Hükümdar;
 • Meydan;
 • İşaretleyici;
 • Rulet.

Kısa sürede, uzun yıllar “çalışabilecek” orijinal bir ürün yaratmak kolaydır..

Montaj

İstenilen ölçülere uygun olarak şablonlar yapılır. Çıtalar kesildi – bunların hepsi koltuklar için boşluk olacak. Şeritler kaynaklanır, sonuç olarak istenen şekil görünecektir. Çıtalar daha da küçük şeritler halinde kesilir, içeriye sığmaları gerekir.

Kılavuz olarak hizmet edecek kontrplaktan bir şablon yapılır. İnce şeritler, bir şekil görünecek şekilde kaynak yapılır..

İş parçası zımparalanmalı, köşeler yuvarlatılmalıdır. Bacakların üretimi için 3 cm’lik bir kesit profili kullanılır, gerekli büyüklükte bir kısım ondan kesilir. Modelin yüksekliği, çubuğun yüksekliğine bağlı olarak farklı olabilir. Genellikle koltuk, masa üstünden 35 cm daha alçaktır..

Yapılan parçalar çerçeveye kaynak yapılır, daha sonra yapı stabil olacaktır. Her şey doğru ayarlandığında ve birkaç kez kontrol edildiğinde, kaynak yaparak “yakalayabilirsiniz”. Ayaklık genellikle koltuktan kırk santimetre uzakta bulunur, traversler kesilir ve kaynaklanır. Eklemler zımparalanmış.

Bitiricilik

Metal sert bir malzemedir, bacakların uçları mutlaka kauçuk veya ahşap nozullarla yalıtılır. Ürünün imalatından sonra bitirme dönemi başlar: bitmiş ürün astarlanır ve boyanır.

Şeyin uzun süreli başarılı çalışmasını garanti edecek birkaç kat astar ve boya koymak mantıklıdır..

Kendin yap bar tabureleri nasıl yapılır, sonraki videoya bakın..