Günden güne, rahatsız edici bir kanepeyi yerleştirirken ve monte ederken, er ya da geç, herkes alışılmadık derecede hafif bir düzen mekanizmasının varlığını düşünür. Tik tak mekanizmalı bir kanepe, yatmadan önce mobilya çekme şeklinde fiziksel eforu unutmanızı sağlayan geliştirilmiş bir modeldir..

Ne olduğunu?

“Tick-tock”, mobilya üreticileri arasında “Eurobook” sistemine dayalı olarak bir kanepeyi açmak için uygun bir mekanizma olarak kabul edilmektedir. Selefi gibi, tik tak iki adımda ayrıştırılabilir. Önce koltuk kaldırılıp indirilir, ardından sırt oluşturulan boşluğa yerleştirilir. Sistemin adını böylesine basit bir iki aşamalı algoritma nedeniyle aldığına dair bir görüş var. Bununla birlikte, diğerleri, “tik-tak” ın, bir araya getirme ve açma sırasındaki bir mekanizmanın sesiyle bir ilişki olduğunu iddia ediyor..

Öyle ya da böyle, tik tak mekanizmalı bir kanepe son derece popülerdir, çünkü diğer modellere göre bir takım avantajları vardır..

Sistemin avantajları:

 • “eurobook” ile karşılaştırıldığında silindirleri yoktur ve bu nedenle zemin kaplamalarını bozmaz, açılırken rahatça kaldırır;
 • geniş bir yatağı var mükemmel düz bir yüzeye sahip;
 • yüksek güç ve mekanizmanın dayanıklılığı;
 • basitlik ve kolaylık açılmada;
 • çerçeve için kullan en dayanıklı malzemelerden bazıları: metal ve ahşap;
 • geniş kutu keten için;
 • kompaktlık boyutlar;
 • çeşitlilik tasarımlar ve şekiller;
 • tutma 240 kg’a kadar yüksek yükler.

Uzmanlar ayrıca, giriş holü, oturma odası ve hatta kreş gibi herhangi bir ortamda bu tür modellerde organikliği ayırt eder. Gerçek şu ki, ayakları üzerinde sağlam duran herhangi bir çocuk, birkaç denemeden sonra, tekerlekli mekanizmalarda olduğu gibi, halıyı arkasına çekmeden kanepeyi kendi başına düzeltebilecektir..

Bir kanepe ile çalışma algoritması birkaç aşama içerir:

 1. yapının yastıklardan ve diğer dekoratif unsurlardan kurtarılması;
 2. koltuğu yükseltmek;
 3. aşağı indirerek;
 4. sırtlığın devrilmesi.

Ortaya çıkan uyku yeri son derece uygundur, çünkü koltuk ve sırtlıktaki köpük kauçuğun kalınlığı maksimumdur, bu da sağlıklı uyku sırasında vücudun sıkılığının ve desteğinin gerçek olduğu anlamına gelir. Bu, model lehine güçlü bir argümandır, çünkü çoğu klasik mobilyada, bölmeler dinlenme sırasında vücut tarafından açıkça hissedilir..

Ancak, herhangi bir sistem gibi, “tik-tak”ın da dezavantajları vardır. Bu nedenle, bir mekanizmanın arızalanması nadir görülen bir şey olmasına rağmen, onu tamir etmek pahalıdır. Ek olarak, geniş bir yatak, bir çift yumuşak yastıkla başarılı bir şekilde düzlenen çok derin bir koltuğu etkiler..

Ayrıca, çekme mekanizması gibi basit modellerle karşılaştırıldığında, “tik tak” daha pahalıdır..

kadro

Mobilya satıcıları, mekanizmalar için parlak isimler bulmayı sever, böylece alıcıları cezbeder. Bizim için sıradan insanlar, kelimeler üzerinde böyle bir oyun genellikle seçim yaparken kafa karışıklığı ve şüphe nedeni olur..

Bu nedenle, tik tak mekanizmasının başka adları vardır, örneğin “pantograf”, yürüyüş “eurobook”, “puma”. Bunun aynı şey olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz ve bu nedenle aynı mobilya bölümünde “pantograflı” bir kanepe, yürüyen bir “Eurobook” dan çok daha pahalıysa, bunun sadece bir pazarlama taktiği olduğunu unutmayın..

Adı atlayarak, seçim yaparken kanepenin özelliklerine dikkat etmelisiniz, çünkü sistemin çok yönlülüğü nedeniyle buradaki model yelpazesi oldukça geniştir. Kanepenin şekli düz veya köşeli olabilir. Düz model iki bölümden oluşur: bir sırtlık ve bir koltuk, köşe modeli, uyku alanını ve keten için alan miktarını artırmanıza izin veren başka bir blok ile desteklenir..

Ayrıca kanepelerde olduğu gibi yürüme mekanizması da mevcut olabilir. metal çerçeve ve ahşap bir taban veya kontrplak üzerinde. Burada, bu malzemeyi ahşap bir çubuktan daha yoğun hale getiren özel bir teknoloji kullanılarak oluşturulan metal veya kontrplak tercih edilmelidir. Kanepenin ahşap bir çerçevesi varsa, potansiyel sahipler ahşabın türünü öğrenmelidir. Bu nedenle, en düşük kalite bir çam ağacı çerçevesidir, düşük fiyat ve iyi kalite arasında bir uzlaşmadır – en yüksek mukavemet sınıfı olan huş ağacından yapılmıştır – meşe veya kayın.

Estetik nitelikler ve şekil hakkında konuşmak, kanepeler – “pantograflar” kolçaksız, yumuşak ve ahşap kolçaklı modellere ayrılmıştır. Kolçaksız “Pantograflar” yerden önemli ölçüde tasarruf sağlar ve rakiplerinden daha kötü görünmez. Taklitleri, kural olarak, aynı zamanda modelin ana odağı olan köpük silindirlerle temsil edilir..

Kolçaklı kanepeler, uyurken yaslanabilmeleri veya yastıklanabilmeleri nedeniyle de popülerdir..

İyi bir yürüyüş Eurobook için uykunun önemli bir kriter olduğu söylenmelidir. Kanepenin bölümlerinin doldurulması sağlıklı bir dinlenme anlamına gelir. Şunlardan oluşabilirler:

 1. poliüretan köpükten;
 2. bağımsız bir yay bloğu ile;
 3. Bonel yaylı.
 • Poliüretan köpük farklı yoğunlukta malzeme. Monolitik olabilir veya ince tabakalardan yapıştırılabilir. Maliyeti çok demokratik ve doğru seçimle kullanışlı özellikler oldukça iyi. Böylece, poliüretan köpüğün katı yüzeyi, sağlığa zarar vermeden uyku sırasında vücudu mükemmel bir şekilde destekler..

 • Bağımsız yay bloğu – bu, tekstil örtülerinde “paketlenmiş”, birbirine bağlı olmayan çok sayıda yaydır. Bu özellik, gövdeyi doğru bir şekilde desteklemelerini sağlayarak bitişik parçaların sarkmasını önler. Bu kanepe modeli ortopedik olarak kabul edilir ve bu nedenle fiyat segmenti mevcut tüm çeşitleri önemli ölçüde aşmaktadır. Bebeğinizin doğru gelişimi için korkmadan çocuk odalarına bağımsız yaylı pantograf yerleştirilmesi tavsiye edilir..
 • Yay bloğuBonel“Daha eski bir mekanizma ama hala modern mobilya pazarında var olma hakkına sahip. İçindeki yaylar birbirine bağlıdır.

Hizmet ömürleri uzundur, ancak uzmanlara göre, zamanla, er ya da geç yaylar gıcırdatmaya başlar ve bu da çok fazla rahatsızlığa neden olur. Ek olarak, mekanik hasara karşı çok hassastırlar, örneğin, çocukların kanepelere atlamalarına dayanma yetenekleri ihmal edilebilir..

Boyutlar (düzenle)

Günümüzde kanepelerin üretimi genellikle bireysel ölçülere göre gerçekleştirilmekte, bu da beğendiğiniz kanepenin odaya sığıp sığmayacağı konusunda endişelenmenize izin vermemektedir. Bununla birlikte, hangi seçenek seçilirse seçilsin, pantograf kanepenin sahiplerine geniş bir yatak sunarken fazla yer kaplamayacağını söylemek güvenlidir..

Açıklayıcı bir örnek için, belirli bir kanepeyi temel alabilirsiniz. Kolçaklı uzunluğu 2180 mm’dir, bu da küçük bir alan için bile kompakt bir boyuttur. Aynı zamanda, koltuk derinliği 1020 mm’dir, yani oturma pozisyonunda rahat bir konaklama için, kural olarak dahil olan bir çift yastık almanız gerekecektir. Cömert koltuk derinliği, 1.450 mm x 1.870 mm uzunluğundaki geniş uyku alanını haklı çıkarır. Bu genişliğin çoğu tam çift kişilik yatağın doğasında olduğunu belirtmekte fayda var..

Kanepenin boyutları, kolçakların yokluğunda ve yatakta bir azalma ile önemli ölçüde azaltılabilir..

Popüler renkler

İç mimarlar bu sezonun trendi olarak doğal tonları seçtiler. Kendiniz için modaya uygun mobilyalar seçerek, kum, turuncu, bej döşeme tonlarıyla birlikte ahşap seçiminizi güvenle durdurabilirsiniz. Burada hardal tonları ve kırmızı bir ormanın yarı tonları da uygundur..

Tesisin tasarımı parlak renkler gerektiriyorsa, sezonun moda renkleri:

 1. Kırmızı;
 2. Beyaz;
 3. Mor;
 4. grafit;
 5. ton kombinasyonları.

Teak-tock kanepenin avantajı, yapısı ile renkleri kombinlemenin kolay olmasıdır. Örneğin, sakin bir tabana sahip hafif bir kanepe, parlak baskılı yastıklar ve desteklerle kolayca seyreltilebilir. Bu nedenle, beyaz bir kanepeyi temel alan tasarımcılar, onu sulu yeşillikler veya zengin fuşya ile tamamlıyor. Grafit, pastel pembe yastıkların arka planına karşı tazelenir..

Hangi fabrikalar üretiyor?

Bir yıldan fazla bir süre için iyi bir kanepe satın almak için, iyi bilinen ve kanıtlanmış fabrikalardan mobilya seçmek makul bir karar olacaktır..

 • Perm şirketi bunlardan biri olarak kabul edilir.Parma“. Kendi tesislerine, depolama tesislerine ve gerekli tüm donanıma sahip olan şirket, maliyetten tasarruf sağlayarak ürünü sadece kaliteli değil aynı zamanda uygun fiyatlı hale getiriyor. Bireysel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak modeller hem yay blokları hem de poliüretan köpük ile yapılır..
 • Sıcak bir isimle başka bir mobilya fabrikasıgelincik»Birleştirilmiş döşemelik malzemelerden yapılmış şık pantograf kanepeler sunar. Sadece kolçaklar eko-deri ile değil, yastıkların üst kısımları da Laski modellerini daha da orijinal kılıyor..

 • Glazovskaya mobilya fabrikası şık bir dizi yayınladı”Marakeş“. Modeller arasında bir köşe kanepe ayırt edilebilir “Tango“,”Yıldız çiçeği“,”Gri” başka.

 • Şık ve özlü kanepeTibet 2“Ahşap ve kumaştan yapılmış kombine kolçaklar ile fabrika tarafından sunuldu”MDV“. Metal ayaklar üzerinde yükselen, sağlıklı bir uyku ve rahatlama atmosferi yaratmak için yaylı bir tabana sahiptir..
 • Fabrika “Ardoni»Pantograf kanepeleri çıkarılabilir minderler ekleyerek iyileştirmiştir. Modeli bu şekilde”Seattle“, Kanepede rahat bir konaklama için toz yüzeyini kolayca temizlemenizi ve aynı zamanda dolgularını çırpmanızı sağlar..

 • Bir başka çekici model Prometheus“Fabrikadan”UstaMobilya»Şık tasarıma ve bağımsız yay bloğuna sahiptir. Baskı biçimindeki kum tonları ve çizgiler hemen hemen her iç mekan stilini süsleyecek.

 • ŞirketKodaman“Şık bir yenilikle geldi”dörtlü 4“. Çikolata ve fildişinin eko-derideki iki tonlu bileşiminin kolçakları yoktur ve sırtlar sofistike kavisli şekillerde yapılmıştır. Tüm ciddiyeti ve kısıtlamasıyla “Quadro 4” oturma odasında organik.
 • modeli Venedik»Eko-deri ve kumaştan yapılmış düz bir kanepenin birleşik versiyonudur. Üç baskılı yastık, deri kolçaklar ve çerçeve ile uygun bir şekilde tamamlanmaktadır..

 • Divan Favori»Sıradışı formu ile ayırt edilir. Bu model keskin köşelerden yoksundur ve yanları dayanıklı doğal kayın ağacından yapılmıştır. Çerçevenin kendisi, bildiğiniz gibi, iyi kalite ve maliyet arasında iyi bir uzlaşma olan huş ağacından yapılmıştır..
 • Firmadan kanepePrestij mobilya“Serisinin altında”Amelia» Sofistike ve çeşitli baskılara sahiptir. Üç yastık üzerinde yer alan hayvansal ve bitkisel motifler, yumuşak suni kolçaklarla tamamlanıyor. Bu modelin bir özelliği metal bir çerçeve olarak kabul edilir..

Yukarıdaki modeller ve fabrikalar güvenle kanıtlanmış olarak adlandırılabilir ve bu nedenle seçimlerinin kullanımdan daha fazla zevk getirmesi muhtemeldir..

İncelemeler

“Tik tak” mekanizmasına sahip modeller, tüm fiyat segmentlerinde kullanıcılar arasında oldukça popülerdir. Bu nedenle, avantajlardan biri uygun fiyattır. Ancak bu faktör kaliteyi hiçbir şekilde etkilemez. Zeminin gıcırdaması veya çizilmemesi kanepeyi neredeyse mükemmel hale getirir.

“Pantograf” mekanizması nadiren olumsuzluk uyandırır. Gücü ve yüksek aşınma direnci onu popüler kılıyor, ancak bazen yeni modellerde çok sıkı olduğundan dönüşüm sürecini istediğimiz kadar kolay değil. Bunun canlı bir örneği, birçoğunun görüşüne göre, modeller “Mac“.

Ayrıca kullanıcılar yastıklara özen göstermekten bahsediyor. Çok yumuşak olan aksesuarlar şekillerini çabuk kaybetme eğilimindedir. Zorlu modellerin sahipleri, çalışma sırasında bu tür sorunlar yaşamazlar, karlı, çekici ve güvenilir bir iç yenilemeden son derece memnun olurlar..

Tik tak mekanizması, kanepe dönüşümleri arasında gerçekten bir yenilik haline geldi. Yaylar veya poliüretan köpük gibi çeşitli model dolguları için çok yönlülüğü, bir yataktan hiçbir şekilde daha düşük olmayan, ancak çok daha az yer kaplayan uyku ve dinlenme için en rahat ve kullanışlı yeri yaratmanıza olanak tanır. Kompaktlık, basitlik, güvenilirlik ve rahatlık – bunlar, tik tok mekanizmalı bir kanepenin ana özellikleridir..

Bu video size Eurobook’un dönüşüm mekanizmasını gösterecek "tik tak".