Herhangi bir ev hanımı, mutfakta doğru bir elektronik teraziye sahip olmalıdır. Yemeği bozmamak için her bir bileşen tartılmalıdır. Kilo vermeyi hayal eden kişilerin özellikle mutfak terazisine ihtiyacı vardır. Tüketilen gıdaların kalori içeriğini bilmek için her porsiyon veya ürün tartılmalıdır. Peki doğru ölçeği nasıl seçersiniz? Bu makale size bundan bahsedecek..

7fotoğraf

Görüntüleme

Birkaç tür ev terazisi vardır ve hepsi yiyecekleri tartmak için tasarlanmıştır..

Üç tartım yöntemi vardır: manuel, duvara monte ve tezgah üstü..

  • El terazileri geçen yüzyılda popülerdi ve şimdi 20 kg’dan daha ağır olmayan bir şeyi tartmak için popüler. Bu yöntem uygundur çünkü bu tür teraziler kompakt ve hafiftir. Örneğin pazara kolayca yanınızda götürülebilirler..
  • Tezgah terazileri mutfakta kullanım için gereklidir, bir mağazaya veya markete yanınızda taşınamazlar. Bu, özellikle ağır olan ve tezgahta çok yer kaplayan mekanik teraziler için geçerlidir..
  • Küçük bir mutfak için duvar terazisi gereklidir. Bu terazilerin çalışma prensibi masaüstü terazilerden farklı değildir. Ancak terazinin duvara yapıştırılmış olması yerden tasarruf etmenize yardımcı olur..

Bir başka kullanışlı tartı aleti bir kaşıktır – bir terazi. Hostesin grama uyması gerekiyorsa, bu tür teraziler mükemmel bir yardımcı olacaktır. Şeker, tuz, maya tartın – tüm bunlar bir tartı kaşığı ile yapılabilir.

Maksimum ağırlığa göre seçiyoruz

Bir tartım aleti seçmeden önce, ne kadar yük için tasarlanacağına karar vermeniz gerekir. Malzemeleri tartmanız gerekiyorsa, 5 kg’lık bir tezgah üstü terazi uygundur. Et gibi ağır ürünleri tartmak için maksimum ağırlığı 10 kg’dan fazla olan bir terazi gereklidir..

Şu anda en doğru olanı elektronik terazilerdir. Hataları 1 g’ı geçmez, ancak son grama kadar doğru olan ölçekler vardır. Kuyumcular, kimyagerler ve eczacılar tarafından kullanılırlar. Elektronik teraziler, aşırı kilolu olduğunda özel bir sinyal yayacak bir gösterge ile donatılabilir..

Ölçüm prensibi

  1. Mekanik tartımın iyi yanı, ölçüm cihazının elektriğe ihtiyaç duymaması ve kırılmasının kolay olmamasıdır. Ancak mekanik teraziler zamanla tartım doğruluğunu azaltacaktır. Ölçüm hatası 40g’dan fazla olabilir.
  2. Elektronik tartım, neredeyse hiç hatası olmadığı için mekanik tartıdan daha iyidir. Ancak bu tür teraziler pilsiz çalışmaz, ayrıca periyodik olarak değiştirilmeleri gerekir.,

Yiyecekleri bir platform veya kase kullanarak tartabilirsiniz. Platform, ağırlığı ölçmek için ürün doğrudan üzerine yerleştirildiği için uygundur. Ancak bu yöntem un, şeker veya sütü tartmak için uygun değildir. Bu nedenle, kaseli bir ölçek var. Kasenin ağırlığını zaten hesaba katarlar, bu nedenle kasenin ağırlığını ürünün toplam ağırlığından çıkarmak için ayrı olarak tartmanız gerekmez..

Kase metal, plastik veya camdan yapılabilir. En iyi seçim metal bir kasedir. güçlü ve dayanıklıdır. Plastik veya cam kaseler özellikle dayanıklı değildir. Cam istemeden kırılabilir ve plastik yüksek sıcaklıklara dayanamaz.

Elektronik

Ev aletleri mağazalarının raflarında, farklı üreticilerin çok çeşitli terazileri var. Ölçü birimini seçebileceğiniz ölçekler vardır: gram, pound, kilogram, litre ve mililitre.

Değişen sıvının yoğunluğunu hesaba katan modeller vardır. Bunu yapmak için tartı panelinden sıvının türünü seçin. Oda sıcaklığını ve saatini gösteren cihazlar oldukça kullanışlıdır. Zamanlayıcı ve alarm fonksiyonlu cihazlar bulunmaktadır..

