Siyah yataklar her zaman çok cesur ve çok şık iç mekan çözümleri olarak kabul edildi. Bununla birlikte, bu tür abartılı mobilyaları seçerken, yatağın kesinlikle yatak odasının tasarımına uyumlu bir şekilde uyması gerektiğinden, birçok nüans dikkate alınmalıdır. Parlak renklerde yapılan genel tasarım, siyah yatakla kontrast oluşturabilir – veya iç kısımdaki pastel renkler, uyku yatağının koyu rengiyle uyumlu bir şekilde birbirini tamamlayacaktır..

Uygulama özellikleri

Siyah, iç mekanda kullanımı oldukça zor bir renktir, çünkü kasvetli (ve hatta bazen yas) olarak kabul edilir. Ancak, siyahı diğer renklerle doğru bir şekilde karıştırmak gerçekten önemlidir. Örneğin, parlak bir gölge ile eşleştirildiğinde çok şık bir tasarım elde edilir..

Siyah yataklı bir yatak odasına beyaz iç unsurlar eklemek (diğer siyah mobilyaların yanı sıra) harika bir tasarım hareketi olacaktır.. Böyle bir oda artık kasvetli ve ezici görünmeyecek..

Beyaz bir yatak odasındaki siyah mobilyalar şık ve şık görünecek..

Siyah yataklı bir yatak odasının tasarımını planlarken uyulması gereken birkaç temel önemli kural vardır:

 1. Sadece siyah bir yatak değil, aynı zamanda bu renkteki diğer mobilyaları da kuracaksanız, odadaki duvar dekorasyonu kesinlikle hafif olmalıdır.. Koyu mobilyalar, soluk mavi ve açık leylak renkleri ile çok güzel bir şekilde birleştirilmiştir..
 2. Karanlık malzemelerden yapılmış bir yatak, duvar kaplamasının rengiyle bile uyumlu olabilen açık renkli yatak takımları ile mükemmel görünecek.
 3. Yatağın yanında bulunan bordür taşı üzerinde, tonu yatağın bitişi ile birleştirilecek bir lamba takmak gerekir. Yatak odanızda komodin yoksa, yatağın yanına bu gölgede bir zemin lambası takın..
 4. Duvarlar resim ve fotoğraflarla süslenebilir, bitişin tonunu tekrarlayacak çerçeveler.
 5. Siyah bir ranza takmaya karar verirseniz çocuk yatak odasında, bu durumda odanın duvar kağıdı bej olmalıdır.
 6. Ultra modern ve ilginç tüm yüzeyi boyunca monte edilmiş aydınlatmalı siyah parlak bir yatak gibi görünecek.
 7. Çok önemli, Odada çok fazla siyah mobilya olmaması için. Odada hala daha fazla açık renk olmalıdır. Çok iyi bir çözüm, odayı güzel saksılarda taze çiçekler ve iç mekan çiçeklerinin kompozisyonlarıyla dekore etmek olacaktır. Canlı bitkilerin varlığı, odayı daha da parlak ve rahat hale getirecektir..
 8. Karanlık yataklı bir odada kullanın açık veya zıt parlak renklerde mümkün olduğunca çok sayıda şık aksesuar.

Bu kurallara uyarsanız, koyu renk mobilyalarla döşenmiş bir odada kolayca hafif, hoş ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratabilirsiniz..

Ancak siyah bir yatak satın almadan önce alıcıların bıraktığı yorumları da okumalısınız. Böylece muhtemelen bu yatak seçeneğinin sizin için ne kadar doğru olduğunu anlayabilir ve takdir edebilirsiniz..

Türler

Bugüne kadar, çok çeşitli siyah yatak modelleri satışta.. Amaçlarına göre ayrılırlar:

 1. Kaldırma mekanizması içeren modeller – her zaman alakalı ve büyük talep görüyorlar. Bunları küçük dairelerde satın almak özellikle iyidir, çünkü böyle bir yatak yerden tasarruf sağlar..
 2. Ranza modelleri – genellikle çocuk odaları için satın alınır. Aynı odada birkaç çocuk olduğunda seçenek çok uygundur..
 3. Şık ikili modeller siyah, modern bir iç mekan yaratmak için idealdir.
 4. Çocuk odası için başka bir seçenek de bir çatı katı yatağıdır.. Böyle bir model aynı zamanda yerden önemli ölçüde tasarruf etmeye ve aynı anda iki bölge olan küçük bir alanı düzenlemeye yardımcı olur – bir çalışma (veya oyun) ve bir uyku bölgesi..

