Modern konut binalarında, özellikle blok evlerde, uzun dar mutfaklar nadir değildir. Ve mal sahipleri, yaşam alanını güzel ve rahat olacak şekilde nasıl donatacakları sorusuyla karşı karşıya. Böyle bir mutfağın düzenlenmesi kolay bir iş değildir, ayrıntılara özenli bir yaklaşım gerektirir, ancak belirli koşullar yerine getirilirse rahat bir mutfak-oturma odasına dönüştürülebilir..

kombinasyon

Bir yol, duvarı kaldırmak veya hareket ettirmektir. Bu durumda, oturma odası ile birleştirilecek bir mutfak elde edersiniz. Bu tür tesislere tasarım yaklaşımı, zorunlu olarak bölgelere bölünmesidir. Böyle bir odanın tasarımı aynı tarzda olmalıdır. Bölgeler farklı renklerde dekore edilebilir ancak bu renklerin birbiriyle kombinlenmesi gerekir..

Bu mutfakların kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır..

Elbette geniş bir odaya sahip olacaksınız ve mutfak alanına yemek masası yerleştirmenize gerek kalmayacak. Ayrıca yemek pişirirken aile üyeleriniz veya misafirlerinizle iletişim kurabileceksiniz..

Bununla birlikte, güçlü bir davlumbaz ve havalandırmaya dikkat etmeniz gerekecek – ortak bir odaya mutfak kokularının yayılmasını önlemek zordur. Ayrıca sessiz ev aletlerine de dikkat etmeniz gerekecek – aksi takdirde oturma odasında olanlar bir kahve değirmeni veya başka bir cihazın gürültüsünden dolayı rahatsızlık hissedeceklerdir..

Yetkili imar ile birleşik mutfak-oturma odası çok şık olacak, ancak yemek pişirmeye çok az zaman ayıranlar için en uygun olanı..

Başka bir çözüm daha az ilginç olmayabilir – sürgülü kapılarla duvarda bir niş veya açıklık düzenlemek. Böylece alanı net bir şekilde işlevsel alanlara ayırıyoruz..

Mutfaklar genellikle duvar dolapları ve raflarla donatılmıştır. Ve bir duvar boyunca çok dar bir odaya asıldığında, içeriyi daha ağır hale getirecekler. Alternatif dolaplar ve açık raflar, iç mekanın aşırı yüklenmesini önlemeye yardımcı olacaktır..

Mutfağın bir tarafta aşırı dolu görünmesini önlemek için karşı duvar fotoğraf kağıdı veya bir tablo ile süslenerek görsel olarak dengelenebilir. Herhangi bir görüntüyü seçebilirsiniz, ancak manzaralar veya natürmortlar daha uygun olacaktır. Odayı canlandıracaklar, hacim izlenimi yaratacaklar..

Mutfağın genişliği izin veriyorsa, tasarımcılar mobilyaların her iki tarafına da yerleştirilmesini tavsiye ediyor – iç mekan, mobilyaların eşit dağılımı ile daha uyumlu görünecek ve oldukça geniş bir çalışma alanına sahip olacaksınız..

Tasarım

Küçük dar bir mutfak, tasarım çözümlerini doğru bir şekilde uygulayarak görsel olarak daha büyük hale getirilebilir..

Öncelikle koyu tonlardan vazgeçin. En uygun olanı beyaz, gri, mavi, bej veya açık sarı olacaktır. Serbest bir duvara perspektifli fotoğraf duvar kağıdı da alanı görsel olarak genişletmeye yardımcı olacaktır..

Mobilyalara gelince, açık renklerde de olmalıdır. Dar bir mutfak için parlak yüzeyli mobilyalar harika. Işığı yansıtacaklar ve ayrıca alan hacminde görsel bir artışa katkıda bulunacaklar..

Küçük bir mutfakta da iyi bir aydınlatmaya dikkat etmelisiniz. Odanın sonundaki pencereden yeterli ışık olmayacak, bu nedenle dolaplar, tezgahın yakınında ve diğer yerlerde ek aydınlatma kurun. LED ampuller en iyi şekilde çalışır. Yüzeye yerleştirilerek odayı dağıtmazlar, iyi bir aydınlatma sağlarlar..

İlginç çözümler

Birçok insan orijinal ve farklı bir şeye sahip olmayı sever. Bu kategoriye aitseniz ve küçük, dar bir mutfak-oturma odanız varsa, özgünlüğü göstermek için harika bir fırsatınız var..

İlginç bir çözüm, dolapların duvarlarına veya kapılarına ve duvarlara ayna yerleştirmek olacaktır – size bir tür optik etki garanti edilir..

Yemek alanına bir bar tezgahı veya duvar boyunca uzun dar bir masa yerleştirmek standart dışı olacaktır..

Dar ve uzun bir mutfağa kanepe koyma fikri alışılmadık görünüyor..

Aslında burada bir çelişki yok. Kanepe en iyi odanın sonuna yerleştirilir, iç mekana mükemmel uyum sağlar..

Mutfağın büyüklüğü izin veriyorsa, büyük bir yumuşak kanepe ek konfor yaratacaktır. Mutfak kanepe ile rahattır. Aile üyeleri veya misafirler, hostes yemek yaparken oturabilir ve hostes ile sohbet edebilir..

Kanepeli küçük bir mutfak olabilir. Bu durumda, hafif kanepelere veya katlanır koltuklara sahip köşe kanepelere dikkat edin. Koltukların altına mutfak eşyaları için bir saklama kutusu yerleştirilebilir. Böylece konforlu bir fonksiyonel mobilya parçası elde edeceksiniz.Bölgelerin sınırına bir kanepe de kurarak oturma odasını ve mutfağı bölebilirsiniz..

Modern bir tarzda abartılı bir tadilat yapmak iyi bir fikirdir..

moda yönleri

Minimalist veya yüksek teknolojili bir yenileme yapın. Gereksiz detaylar olmadan özgün bir fonksiyonel odaya sahip olacaksınız. Her şeyden önce, küçük odalar için önemli olan dekoratif unsurlar olmadan gerekli minimum mobilya parçasını alacaksınız..

Mobilyaların açık renkleri, geometrik detayları ve düz çizgileri mekanın daha geniş olmasına yardımcı olacaktır. İyi aydınlatma da buna katkıda bulunacaktır. Küçük mutfaklar için önemli olan minimalizm tarzının önemli bir özelliği belirtilmelidir – ev aletleri yalnızca ankastre olabilir..

Yüksek teknoloji ürünü mutfak şık ve modern görünecek. Bu özlü tarz, küçük mutfaklar için idealdir. Mobilyaları işlevsel olarak yerleştirmenize izin verecek ve formların sadeliği rahat kullanımını sağlayacaktır..

Cam ve metal bu tarzda yaygın olarak kullanılmaktadır. Parlaklıkları odaya görsel hacim katacak..

Tarzın ana renkleri – beyaz, mavi, gri, gümüş – küçük bir mutfak için idealdir. Ve parlak kontrastlı ekler özel bir çekicilik yaratacaktır..

9fotoğraf