Konsol masası ne için?

Konsol, rafine çekiciliği ve işlevselliği birleştiren orijinal bir mobilya parçasıdır. Konsol masasının ne için olduğunu ve iç mekana nasıl uyumlu bir şekilde yerleştirileceğini bu makale anlatacak.

özellikler

Konsol Fransa’da ortaya çıktı. Louis XIV döneminde, lüks ve zenginliğin işaretlerinden biri olarak kabul edildi. Zarif tasarımlı dar masalar saray salonlarını süslüyordu. Tezhip, sanatsal oymalar ve diğer dekorlar masaları sanat eserlerine dönüştürdü. Daha sonra, bu iç detayın modası diğer ülkelerde ortaya çıktı..

Bugün konsol popülerliğini kaybetmez. Bu öğenin görünümü değişti, işlevselliği arttı. Bugün konsol herhangi bir odayı dönüştürebilse de, ona özel bir çekicilik kazandırıyor..

Modern konsol masaları da genellikle duvara dayalı küçük parçalardır. Ancak günümüzde farklı şekillere, ayak sayısına (1’den 4’e kadar) sahip olabilirler ve farklı malzemelerden yapılabilirler..

Ürünlerin tasarımı o kadar çeşitlidir ki, herhangi bir iç mekan için doğru modeli bulmanızı sağlar. Ve tabloları kullanma seçenekleri, mekanın rasyonel organizasyonu için büyük fırsatlar sunuyor..

Konsol avantajları:

 • Estetik. Konsol, ortamı daha hafif ve daha etkileyici hale getirir. İç mekanı uyumlu bir şekilde tamamlayabilir veya dikkat çeken bir vurgu haline gelebilir. Birçok üretici, aynı tarzda bir ayna ile tamamlanmış konsollar üretir. Bu, masanın odanın bağımsız bir dekorasyonu olarak kullanılmasına izin vererek estetik etkiyi arttırır. Bir çift lamba, ilginç bir saat veya lüks bir vazo ile tamamlarsanız, gerçek bir incelik ve güzellik köşesi yaratabilirsiniz..

 • Kompaktlık. Birkaç dairede çok fazla boş alan var. Bununla birlikte, konsolun küçültülmüş boyutu, küçük alanlara bile kolayca sığmasını sağlar. Böyle bir masa hem dar bir koridora hem de küçük bir oturma odasına yerleştirilebilir..
 • pratiklik. Konsol masası, çeşitli hediyelik eşyalar, fotoğraf çerçeveleri, çiçekler ve diğer güzel şeyler için bir stand olarak kullanılabilir. Çekmeceli veya ilave raflı modeller, küçük bir şifonyerin veya komodinin yerini alabilir..

Ön kapıda bulunan bir konsol, anahtarları ve eldivenleri elinizin altında tutar. Üzerine eve döndüğünüzde ellerinizi serbest bırakmak için gazete veya çanta koyabilirsiniz..

 • Aynalı bir konsol, tuvalet masası işlevi görebilir. Ayaklı seçeneği de çay içerken yan sehpa olarak kullanılabilir..
 • Hareketlilik. Duvara sabitleme gerektirmeyen modeller evin içinde özgürce hareket edebilir. Böylece salonda, mutfakta ve gerektiğinde koridorda bir masa kullanılabilir..
 • Tasarım çeşitliliği. Hangi stili tercih ettiğiniz önemli değil. Çok çeşitli konsol masaları, zarif klasikler, orijinal modern ve ultra modern yüksek teknoloji için ideal seçeneği bulmanızı sağlar..

Görüntüleme

Konsol tabloları çeşitli tiplerdedir.

Ekli

Duvara kadar kayan konsol, ikiye bölünmüş sıradan bir masaya benziyor. Bu tür modellerin iki ayağı vardır, bu nedenle stabilite için duvara güvenli bir şekilde vidalanırlar. Bağlantı elemanları, kural olarak görünmezdir ve ürünlerin görünümünü bozmaz..

Menteşeli

Bu tip duvar konsolu, yapısında sıradan bir rafı andırır. Tek fark ürünlerin görünümündedir. Birçoğu orijinal bir tezgah gibi görünüyor ve hatta bazıları bir bacakla geliyor. Destek zemine ulaşabilir veya havada asılı kalabilir. Her durumda, benzer modeller duvara da sabitlenir..

Katlanır konsol, özel bir mobilya türüdür. Bu seçenek küçük odalarda (koridorda, sundurmada, küçük bir mutfakta) uygundur.. Yapı duvara sıkıca bastırılır. Neredeyse görünmezdir ve yanındaki hareket özgürlüğüne müdahale etmez..