Malzemeler (düzenle)

Herhangi bir siyah yatak modelini yapmak için çeşitli malzemeler kullanılabilir..

Çocuk odası için en çevreci seçeneği arıyorsanız, doğal ahşaptan yapılmış bir ranza en iyi çözüm olacaktır. Bu tür ürünler tamamen güvenlidir, güzel bir görünüme, mükemmel kaliteye sahiptirler..

Bu modeller kesinlikle size çok uzun süre hizmet edecektir..

Yatağın başı genellikle deri, eko-deri veya tekstilden yapılabilen yumuşak döşemeye sahiptir. Deri döşeme çok “pahalı” ve şık görünüyor, ancak eko-deri ve tekstil döşeme daha dayanıklı ve aşınmaya dayanıklı. Bu malzemeler de daha ucuzdur..

Minimalizmi tercih ediyorsanız, siyah metal bir yatak harika bir fikirdir.. Demir yataklar bugün çok şık ve modern olarak kabul edilir. Birçok kişi tarafından seçilirler.

İç mekanlar

Art Nouveau tarzında ultra modern bir iç mekan için ideal çözüm, siyah bir ferforje yatak yerleştirmek olacaktır. Yatağın başındaki her türlü dövme eleman yaratıcı ve sıradışı görünecek. Bu tür eşyalar çok güzel ve göz alıcıdır..

Fransız İmparatorluğu tarzında bir iç mekan için, “siyah parlak” bir yatak seçmek zorunludur.. Böyle bir model, Fransızların icat ettiği iç stile mükemmel uyum sağlar ve aynı zamanda sahiplerin rafine zevkini de vurgular..

Fütüristik tarzda daireler, siyah ve beyaz renklerin bir kombinasyonuna izin verir. İlginç bir çözüm, hafif bir iç mekan için siyah mobilya sipariş etmek olacaktır. Renkler birbirini tamamlayacak.

Günümüzde, ülke tarzı iç mekan giderek daha fazla popülerlik kazanıyor..

Onun için ilginç ferforje yatak modellerini de tercih edebilirsiniz..

Aydınlatma

Siyah mobilyalı bir odanın alanının uyumlu görünmesi için, odaya ışık kaynaklarını doğru bir şekilde düzenlemek ve yerleştirmek gerekir.. Aşağıdaki nüansları dikkate almak önemlidir:

 • oda yap istersen, siyah ahşap bir yatağa sahip olan, daha ilginç, çok fazla spot ışığı alın.
 • Çok seviyeli aydınlatma odanın mat yüzeyli siyah bir yatağı olması uygun olacaktır. Bu tarz bir aydınlatma altında daha da şık görünecek..
 • Koyu mobilyalı bir çocuk odasında yeterli miktarda doğal ışık olmalıdır, bu nedenle engelsiz ışık girişi için pencereyi açık bırakmak gerekir. Aydınlık bir odadaki koyu renkli mobilyalar çok hantal ve “kasvetli” görünmeyecek.

Bu basit kurallara uyarak evinizde aydınlık ve ilginç bir iç mekan yaratabileceksiniz..

Diğer renklerle kombinasyonlar

Odanın iç kısmında size ve bu odada yaşayan herkese doğrudan hitap edecek birçok renk ve tonu güvenle kullanabilirsiniz..

Farklı renkleri birleştirerek, iç mekanı herhangi bir tarzda dekore edebilirsiniz – klasik, provence, art deco vb..

Odanın siyah ve kırmızı iç kısmı şık ve romantik görünüyor. Siyah ve koyu gri renklerin yanı sıra siyahın zeytin ve yeşil ile kombinasyonu orijinal olacaktır. Denemekten çekinmeyin – bu, çarpıcı tasarımlar oluşturmanıza yardımcı olacaktır.!

Aşağıdaki videoda yatak odasının iç kısmındaki siyah mobilyalar hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz..