Bir öğrenci için yazı masasının iki ayaklı dikdörtgen bir yapı olduğu dönem geçmişte kaldı. Artık öğrencinin işyeri çekmeceler, kalem kutuları, raflar, raflar şeklinde ek bölmelerle donatılmıştır ve masanın kendisi ovalden zikzağa çok farklı bir şekle sahip olabilir. Ebeveynlerin çocuğun çalışacağı yer için özel gereksinimleri varsa, bireysel bir tablo yapılırken hepsi dikkate alınabilir. Çoğu üretici, WHO’nun normlarına ve gereksinimlerine dayanmaktadır..

özellikler

Okul çocukları için masalar, tasarımın hangi yaş için tasarlandığına bağlı olarak farklılık gösterir. Bir ilkokul öğrencisi için bir işyeri, ideal olarak, onunla “büyümelidir”, yani yüksekliği ayarlanabilir bacaklara sahip olmalıdır. Bu aynı zamanda masa tablasının eğimini ayarlama işlevini de içerir. Çocuğun güzel bir el yazısına sahip olması ve aynı zamanda duruşu bozmaması için bu gereklidir..

Tezgahın derinliği 60 ila 80 cm arasında değişmektedir, ancak genişliği 1 metreden fazla değildir. Ve altında komodin yok – mobilyalar bir masa gibi görünmelidir.

Bir lise öğrencisi için alan, masanın altında mümkün olduğunca fazla boş alan olacak şekilde geniş ve geniş olmalıdır. Odanın görüntüleri izin veriyorsa, tüm kutuları ve rafları kalem kutusuna aktarmak ve bir kenara koymak daha iyidir. Masanın altında ne kadar çok yer varsa ve orada ne kadar az komodin varsa, bir çocuğun ders kitaplarıyla bir köşeye sıkışmadan çalışması o kadar kolay olur. Yaklaşık bir buçuk metrelik masa üstü uzunluğu, sadece ders kitapları ve defterlerle çalışmanıza değil, aynı zamanda masaya bir defter koymanıza da izin verecektir..

Bir lise öğrencisi için tablonun özelliği, çok yönlülüğüdür. Bu yaşta çocuklar kağıt medyayla daha az çalışarak dijital medyayı tercih ediyor..

Bu nedenle, masa iki bölgeye ayrılmalıdır – yazı için 100×80 cm ve ekipman yerleştirmek için raflarla 80×80 (PC, yazıcı ve tarayıcı).

Görüntüleme

Okul masaları birkaç türe ayrılır:

  • klasik (geleneksel);
  • köşe;
  • bilgisayar için;
  • üst yapılı masalar.

Klasik masa

Dikdörtgen bir yapıdır. Bu seçenek, dersleri tamamlamanın yanı sıra masada yaratıcılıkla ilgilenenler için idealdir. İdeal olarak, böyle bir masanın bir masa üstü ve iki dökme ayağı vardır, altındaki dolap hareketli (tekerlekler üzerinde) olmalıdır. Çocuğun sağ elini mi yoksa sol elini mi kullanacağına bağlı olarak, yan masa ayağının dışına, çalışan elin altına yerleştirilir. Masanın diğer tarafında bir sırt çantası için kancalar ve çıkarılabilir ayakkabılı bir çanta var. Klasik versiyon sadece çalışma yeridir, ders kitaplarını ve kırtasiye malzemelerini saklamak için ek dolaplar ve duvar rafları kullanılır..

Açısal

Bu tablolar, katı alan ekonomisi olması durumunda veya çocuk zaten ilköğretim sınıflarından orta sınıflara geçmişse kullanılır. Tasarımı sayesinde küçük bir alana iki kat daha fazla raf, çekmece ve eşya gözü yerleştirmenize olanak sağlar. Yapısal kararlılık büyük bir avantajdır.

Köşe masalarının olumsuz yönleri anıtsallıkları olarak kabul edilebilir – köşe masasının tasarımında yerleşik raflar, çekmeceler ve dolaplar varsa, yalnızca orijinal olarak yapıldığı tarafa monte edilebilir. Bu tür masaların dezavantajları, büyük ağırlıklarını içerir – tek başına hareket ettirmek neredeyse imkansızdır..

Köşedeki okul sıralarının masa üzerinde yuvarlak bir kenarı olmamalıdır. Bu, çocuğun çalışırken doğru pozisyonu almasını engeller. İstisna, masanın bir kenarı en az 1,2 metre uzunluğunda olan modellerdir ve orada dizüstü bilgisayarlar düzenlenmiştir..

Bilgisayar

Lise masası, derin bir masa tablasına ve bilgisayar kabloları için deliklere sahiptir. Yerleşik klavye raflı bir model kabul edilebilir ancak ebeveyn incelemelerine göre öğrencilerin %80’i kablosuz klavye kullanmayı, masanın üzerine yerleştirmeyi ve yazı yazarken rafa koymayı tercih ediyor..

Üst yapılara sahip masa

Ayrı olarak, katlanır masaları ve yatağa dönüşen masaları dönüştürmeye değer. Her iki seçenek de, akut alan tasarrufu sorununun olduğu küçük alanlar için mükemmel bir çözümdür. Ayrıca çocuğa çocukluktan itibaren temizliği aşılarlar..

Bu tür tasarımların avantajı:

  • sadece tüm eğitim malzemelerini değil, aynı zamanda boyalarla çizim kağıdını da yerleştirebileceğiniz büyük bir masa üstü kurma yeteneği;
  • masa kullanılmadığında yer kaplamaz;
  • tüm aksesuarlar masanın üstündeki duvarda asılı olan raflara taşınabilir.

Rahatsızlık, işyerinin düzenli olarak hazırlanması ve müteakip temizliğinden kaynaklanabilir..

İki okul çocuğu için işyeri en iyi ortadaki bir kaldırım taşı ile bölünür..

Dekorasyon

Orijinal masalar, ana aksanı olan bir iç dekorasyon haline gelebilir, ancak aynı zamanda çocuğun dikkatinin konsantrasyonunu olumsuz yönde etkiler..

Mobilyaları en sevdiğiniz karakterlerle çıkartmalarla ve raflardaki süslemelerle süslemekten kaçının (rafları oymalarla süslemek veya bağımsız aksesuarlarla süslemek).

Pembe, mavi, turuncu, sarı vb. gibi parlak masa renklerine sadece yan duvarların ve gömme rafların tasarımında izin verilir.. Masa üstü sakin bir pastel renk veya düz bir koyu renk olmalıdır..

Yerleşik raflı bir masa, çiçek veya geometrik şekiller şeklinde nötr aynalı çıkartmalarla süslenebilir. Mükemmel bir dekor seçeneği, rafların arka duvarının çok renkli tasarımı olacaktır. Kağıtları yapıştırmak için düz bir plastik panel ile masanın önündeki alanı düzenlemek veya oradaki program için düğmeli büyük bir mantar pano asmak daha iyidir..

Doğru şekilde nasıl düzenlenir?

Masaüstünün pencerenin yanındaki klasik konumu, birçok yönden diğer yerleştirme seçeneklerinden daha iyi performans gösterir. Çalışırken her şeyden önce aydınlatma çok önemlidir, yandan değil önden olmalıdır..

İdeal masa yerleşimi – pencereler arasındaki boşluğa bir lamba asıldığında iki pencere arasında.

Gerçek şu ki, doğrudan pencerenin yanındaki masa, mobilya yüzeyinde parlama oluşturan güneş tarafından aydınlatılacak ve böylece gözler üzerinde ek bir yük yaratacaktır. Buna ek olarak, birinci sınıf öğrencisi, pencerenin dışında olup bitenler nedeniyle derslerden çok sık uzaklaşacaktır. Üst raflı bir masa satın almayı planlıyorsanız, yazı bölümünün pencerenin yanına yerleştirileceği ve depolama alanının duvara bakacağı köşe seçeneğini seçmek daha iyidir..

Bir çocuk masaüstünde bir bilgisayar kullanıyorsa, masayı, kişi arkası pencereye oturacak şekilde yerleştirmeyin. Monitör parlaklığını anında kaybeder ve çalışma sırasında gözlerinizi çok fazla zorlamanız gerekir..

Masayı, çocuğunuz arkası kapıya dönük oturacak şekilde yerleştirmeyin. Psikologlar bunun kaygıya ve konsantre olamamaya neden olduğunu kanıtladılar. Aynısı, çatı katı yatağının altında bulunan birinci sınıf öğrencileri için de geçerlidir..

Psikolojik yerleştirme için ideal seçenek, çocuğun kapıyı görebilmesi, ancak aynı zamanda yetişkinlerin ne yaptığını hemen göremeyeceğini bilmesi için sırtı duvara dönük olarak odanın köşesindedir. Masayı bu şekilde yerleştirmek mümkün değilse, duvara taşımak daha iyidir, ancak kapıyı çocuğun görüş alanında bırakın..

Hangisini seçmeli?

Seçim, okul çocukları için masaların yapıldığı malzemelerle başlamalıdır. Aynı tasarımın yüksek kaliteli malzemeden yapılmış bir versiyonu, bütçe seçeneklerinden daha uzun sürecek.

Masa üstü pürüzsüz olmalıdır. Bu, birinci sınıf öğrencisinin zorlu okul günleriyle henüz karşılaşmamış ebeveynler tarafından neredeyse her zaman ihlal edilen sarsılmaz bir kuraldır. Bu kural, masadaki ilk iki yılın sadece yazmak değil, aynı zamanda yapıştırmak, boyamak, heykel yapmak zorunda kalacağı gerçeğiyle belirlenir. Dokulu tezgah, hamuru, boya, yapıştırıcı ile anında tıkanır. Onları silmeye çalıştıktan sonra, masada karakteristik beyazımsı lekeler ve çizikler belirir. Tek bir çıkış yolu var – parlak plastikten yapılmış bir masanın güzelliğini feda etmek, lamine pürüzsüz bir kaplama veya ek olarak masanın tüm genişliği boyunca masa üzerinde şeffaf bir kaplama satın almak.

