Yüzyıllar boyunca, konforlu ve zarif mobilya severler, evlerini İngiliz tarzında yüksek sırtlı ve “kulaklı” sandalyelerle dekore ediyor. İngilizler bu mobilyaya “kanatlı sandalye” diyor. Ülkemizde sandalyedeki çıkıntıların kulak gibi göründüğü sonucuna vardılar, ancak Fransa’da onları yanak gibi bile görüyorlar..

Çoğu zaman bu mobilyalara “şömine” ve “Voltaire” denir, çünkü bu büyük filozofun zamanında, İngiliz tarzındaki sandalyelerin Avrupa’da çok büyük bir popülerlik kazanmasıydı..

Ana Özellikler

İngiliz tarzı koltuğun ana özellikleri şunlardır:

  1. Düşük kavisli ahşap ayaklar.
  2. Sırt üstü.
  3. Yavaş yavaş kolçaklara dönüşen sırtın yanlarından “kulaklar”.
  4. Sandalyenin koltuğu yeterince derin

Sandalyenin tasarımı da farklıdır: Düz ve kapitone modeller vardır, sırt düz ve yuvarlaktır, kolçaklar ahşap veya döşemelidir..

Bu mobilyaların doğasında bulunan temel nitelikler güzellik ve dayanıklılıktır.. Her odaya şıklık ve güzellik katacak İngiliz koltuklar, aynı zamanda çok rahat ve dayanıklıdır. Şimdi bu tip koltuklar, modern iç tasarımda tekrar moda trendi haline geldi..

Bu tür modellerin dezavantajları arasında yüksek maliyetleri not edilebilir. Yüksek kaliteli ahşaptan ve pahalı kaplama malzemelerinden yapıldıkları için maliyetleri herkes için uygun olmayacaktır. Ve bir şey daha – bu mobilya her odaya uymuyor, onu çok yetkin ve dikkatli bir şekilde kullanarak bir iç planlamanız gerekiyor..

Görünüm tarihi

Bu tür mobilyalar çok uzun zaman önce ortaya çıktı – on yedinci yüzyılda. Başlangıçta, bu tür mobilyalar daha çok döşemesi veya dolgusu olmayan ahşap sandalyelere benziyordu. Rüzgardan, soğuktan ve cereyandan korunmak için “kulaklar” sağlandı.

Şöminenin yanına böyle bir sandalye koyarsanız, ondan çıkan ısıyı hapsederek oturan kişiyi ısıtır. Çeşitli ünlü yazarların birçok kitabı, tüm ailenin akşamları toplandığı şöminenin yanında, “kanatlı” rahat İngiliz koltuklarından bahseder..

Zaten on sekizinci yüzyılın başında, “kanatlı sandalye” büyük popülerlik kazanıyor ve büyük talep görmeye başlıyor. Bu süre zarfında sandalye geliştirilir ve döşenir..

Sadece on dokuzuncu yüzyılda yumuşar. İlk başta, at kılı onun dolgu maddesiydi. Aynı zamanda çeşitli döşeme malzemeleri de kullanılmaktadır. En yaygın olanı kadife, brokar ve işlemeli kumaşların kullanımıydı..

Zamanla, İngiliz sandalyesi, ülke kulüplerinin ve kütüphanelerin iç tasarımında çok önemli bir özellik haline geldi. Genellikle, bu tür tesisler için deri koltuklar seçildi..

Yirminci yüzyılda, bu mobilyaların popülaritesi yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Sadece son birkaç yılda kanatlı İngiliz mobilyaları yeniden moda olmaya başladı. Hem klasik hem de modern iç mekanlara mükemmel uyum sağlar. Hem elit atölyelerde hem de mobilya fabrikalarında yapılmaktadır..

Modern görünümler

İngiliz tarzındaki modern koltuk modelleri çok farklı bir tasarıma sahiptir. Düz ve yuvarlak olan sırt tiplerinde farklılık gösterirler. Hatta ortopedik özelliklere sahip olan ve sırt sorunu yaşayan kişilerin beğenisini kazanacak modeller de bulunmaktadır. Bu tür modeller, daha önce hiç üretilmemiş mutlak bir yeniliktir..

Koltukların ahşap kolçakları, müşterinin isteği üzerine yumuşak malzemelerle döşenmiştir – örneğin köpük kauçuk.

Mobilya “kanatları” (“kulaklar”) da boyut, şekil ve tasarım bakımından farklılık gösterir: orta ve büyük, oyulmuş ve eşit – her zevke ve renk için. Sıra dışı mobilyaların hayranları, kelebek kanatları, yarasa vb. şeklindeki “kulakları” takdir edeceklerdir..

Nasıl seçilir?

Bu mobilya yüksek kalitededir, bu nedenle seçim özellikle zor değildir. Döşeme malzemesine dikkat edin. Deri, pamuklu ve keten döşemeli modelleri seçmek en iyisidir.. Bu malzemeler yüksek kalitededir ve kir tutmaz. Size çok uzun süre hizmet edecekler..

Bu mobilya için en iyi ahşap türleri meşe ve tik olarak kabul edilir – bunlar en kaliteli ve dayanıklı malzemelerdir..

Beğendiğiniz sandalyeyi satın almadan önce, yüzde yüz rahatlığından emin olmak için biraz oturmanız gerekir..

Modern bir iç mekanda

“Kanatlı” İngiliz koltukları, minimalist tarzda yapılmış modern kanepelere harika bir katkı olacak..

Bugün, çeşitli tip, stil ve renklerde mobilyaların kombinasyonu iç mekanda çok önemlidir. Bu nedenle şık, görkemli bir İngiliz koltuğu, modern bir evin içini tamamlamak için mükemmel bir seçenek olacaktır..

Konum seçenekleri:

  • “Kulakları” olan mobilyaların montajı çok popüler hale geldi. mutfaklarda. Bu tür ürünler yemek alanına – veya evde ayrı bir oda sağlanmışsa yemek odasına yerleştirilebilir. Sandalyeler standart sandalyelerle birleştirilebilir. Kolaylık sağlamak için masanın uçlarına mama sandalyeleri yerleştirin.
  • Yüksek İngiliz koltukları mükemmel uyum sağlar bir çalışma veya ev kütüphanesinin iç kısmına. Masada çalışmak ya da sadece bu sandalyede oturup ilginç bir kitabın tadını çıkarmak mümkün olduğunca rahat olacaktır. Bu konfor, kafalıklı yüksek sırtlık ile sağlanır..

  • İngiliz tarzı koltuk monte edilebilir ve oturma odasında, özellikle odanın çok küçük olduğu durumlarda, bu nedenle büyük bir kanepe kurmanın bir yolu yoktur. Bu tür konforlu mobilyalar, zor iş günlerinden sonra dinlenmek için ideal olacaktır..
  • Tabii ki, İngiliz sandalyesi geleneksel olarak kurulabilir şömine alanında. Bu, evinizde rahatlık ve sıcak bir aile ortamı yaratacaktır..

Aşağıdaki videodan kendi ellerinizle İngiliz tarzı bir koltuk yapmayı öğreneceksiniz..