Bir buzdolabı, bir kişinin günlük yaşamındaki en önemli cihazlardan biridir, bunun yanında günlük hayatta kullanılır.. Boyutları doğrudan cihazın işlevselliği ve performansı ile ilgilidir. Boyutlar, mutfak alanı, apartman sakinlerinin sayısı, satın alma güçleri ve bütçelerine göre hesaplanmalıdır..

11fotoğraf

hangi genişlik?

Başlangıç ​​olarak, bu anahtar mutfak aletinin boyutlarının ne olduğunu öğrenmek faydalı olacaktır.. Rusya topraklarında bu tür ev aletlerinin ortalama parametreleri aşağıdaki aralıklarla değiştirilir:

  • Yükseklik 85-210 santimetredir. Bu kategoride, 135 cm’ye kadar küçük, 140-185 cm yüksekliğinde orta boy dolaplar ve 190 santimetreyi aşan büyük boy buzdolapları olmak üzere bir bölüm var..
  • İLEgenişliği 45-65 cm arasında değişen lassic, üç farklı kategoride sunulmuştur. Bunlara Avrupa, Asya ve Amerika sınıfı soğutmalı dolaplar dahildir. Amerikan tipine ait olan büyüklükleri ile belirlenir: 58-65 cm genişliğinde ve yaklaşık iki metre yüksekliğinde geniş ve uzun modeller, yani ortalamanın üzerinde boyutlarda farklılık gösterirler. Asya cihazları ortalama boyutların toplamıdır, Avrupa tipi ise yüksekliği ve darlığı ile ayırt edilir..
  • Derinlikten bahsetmişken, 50-70 santimetre arasında dalgalandığını not ediyoruz., nadiren 76 cm’ye ulaşan buzdolapları bu parametreye göre sınıflandırılır, minimum derinlik 45-50 cm’dir (nadir durumlarda 40-42), – bu tür cihazların derin olmadığı kabul edilir. Ayrıca 60 santimetre derinliğe sahip ve boyutları 1200 mm’ye kadar çıkan, 1,2 metreye eşit olan büyük boyutlu standartlardır..

Oldukça sık, boyutları sıradan olanlardan çok daha küçük olan mini buzdolapları oluşturulur. Genellikle oturma odasına veya mutfak ünitesinin özel bir bölmesine kurulurlar. Genişlikleri genellikle 45-48 santimetredir, derinliği en iyi 52-56 cm’dir ve yüksekliği bir metreden fazla değildir..

Ev aletlerinin ergonomisi, buzdolabında bölümlerin varlığıyla doğrudan ilgili olan hacmi, kapasitesi veya daha basit bir şekilde soğutma odaları ile belirlenir. Cihazın standart kapasitesi, ana, yani buzdolabı ve dondurucu arasında dağıtılan 250-350 litredir. Bu oran sırasıyla 150-210 litreye 50-140 litreye eşittir. En popüler soğutma dolapları türleri arasında düşük (yaklaşık 50-120 santimetre), bir odacıklı orta genişlikte tek odacıklı cihazlar ve yaklaşık 50 litre daha düşük bir dondurucu hacmi bulunurken, bu gibi durumlarda ana odanın kapasitesi 150 litre. Bu cihazların derinliği 53-57 santimetredir..

Bu tip birimlerin ana avantajı, küçük boyutları nedeniyle oldukça uygun olduğu için birkaç kişi tarafından aktif kullanım için mükemmel olmalarıdır, ancak yeterli genişlik.

Öte yandan, aile büyükse, birçok kullanıcı için özel olarak tasarlanmış iki bölmeli buzdolaplarını kullanmak çok daha uygun olacaktır. Dondurucu ve soğutucu bölmesinin tam olarak çalışmasını sağlayan iki kompresörü vardır. Ortalama parametreleri 700-800 milimetre genişliğinde, 150-210 cm yüksekliğinde ve 54-65 santimetre derinliğindedir. Bununla birlikte, ana avantajı, 380 litreye ulaşan kapasitesidir. Bu rakamlardan, bu tür mutfak gereçlerinin büyük bir işlevselliğe sahip olduğu ve daha da önemlisi, içlerinde iki bölümden oluşan ayrı üfleme sistemlerinin bulunduğu görülebilir. Bütün bunlarla birlikte, bu tür teknolojinin önemli bir dezavantajı var – kitleselliği.

Bugüne kadar, “Yan Yana buzdolapları” olarak adlandırılanların yüksek popülerlik kazandığı fark edildi..

Hemen, böyle bir tekniğin, örneğin özel evler, stüdyo daireler veya geniş daireler gibi geniş bir mutfak alanına sahip yaşam alanları için tasarlandığından, küçük mutfaklı daireler için kategorik olarak uygun olmadığını not ediyoruz..

Popülerliklerinin nedeni, bu ev aleti pazarında No Frost dahil olmak üzere en eksiksiz işlevlere sahip olmalarıdır. Ayrıca şunları sağlarlar: vakumlu depolama, tazelik alanı, buz yapıcı ve hatta bazen yerleşik bir TV. Bu cihazın tipik boyutları şu şekildedir: 180 cm yükseklik, 100 cm genişlik, 75-80 (ve bazen 90) santimetre derinlik. Tüm bunlardan dolayı kapasite 450-900 litredir. Mükemmelleştirilmiş işlevsellik ve dolaptaki odaların özel düzenlenmesi, her ürün sınıfı için özel bir bölme tahsis edildiğinden, gıda depolama kalitesinin iyileştirilmesine olanak tanır. Ek olarak, bu tür bir teknik uygun ve kullanımı kolaydır..

Doğru beden nasıl seçilir?

Rusya ve BDT’de, piyasada geniş bir model yelpazesi şeklinde sunulan Avrupa kategorisinin ekipmanı büyük talep görmektedir.. Mutfak gereçlerinin türü ve bilinen ortalama parametrelerinin önceden belirlenmiş olmasına rağmen, buzdolabının boyutları, mutfakları için bir cihaz seçerken insanların güvendiği en önemli kriterlerden biri olmaya devam ediyor..

Satın alırken, insanlar sadece yiyecekleri taze tutacak değil, aynı zamanda nispeten küçük boyutlu geniş işlevselliğe sahip bir buzdolabı almaya çalışırlar. Mutfak aletleri genellikle mutfağın boyutuna sığar, böylece kapının açılması yer darlığı şeklinde herhangi bir zorluk yaratmaz. Bunun nasıl yapılacağı ve yaşam alanına en uygun seçeneğin nasıl bulunacağı, aşağıda okuyun.

Sadece dairenin nicel parametrelerine değil, aynı zamanda kiracılarının tercihlerine de bağlıdır..

Bu nedenle, mümkün olan en taze yiyecekleri seviyorlarsa, dondurucu hacminin zararına olsa bile, büyük bir buzdolabı bölmesini tercih etmek tercih edilir.. Tersine, dondurucu bölmesi sık kullanılıyorsa, büyük dondurucu bölmeli seçenekleri göz önünde bulundurun..

Ayrıca, seçim, mağazaya yapılan gezilerin sıklığından etkilenir, çünkü nadiren yiyecek satın alırsanız, ancak büyük miktarlarda, o zaman, açıkçası, yeterince büyük bir soğutma odası derinliğine ihtiyacınız olacaktır. Ve her gün mağazaya geziler yapılırsa, ancak yalnızca en gerekli ürünler satın alınırsa, derinlik gibi bir parametreden tasarruf edebilirsiniz. Çok sayıda ürünü zamanında satın alma ihtiyacı ve alışkanlığı yoksa daha küçük, daha ekonomik bir cihaz satın almanız önerilebilir. Bu düzeyde ihtiyaçları olan kişiler için kompakt tek bölmeli bir buzdolabı uygundur..

Satın alırken, birimin iki hacminin dikkate alındığını bilmek önemlidir: boş bir kabinin iç kapasitesi anlamına gelen toplam hacim vardır, ayrıca “kullanılabilir” bir hacim de vardır. belirli bir bölüme kaç ürün yerleştirilebilir. Ekipman seçerken, ünitenin gerçek kapasitesini gösterdiği için ikinci parametreye dikkat edin..

13fotoğraf

Dahili modeller

Genellikle mutfak mobilyası sipariş ederken, üreticinin yerleşik bir buzdolabı sipariş etmeyi teklif etmesi olur.. Bu nedenle, belirli standart kalıplara göre üretilen yerleşik bir teknik gibi davranır. Bir mutfak setini tamamlamanıza ve tüm mutfak eşyaları için tek bir tasarım oluşturmanıza olanak tanır. Aynı zamanda, gömme ekipmanı için gerekli olan uzunluk, genişlik ve diğer boyutların ölçülmesinde hiçbir zorluk olmayacaktır. Ayrıca, mutfak mobilyası üreticileri, büyük servis merkezlerine sahip ev eşyaları üreticileri ile yakından etkileşime girdiğinden, hizmet her zaman üst düzeyde olacaktır..

Bu nedenle ankastre buzdolabı, çok yönlü, pratik ve bu nedenle birçok daire ve mutfak için uygun seçeneklerden biridir. Öte yandan, bu alıcıyı bir seçim yapmaktan mahrum eder, çünkü stil ve maliyet açısından çekici bulduğu diğer modelleri satın almak isteyebilir. Ve görünüşte talep edilen bir mühendislik ve stilistik çözümün dezavantajları vardır, örneğin, küçük bir hacimle artan maliyet.

Bağımsız bir buzdolabının, cihazı mutfak mobilyalarının boyutuna uydurmaya gerek olmaması ve kendi takdirinize bağlı olarak yerleştirme yeteneği gibi birçok olumlu yönü vardır..

10 fotoğraf

Satın alırken rafların malzemesi, kompresör sayısı, enerji sınıfı gibi nüanslara dikkat etmeli, iklim sınıfı cihazın kullanılacağı bölgeye uygun olmalıdır..

Yerleşik veya bağımsız bir soğutma dolabı seçtikten ve odanın metrekaresine girdikten sonra, monte edilmesi gerekir.. Bu, aşağıdaki basit yönergeleri izleyerek kolayca yapılabilir:

  • Güvenlik önlemlerine uyulmalıdır, buna göre cihaz, sobadan ve ısıtma bataryasından yeterli bir mesafeye yerleştirilmelidir. Aralarındaki mesafe en az 50 santimetre olmalıdır. Yaz aylarında, üzerine çok fazla güneş ışığı düşmemesi gerektiğini ve bunun bozulmasına neden olabileceğini unutmayın..
  • çok istenmeyen buzdolabını lavabonun yanına koy.
  • Bir “değil” daha: dolabı duvara yakın yerleştirmeyin – aralarında küçük bir boşluk bırakmak daha iyidir.
  • Küçük bir mutfak alanına sahip daireler için aşağıdaki tavsiyeler özellikle alakalı olacaktır: cismi, kapısını açtığınızda odaya girmek zor olacak şekilde yerleştirmemeye çalışın..

Modern dünyada buzdolabı gibi bir öğenin, bir kişinin veya bir ailenin hayati faaliyetinin bir dereceye kadar bağlı olduğu en önemli mutfak aleti olduğu açıktır..

Bu ürün olmadan günlük yaşamda yapamazsınız, bu nedenle seçime ciddi şekilde yaklaşmalı ve hem fiyat hem de boyut olarak çok çeşitli seçenekler sunan pazarı dikkatlice incelemelisiniz, çünkü bugün bir alıcının bulması o kadar zor değil. etkili bir şekilde çalışacak ve ihtiyaçları karşılayacak bir buzdolabının bir veya daha fazla modifikasyonu.

14fotoğraf