Bar tezgahı olan mutfaklar için özel mama sandalyeleri seçilir. Ancak bazen bu model, hane halkının büyümesine veya başka bir masanın yüksekliğine uyum sağlamak için gerekli hale gelir. Bu nedenle günümüzde sağlam, yüksekliği ayarlanabilen sandalyeler popüler hale geldi, bu da doğru olanı seçmek önemlidir..

özellikler ve faydalar

Bar tabureleri, standart yüksek taburelere ve diğer modellere göre bir takım avantajlara sahiptir. Viyana yüksek ayaklı sandalyeler çok sofistike görünse de, ayarlanabilir tek ayaklı modeller kadar işlevsel değiller..

Yüksekliği değiştirebilen bir bar tezgahı için sandalyeler en çok yönlüdür, çünkü koltuğu yetişkinler veya çocuklar olsun, herkes için kişiselleştirmenize izin verir..

Alçak sandalyeler daha az rahattır, çünkü özellikle yemek yerken masaya bu şekilde oturmak çok uygun değildir. Çok yüksek olan sandalyeler de çok rahat değil çünkü bu şekilde dizlerinizi masaya dayayabiliyorsunuz..

Ancak ayarlanabilir ayaklı bar tabureleri, avantajları sayesinde bu sorunu çözmeye yardımcı olur. Böylece, hem yüksek bir bar tezgahında hem de sıradan bir masada, koltuğu aşağı indirerek üzerlerine oturabilirsiniz..

Bu sandalye modellerinin bir diğer önemli avantajı da şudur: geniş ve çeşitli bir ürün yelpazesinde sunulurlar. Geleneksel modellere göre daha sıra dışı ve prezentabl görünen daha şık ve modern tasarım tasarımları var. Klasik dahil her tarz ve iç tasarım için bir model bulabilirsiniz..

Böylece rattan da dahil olmak üzere doğal ahşaptan yapılabilirler. Bu koyu renkli ahşaplar sofistike bir görünüme sahiptir ve geleneksel iç mekanlar için uygundur. Klasik sandalye modelleri güzel oymalara ve ajur tasarımına sahiptir. Ayrıca modern odalar için uygun olan parlak plastikten yapılmış modeller de sunulmaktadır..

Yüksek sandalyelere bir alternatif, uzun bacaklı taburelerdir. Ancak daha ucuz ve daha basit görünüyorlar, bu yüzden iç mekanı sıkıcı ve tatsız hale getiriyorlar. Ayrıca tabureler hızla kırılır ve hasar görür. Bu özellikle plastik sandalyeler için geçerlidir.. Ancak bar tabureleri daha güvenilir ve dayanıklı yapılardır..

Isıya dayanıklı plastikten üretilen modeller oldukça şık ve ilgi çekici görünüyor. Tasarımları lüks ve zariftir. Ek olarak, bakımları çok kolaydır. Bunları temizlemek için özel ürünler kullanmanıza gerek kalmayacak. Bu modeller çocuklu ve yetişkinli geniş aileler için uygundur..

Yüksek bacak sayesinde daha zarif ve kompakt görünüyorlar. Bu yüzden bar tezgahı olan küçük mutfaklara veya stüdyo dairelere mükemmel uyum sağlarlar..

Nasıl seçilir?

Çoğu zaman, bu tür ürünler mutfak için satın alınır. Ancak sandalye plastikten yapılmışsa, ocağın veya diğer mutfak gereçlerinin yanına koymamalısınız. Böyle bir sandalyenin bulunduğu bar tezgahı sobanın yanındaysa, ısıya dayanıklı malzemelerden modeller satın almak daha iyidir..

Deri veya bambudan yapılan modeller, ısıdan görünümlerini değiştirebilir ve eskisi kadar şık olmayabilir. Üzerlerinde yağ sıçrama izleri bırakacaklar. Bu tür modelleri seçerken, deneyin ayrıca yedek kumaş kılıflar satın alın, Bu tür kirliliği önlemek için.

Seçim yaparken, mobilya parçasını yerleştirmeyi planladığınız odanın dekore edildiği stili dikkate almak önemlidir..

Bu nedenle, plastik daha modern modeller, yüksek teknoloji, tekno gibi stiller için mükemmeldir. Daha klasik ve geleneksel iç mekanlar için, kolçaklarla tamamlanan ayarlanabilir ayaklı bar modelleri daha uygundur. Gizli bir tasarıma ve renk şemasına sahip olmalıdırlar..

Tüm bar tabureleri ayarlanabilir yüksekliği sayesinde işlevsel olsa da bu cihazın diğer özelliklerine de dikkat etmek gerekiyor. Sırtın rahat olması ve koltuğun rahatça oturacak kadar geniş olması daha iyidir.. Arkalık, misafirlerin böyle bir sandalyede otururken eğilmeyecek şekilde yerleştirilmelidir..