Tablonun sonundaki bitişi, yüksekliğinin ötesine geçmemelidir. Popo gömme bitmiş olmalıdır. Bu, çocuğun yazarken ellerini ovmaması ve bilek ve dirseğin bitiş kenarına düşmeyeceği vücudun farklı bir pozisyonunu bulmaya çalışmaması içindir..

Bordürlü bir seçenek satın alırsanız, içindeki kutular yalnızca ders kitaplarını içeren küçük olmalıdır. O zaman bağırsaklarında hiçbir şey kaybolmaz. Kutular için koşuculardan tasarruf edemezsiniz, iki veya üç aylık aktif çocuk kullanımından sonra sıradan bütçe koşucuları başarısız olur.

İdeal olarak, çekmeceler, pahalı mutfaklarda bulunan tipte kapatıcılara ve raylara sahip olacaktır. Tasarımı altı ayda bir değiştirmektense, bir kez ödeme yapmak ve 10 yıl boyunca üzülmemek daha iyidir..

Mümkünse, büyük bir masa üstü ve tekerlekli bir çalışma sandalyesi olan mobilyalar almak daha iyidir. Küçük okul çocukları için, sandalye dönmemelidir, bu duruşu bozar, ancak çocuk bir yazı işyerinden yaratıcı bir işyerine geçtiğinde tekerlekler çok uygundur..

Masa üstü sığacak şekilde boyutlandırılmalıdır, ancak masanın yüksekliği doğrudan sandalyenin yüksekliği ile ilgilidir. Bir yetişkin için standart versiyonu alıyorsanız, yüksekliği ayarlanabilir bir sandalye satın alın.. Sandalyede otururken çocuğun bacakları dik açı oluşturmalı ve ayak yerde olmalıdır.. Bu pozisyonu yetişkin masasında oluşturmak için sandalyenin yüksekliğini ayarlamanız ve çocuğun ayaklarının altına bir tabure yerleştirmeniz gerekecektir. Masanın çocuğun göğsüne göre yüksekliği, el aşağıdayken oturma pozisyonunda dirsek masanın 6 cm altındaysa doğru seçilir..

Raflı bir masa seçerken, ilkokul sınıflarındaki ders kitaplarının A4 formatında ve ciltsiz olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, raflar onları hem dikey hem de yatay olarak barındırmalıdır. En iyi seçenek, masanın üstünde değil, yanda raf şeklinde raflardır. Birinci sınıf öğrencisi için ders kitaplarını kaldırıp indirmek zordur, bu yüzden büyük olasılıkla masanın üzerine uzanacaklar. Aynı nedenle ders kitaplarını masa çekmecelerinde saklamayı beklemeyin. Büro malzemelerini bölmeli bölmelerde saklamak daha iyidir..

Bilgisayarla çalışmak için bir yer seçerken, monitörden çocuğun gözlerine en uygun mesafeyi koruyacak en geniş masa üstü (80-100 cm) tarafından yönlendirilin..

İç mekanda şık fikirler

Bir okul çocuğunun işyerini evde dekore etmek için en şık seçeneklerden biri, genel dolap mobilya şemasına yerleştirilmiş bir tezgah olarak kabul edilebilir. Bu durumda, mobilya görsel olarak bozulmaz ve alanı parçalara ayırmaz. Büyük, tam duvarlı bir tezgah bu konseptin bir parçası olarak kabul edilebilir. Bu durumda depolama sistemi, dolaplı ve dolapsız menteşeli veya yerleşik raflarla temsil edilir..

Alt raflı bir masa sadece güzel ve şık görünüyor, pratikte bir çocuğun ayaklarının altına bir şeyler koyması çok uygun değil.

En orijinal seçenek, bir “dolapta” bir çalışma alanı oluşturmaktır. İş akışı henüz tamamlanmadıysa, ancak arkadaşlar ziyarete geldiyse, kapılar kolayca kapatılabilir, böylece yaratıcı dağınıklığı meraklı gözlerden gizler..

İki çocuk için bir işyerini sadece ortasında kitaplık bulunan bir komodin ile bölmek değil, aynı zamanda iki ayrı masa üstü yapmak daha iyidir. Bu, çocukların zihinsel olarak bölgeyi böldüğü bilinçaltındaki gerilimi azaltarak alanı açıkça tanımlar. Nötr şeritte, farklı yönlere bakan iki saat ayarlamak en iyisidir..

Doğru okul masasının nasıl seçileceği hakkında bilgi için aşağıdaki videoya bakın.