Gerekirse, masayı öne doğru eğebilir ve duvara cıvatalı küçük bir masa yaptırabilirsiniz. Bu tür modeller, yalnızca pratik bir işlevi yerine getirdikleri için genellikle özlü bir tasarıma sahiptir..

Ayrı durmak

Bu tür modeller, duvar şeklinde ek bir desteğe ihtiyaç duymadan her yerde durabilir. 4 veya 3 (köşe modellerde) ayakları vardır ve sıradan minyatür masaları temsil ederler..

Bu konsol her yere taşınabilir. Çekmeceli modeller özellikle uygundur.

Böyle bir mobilya parçası, aynı zamanda bir iç dekorasyon olan birçok yararlı küçük şeyi barındırabilir..

trafo

Bir başka ilginç seçenek de tabloları dönüştürmektir. Katlandığında, böyle bir model dar bir konsoldur. Açıldığında yemek veya yazı masasına dönüşebilir..

Masa üstü 2 veya daha fazla parçadan oluşabilir. Dönüşüm yöntemleri çeşitlidir. Gizli parçalar, masa tablası döndürülerek yatırılabilir, uzatılabilir veya yeniden ortaya çıkarılabilir.

Artan uçak, misafirlerin gelişi sırasında veya başka herhangi bir durumda böyle bir masa kullanmanıza izin verir. Daha sonra masa yeniden monte edilir, kompakt bir şekil alır ve boş alan boşaltılır..

Formlar

Konsol tablolarının ana hatları farklıdır. Genellikle bunlar, başka seçenekler olmasına rağmen, uzun (dikdörtgen) veya oval şekilli dar ürünlerdir. Yarım daire biçimli veya yamuk tablalı masalar ilginç görünüyor. Köşe modelleri üçgen şeklindedir. Bu tür ürünler, özellikle kare şeklindeki odalarda uygun olan duvarların birleştiği bir yere kurulur..

Boyutlar (düzenle)

Konsol masalarının boyutları, belirli modele ve üreticiye bağlıdır. Bu tür ürünlerin piyasaya sürülmesiyle yönlendirilen yalnızca yaklaşık çerçeveler vardır..

En küçük masaların yüksekliği 70 cm’dir.En büyük modellerin yüksekliği yaklaşık 120 cm’dir.Uzatılmış ürünlerin uzunluğu 50 ila 80 cm, genişlik – 35 ila 50 cm arasında değişir.Köşe versiyonlarının masa tablaları 40 ila 40 cm arasında olabilir. 60 cm’ye kadar.

Malzemeler (düzenle)

Klasik tasarım konsol masaları genellikle masif ahşaptan yapılır. Çam, meşe, dişbudak ve diğer türlerden yapılan ürünler Lux sınıfına aittir. Asil ve sağlam görünüyorlar, çevrenin zarafetini vurguluyorlar. Genellikle üreticiler bu tür ürünleri boyamazlar., ahşabın tonlarının ve dokusunun doğal güzelliğini koruyarak.

Daha ucuz, ancak daha az ilginç seçenekler sunta veya MDF’den yapılmaz. Bu tür malzemelerin işlenmesi için birçok yöntem olmasına rağmen, odunsu bir dokuya da sahip olabilirler. Sonuç, mat veya parlak yüzeyli orijinal renkli modellerdir..

Tam metal konsollar yaygın değildir. Genellikle bunlar tarzdaki modellerdir. modern ve yüksek teknoloji. Bu tür ürünlerin üretimi için krom kaplı metal kullanılır. Provence tarzındaki ürünler de tamamen metal olabilir, ancak daha sık olarak sadece dövme “ajur” bacaklarla tedarik edilirler. Metalden yapılmış ve acımasız loft tarzı modeller

Bununla birlikte, en sık kullanılan, bu malzemenin başkalarıyla bir kombinasyonudur. Metal, ahşap, cam, doğal ve yapay taş ile başarılı bir şekilde birleştirilmiştir..

Tamamen camdan yapılmış konsol oldukça yaygındır minimalist iç mekanlarda. Bu tür ürünler özellikle hafif ve havadar görünüyor, herhangi bir renk şeması ortamında harika görünüyorlar..

Renkler

Kar beyazı seçeneği en popüler olanlardan biridir. Karanlık bir iç mekanda, böyle bir nesne, atmosfere hafiflik veren muhteşem bir vurgu haline gelecektir. Aydınlık bir şekilde dekore edilmiş bir odada beyaz bir konsol, renk düzenini dengeleyebilecek bir unsur olacaktır. Pastel renkler arasında beyaz bir masa özellikle narin ve ağırlıksız görünecek..