Elektronik teraziler elektrik tüketimi gerektirmez, çünkü piller üzerinde çalışın. Farklı modeller özel piller gerektirir. Arkadan aydınlatmalı veya dijital ekranlı modeller için yüksek kapasiteli piller gereklidir. Bu gibi durumlarda, bir yıla kadar dayanabilen lityum piller satılmaktadır..

Elektronik tartının tasarımı, belirli bir mutfağın tarzına göre uyarlanabilir. Herhangi bir renk ve şekilde olabilirler. Bazı üreticiler çeşitli renklerde ölçekler üretir. Örneğin ölçü aletleri için çelik ve tahta sandıklar vardır. Bazı modeller güzel bir doğa tasviri ile dekore edilmiştir. Özel kaymaz ayakların varlığı cihazı kullanım kolaylığı sağlar..

Ölçüm Cihazı Fonksiyonları

Doğru tartıma ek olarak, birçok terazi ek işlevlerle donatılmıştır..

  1. Kalori sayma işlevi, diyet uygulayan bir kişi tarafından takdir edilecektir. Bu nedenle, sadece ürünün ağırlığını değil, kalori içeriğini de bilmek çok uygundur. Kalori, protein ve yağ miktarını öğrenmek için cihaz panelindeki ürün kodunu girmeniz gerekir. Kodların listesi, terazi ile birlikte gelen özel referans kitabında bulunabilir..
  2. Akıllı telefon ve tartı arasındaki iletişim için Bluetooth işlevi gereklidir. Dizinde olmayan özel bir internet programından ürün kodları eklemek için gereklidir. Bu program düzenli olarak güncellenmektedir.
  3. “Dara” işlevi – cihaz bir bardağın veya bardağın ağırlığını ölçer ve ekranda yalnızca içeriğinin ağırlığını gösterir.
  4. Dokunmatik kontrol – bu işlev uygundur çünkü terazilerin yıkanması uygun olmayan düğmeler yoktur. Dokunmatik panelin kir veya tozdan temizlenmesi kolaydır.
  5. Arka ışık işlevi. Sayaç paneli, ölçülen ürünün türüne göre renk değiştirir. Örneğin, bir sıvıyı tartarken ekran yeşildir ve katıların ağırlığını ölçerken mavidir..

Fiyat

Mutfak terazilerinin fiyatları kalitesine ve üreticisine bağlıdır. Bir ölçüm cihazı ne kadar çok işleve sahipse, fiyatı da o kadar yüksek olur. Genel olarak, ölçeklerin maliyeti 500 ila 7000 ruble arasında oylanır..

Musteri degerlendirmeleri

Alıcıların çoğu, ürünlerin ağırlığını 5 kg’a kadar değiştiren elektronik terazileri tercih etti. Ölçüm doğruluğu, tasarımı ve kalori sayma işlevinden memnunlar. Müşteriler ayrıca iyi elektronik terazilerin çok az pil gücü tükettiğine ve bu nedenle sık sık değişiklik yapılmasına gerek olmadığına dikkat çekiyor. Ayrıca, kullanıcılar bu cihazın maliyetinden memnun..

Seçim kuralları

Mağazada, her şeyden önce, ölçüm cihazının ne kadar ağırlığa dayanabileceğine dikkat edin. Sadece pişirme veya küçük porsiyonlar için malzemeleri tartmanız gerekiyorsa, 1 g ile 5 kg arasında bir tartı tercih edin..

Ardından, yapıldıkları malzemeyi seçin. Malzemenin kalitesi ne kadar iyi olursa, fiyat o kadar yüksek olur. Örneğin, metal bir ölçek, plastik bir kasadan daha uzun süre dayanır..

Ürün özelliklerini ve fiyatlarını karşılaştırın. Teraziler aynı işlevlerle donatılmış ancak fiyatları farklıysa, daha ucuz olanları satın almak mantıklıdır..

Sayaç tasarımı da önemlidir. Terazilerin güzel tasarımı kullanıcıyı neşelendirecek.

Seçimin doğruluğu konusunda şüpheniz varsa, bir uzmanın görüşünü sorun. Teknolojinin tüm avantajlarını ve dezavantajlarını biliyor ve en iyisini elde etmenize yardımcı olacak..

Mağaza danışmanından çalışma kurallarını öğrenmeyi unutmayınız. Ürün alırken garanti belgesi almayı unutmayınız..