Her insan hayatının yaklaşık üçte birini uykuda geçirir. Bu nedenle, ev geliştirmede yatak odasının bitirilmesine özel dikkat gösterilmelidir. Bu odanın sadece konforlu ve işlevsel olması değil, aynı zamanda güzel olması da önemlidir. Gerçekten de rahat, iyi dekore edilmiş bir odada dinlenmenin keyfine varacaksınız..

Yatak odasındaki ana yer yatak tarafından işgal edilir, bu yüzden ona sorumlu bir şekilde yaklaşın.. Sadece ortopedik yataklı yüksek kaliteli tasarımlar satın alın. Ve yatağın rengine dikkat ettiğinizden emin olun..

Hangi gölgeyi seçmeli?

Tabii ki, yatağın rengini seçerken odanın genel tarzına güvenmelisiniz: zeminin rengi, duvar kağıdı ve benzerleri. Ancak, sadece yeni bir daire donatmayı planlıyorsanız, tam tersini yapabilirsiniz: önce yatağın tasarımını seçin ve ancak o zaman odanın dekorasyonunu yapın. Yatak, yatak odasının merkezi olduğu için böyle bir çözüm çok makul olacaktır..

Tasarımın gölge seçimine karar vermenize yardımcı olacak birkaç basit kural:

  1. Nötr tonları tercih edin. Çok sayıda evrensel yatak rengi vardır: bej, venge, beyaz, ceviz, fildişi, çikolata, süt. Bu renklerde yapılan tasarımlar her iç mekan için mükemmeldir. Ve yatak odasında zeminin veya tavanın ne olduğu önemli değil. Bu renkler sakin ve rahat bir atmosfer yaratır – tam da bir tuvalet için ihtiyacınız olan şey. Ayrıca, yatağın yeni iç mekanla birleştirilmeyeceği konusunda endişelenmeden, yatak odasındaki dekorasyonu her zaman değiştirebilirsiniz..
  2. Uyum için izleyin. Yatağınızı parlak bir tonda dekore etmeye karar verirseniz, renklerin birbiriyle kombinlendiğinden emin olun. Örneğin turkuaz, mint, mavi, leylak ve yeşil birbiriyle çelişmezken pembe ve parlak turuncu dengesizlik ve gösteriş duygusu yaratabilir. Yatağınız meşe, kiraz veya kayın gibi doğal malzemelerden yapılmışsa renk konusunda endişelenmenize gerek yok. Gölgeye parlaklık ve doygunluk katmak için yapıyı vernik veya özel yağ ile kaplamanız yeterlidir..
  3. aşırı uçlara gitmeyin. Daha önce de belirtildiği gibi, bir yatağı nötr bir gölgede dekore etmek bir kazan-kazan. Ancak bu, parlaklığı unutmanız gerektiği anlamına gelmez. Yatak odası için fazla agresif görünen kırmızı bile belirli koşullar altında faydalı görünebilir. Örneğin, tüm oda düz bir ışık gölgesinde bitirilirse, kırmızı bir yatak çarpıcı bir sulu vurgu haline gelecektir. Ayrıca, böyle bir oda çok şık ve modern görünecek..

Farklı bir renk nasıl boyanır?

Yatağın rengini değiştirmek için profesyonellerin yardımını kullanabilir veya prosedürü kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. İkinci seçenek en uygunudur, çünkü uzmanlar belirli bir malzeme için hangi boyanın seçileceğini tam olarak bilir. Ayrıca ustalar sonunda hangi rengin ortaya çıkacağına dair bir garanti veriyor..

Ayrıca yapıya özel bir film yapıştırarak yatağın tasarımını değiştirebilirsiniz. Bu yöntem, çok fazla zaman ve para harcamadan herhangi bir yüzeyi anında dönüştürmenize olanak tanır..

Sunta veya başka bir malzemeden yapılmış bir yatağı yeniden boyamak istemeniz durumunda, şu ipuçları işinize yarayacaktır:

  • Yüzeyi iyice hazırlayın. Yapıya boya uygulamadan önce eski kaplamanın tabakasını tamamen çıkarmak gerekir. Bunu yapmak için yatağı zımparalayın. Ardından malzemeyi çatlak ve çizikler açısından dikkatlice inceleyin. İnşaat parçalarını macunla kaplayın, yüzeyi düzgün bir şekilde zımparalayın. Tüm manipülasyonlardan sonra, yatak astarına geçebilirsiniz. Çerçeveyi mükemmel şekilde eşit bir yüzey elde edilene kadar zımparalayın ve astarlayın..
  • Doğru boyayı seçin. Modern mağazalarda çok çeşitli boya ve vernik kutuları vardır. Bu çeşitlilikte kafanızın karışmaması ve durumunuza uygun ürünleri seçmeniz önemlidir. Örneğin, akrilik boya beyaz bir yatağı güncellemek için mükemmeldir. Yağ veya alkid gibi kesinlikle sararma yapmaz. Seçimle yanılmayacağını garanti etmek için, satın almadan önce bir uzmana danışın, belirli bir ürünle ilgili müşteri yorumlarını okuyun..

İç mekandaki örnekler

Dedikleri gibi, yüz kez duymaktan bir kez görmek daha iyidir. Bu nedenle, bitmiş bir iç mekandaki renkli yatak örneklerini dikkatinize sunuyoruz. Belki de seçeneklerden bazıları, doğru yatak rengiyle kendi yatak odanızı yaratmanız için size ilham verecektir..

7fotoğraf

Mavi

İç kısımda sakin, serin bir gri tonuyla birleşen bu yatak, uyumlu bir bitmiş stil yaratır. Aynı zamanda, mavi yatak, odaya özel bir zarafet vererek parlak bir vurgu rengi haline gelir. Böyle bir yatak odasında kesinlikle rahat hissedeceksiniz..

Beyaz

Yapının nötr beyaz rengi, komodin ve raflarda da tekrarlanıyor. Mütevazı bir gri duvar, yatak başlığının rengiyle kontrast oluşturmaz, genel uyumu korur. Yatak çarşaflarının zengin mor rengi, böyle bir renk kombinasyonunda olumlu bir şekilde vurgulanır. Çok parlak görünmüyor, ancak iç mekana tazelik katıyor..

Sarı

Yatak odası dekorasyonunda sarının tercih edilebileceğini bilmiyorsanız bu fotoğrafa bir göz atın. Sulu, neşeli bir renk, odanın ölçülü tarzına mükemmel uyum sağlar. Karyola ve komodinler, beyaz duvarların ve tavanların arka planına karşı özellikle parlak görünüyor, ancak aynı zamanda tahrişe veya uyumsuzluğa neden olmuyorlar. Böyle bir yatakta sadece güzel rüyalar göreceksin..

Denemekten korkmayın, kendi tarzınızı arayın. Yatak odanız için sadece gerçekten sevdiğiniz renkleri seçin.

Lamine mobilyaların nasıl yeniden boyanacağını aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz..