Alışılmadık şekillerdeki mobilyalar giderek daha popüler hale geliyor. Tek ayak üzerinde yuvarlak masalar – bu seçeneklerden biri, rahatlık ve pratiklik açısından şaşırtıcı.

özellikler

Tek ayaklı yuvarlak masa, ilginç bir mobilya parçası. Bu türün orijinal modelleri, restoranların ve yaşam alanlarının iç mekanlarını giderek daha fazla dekore ediyor. Birçok seçeneğin görünen kırılganlığına rağmen, oldukça kararlılar ve masa üstünü güvenilir bir şekilde destekliyorlar..

Bu tür tabloların popülaritesi, bir dizi değerli avantajla açıklanmaktadır:

  • stil. Böyle bir masanın muhteşem görünümü herhangi bir odayı dekore edebilir. Estetik açıdan hoş yuvarlak şekil, iç kısmı daha yumuşak hale getirir ve tek ayak, masaya görsel bir hafiflik ve zarafet verir..
  • Tasarım çeşitliliği, renkler, malzemeler ve boyutlar, herhangi bir iç mekan stili için bir seçenek seçmenizi sağlar. Bunlar hem klasik şık modeller hem de ultra modern seçenekler..
  • yerden tasarruf. Yuvarlak modeller az yer kaplar. Ancak böyle bir yemek masası, dikdörtgen bir yemek masasından daha fazla insanı oturabilir. Sehpalar ayrıca yuvarlak şekli sayesinde yanlarında daha fazla hareket özgürlüğü sağlar..

  • pratiklik. Misafirleriniz sık geliyorsa sürgülü model satın alabilirsiniz. Gerekirse, küçük bir masayı büyük bir yemek masasına çevirerek masa tablasını kolayca genişletebilirsiniz. Bu tür modellerin tasarımı, ek bir masa üstü alanı ve iyi bir ağırlık için tasarlanmıştır, bu nedenle herhangi bir biçimde sabit ve dayanıklı kalır..
  • Konfor. Yuvarlak bir masada tek ayakla oturmak normal bir masadan çok daha rahattır. Gereksiz desteklerin olmaması, oturan kişilerin bacaklarına özgürlük sağlar..
  • Psikolojik rahatlıktan bahsetmeye değer.. Masa tablasının yuvarlak şekli birlik hissi yaratır. Farklı taraf ve açıların olmaması, genel ruh haline ve olumlu bir atmosfer yaratılmasına katkıda bulunur..
  • Güvenlik. Bu masa küçük çocuklu bir aile için harika bir seçim olacaktır. Keskin köşelerin olmaması yaralanma riskini sıfıra indirir.

Görüntüleme

Yuvarlak, farklı ihtiyaçlar ve tesisler için tasarlanmış çeşitli modeller olabilir..

yemek

Yeterli büyüklükte yuvarlak bir masa, yemek alanını güzel bir şekilde donatmanızı sağlar. Normal veya kayar bir model olabilir. Büyük bir ailede, insanların rahatça yaklaşabilmeleri, oturabilmeleri ve kalkabilmeleri için odanın ortasına böyle bir masa yerleştirmeniz önerilir. Bu iki kişilik minyatür bir masa ise duvara da yerleştirilebilir. Bu seçenek küçük bir mutfak için uygundur, çünkü aerodinamik şekil, köşeye çarpma korkusu olmadan kapalı bir köşede özgürce hareket etmenizi sağlar..

dergi

Bir sehpa, çok işlevli bir mobilya parçasıdır. Aksesuarlar, fotoğraf çerçeveleri, çiçek vazoları ve diğer dekoratif öğeler için dekoratif bir stand olarak kullanılabilir. Böyle bir masa kanepeye taşınabilir ve üzerine birkaç bardak ve aromalı çay ile bir çaydanlık yerleştirilebilir. Üzerine bir TV uzaktan kumandası, kitap, dergi ve diğer şeyleri koyabilirsiniz. Bazı insanlar sehpaları yatak odasında komodin olarak kullanır. Tek ayaklı zarif şekli sayesinde, böyle bir masa sadece kullanışlı olmakla kalmayacak, aynı zamanda evin bir dekorasyonu haline gelecektir..

Bar

Bar masası, artan yüksekliği ve masa tablasının daha kompakt boyutu ile yemek masasından farklıdır. Büyük bir şirketin gürültülü bir kutlaması için böyle bir masa çok küçük. Ancak şarap içmeye karar veren iki kişi için oldukça uygundur. Tezgahın alanı, üzerine bir şişe ve birkaç bardak koymanıza izin verir. Bazı modellerde meyve kasesi de tutulabilir. Genellikle, bu tür masalar için özel bar tabureleri sağlanır. Ayrıca özel bir şekle ve artan yüksekliğe sahiptirler. Tipik olarak, bu tür mobilyalar barlarda, kafelerde ve diğer kalabalık yerlerde kullanılır. İstenirse, ev için satın alınabilir..

Bazı bar masa modellerinin yüksekliği ayarlanabilir ve bunları diğer mobilyalara takmanıza izin verir. Böylece bir şişe şampanya eşliğinde, yumuşak koltuklarda oturarak romantik bir akşam düzenleyebilir ya da bu masayı kanepeye koyarak televizyon seyrederken, meyve suyu veya taze meyve keyfi yapabilirsiniz..

Tipik olarak, bu modeller darbeye dayanıklı plastikten yapılır. Ahşaptan yapılmış seçenekler de olsa.

Boyutlar (düzenle)

Yuvarlak masaların boyutları çeşitlidir. Her şey modelin, tasarımın ve üreticinin amacına bağlıdır. Küçük sehpalar, 40 ila 60 cm masa genişliğine sahiptir. Yükseklik 50 ila 100 cm arasında değişebilir..

Yemek modellerinin boyutları 70 cm’den başlamaktadır.Ortalama masa tablası 90 cm genişliğindedir.Ancak dilerseniz daha büyük bir versiyonunu örneğin yaklaşık 100 cm çapında satın alabilirsiniz.Yemek masalarının standart yüksekliği yaklaşık 70’dir. -80 cm, satışta ve ayak yüksekliği ayarlanabilen modeller olmasına rağmen.

Bar tasarımları en yüksektir. Yükseklikleri 110-120 cm’den az olamaz.Masa tablasının çapı 60 ila 80 cm arasında değişebilir..

Malzemeler (düzenle)

Yuvarlak masa modellerinin imalatında kullanılan malzemeler de farklılık göstermektedir:

Odun

Masif ahşap masalar çok popüler. Asil ve sağlam görünüyorlar, çoğu iç stile mükemmel uyum sağlıyorlar, odaya ev konforu ve sıcaklığı getiriyorlar. Ağacın keskin nesnelerden zarar görme hassasiyetini belirtmekte fayda var. Ayrıca ahşap yüzeyler üzerine dökülen renkli sıvıları (çay, kahve, kırmızı şarap) hızla emer..

MDF

Daha bütçeli bir seçenek MDF modelleridir. Malzeme sağlık için güvenlidir, lekelere ve yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır. Düşük maliyete rağmen, malzemeyi işlemek için çeşitli seçenekler sayesinde bu tür ürünler oldukça çekici görünüyor..

Metal

Metal masalar ucuzdur. Modern bir ortamda iyi görünüyorlar, ancak önceki seçeneklere kıyasla kaba görünüyorlar. Ayrıca metal tezgah soğuk ve dokunması pek hoş değil..

Bardak

Cam masalar görsel olarak hafif ve havadardır. İç mekanı karıştırmıyorlar, modern bir ortamda mükemmel görünüyorlar. Cam ışığı iletir, odanın sınırlarını görsel olarak genişletir (özellikle masa büyükse ve odanın ortasında duruyorsa).

Eksilerden, düzenli bakım ihtiyacını belirtmekte fayda var. Camda parmak izleri ve çizgiler hızla beliriyor. Bu nedenle, böyle bir ürünün, özel bir temizlik maddesi ile yumuşak bir bezle sürekli olarak silinmesi gerekecektir. Camın çizilmesi kolay olduğu için masaya saygı duymak da önemlidir..

Ayrıca, metal gibi, cam yüzeyler de dokunulamayacak kadar soğuktur. Sadece sıcak bir günde böyle bir yemek masasında vakit geçirmek keyifli. Sehpalara gelince, bu dezavantaj onları ilgilendirmiyor. Dekoratif bir unsur olarak kullanılan bir cam masa iyi bir satın alma olabilir.

Böyle bir masa seçerken masa tablasının kalitesine dikkat etmek önemlidir. Cam temperli olmalıdır.

Plastik

Plastik ürünler oldukça pratiktir. Küçük kirler, basit nemli bir bezle böyle bir yüzeyden kolayca çıkarılabilir. Ciddi lekeler temizlik maddeleri ile çıkarılabilir. Darbeye dayanıklı malzeme türleri, mekanik strese karşı dayanıklıdır ve geniş bir renk yelpazesi, geniş bir model yelpazesi oluşturur..

kombine

Genellikle tek bir üründe farklı malzemelerin bir kombinasyonunu bulabilirsiniz. Ahşap veya krom kaplama ayak üzerinde cam masa veya dövme demir destek üzerinde ahşap masa üstü olabilir. Tasarımcıların hayal gücü sınırsızdır ve her iç mekana uyan bir model seçmenize olanak tanır..

Renkler

Beyaz mobilyalar alanı görsel olarak genişletir. Ayrıca ışığı yansıtabilir, iç mekana hafiflik katabilir ve olumlu duygular uyandırabilir. Mutfağınızın veya yemek odanızın daha geniş ve daha hafif görünmesini istiyorsanız, bembeyaz bir yemek masası mükemmel seçimdir..

Koyu renkli mobilyalar geniş alanlar için iyidir. Açık renklerle dekore edilmiş bir oda veya mutfakta siyah veya koyu kahverengi bir masa özellikle etkileyici görünecektir..

Muhteşem kontrast, odanın boyutunu vurgulayacak ve masayı daha da zarif hale getirecektir..

Nötr tonlar (bej, ceviz, açık kahve) odaya özel bir rahatlık getirir. Bu tür mobilyalar, hoş bir yemeğe verilen atmosferi göze çarpmayan bir şekilde tamamlar. Genellikle bunlar ahşap masalardır. Doğal tonlarını ve dokusunu koruyan modeller, sağlam ve zarif görünüyor. İç mekanı dekore etmenin yanı sıra, masif ahşap mobilyalar pahalı ürünlere ait olduğu için evin sahiplerinin durumunu da vurgulayabilirler..

Nasıl seçilir?

Masanın boyutunun seçimi, amacına ve odanın boyutuna bağlıdır. Bir yemek modeli satın alıyorsanız, ona kaç kişinin oturacağını düşünün..

Aile büyükse ve odanın büyüklüğü izin veriyorsa, büyük bir masa seçebilirsiniz. Yemek odası çok geniş değilse, katlanır bir seçenek tercih edebilirsiniz. Açılmamış masanın uzatılmış oval şekli, daire şeklindeki büyük bir masa tablasından biraz daha az yer kaplayacaktır..

Sehpa seçerseniz, ne için kullanacağınıza, üzerinde hangi eşyaların duracağına da karar verin. Buna dayanarak, sizin için en uygun ürünün boyutunu belirleyebilirsiniz..

Renk ve tasarıma gelince, seçimi odanın dekore edildiği dekora ve stile bağlıdır..

Kıvırcık bacaklı masif ahşaptan yapılmış modeller klasiklerin karakteristiğidir. Doğal ahşabı taklit eden MDF çeşitleri de kabul edilebilir. Renk şeması ağırlıklı olarak doğaldır (bej ve kahverenginin tüm tonları). Beyaz masalar klasik iç mekanlarda iyi görünüyor.

Kar beyazı bir masa, Provence ve Shabby şık yönleri için idealdir. Malzeme de ahşap olmalıdır. “Yaşlanma” etkisi olan ve olmayan modeller burada önemlidir.

Cam, metal ve hatta plastikten yapılmış bir masa, modern bir ortama uyacaktır. Tasarım her şey olabilir. Minimalizm, formların kısalığı ve renk birliği ile karakterizedir. Modern, herhangi bir malzeme ve orijinal çözüm kombinasyonuna izin verir.

İç seçenekler

Ahşap dokulu sıra dışı bir ayak üzerinde cam bir masa, Art Nouveau tarzında bir odayı dekore etmek için mükemmeldir. Benzer bir tasarıma sahip hafif döşemeli sandalyeler, onunla mükemmel bir kompozisyon oluşturur..

Kar beyazı plastikten yapılmış özlü model, minimalizmin somutlaşmış halidir. Renkli koltuklara sahip orijinal sandalyeler, yuvarlak şekillerin kusursuzluğunu vurgulayan harika bir vurgu..

Şeffaf sandalyelerle tamamlanan krom ayaklı cam masa, şık ve modern bir takım oluşturuyor. Cam, mobilyayı görsel olarak hafif ve havadar hale getirir ve metal, yüksek teknoloji ve tekno stillerin karakteristik özelliği olan bir miktar ciddiyet verir..

Son moda venge rengindeki yemek takımı, açık renklerle dekore edilmiş geniş bir yemek odasına mükemmel uyum sağlar..

Hoş bej döşemeli süt masası ve sandalyeler, her odada mükemmel görünecek ve romantizm ve konfor atmosferi yaratacaktır..

Aşağıdaki videoda tek ayak üzerinde yuvarlak masalar hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz..

Adblock
detector