Çok küçük bir mutfağınız varsa, sırtsız kompakt modeller satın almak daha iyidir. Bunun nedeni, herhangi bir zamanda masanın altına kolayca itilebilmeleridir. Seçim yaparken, düzenleyici mekanizmaya dikkat etmek önemlidir. Yapının nasıl çalıştığını ve ne kadar güçlü olduğunu kontrol edin. Sandalyenin ne kadar sağlam olduğunu, bacağının sallanıp sallanmadığını kontrol edin..

Ayar mekanizmaları

Bu tür sandalyelerin imalatında üreticiler tarafından kullanılan iki ana tip kaldırma mekanizması vardır..

Kaldırma mekanizması

Bu, koltuğun kendi ekseni etrafında dönmesini sağlamayan ve sadece yüksekliği değiştirmeye yardımcı olan geleneksel ve oldukça basit bir mekanizmadır. Plastik kaldırma mekanizması en güvenilmezdir, metal yapılar daha dayanıklı olarak kabul edilir..

Sallanır ve kaldırılır amortisör

Bu mekanizmaya gaz kaldırma da denir. Ayarlanabilir sandalyeler için her türlü sallanma mekanizmasına göre en yeni ve en konforlu olanıdır. Bu, bu tür ürünlerin popülerliğini belirler..

Mekanizma, silindiri dolduran gazın hareketiyle sıkıştırılan bir yaya dayanmaktadır. Gaz basınçlandırılır ve bir piston tarafından sıkıştırılır. Düğmeye basıldığında vana açılır ve böylece yükseklik ayarlanabilir.

Bir mekanizma olarak gaz asansörünün bazı dezavantajları ve sınırlamaları vardır. Bu nedenle, gaz asansöründe yüksekliği ayarlanabilir bir bar taburesi düşük oda sıcaklıklarında kullanılamaz. Ayrıca, üreticinin her belirli model için belirlediği ağırlık kısıtlamalarına kesinlikle uymalısınız..

Bazı üreticiler uyarıyor üzerinde biri otururken sandalyenin yüksekliğini ayarlamamalısınız.. Boş sandalyeyi ayarlamak ve ardından oturmak ve oturma yüksekliğinin rahatlığını değerlendirmek daha iyidir. Bu mekanizma çok dayanıklı değil, birkaç yıl sonra bazı parçaları değiştirmeniz gerekebilir..

Modeller

Bar tabureleri çeşitli modellerle ayırt edilir. Yani, tekerlekli uygun modeller var. Yüksekliği ayarlanabilen bu sandalyeler çok hareketlidir ve bu nedenle rahattır. Herhangi bir odaya, hatta bir çocuk odasına taşınabilirler ve bir mama sandalyesi boyutuna indirilebilirler..

Ayaklıklı modeller oldukça rahattır. Mama sandalyelerinde ayak dayama yerleri çok önemlidir çünkü bacakların uzunluğu bacakların rahatsız bir şekilde askıda kalmasına neden olabilir. Krom ayaklıklı ayarlı modeller güzel görünüyor. Ayrıca, bu tür ürünlerin bakımı çok kolaydır..

Ayaklığa ek olarak, bu tür sandalyeler kolçaklara ve sırtlara sahip olabilir veya tüm bu unsurlar olmadan olabilir ve ayarlanabilme özelliğine sahip standart bir yüksek tabure tasarımına sahip olabilirler..

Ayrıca modeller, bu mobilya parçalarının yapıldığı malzemelere göre farklılık gösterir. Bunlar metal veya plastik ayaklı uzun modeller olabilir. Ayrıca, bu tür sandalyelerin koltukları, ahşap veya plastik gibi tekstil veya sert malzemeden dolgulu ve döşemeli yumuşak malzemeden yapılabilir. Deri döşemeli çok popüler ürünler.

Modellerin yüksekliği ve parametreleri

Fırtınalı bir sandalyenin standart yüksekliği, özellikle sandalyeler mutfak çalışma alanının tezgahlarına yakın yerleştirildiğinde 90 cm olarak kabul edilir. Ayarlanabilir sandalyenin bu yüksekliği engel teşkil etmez ve rahattır.

Ancak, mutfağın misafir alanında veya yemek odasında barın yanına böyle bir sandalye yerleştirilirse, o zaman 130 cm yüksekliğe kadar ayarlanabilen modeller satın almak daha iyidir. Bu, oturmuş bir sandalye için en rahat yüksekliktir..

Mutfakta bulunan tezgahların parametreleri için de modeller seçmelisiniz. Hem bar hem de yemek masası varsa, minimum yüksekliği ayarlama özelliğine sahip bir model satın almak daha iyidir..

Aşağıdaki videoda doğru bar taburesini nasıl seçeceğinizi öğreneceksiniz..