Beyaz parlaklık, alanı görsel olarak genişleterek ışığı yansıtabilir. Tipik olarak bu tür modeller şunları içerir: modern tarza. Mat kar beyazı yüzeyler daha az güzel değildir. Bu tür tablolar hem klasik yönlerde hem de provence için uygundur..

Karşıt seçenek siyah bir konsol masasıdır. Parlak bir tasarımda, bu tür mobilyalar özellikle etkilidir. Bununla birlikte, bu tür ürünler yalnızca hafif bir arka plana karşı iyi görünür. Aksi takdirde, tablo ayarda basitçe “kaybolabilir”. Siyah modeller genellikle yapılır art deco, minimalizm veya yüksek teknoloji tarzlarında.

Doğal odunsu tonlar, her tarzdaki odalar için uygundur. Her renkle zarif ve uyumlu bir şekilde birleştirilirler. Açık renkler arasında en popüler olanı ağartılmış meşe rengidir. Koyu tonların en modası wenge.

Parlak renkli konsol cesur bir karardır. Sulu renklerde kırmızı, yeşil, sarı ve diğer tablolar, iç mekana dinamikleri getirir ve orijinal bir vurgu haline gelir. Bu seçenekler, nötr tonlarla birlikte daha uyumlu görünüyor. Her ne kadar istenirse böyle bir masaya aydınlık bir odaya girilebilir..

Stiller

Klasik konsol masa modelleri özellikle zariftir. Ürünlerin tasarımı farklıdır. Bunlar, lüks ve dekorasyonun zenginliği ile dikkat çeken, kısıtlanmış özlü yürütme modelleri ve “saray” tarzındaki tablolardır. Ortak bir ayırt edici özellik, ürünlerin karmaşıklığı ve “pahalı” görünümüdür..

Klasik masaların tonları, açık bejden koyu kahverengiye kadar tüm aralığı içerir. Bazı ürünler zıt renklerde boyansa da – beyaz veya siyah.

Dekorasyon olarak oymalı elemanlar, yaldız veya gümüş kaplama kullanılabilir..

Tabloların farklı stilistik yönlerde kullanımını düşünün:

 • Sehpalar eski püskü şık ve provence aynı zamanda basit ve romantik. Doğal malzemeler, pastel renkler burada önemlidir. Genellikle bunlar beyaz veya açık gri renkte boyanmış ahşap ürünlerdir. Bazen uçuk mavi, bej, narin fıstık tonları kullanılır. Genellikle bu tür tablolara zamanla yıpranmış mobilyaların etkisi verilir. Antika modeller özellikle etkilidir. İç mekana özel bir karakter ve ruh hali veriyorlar..

 • tarz ürünler Art Deco özgünlük ve benzersiz şıklık bakımından farklılık gösterir. Tasarım gibi malzemeler çeşitlidir. Ahşabın doğal güzelliği, parlak metal, lüks parlaklık – tasarımcılar her şeyi kullanır. Renk paleti de geniş. Bu katı bir siyah beyaz gam, nötr tonlar ve parlak renklerdir..

 • Modern art deco’dan farklı olarak, bu tür ürünlerde aşırılık olmamasına rağmen, özgünlüğü de memnuniyetle karşılar. Bu tür tabloların görünümü daha özlü ve işlevseldir. Odunsu tonların hakim olduğu (genellikle koyu), zıt kombinasyonlar, metal detaylar kullanılır. Bazı ürünler parlak renklerde yapılır.

 • Yüksek teknoloji formların ciddiyeti ve modern eğilimlerin vurgulanan kullanımı ile ayırt edilir. Birçok ürün çok fütürist bir görünüme sahiptir. Bu modeller cam, plastik, krom kaplı metalden yapılmıştır. Genellikle birkaç malzemenin bir kombinasyonu kullanılır. Renk şeması genellikle ölçülüdür (beyaz, gri, siyah).

 • Ana özellik minimalizm – özlülük. Bu tarzdaki konsol masaları gereksiz ayrıntılara ve dekora sahip değildir. Modeller tek bir malzemeden yapılmıştır. Tek bir ürün ve farklı renkleri karıştırmayın.

 • çatı katı – endüstriyel tesislerin ortamını anımsatan kaba bir tarz. Bu masalar genellikle ahşap veya metalden yapılır. Aynı zamanda biraz dağınık, kötü boyanmış veya tamamen işlenmemiş ürünlere benziyorlar..

 • Füzyon – “bir amatör için” bir stil daha. Bir renk cümbüşü ve tasarım ifadesi, yaratıcı ve dinamik insanlara yakındır. Bu tarzdaki konsollar, öngörülemeyen herhangi bir şekle sahip olabilir..

Tasarım

Stil odağına ek olarak, konsol masasının tasarım özelliklerine de dikkat etmek önemlidir. Konuyu kullanma olanakları ve pratikliği buna bağlıdır..

Konsolu tuvalet masası olarak kullanmayı planlıyorsanız modellere dikkat edin. oval veya yuvarlak ayna ile. Aynı tarzda yapılmış iki ürün seti, herhangi bir odayı süsleyecek ve rahat bir güzellik köşesi yaratacaktır..

Konsol masasında önemli küçük şeyler saklayacaksanız, gömme çekmeceli ve raflı modelleri tercih edin. Bu seçenek, küçük bir komodinin yerini alabilir..

Dekorunuz yeterince gizliyse, şık tasarımlı bir konsol tam size göre. Genel arka plandan sıyrılmadan iç mekanı uyumlu bir şekilde tamamlayacaktır. Tabloyu ilginç bir vurgu yapmak istiyorsanız, orijinal bir şekle veya parlak renklere sahip bir model seçebilirsiniz..

Cam ve aynalı ürünlerin daha şık ve daha hafif göründüğünü unutmayın. Bu modeller modern tarzda dekore edilmiş küçük mekanlar için idealdir..

Eviniz klasik geleneklerde veya Provence ve eski püskü şık tarzlarda tasarlanmışsa, ancak konsolun olabildiğince rafine görünmesini istiyorsanız, ince zarif ayaklı seçenekleri tercih edin..

markalar

Fransız markası Etg-ev Provence tarzında konsollar sunuyor. Pastel renklerde çekmeceli ve iç raflı pratik modellerdir..

İtalyan modelleri özellikle sofistike. Örneğin, bir şirket brevio salotti oymalı unsurlarla süslenmiş kavisli ayakları ile klasik tarzda zarif konsollar üretir. Markanın ürünlerinin ayırt edici bir özelliği, her bir öğenin açık tonlarının ve görsel “havadarlığının” baskınlığıdır..

İspanya da sofistike olmayı tercih ediyor. Mobilya fabrikası dupen gerçek bir ev dekorasyonu olabilecek konsolları piyasaya sürüyor. Altın ve gümüş lake kaplama oymalı modeller, modern cam seçenekleri ve hafif poliüretandan yapılmış göz alıcı parlak masalardır..

Hollandalı şirket Eichholtz her zevke uygun çok çeşitli konsol masaları üretir. Burada ayrıca paslanmaz çelik ve camdan orijinal modeller, art deco tarzında lüks parlak seçenekler ve retro ve modern tarzda özlü ahşap konsollar bulabilirsiniz. Markanın ana ilkeleri doğal, çevre dostu malzeme kullanımı ve kusursuz işçiliktir..

Rus üreticilere gelince, şirket ayırt edilebilir “Vize”, zarif bir klasik tarzında küçük ama sevimli MDF modelleri sunan.

nereye koymak?

Oturma odasında böyle bir eşya, hediyelik eşya, fotoğraflı çerçeveler, çiçek vazoları ve diğer güzel şeyler için bir stand rolü oynayabilir..

Yatak odasında konsol, tuvalet masasının yerini alabilir. Şık bir çerçevede ayna ile kombinlendiğinde makyaj uygulamak için ideal bir alan oluşturacaktır. 4 ayaklı konsol, komodin veya mini kahvaltı masası olarak kullanılabilir..

Mutfakta konsol masası bir tür bar tezgahı veya küçük bir büfe olabilir..

Koridorda, odada olduğu gibi, böyle bir masa dekoratif bir işlev görebilir. Ve küçük bir koridorda, bu eşya anahtarları, eldivenleri ve gazeteleri saklamak için çok pratik bir unsur haline gelebilir..

Dışarı çıkmadan önce görünümünüzü değerlendirmenizi sağlayacak bir aynayı masanın üzerine asabilirsiniz. Şapkalar için bir raf da iyi bir çözüm olacaktır..

Güzel iç mekanlar

Aynı çerçevede aynalı zarif bir gümüş konsol, bir odayı klasik tarzda dekore ederek daha romantik ve sofistike hale getirecektir..

Art Nouveau tarzındaki orijinal versiyon, konukların coşkulu bakışlarını çekerek iç mekanın en önemli noktası olacak..

Minimalist siyah konsol masası, aydınlık ve ferah bir oda için idealdir. Şık bir ambiyans yaratmak için tek ihtiyacınız olan net şekil geometrisi ve muhteşem kontrast.

Konsol tablosunun video incelemesi, aşağıya bakın.